با این صدا خود را درون سیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری حس کنید

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

این ویدیوی ناسا بر پایه‌ی نخستین تصویر سیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری، چندین حس شما را درگیر می‌کند و گوش دادن به صدای آن راه دیگری برای درک این اجرام عظیم در اختیارتان قرار می‌دهد.

ناسا این ویدیو را بر پایه‌ی داده‌های همکاری «تلسکوپ افق رویداد» (Event Horizon Telescope) ساخته است. این نمای تازه‌ترین تصویر تلسکوپ افق رویداد (EHT) است که سیاهچاله‌ی عظیم مرکز کهکشان راه شیری به نام «کمان ای*» (*Sagittarius A) را برای نخستین بار به تصویر می‌کشد.

با استفاده از یک اسکن رادار-مانند، این صوتی‌سازی (Sonification) از موقعیت ساعت ۱۲ آغاز می‌شود و در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند. تغییرات در صدا، نشان‌دهنده‌ی تفاوت در روشنایی مشاهده شده توسط مجموعه تلسکوپ افق رویداد، در اطراف افق رویداد سیاهچاله‌ی کمان ای* است.

موادی که به سیاهچاله نزدیک‌تر هستند و بنابراین سریع‌تر حرکت می‌کنند، فرکانس‌های صوتی بالاتر را تشکیل می‌دهند. این صوتی‌سازی با روش خاصی پردازش شده است تا به شنونده امکان دهد داده‌ها را به‌صورت صدای استریو سه‌بعدی بشنود، که در آن به‌نظر می‌رسد صداها مستقیما از جلو شروع می‌شوند و سپس در جهت عقربه‌های ساعت به سمت یک گوش و سپس گوش دیگر حرکت می‌کنند.

برای درک عمیق‌تر داده‌هایی که صدا از این سیاهچاله‌ی عظیم در اختیار می‌گذارد و حس بیشتر حضور در افق رویداد، بهتر است از هدفون برای شنیدن این صوت تولید شده از تصویر سیاهچاله استفاده کنید. هنگام گوش دادن، به سه منطقه‌ی روشن در حدود ساعت ۱، ۵ و ۹ دقت کنید، و همچنین به صدای بسیار کم که نور ضعیف‌تری را از بیرون حلقه اصلی نشان می‌دهد، توجه داشته باشید.

گفتنی است صوتی‌سازی روشی است که در آن از صدای غیرگفتاری برای انتقال یا درک بهتر اطلاعات، به‌ویژه داده‌های علمی، استفاده می‌شود.

عکس کاور: تصویر واقعی سیاهچاله‌ی مرکز راه شیری در طیف رادیویی، ایکس و فروسرخ
Credit: Radio: EHT Collaboration; X-ray (NASA/CXC/SAO); Infrared (NASA/HST/STScI)

Sound Credit: NASA/CXC/SAO/K.Arcand, SYSTEM Sounds, M. Russo, A. Santaguida

منبع: SciTechDaily

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. Avatar مهدی

  عزیزان اون صدای گرانش هستش پس الکی سوال نپرسید انواج تولید میکنه سیاه چاله

 2. Avatar نوید

  مگه نمیگن اونجا هوا نیست،پس صدا چی میگه اونجا نکنه راستی راستی زمین صافه به ما نمیگن
  🤔🤔🤔🤯

  1. Avatar من

   به زمین فکر کن اگه زنی صاف بود نیروی جاذبه مارو به وسط زمین نیکسون و بد میشد بعدشم اگه ما دوره زمین حرکت کنیم دوباره به نقطه خودمون میرسیم که شروع کردیم قانع شدی😐

 3. Avatar بنده خدا

  در فضا مولکول های هوا وجود نداره که امواج صوتی تولید بشه پس این صدا از کجا اومده ؟

  1. Avatar من

   امواج رادیویی 😐

 4. Avatar نگار

  لطفا درباره‌ی صوتی‌سازی کمی توضیح بدهید و یا منبعی معرفی کنید.
  همچنین سوالی هم برایم ایجاد شده، آیا انرژی‌ای که متساطع شده در بازه‌ی شنوایی انسان هست؟

 5. Avatar کسی که مچ آدم بدارا می گیره

  از چه راه هایی استفاده می کنند که مردم خر شند،برای تبلیغ از هدفون این چیز ساختگی را گذاشتند

  1. Avatar من

   ببین اینا که صدای اصلی نیستن اینا امواج رادیویی هستن ناسا اینا رو میاره میزاره تا ما بشنویم داری واسه خودت چی میگی بعدشم خر شدند چیه برو تلسکوپ بخر خودت نگاه کن اینجا گفت هدفون بخر والا

 6. Avatar مجید

  مگه نمیکنن حتی نور هم نمیتونه فرار کنه. پس چطور امواج صوتی میتونن فرار کنن و به پرده گوش برسن. به نظر من سکوت مطلق حاکمه

 7. Avatar محمد طاها

  صداش شبیه صدای امواج دریا بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه