آخرین هواپیمای پهن‌پیکر ایرباس A380 به امارات تحویل داده شد

۲۶ آذر ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ ۲۷ آذر ۱۴۰۰

با تحویل آخرین هواپیمای ایرباس A380 ساخته شده به خطوط هوایی امارات، خط تولید این غول آسمان‌ها به پایان راه رسید.

آخرین هواپیمای «ایرباس ای۳۸۰» (Airbus A380) هم به هواپیمایی امارات به‌عنوان اصلی‌ترین مشتری آن تحویل داده شد و بدین ترتیب تولید این هواپیمای پهن‌پیکر متوقف شد. پایان دوره‌ای برای این هواپیمای سوپرجامبو که زمانی به‌عنوان آینده‌ی هوانوردی مطرح می‌شد تا سرانجام خطوط هوایی برای استفاده از هواپیماهای کوچک‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر آن را کنار گذاشتند.

آخرین نسخه از این هواپیمای عظیم دو طبقه که شمار هواپیماهای A380 تولید شده را به ۲۵۱ می‌رساند، با رجیستر A6-EVS روز پنج‌شنبه وارد لندن شد و به‌زودی در ناوگان هواپیمایی «امارات» (Emirates) فعالیت خواهد کرد.

در حالی که A380 مورد علاقه‌ی بسیاری از خلبانان و مسافران است، اما دوران آن از سال ۲۰۱۹ به پایان رسیده است، زمانی که ایرباس اعلام کرد قصد دارد تولید آن را با توجه به تقاضای ناامیدکننده برای هواپیمای پرچم‌دار خود متوقف کند.

با این وجود، دوران این غول آسمان، به‌طور کامل پایان نیافته است و آخرین A380 اکنون صدوبیست‌وسومین فروند از این نوع هواپیما در ناوگان امارات است. دیگر خطوط هوایی هم مانند «بریتیش ایرویز» (British Airways) و «سنگاپور ایرلاینز» (Singapore Airlines) همچنان این پرنده را در ناوگان فعال خود دارند.

A380 بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری تولید انبوه است که تا کنون ساخته شده است. ابعاد عظیم آن می‌تواند تا ۸۵۳ مسافر را در محیط جادار خود جای دهد و تجربه‌ی آرام در هنگام پرواز، ازجمله دلایل محبوبیت آن بین مسافران است.

هواپیمای ایرباس A380 هواپیمایی امارات مستقر در دبی

هواپیمای ایرباس A380 هواپیمایی امارات
Credit: Christian Charisius/Picture Alliance/Getty Images

با این وجود، این هواپیما هرگز آن‌طور که ایرباس امیدوار بود، مورد بهره‌برداری خطوط هوایی قرار نگرفت. A380 معمولا فقط در مسیرهای طولانی قابل استفاده است. همچنین نسبت به مدل‌های مدرن‌تر و کوچک‌تر، کم‌تر دوستدار محیط زیست است.

در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، تأثیر همه‌گیری بر صنعت هوانوردی باعث شد که بیشتر ناوگان A380 جهان زمین‌گیر شوند. تصمیم «لوفت‌هانزا» (Lufthansa) برای توقف پرواز A380 خود، باعث شد تا این خط هواپیمایی ناوگان سوپرجامبو جت‌های خود را برای همیشه بازنشسته کند، در همین حال «ایرفرانس» (AirFrance) هم آخرین A380 خود را بازنشسته کرد.

هرچند به‌نظر می‌رسد که خطوط هوایی محبوبیت پایدار A380 را درک می‌کنند و به همین دلیل به آرامی پس از کنترل همه‌گیری کرونا، به برنامه‌های پرواز برخی از شرکت‌های هواپیمایی بازگردانده شده است.

آن‌طور که «سیوا گووینداسامی» (Siva Govindasamy) رئیس امور جهانی خطوط هوایی سنگاپور هنگام اعلام برنامه‌های این شرکت در ماه‌های گذشته گفت: «برخی افراد فقط A380 را برای پرواز رزرو می‌کنند.»

و در حالی که ایرباس دیگر سوپرجامبو نمی‌سازد و حتی امارات هم نخستین هواپیمای A380 خود را بازنشسته کرده است، مسافران در سال‌های آینده همچنان می‌توانند از تجربه‌ی سفر با A380 لذت ببرند.

پس از تحویل هواپیمای جدید به امارات در لندن، «تیم کلارک» (Tim Clark) رئیس این خط هوایی اعلام کرد که A380 ستون حیاتی برنامه‌های پروازی شبکه‌ی هوایی این شرکت است و محصول شاخص امارات برای سال‌های آینده باقی خواهد ماند.

عکس کاور و ویدیو: تحویل آخرین ایرباس A380 تولید شده به هواپیمایی امارات به‌عنوان جامبوجت شماره ۱۲۳ این شرکت
Credit: Airbus/Emirates

منبع: CNN

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar سورنا

    ارزو به دل موندیم سیستم هوایی کشور ماهم چند تا هواپیمای نو و خفن داشته باشه و فکر میکنم این ارزو رو به گور ببریم بیشتر شبیه وسیله ی مرگ میمونند هرکدوم پنجاه سالشونه