کوکی چیست و چرا سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند؟

۷ تیر ۱۴۰۱

احتمالا بارها هنگام مراجعه به برخی سایت‌ها با پیام مربوط به پذیرش کوکی‌ها روبرو شده‌اید. اما کوکی چیست و چرا سایت‌های مختلف از چنین قابلیتی استفاده می‌کنند؟

کوکی‌ها در واقع داده‌های کم‌حجمی هستند که برای شناسایی هویت سیستم شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. اولین بار در سال ۱۹۹۴ یک فروشگاه اینترنتی برای اینکه داده‌های کمتری را در سایت خود نگه‌داری کند، تصمیم گرفت داده‌هایی مانند اقلام موجود در سبد خرید تا زمانی که خرید نهایی نشده را در کامپیوتر کاربر نگه دارد.

کوکی به دو دسته‌ی اصلی Session و Persistent تقسیم می‌شوند. کوکی‌های دسته‌ی اول تا زمانی که در سایت موردنظر حضور دارید، فعال هستند و بعد از خارج شدن از سایت به طور خودکار پاک می‌شوند. اما کوکی‌های دسته‌ی دوم برای مدت بسیار بیشتری در سیستم باقی می‌مانند. از این کوکی‌ها به عنوان مثال برای ذخیره کردن اطلاعات حساب کاربری استفاده می‌شود. به همین خاطر اگر یک بار در سایت موردنظر خود وارد اکانت شده باشید، بار دیگر که به سایت سر می‌زنید دیگر لازم نیست اطلاعات حساب کاربری را وارد کنید.

این نوع کوکی‌ها فواید زیادی دارند و قبول نکردن آن در زمینه‌ی تجربه کاربری با مشکلاتی روبرو می‌شوید. اما یک نوع از کوکی تحت عنوان کوکی‌های ردیابی هستند که فعالیت‌های کاربران را در سایت‌های مختلف ردیابی می‌کنند. این نوع کوکی‌ها برای نمایش تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین خاطر وقتی به دنبال خرید مثلا یک مانیتور هستید و در این زمینه جستجو می‌کنید، خیلی سریع چندین تبلیغ مربوط به این موضوع را در سایت‌های مختلف مشاهده می‌کنید.

مهم‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل از تبلیغات است. این شرکت سرویس‌های زیادی ارائه می‌دهد و در نتیجه اطلاعات گسترده‌ای از کاربران در اختیار دارد. بسیاری از سایت‌ها هم برای کسب درآمد، از سرویس تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند. به همین خاطر احتمالا بارها با تبلیغات مشابه در سایت‌های گوناگون روبرو شده‌اید.

برای جلوگیری از فعالیت کوکی در مرورگر خود می‌توانید هنگام ورود به سایت‌های جدید، مجوز برخی از این موارد را غیرفعال کنید تا فقط کوکی‌های مفید امکان فعالیت داشته باشند. مرورگر‌هایی مانند Brave و فایرفاکس هم در زمینه‌ی مسدود کردن فعالیت کوکی‌های ردیاب ابزارهای بسیار مفیدی را ارائه می‌دهند. همچنین در این زمینه چندین پلاگین مفید مانند uBlock Origin وجود دارد.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar test

    ویدیو به شدت ناقص

  2. Avatar Emad2005

    دقیقا برام سوال بود ممنونم از ویدیوی کابردیتون

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه