زمانی برای پریدن بشقاب‌ها!؛ درباره فیلم «جواب منفی» و برخورد با UFO

این ویدیو به مناسبت پخش شدن فیلم «جواب منفی» (Nope) اثر جوردن پیل و استقبال از آن به ماجرای حضور موجودات ماورایی و فضایی روی زمین و برخورد انسان‌ها با آن‌ها می‌پردازد. فیلم «جواب منفی» اثری در ژانر علمی-تخیلی است. البته جوردن پیل اینجا هم مثل دو فیلم قبلی‌اش در حقیقت چند ژانر را در هم آمیخته همان‌طور که در اولین فیلمش «برو بیرون» مولفه‌های ژانر ترسناک را با مفهوم اجتماعی تبعیض نژادی ترکیب کرده بود و در فیلم دومش «ما» ژانر وحشت با ماجرای فاصله‌ی طبقاتی روایت می‌شد. در فیلم «جواب منفی» هم هم مولفه‌های فیلم‌های ترسناک را داریم و هم فیلم‌های علمی-تخیلی.

فیلم در ۵ فصل روایت می‌شود. فصل اول سال ۱۹۹۸ است که یک شامپانزه به نام گوردی که ستاره‌ی نمایش است ناگهان از ترکیدن یک بادکنک شوکه می‌شود و به همبازی‌های انسانش حمله می‌کند. یکی از آن‌ها جایی مخفی می‌شود و درست لحظه‌ای که گوردی دستش را برای گرفتن ارتباط به سوی او دراز می‌کند، مقامات او را می‌کشند. فصل دوم در زمان حال اتفاق می‌افتد. مردی به نام هیوود که صاحب یک مرتع است برای تلویزیون و سینما اسب‌ پرورش می‌دهد. او به شکلی ناگهانی با سکه‌ای که از آسمان ناگهان پایین می‌افتد از دنیا می‌رود و مزرعه به فرزندانش می‌رسد که هر کدام شیوه‌ی خودشان را در اداره‌ی مزرعه دارند. فصل سوم شش ماه بعد رخ می‌دهد. وقتی سر صحنه‌ی فیلمبرداری اسبی واکنش پرخاشگرانه‌ای نشان می‌دهد پسران آقای هیوود اخراج می‌شوند. پسران هیوود متوجه می‌شوند که در سیستم برق مزرعه اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است و اسب‌هایشان هم به طرز عجیبی ناپدید می‌شوند. این سرآغاز برخورد آن‌ها با یوفوهاست.

متن: کسرا ولایی
گوینده‌ی نریشن: فربد نصرتی
ویدیو: هادی آقایی

فیلم با بودجه‌ی ۶۸ میلیون دلاری تولید شد و بیش از ۱۶۱ میلیون دلار فروخت. نقدهای روی فیلم عموما مثبت بود و بخصوص قصه‌ی اریجینال فیلم در روزگاری که بیشتر فیلم‌ها یا دنباله‌ی آثار دیگر هستند یا اسپین‌آفی از کاراکترهای آن‌ها مورد توجه قرار گرفت. فیلمی که جاه‌طلبانه ساخته شده و البته آن را با فیلم‌های علمی-تخیلی اسپیلبرگ مقایسه کرده‌اند.

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. نسترن

    مناین فیلمو دیدم و به نظرم اصلا جذاب نبود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما