نخستین پرواز انسان به فضا از قلب آمریکا را تماشا کنید

شب گذشته فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو ویرجین گلکتیک با یک پرواز آزمایشی موفق شد برای نخستین بار از نیومکزیکو در قلب آمریکا انسان را به لبه‌ی فضا ببرد. موفقیتی که گامی بلند برای برخاست از باند و رسیدن به فضا محسوب می‌شود.

شرکت «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) تا کنون مسیر پرچالشی را در مسیر طراحی و ساخت فضاپیمای خود طی کرده است. از آزمایش‌هایی که با سانحه همراه بوده تا نقص فنی و کامل نشدن مأموریت، تجربه‌هایی بوده که سرانجام به یک گام موفق بلند منتهی شدند.

شب گذشته به وقت ایران (ظهر دیروز به وقت محلی نیومکزیکو) ویرجین گلکتیک فضاپیمای دو مرحله‌ای خود با نام «اسپیس‌شیپ دو» (SpaceShipTwo) را از باند «بندرگاه فضایی آمریکا» (Spaceport America) طی پروازی آزمایشی راهی آسمان کرد. این برخاست توسط هواپیمای حامل «وایت‌نایت دو» (WhiteKnightTwo) انجام شد.

با رسیدن به ارتفاع مناسب فضاپیمای اسپیس‌شیپ ۲ از هواپیمای وایت‌نایت ۲ جدا شد تا به تنهایی مسیر خود را به سوی فضا پیش بگیرد. در نهایت این فضاپیما که برای ارائه‌ی خدمات گردشگری فضایی توسعه می‌یابد، توانست به ارتفاع حدود ۹۰ کیلومتری در لبه‌ی فضا دست یابد.

در این پرواز که با هدایت خلبانان «فردریک استورکو» (CJ Sturckow) و «دیو مک‌کی» (Dave Mackay) انجام شد، برای نخستین بار انسان از نیومکزیکو (New Mexico) که برخلاف پرتاب‌های سرنشین‌دار قبلی منطقه‌ای ساحلی محسوب نمی‌شود، به فضا رفت. علاوه بر این با توجه به طراحی اسپیس‌شیپ دو، برخاست از باند و فرود مجدد بر روی آن، یک سفر نرم را برای سرنشینان به همراه داشت. سفری که گزینه‌ای ایدئال برای گردشگری فضایی است.

با دستیابی به حداکثر ارتفاع منظره‌ای بی‌نظر که تا کنون تجربه نشده بود، پیش روی خلبانان این پرواز قرار گرفت. در نهایت این فضاپیما ارتفاع خود را کاهش داد و در ساعت ۱۱:۴۳  منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۰:۱۳ به وقت تهران) با گلاید کردن در بندرگاه فضایی آمریکا فرود آمد.

در این ویدیو دیده می‌شود که فرود موفق فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو (با نام Unity21) با خوشحالی تیم توسعه‌دهنده از جمله  «ریچارد برانسون» (Richard Branson) رئیس ویرجین گلکتیک همراه شد که خودش هم در یکی از پروازهای آزمایشی این وسیله‌ی نقلیه به فضا خواهد رفت.

عکس و ویدیو: پرواز موفق فضاپیمای ویرجین گلکتیک به لبه‌ی فضا به عنوان نخستین پرواز فضایی انسان از نیومکزیکو

Credit: Virgin Galactic

منابع: Virgin Galactic, Space Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۱۱ دیدگاه
 1. حسین

  از اینکه روی زمینم دلم گرفت!!!

 2. آسمان آبی

  ایران فقط بر روی قیمت مرغ و تخم‌مرغ کار میکند

 3. مرتضی

  از این فضا پیما چند مدت دیگه راههای سو استفاده شو پیدا میکنن کلا علم یه فایده داشته باشه ده تا ضرر داره

  1. Mahziyar

   حالا بیاین نفوذ بد نزنیم دیگه، من خودم شخصاً نگاه میکنم میبینم علم داره اینجوری با این سرعت پیش می‌ره کلللی انرژی میگیرم

 4. حیدر

  ان شاءالله بزودی این پرواز از ایران بلند شه

 5. پری

  عالی
  وقعا بشر داره به فضا نقل مکان میکنه
  بی نظیره

 6. علی اصغر

  سلام ، وااااای خدا ، یکی از آرزوهای من اینه که از همچین ارتفاعی به زمین ، خورشید ، ماه و ستارگان دیگر نگاه کنم .

 7. ناشناس

  آفرین بر آدمهای پر تلاش و سختکوش

 8. احسان

  فوق العاده رؤیایی و هیجان انگیز

 9. sohrab

  افتخار یعنی این خدمت به بشریت یعنی این نه ساخت بدردنخورایی که با اهداف کشتن انسان ساخته شده

  1. Tina

   آفرین به شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما