نوکیا ۵۱۱۰؛ گوشی بابای دهه‌شصتی‌ها!

۲۹ اسفند ۱۳۹۹

امروز قصد داریم در موزه‌ی گجت‌های رترو در مورد یک گوشی موبایل بسیار قدیمی و دوست‌داشتنی به نام نوکیا ۵۱۱۰ صحبت کنیم.

طبیعتا هر نسلی برای خودش نوستالژی‌هایی دارد. ولی خاطرات بچه‌های دهه شصتی، در ایران به نمادی از نوستالژی تبدیل شده است. دهه‌شصتی‌ها ویژگی‌های مشترک زیادی دارند؛ از جمله این که صدای بچگی‌های همه‌ی آن‌ها روی یکی از نوارهای کاست قدیمی محبوب پدرشان ضبط شده، همگی با خودکار قرمز دو طرف دفتر مشق چهل برگشان خط دوتایی می‌کشیدند و احتمالا همه‌ی آن‌ها در امتحان تیزهوشان قبول شده ولی به دلیلی به مدرسه‌ی تیزهوشان نرفته‌اند!

اما دهه شصتی‌ها یک ویژگی مشترک دیگر هم دارند؛ احتمالا اگر عکس گوشی نوکیا ۵۱۱۰ را به آن‌ها نشان دهید، خواهند گفت: «یادش به خیر، بابام از اینا داشت».

دانلود گوشی موبایل نوکیا ۵۱۱۰ در ماه مارس سال ۱۹۹۸ میلادی معرفی شد که مصادف با اسفند سال ۱۳۷۶ است. یعنی زمانی که هنوز بازار گوشی موبایل در ایران معنی نداشت. در آن سال‌ها تنها می‌توانستید گوشی موبایل را همراه با سیم‌کارت به قیمتی نجومی از شرکت مخابرات بخرید. احتمالا به دلیل همین قیمت نجومی بود که در آن دوران بستن گوشی به کمر رواج زیادی داشت.

شاید نوکیا ۵۱۱۰ در مقایسه با استانداردهای امروزی بزرگ و بدقواره به نظر برسد، ولی در مقایسه با گوشی‌های قبل از خودش گامی بزرگ را برای جای گرفتن گوشی در جیب برداشته بود. البته ایرانی‌ها تا چند نسل بعد از نوکیا ۵۱۱۰ هم همچنان گوشی را به کمرشان بستند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه