پنهان شدن مشتری و قمرهای گالیله‌ای آن پشت قمر دیموس مریخ را ببینید

۲۵ مهر ۱۴۰۱

کاوشگر مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا تصویری دیدنی از قمر دیموس سیاره‌ی مریخ هنگام گذر از مقابل مشتری و قمرهای گالیله‌ای آن ثبت کرده است.

فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا به مریخ نزدیک اما از مشتری دور است. چنین موقعیتی اما مانع از ثبت مجموعه‌ای از تصاویر قابل توجهی نشد که قمر «دیموس» (Deimos) مریخ را در حال گذز از مقابل مشتری و چهار قمر بزرگ آن نشان می‌دهد.

«آژانس فضایی اروپا» (ESA) این هفته ویدیویی منتشر کرد که قمر کوچک مریخ را هنگام گذر از مقابل مشتری در ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ (۲۵ بهمن ۱۴۰۰) نشان می‌دهد. در این ویدیو دیموس در سراسر صفحه حرکت می‌کند و مانند «پک‌من» (Pac-Man) سیاره‌ی مشتری و نقاط کوچک دیگری را که قمرهای غول گازی منظومه‌ی شمسی هستند، پنهان می‌کند.

برای درک اینکه چنین منظره‌ای چقدر کمیاب است، به خاطر داشته باشید که «مارس اکسپرس» (Mars Express) در ۷۴۵ میلیون کیلومتری مشتری قرار دارد که پنج برابر فاصله‌ی میان زمین و خورشید است. این فضاپیما از سال ۲۰۰۳ برای مطالعه‌ی جو و آب‌وهوای سیاره‌ی سرخ و جست‌وجوی نشانه‌هایی از آب در مدار مریخ قرار دارد.

ویدیوی ثبت شده شامل ۸۰ تصویر از دوربین استریوی وضوح بالای فضاپیما می‌شود. آژانس فضایی اروپا درباره‌ی لرزش تصویر گفت: «در این ویدیو به‌نظر می‌رسد که دیموس کمی بالا و پایین می‌رود و دلیل آن حرکات اندک فضاپیماست که تلاش می‌کند دوربین HRSC را در موقعیت خود رو به هدف نگه دارد.»

دیموس از مقابل قمرهای «اروپا» (Europa) و «گانیمد» (Ganymede) می‌گذرد، سپس از روی نقطه‌ی سفید بزرگ که سیاره‌ی مشتری است عبور می‌کند و در نهایت قمرهای «آیو» (Io) و «کالیستو» (Callisto) را پشت خود پنهان می‌کند. مشتری ده‌ها قمر دارد، اما در این تصویر چهار قمر بزرگ آن که به قمرهای گالیله‌ای معروف هستند، دیده می‌شوند. این در حالی است که مریخ تنها دو قمر دیموس و فوبوس (Phobos) را دارد.

در ویدیوی کوتاه دیگری هم که از سوی آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، گذر قمر فوبوس در ماه مارس از مقابل دیگر قمر مریخ یعنی دیموس دیده می‌شود.

قمرهای نمایش یافته در این ویدیوها، به‌زودی موضوع تحقیقات دقیق‌تری در آینده خواهند بود. آژانس فضایی ژاپن (JAXA) در حال توسعه‌ی مأموریت کاوش قمرهای مریخی (MMX) است و آژانس فضایی اروپا هم مأموریت کاوشگر قمرهای یخی مشتری (JUICE) را هدایت می‌کند. همچنین ناسا در حال آماده‌سازی فضاپیمای «اروپا کلیپر» (Europa Clipper) خود برای بررسی قمر یخی به‌عنوان یک مکان احتمالا قابل سکونت است.

تماشای مناظر مارس اکسپرس علاوه بر جذابیت زیاد، به دانشمندان کمک می‌کند تا مدارهای قمرهای مریخ را دقیق‌تر تعیین کنند. این داده‌ها به‌ویژه برای فعالیت علمی MMX سودمند خواهند بود. آژانس فضایی اروپا در این‌باره گفت: «اندازه‌گیری مدار قمرها به دلیل درخشندگی مریخ در مقایسه با این اجرام کوچک، از روی زمین دشوار است. بنابراین وجود مارس اکسپرس در نزدیکی مریخ، در این زمینه کمک می‌کند.»

عکس کاور و ویدیو: گذر سیارک دیموس از مقابل مشتری و قمرهای آن
Credit: ESA/DLR/FU Berlin, IGO, K.-D. Matz

منبع: CNet

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه