۱۰۰ عکس شاخص تلسکوپ فضایی هابل را در این ویدیو ببینید! (زیرنویس فارسی)

با وجود توسعه‌ی ابزارهای علمی تازه مانند تلسکوپ جیمز وب، تلسکوپ فضایی هابل همچنان یکی از قدرتمندترین چشمان بشر به سوی کیهان محسوب می‌شود؛ در این ویدیو، نگاهی به ۱۰۰ عکس شاخص تلسکوپ هابل خواهیم داشت و همراه با دستاوردهای هابل به اعماق کیهان سفر می‌کنیم.

«تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) که با همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا ساخته شده است، در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ (۴ اردیبهشت ۱۳۶۹) به مدار زمین پرتاب شد و یکی از قدرتمندترین و بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های فضایی ساخته شده توسط بشر محسوب می‌شود.

در طول بیش از سه دهه حضور در فضا، این ابزار علمی شاخص به کاوش‌های زیادی پرداخته است و نادیدنی‌های زیادی را پیش چشم بشر قرار داده است. تصاویری که هابل از کهکشان‌های دوردست، سحابی‌ها، ستاره‌ها، سیاره‌های فراخورشیدی، اجرام منظومه‌ی شمسی و دیگر اجرام کیهانی ثبت کرده است چشم‌نواز و البته سرشار از داده‌های علمی است.

پوستر طرح کهکشان و ستارگان مدل سحابی هلیکس کد AR10130

این تلسکوپ با قطر آینه‌ی ۲.۴ متری در طول موج‌های مرئی، امکان رصد در طول موج‌های مرئی، فرابنفش و فروسرخ نزدیک را دارد. از جمله عکس‌های مطرح هابل می‌توان به میدان فراژرف هابل، میدان میراث هابل، سحابی حلقه‌ی جنوبی، سحابی شکارچی (جبار)، کهکشان آندرومدا و سحابی ستون‌های آفرینش اشاره کرد.

در تمام این مدت، تصاویر گرفته شده توسط هابل، باعث ایجاد شوق عمومی در زمینه‌ی نجوم شده‌اند و به بشر کمک کرده‌اند تا درک بهتری از جهان داشته باشد. اکنون هم این تلسکوپ ارزشمند با میراث ماندگار خود، همچنان به فعالیتش ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود که این روند تا نیمه‌ی اول دهه‌ی ۲۰۳۰ ادامه داشته باشد.

منبع: V101 Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما