HTC Dream؛ اولین گوشی اندرویدی!

۲۹ اسفند ۱۳۹۹

اگر قرار باشد موزه‌ای از تاریخچه‌ی سیستم عامل اندروید ساخته شود، بدون شک HTC حضور پررنگی در آن خواهد داشت. اساسا نام HTC با بسیاری از اولین‌ها در تاریخ اندروید گره خورده است؛ اولین گوشی‌های گوگل پیکسل، اولین گوشی گوگل نکسوس و حتی اولین گوشی اندرویدی!

گوشی موبایل «اچ‌تی‌سی دریم» (HTC Dream) که در مناطق مختلف جهان با نام‌های T-Mobile G1 و Era G1 هم خوانده می‌شد، اولین گوشی هوشمند اندرویدی بود که برای استفاده‌ی عموم عرضه شد. البته شاید بد نباشد بدانید که گوگل پیش از گوشی HTC Dream روی گوشی اندرویدی دیگری به نام «سونر» (Sooner) کار می‌کرده است که دست بر قضا آن را هم HTC ساخته بود. البته به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت، گوشی Sooner هیچ‌وقت به بازار عرضه نشد، تا HTC Dream تبدیل به گجتی شود که رویای اندرویدی گوگل را محقق کرد.

اندکی بیش از یک سال از معرفی آیفون نسل اول توسط اپل گذشته بود که در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی اولین گوشی اندرویدی به نام HTC Dream عرضه شد. هر چقدر هم که مقاومت کنیم، نمی‌توانیم بپذیریم که HTC و گوگل در ساخت HTC Dream از آیفون تاثیر نگرفته بوده‌اند.

گوگل از سال ۲۰۰۵ میلادی شرکت اندروید را خریده بود و روی توسعه‌ی این سیستم عامل کار می‌کرد. ولی هدف ابتدایی گوگل این بود که اندروید را روی گجتی شبیه به گوشی‌های بلک‌بری اجرا کند. همان‌طور که گفتیم HTC حتی نمونه‌ی اولیه‌ای از این گوشی هوشمند را با نام Sooner برای گوگل ساخته بود.

گوشی Sooner با صفحه‌نمایش غیرلمسی کوچک، کلیدهای فیزیکی برای حرکت در منوها، کلیدهای وصل و قطع تماس و صفحه‌کلید فیزیکی کامل، صد درصد به دوره‌ی پیش از آیفون تعلق داشت.

در همین حال که گوگل و HTC مشغول کار روی گوشی Sooner بودند، اپل با معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷، تصور مردم را از یک گوشی هوشمند مدرن تغییر داد. گرچه توسعه‌ی اندروید روی گوشی Sooner ادامه پیدا کرد ولی این گوشی هیچ‌گاه روانه‌ی بازار نشد. در عوض گوگل با هوشمندی به سرعت تغییر مسیر داد و با همکاری HTC کار روی یک گوشی هوشمند اندرویدی با رابط کاربری لمسی را آغاز کرد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar Arshia

    اچ تی سی هنوز هم میتوانه تلاش کنه گوشی شکل قدیمی هاش بسازه

  2. Avatar پارسا

    یادش بخیر خیلی اچ تی سی دوس داشتیم دومین گوشی بابام اچ تی سی بود .. فقط اون بازی پیش فرضش و رابط کاربریش همش عالی بود عالی فراتر از عالی خیلی اچ تی سی دوست دارم گوشیاش توپ بود حیف شکست خورد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه