نوکیا ۵۸۰۰؛ اولین گوشی لمسی سری ۶۰ نوکیا!

۵ فروردین ۱۴۰۰

ما در دیجی‌کالا مگ به اولین‌ها علاقه‌ی خاصی داریم. به همین دلیل به‌عنوان مهمان این بار موزه گجت‌های رترو سراغ یکی از گوشی‌هایی رفته‌ایم که یک لقب اولین را به خود اختصاص داده است؛ نوکیا ۵۸۰۰ اکسپرس‌میوزیک که اولین گوشی لمسی سری ۶۰ نوکیا بود.

البته نمی‌دانیم واقعا اعطا کردن لقب لمسی به این گوشی کار صحیحی است یا نه! تا جایی که به یاد داریم از پنل لمسی مقاومتی ۵۸۰۰ می‌شد به‌عنوان یک وسیله‌ی بدنسازی استفاده کرد. نوکیا ۵۸۰۰ اکسپرس‌میوزیک برای بهداشت عمومی هم چندان مفید نبود؛ چرا که افراد را تشویق می‌کرد برای راحت‌تر و دقیق‌تر شدن عملیات تاچ کردن ناخن‌هایشان را بلند نگه‌دارند!

البته نوکیا که خود می‌دانسته چه وسیله‌ای تولید کرده است برای کمتر شدن دشواری‌های کاربران دو وسیله‌ی کمکی را همراه با ۵۸۰۰ عرضه می‌کرد. یک قلم و یک پیک. پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی زیر را ببینید تا خاطره‌ی نوکیا ۵۸۰۰ بهتر برایتان زنده شود.‌ Play Video دانلود البته قلم نوکیا ۵۸۰۰ را نباید با قلم‌های لمسی امروزی اشتباه بگیرید.

قلم این گوشی که همان کار فشار ناخن را انجام می‌داد بیشتر شبیه نیزه‌ای بود که با آن صفحه‌نمایش را به تاچ کردن تهدید می‌کردیم. پیک یا مضراب هم که اساسا قرار است کار ناخن را انجام دهد. با تمام این اوصاف شاید نوکیا قصد داشته ۵۸۰۰ را به‌طور اختصاصی برای گیتاریست‌ها تولید کند. حتی اگر این‌طور هم نبوده باید بپذیریم که آویزان بودن یک پیک از گوشی برای علاقه‌مندان موسیقی ژست جذابی محسوب می‌شود.

نوکیا ۵۸۰۰ اکسپرس‌میوزیک از نظر نرم‌افزاری هم مشکلات زیادی داشت. از کندی اعصاب‌خوردکن سیستم‌عامل سیبمیان که بگذریم، کاملا مشخص بود که نوکیا به زور رابط کاربری را وادار به پشتیبانی از ورودی لمسی کرده است. نقص‌های رابط کاربری ۵۸۰۰ آن‌قدر زیاد بود که اضافه شدن پیمایش حرکتی یا Kinetic Scrolling به آن یک اتفاق بزرگ محسوب می‌شد.

با تمام این اوضاع گوشی ۵۸۰۰ برای نوکیا یک موفقیت تجاری همراه داشت. نوکیا ۵۸۰۰ را در سال ۲۰۰۸ معرفی و روانه‌ی بازار کرد و موفق شد تا پایان ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ بیش از ۸ میلیون دستگاه از آن را به فروش برساند. موفقیت تجاری ۵۸۰۰ تا حد زیادی مدیون تبلیغات گسترده‌ای بود که نوکیا برای آن تدارک دید. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های این تبلیغات حضور نمونه‌ی اولیه‌ی ۵۸۰۰ در سکانسی از فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» است. بعدها نوکیا تریلر این فیلم را روی نسخه‌های نهایی ۵۸۰۰ هم قرار داده بود.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه