تصویر جذاب زمین از ۳۶ هزار کیلومتری را ببینید (زیرنویس فارسی)

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

تصویر هیجان‌انگیز تازه از زمین، جزئیات بسیاری ازجمله در ایران و خاورمیانه، اروپا و آفریقا را به نمایش می‌گذارد و به گفته‌ی آژانس فضایی اروپا، نوید پیش‌بینی‌های دقیق‌تر آب‌وهوایی را می‌دهد.

در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) «آژانس فضایی اروپا» (ESA) ماهواره‌ی هواشناسی تازه‌ی خود با نام «تصویرگر نسل سوم مِتِئوسَت» (Meteosat Third Generation Imager) را به فاصله‌ی ۳۶ هزار کیلومتر زمین فرستاد.

این مجموعه ماهواره‌های هواشناسی از سال ۱۹۷۷ میلادی برای بیش از ۴۰ سال مشغول رصد زمین و پدیده‌های طبیعی آن مانند سیلاب‌ها، موج‌های گرما و طوفان‌ها هستند.

تلسکوپ شکستی مدل Celestial Body Accidence

حالا نسل جدید این خانواده با هدف نظارت بر شرایط جوی سراسر اروپا و آفریقا بر فراز خط استوا قرار گرفته و به‌تازگی پس از کالیبره کردن ابزارهای علمی پیشرفته‌ی خود، نخستین عکس را منتشر کرده است که جزئیات بی‌سابقه‌ای از سیاره‌ی زمین را نشان می‌دهد.

اعضای تیم متئوست که از متخصصان آژانس فضایی اروپا و «سازمان اروپایی بهره‌برداری از ماهواره‌های هواشناسی» (EUMETSAT) تشکیل شده است، معتقدند که داده‌های ثبت شده توسط این ماهواره می‌توانند به پیش‌بینی آب‌وهوا و نظارت بر تغییرات آب‌وهوایی در سطح بین‌المللی هم کمک کنند.

تصویر آغازین ماهواره‌ی هواشناسی جدید اروپا، توانمندی ابزارهای علمی آن را برای این مأموریت مهم تأیید می‌کند. با کلیک روی تصویر زیر می‌توانید آن را در ابعاد بزرگ ببینید و ضمن زوم کردن روی بخش‌های مختلف تصویر، جزئیات آن را بکاوید.

عکس ماهواره هواشناسی اروپا از زمین

این ماهواره‌ی تازه با نام اختصاصی MTG-I1، دوازدهمین ماهواره‌ی کلی از ناوگان متئوست و نخستین فروند از ۶ ماهواره‌ی تازه‌ای است که به تجهیزات جدید هواشناسی مجهز شده‌اند. آژانس فضایی اروپا در این ویدیو جزئیات بیشتری را درباره‌ی این ماهواره‌ی هواشناسی شرح می‌دهد و تأثیرات آن را در زمینه‌ی دنبال کردن لحظه‌ای تغییرات هواشناسی بررسی می‌کند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه