سونی اریکسون P800؛ مازراتی دنیای گوشی‌ها!

شاید از عنوان این مطلب تعجب کرده باشید. این بار قصد داریم در حوزه‌‌ی گجت‌های رترو درباره‌ی یکی از گوشی‌هایی صحبت کنیم که در زمان خودش جزء داغ‌ترین گجت‌های تکنولوژی محسوب می‌شده است؛ سونی اریکسون P800. مازراتی دنیای گوشی‌ها! این لقبی است که CNET در سال ۲۰۰۳ به این گوشی هوشمند اعطا کرده بود. چرا مازراتی؟ چون P800 قیمت بالایی داشت و طراحی آن باب طبع همگان نبود، ولی از سوی دیگر وقتی آن را در جمع از جیب بیرون می‌آوردید می‌توانست به‌خوبی سرها را به سوی خود برگرداند.

سونی اریکسون P800 که در سال ۲۰۰۲ معرفی شد همراه با نوکیا ۳۶۵۰ جزء نسل اول گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل سیمبین بود که مخاطب عمومی پیدا کردند. سونی و اریکسون در سال ۲۰۰۱ در زمینه‌ی گوشی‌های موبایل با هم شریک شدند و P800 جزء اولین خروجی‌های این شراکت محسوب می‌شد. در واقع طراحی اولیه‌ی این گوشی در اریکسون انجام شده بود و این گوشی قرار بود نسخه‌ی بعدی یک گوشی هوشمند به نام اریکسون R380 باشد. ولی تولید نهایی آن پس از ادغام سونی و اریکسون با نام P800 انجام شد.

تا پیش از همه‌گیر شدن گوشی‌های هوشمند اندرویدی و آیفون، مردم (البته بیشتر مدیران تجاری) از دستگاه‌هایی به نام PDA، یا (اگر بخواهیم به زور آن را به فارسی ترجمه کنیم) دستیار هوشمند شخصی، برای انجام کارهایی نظیر مرور اینترنت و چک کردن ایمیل‌ها خارج از خانه و محل کار استفاده می‌کردند. سونی اریکسون P800 تا حد زیادی تلاش داشت یک گوشی هوشمند با قابلیت‌های یک PDA باشد.

P800 از یک صفحه‌نمایش لمسی استفاده می‌کرد و به رابط کاربری UIQ 2.0 مجهز بود که سیمبین را برای صفحه‌نمایش لمسی بهینه می‌کرد. نیمی از صفحه نمایش لمسی زیر یک شماره‌گیر استاندارد تاشو قرار داشت. بنابراین می‌توانستید از این گوشی همانند یک گوشی غیرلمسی هم استفاده کنید. البته اگر دوست داشتید می‌توانستید این شماره‌گیر را به طور کامل از گوشی جدا کنید تا یک گوشی تمام لمسی در اختیار داشته باشید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Sam

    یادش بخیر سال۸۶ یه P900 داشتم به معنای واقعی خفن. ینی چشمی نبود که دنبالش نره

  2. Ali

    همیشه آرزوی داشتنشو داشتم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما