قهرمان کیست؟ نسل جدید قهرمان‌ها در عالم سرگرمی

۲۲ خرداد ۱۴۰۲

ویدیوی ما درباره‌ی قهرمان‌ها با صحنه‌ی معروف فیلم «ماتریکس» شروع می‌شود. جایی که مورفیوس دو قرص آبی و قرمز به نئو نشان می‌داد و از او می‌خواست که یکی از آن‌ها را انتخاب کند. چرا این سکانس؟ چون قهرمان فیلم «ماتریکس» با انتخاب یکی از این دو قرص درواقع باید بین دو زندگی مختلف یکی را انتخاب می‌کرد و قهرمان بودن در سینما از همین‌جا شروع می‌شود. اینکه بین دو راهی انتخاب کند که یک آدم معمولی باشد با زندگی طبیعی یا به سفری مخاطره‌آمیز دست بزند که زندگی خودش و بقیه را تغییر می‌دهد.

از فرودوی «ارباب حلقه‌ها» تا هری پاتر با انتخاب کردن مسیر سخت‌تر درام‌های سینمایی را شکل دادند و تبدیل به قهرمانان فیلم‌ها شدند. ایده‌ی قهرمان شدن با انتخاب و سفر از هزاران سال پیش به این قصد به قصه‌ها راه پیدا کرد که به مردم عادی هم نشان بدهد که می‌توانند قهرمان باشند.

اما نسل جدید قهرمانان سینمایی چطور به وجود آمد؟ وقتی که مردم حس کردند نه با زور بازو می‌توانند قهرمان شوند و نه با جادو و انتخاب‌هایشان هم دائم بین بد و بدتر است سینما و قصه‌ها مجبور شدند سراغ قهرمان‌های جدیدی بروند که مردم باز هم با آن‌ها احساس همذا‌ت‌پنداری کنند.

شخصیت‌های عادی و حتی دست و پا چلفتی مثل قهرمان انیمیشن «فیلم لگو» یا حتی کاراکتر اسپایدرمن که بر اثر تصادف تبدیل به قهرمان می‌شوند. این کاراکترهای ضعیف که فقط با باور و اراده‌شان تبدیل به قهرمان می‌شوند به آنچه مردم در زندگی عادی تجربه می‌کنند نزدیکترند و به همین دلیل هم به تصویر کشیدن آن‌ها به خصوص در فیلم‌های ابرقهرمانی و انیمیشن‌ها با استقبال فوق‌العاده‌ای روبه‌رو شده است.

مخاطبان سینما هم دو دسته شده‌اند. آن‌هایی که قهرمان‌های کلاسیک با قدرت‌های فوق‌العاده را دوست دارند و کسانی که باور دارند قهرمان می‌تواند یک آدم عادی باشد که به مسیرش ایمان دارد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه