ساختمان اپل چگونه از ایده‌ی استیو جابز شکل گرفت؟ (زیرنویس فارسی)

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

ساختمان دایره‌ای اپل موسوم به «اپل پارک» یکی از نمادین‌ترین ساختمان‌ها در دنیای تکنولوژی است که نه تنها با نام اپل شناخته می‌شود بلکه به آیکونی برای کل «سیلیکون ولی» هم تبدیل شده است؛ اما چقدر از ایده‌ی پشت این ساختمان و اینکه چگونه بر پایه‌ی رؤیاهای استیو جابز شکل گرفت اطلاع دارید؟

برند اپل را قطعا باید یکی از ماندگارترین برندها در تاریخ دانست که بخش زیادی از موفقیت‌های خودش را مدیون ذهن خلاق «استیو جابز» است. از طراحی کامپیوتر اپل وان گرفته تا ظهور آیفون و ایجاد انقلابی در دنیای گوشی‌های هوشمند، علاوه بر تیم قدرتمند، از ذهن خلاق این چهره‌ی معاصر سرچشمه گرفته است.

اما رشد هر شرکتی، نیازهای آن را هم افزایش می‌دهد و اپل هم دور از چنین روندی نبود؛ به ویژه آن که به یکی از غول‌ها در صنعت تکنولوژی تبدیل شده بود اما ساختمان‌هایی را که در آن‌ها فعالیت می‌کرد، به تدریج و بدون هماهنگی مشخصی با یکدیگر در اختیار گرفته بود.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro تک سیم کارت ظرفیت یک ترابایت و رم 6 گیگابایت - اروپا نات اکتیو

با افزایش کارکنان اما مدیران این شرکت نیاز به یک پردیس شرکت یکپارچه را برای حضور دفتر بخش‌های مختلف درک کردند و خوش‌فکری استیو جابز هم موقعیت را برای شکل‌گیری این مجموعه بیشتر مهیا کرد. بدین ترتیب در نزدیکی مجموعه‌ی قبلی که با نام «حلقه‌ی بی‌نهایت» شناخته می‌شد، اپل سایت دیگری را با خرید املاک فروشی «اچ‌پی» (HP) و برخی زمین‌های دیگر شکل داد. این دفاتر HP از سویی همان‌جایی بود که استیو جابز در نوجوانی در آن فعالیت داشت و از سوی دیگر در نزدیکی خانه‌ی کودکی او هم بود که همراه با «استیو وزنیاک» اپل را در آن پایه‌گذاری کرد.

با در اختیار داشتن این فضای مطلوب در قطب فناوری آمریکا، ساختمان اپل با همکاری برخی از مطرح‌ترین نام‌های حوزه‌ی معماری و طراحی فضای سبز، از جمله «نورمن فاستر» و با درنظر گرفتن بسیاری از معیارهای فناورانه و توسعه‌ی پایدار شکل گرفت و به نمادی برای اهداف و سبک خاص تولیدات این شرکت تبدیل شد. این ویدیو از Nebula به بررسی این بنای شاخص معمارانه و فناور-محور می‌پردازد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar حمیدرضا خاکی

    دمتون گرم، عالی بود

  2. Avatar alireza

    واقعا شخصیت بزرگ وتاثیر گذاری در دنیای تکنولوژی بود روحش شاد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه