لحظه‌ی برخورد جرم عظیم به سیاره‌ی مشتری را ببینید

۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۰ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

هفته‌ی گذشته برخی از منجمان آماتور سراسر جهان که تلسکوپ‌های خود را مثل همیشه به سمت سیاره‌ی مشتری نشانه رفته بودند، ناگهان با درخششی عجیب در این غول گازی منظومه‌ی شمسی روبه‌رو شدند که از برخورد یک جرم بزرگ به این سیاره حکایت داشت.

با تحلیل داده‌های منجمان از سراسر جهان مشخص شد که این نور ناگهانی، بر اثر یک ماهواره یا هواپیما نبوده و واقعا جرمی به درون ابرهای مشتری سقوط کرده است. طبق اعلام پایگاه نجومی اسکای‌اندتلسکوپ این هشتمین مورد در طول ۲۷ سال گذشته است که برخورد یک جرم به مشتری دیده می‌شود.

در سال ۱۹۹۴ میلادی بود که قطعات دنباله‌دار «شومیکر-لوی ۹» (Shoemaker-Levy 9) به غول گازی منظومه‌ی شمسی برخورد و برای مدتی باعث متلاطم شدن جو بالایی آن شدند. «پل برن» (Paul Byrne) استادیار علوم زمین و سیاره‌ای در دانشگاه واشنگتن گفت: «این برخورد حفره‌ای غول‌پیکر به اندازه‌ی زمین را در ابرهای مشتری ایجاد کرد.» هرچند مشتری که بسیار بزرگ‌تر از زمین است، به سادگی این حفره را ترمیم کرد.

برخورد قبلی هم در سال ۲۰۱۹ روی داد. این بار اما تصاویر جذاب بیشتری توسط منجمان سراسر جهان ثبت شده است. از جمله ویدیوی دیگری که توسط رصدخانه‌ی «استروکوئیراس» (AstroQueyras) فرانسه تهیه شده است.

شهاب‌سنگ عظیمی که اخیرا به مشتری برخورد کرده می‌تواند در اصل یک سیارک یا جرم یخی بوده باشد. این جرم با پایین رفتن در جو مشتری دچار اصطکاک شدید و داغ شده که باعث شده لحظاتی دچار انفجار شود و نور آن به صورت لحظه‌ای دیده شود. درست مانند شهاب‌هایی که در جو زمین می‌سوزند.

با گذشت چند روز از برخورد و با توجه به اینکه حفره‌ی ماندگاری در جو مشتری ایجاد نشده است، ستاره‌شناسان فکر نمی‌کنند که این جرم خیلی عظیم بوده باشد و عرض این جرم ده‌ها متر و بسته به برآوردها چیزی حدود ۴۰ تا ۱۰۰ متر بوده است.

هرچند برای جزئیات بیشتر و تشخیص تغییر شکل موقت ابرهای مشتری در ناحیه‌ی برخورد، هم‌اکنون منجمان در حال بررسی دقیق‌تر محل برخورد این قطعه هستند.

عکس کاور: سیاره‌ی مشتری از نگاه نزدیک کاوشگر جونو

Image Credit: NASA

Video Credit: Jose Luis Pereira

منبع: Mashable, Sky&TelescopeGizmodo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۹ دیدگاه
 1. Avatar مهدی

  داداش مجبوری گاو باشی؟
  مشتری گاز هست اون شهاب سنگ برخورد نکرد منفجر شد توی جو مشتری
  هر چقدر بیشتر هم تو عمق فرو میرفت آخرش بخاطر داغ شدن از فشار جازبه و جو مشتری منفجر میشد
  آقا نخونید اگه سر در نمیارید دیروز هم یه گاو اومده بود بهم میگفت دارن شخصیت و هوش آدمو توی مموری کارد منتقل میکنن (-_-)
  منظورم ممد

 2. Avatar ممد

  اخه مگه مشتری از گاز نیست؟!!!!

 3. Avatar نسیم

  مشخصه خیلی ها اصلا متن رو با دقت نمیخونن
  نوشته شده ویدیوی اول توسط منجمان آماتور گرفته شده و ویدیوی دوم توسط رصدخانه
  و کاملا طبیعیه از یه زاویه دید گرفته بشه
  با کیفیت های متفاوت

 4. Avatar محمدرضا

  با این تفسیرات میشه فهمید ماهیت سیاره مشتری درواقع همین جرم هایی است که از آغاز آفرینش تاکنون به مشتری برخورد کرده و جزعی از آن شده، سبحان الله ، فقط خدا میدونه با این حجم مشتری چند جرم (سیارک،ستاره و…) تاکنون به آن برخورد کرده…

 5. Avatar اهورا

  یه عده اصلا متن خبررونمیخونن…میان نظرمیدن….

 6. Avatar بهرام

  سبحان الله ، به عینه میشه تاثیر محافظتی مشتری از زمین را دید که با ویژگی بزرگی و گازی بودن و جاذبه زیاد چطور طی میلیونها سال از حیات زمین محافظت کرده

 7. Avatar محمد

  مگه چند بار میخوره رو سطح که نور چشمک زن میده تن تن 😑 اسگل شدن محققا هم

  1. Avatar بهرام

   همون یه لحظه را تکرار کردند که بیشتر ببینیم

 8. Avatar جعفر

  اول گفتین وسعت جرم برخورد کرده اندازه زمین است بعد گفتین نزدیک ۴۰ متر هست. خیلی تناقض هست

  1. درود، دقت کنید که به سابقه‌ی چنین برخوردهایی اشاره شده و اینکه قطعات دنباله‌دار شومیکر لوی-۹ در سال ۱۹۹۴ میلادی حفره‌ی بزرگی به اندازه‌ی زمین ایجاد کرده بودند و حتی خود قطعات به اندازه‌ی زمین نبودند. این بار اما حفره‌ی پایداری ایجاد نشده و طبق تخمین‌های متفاوت، ابعاد قطعه‌ی برخوردی ۴۰ تا ۱۰۰ متر گفته شده و باید منتظر بررسی‌های دقیق‌تر هم بود.

  2. Avatar یکی

   آقا ما کور… ما نا بلد…
   کو برخورد؟ چشام کور شد پلک نزدم هیچی پیدا نیست جز سه تا نقطه سیاه سفید

   1. احتمالا در فیلم دوم که توسط رصدخانه‌ی استروکوئیراس تهیه شده و کیفیت بالاتری دارد، بهتر بتوانید درخشش ناگهانی در محل برخورد را تشخیص دهید.

   2. Avatar ممد

    فیلم از تلسکوپ گرفته شده به خاطر همون اینقد بی کیفیته

  3. Avatar محمد رضا

   منظور حفره ایجاد شده بود که اندازه جرم زمین هست نه اون چیزی که برخورد کرده

  4. Avatar مجید

   سلام، اگر متن خبر را به دقت بخوانید متوجه میشوید برخوردی که حفره ای به اندازه زمین ایجاد شده مربوط به سال ۱۹۹۴ می‌باشد.

 9. Avatar Mahdiye

  یه سوال داشتم
  درواقع برای دیدن نزدیک ترین سیاره گازی به زمین که همون مشتری هست
  به بازه دید چند برابری نیاز داریم ؟!
  یعنی چند برابر باید بزرگ بشه
  و کدوم تلسکوپ همچین کیفیتی رو داره ؟!

  1. درود، بسته به اجرامی که برای رصد مورد نظر هست، کیفیت ابزار رصدی می‌تواند متفاوت باشد. بزرگنمایی تعیین‌کننده‌ترین فاکتور نیست، بلکه میزان جمع‌آوری نور و توان تفکیک اهمیت بالاتری دارد. اغلب تلسکوپ‌های آماتوری متوسط به بالا برای آغاز رصد مشتری و قمرهای اصلی آن قابل استفاده هستند که البته برای دیدن کیفیتی مشابه ویدیوها نیاز به هزینه‌ی بالاتری هست. توصیه می‌کنم مقاله‌ی راهنمای خرید تلسکوپ را بخوانید و ویدیوی مرتبط را ببیند.

 10. Avatar محمد

  سلام
  بسیار جالب بود
  سپاس از مطلب شما
  امید است بیشتر به این دست مطالب و نیز حوزه های ترویجی علم پرداخته شود
  با تشکر

 11. Avatar حسن حسنپور

  سلام با توجه به حجم وگازی بودن ان اصلا این برخوردها اگه صدها برابر این اجرام با مشتری بدخوردکنه تقریبا باتوجه به فشار بیش ازحد ان هیچ تاثیری بر ماهیت ان نداره ونمیتوانه ان را متلاشی کنه بلکه مشتری قدرتمندتر خواهد شد

  1. Avatar حمید

   دقیقا حتی زمین و مریخ را هم میتونه بدون مشکل خاصی ببلعه

  2. Avatar حسین

   عقیده منم همینه دوست عزیز

 12. Avatar ناصری

  کو برخورد من ندیدم

  1. در ویدیوها به نور ناگهانی که در نزدیکی استوای این سیاره دیده می‌شود توجه کنید

  2. Avatar هوتن

   اون نورهای روشنی که شما در ویدیو می‌بینید حاصل برخورد جسمی به سیاره مشتری ست ولی اگر انفجار از درون سیاره بیرون میزد رنگ و ماهیتش فرق می‌کرد.

 13. Avatar بردیا

  با سلام.از این تلسکوپ ها برای دیدن در کوهستان و طبیعت هم می توان استفاده کرد به عنوان دوربین شکاری.

 14. Avatar پیمان

  به نظر من که این دو فیلم،یکی بودن .اگه گوشی را در فیلم دوم بچرخانید،می‌بینید که دقیقا همان فیلم قبل است.حتی جای وزمان ایجاد اون نور، یکی است. وباز فکر میکنم این برخورد نیست.چون نوع وفرم اون درخشش مثل برخورد نیست.
  سپاس.

  1. درود، منبع هر ویدیو نوشته شده. ویدیوی اول با یک تلسکوپ شخصی و ویدیوی دوم توسط یک رصدخانه تهیه شده. کیفیت تصاویر هم متفاوت هست. با توجه به فاصله‌ی بسیار زیاد مشتری با زمین و جدایی زاویه‌ای بسیار کم، طبیعی هست که از دید ناظران در نقاط مختلف زمین، در یک لحظه‌ی یکسان تصویر تقریبا مشابهی از این سیاره دیده بشه. با توجه به همین داده‌های گوناگون اما مشابه بوده که رخ دادن چنین پدیده‌ای تأیید شده.

   1. Avatar Moheb

    اشتباه میکنید تصویر بالا دقیقا برعکس پایین هست و طرف راست روی انحنای راست فیلم دوم انگار یه شیعی داره روی مشتری سایه میندازه اون قمر هست یا چیز دیگه ای هست!چون در تصویر اول بزرگنمایی شده که مشخص نشه!
    یا زیاد وارد نیستید و خوب دقت نمیکنیدیا قضیه چیز دیگس

  2. Avatar نسیم

   واقعا انتظار دارید از دید ناظر زمینی جاهای مختلفی از مشتری این برخورد دیده بشه؟