آشنایی با هم‌بنیان‌گذار سوم اپل که احتمالا درباره‌اش چیزی نمی‌دانید (زیرنویس فارسی)

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

احتمالا داستان شروع ساده‌ی اپل از گاراژ خانه‌ی استیو جابز را شنیده باشید اما آیا درباره‌ی هم‌بنیان‌گذار سوم این شرکت که از ادامه‌ی راه صرف نظر کرد و این شرکت چند تریلیون دلاری را از دست داد چیزی می‌دانید؟

ماجرای پا گرفتن اپل از شراکت و تلاش دو دوست که حالا به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل شده است، احتمالا یکی از شاخص‌ترین داستان‌های الهام‌بخش در زمینه‌ی استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکار است.

اما در حالی که این همکاری بسیار ستودنی و چشمگیر بود، نباید نقش شخص سوم را در شکل‌گیری شرکت اپل و پایه‌گذاری صحیح آن نادیده گرفت.

این شخص سوم «رونالد جرالد وین» (Ronald Gerald Wayne) نام دارد و هرچند در آغاز اپل نقش مهمی داشت اما داستان زندگی او، مثالی زنده و روشن از این موضوع است که چگونه تصمیم‌گیری بر پایه‌ی شکست‌های گذشته، می‌تواند باعث صرف نظر از موفقیت‌های چشمگیر در آینده شود.

او از روحیه‌ی مهندسی برخوردار بود اما مدیریت کسب‌وکار چیزی نبود که برای آن ساخته شده باشد و به همین دلیل هم در نخستین تجربه‌ی خود شکست خورد. شکستی که نقطه‌ای تأثیرگذار در زندگی او شد.

استیو جابز و استیو وزنیاک، با توجه به تجربه‌ی بیشتر وین، از او برای شراکت دعوت کردند و بر اساس این همکاری، اپل تأسیس شد. اما وین که مسیر کوتاه‌مدت را پرچالش می‌دید، ترجیح داد ریسک نکند و در شغل و مسیر مطمئن‌تری به فعالیت بپردازد.

به همین دلیل هم از ادامه‌ی همکاری با اپل منصرف شد و حالا مسیر دوگانه‌ی پیشِ روی او، درسی بزرگ برای افرادی است که می‌خواهند کاری تازه را آغاز کنند و دست به سرمایه‌گذاری‌های پرخطر بزنند.

حالا Cold Fusion TV در این ویدیو به بررسی چالش‌های تصمیم‌گیری و زندگی رونالد وین پرداخته است تا با مسیری که می‌توان در آغاز یک کسب‌وکار طی کرد، بیشتر آشنا شویم.

راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه