شبه علم چیست؟

۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

اعتبار کلمه‌ی علم باعث شده که بسیاری بخواهند باورهایشان را به عنوان یک حقیقت علمی جا بزنند. ولی واقعیت این است که باورهای این افراد بیشتر در تعریف شبه علم می‌گنجند. به طور مثال طالع‌بینی و تأثیر حوادث نجومی بر زندگی انسان‌ها را می‌توان در دسته‌ی شبه علم قرار داد.

نخستین دانشمندی که تلاش کرد میان علم و شبه علم مرز مشخصی تعریف کند، کارل پوپر بود. این فیلسوف اتریشی معتقد بود که در علم، دانشمندان به دنبال شواهدی می‌روند که بتوانند یافته‌های شما را رد کنند. اما در شبه علم موضوع کاملا بر عکس است و همه شواهد تأیید می‌شوند.

در واقع به عقیده‌ی کوپر، هر چیزی که ابطال‌پذیر باشد را می‌توان یک حقیقت علمی در نظر گرفت. اما مسائلی که به دلیل نبود شواهد یا امکان آزمایش نمی‌توان آن‌ها را ابطال کرد را باید شبه علم بدانیم. بسیاری از کوشش‌های فکری بشر هم در دسته‌ی همین شبه علم قرار می‌گیرد، به طور مثال هنر، ادبیات، تاریخ و بسیاری از شاخه‌های معرفتی که بسیار با ارزشند اما نمی‌توان آن‌ها را علم تجربی نامید.

اگر می‌خواهید در مورد تعریف علم و شبه‌ علم بیشتر بدانید، حتما ویدیو را تماشا کنید و به ما بگویید که شما چه چیزهایی را شبه‌علم تعریف می‌کنید؟

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar siavash

  بسیار متشکرم
  متاسفانه در همین دنیای امروزی ، بسیاری از مردم درگیر خرافات و شبه علم ها هستن
  و هنوز معنی و مفهوم درست از علم و چگونگی شکل گرفتن نظریات علمی رو ندارن
  چه بسیارند افرادی که فریب مبلغین شبه‌علم ها رو میخورن و بسیار مضخک و از روی ساده لوحی منتقد شواهد علمی میشن!!!
  میگید چطور؟
  یه نمونه خیلی شایع و ساده، استقبال ساده لوحانه بسیاری مردم از شبه علم های پزشکی مثل طب های سنتی و کل‌نگر مثه سوجوک و اسلامی و هومیوپاتی و …. هست
  درصورتی شواهد علمی و تحقیقات گسترده ای در مورد نتایج این روش ها وجود نداره وبالعکس توی تحقیقات معتبر علمی ، بسیاری از نتایجشون رد شده و خطرآفرین یا بی اثر هست

 2. Avatar jack

  با سلام و تشکر
  ببخشید فکر کنم اشتباهی رخ داده و به جای کارل پوپر نوشتید کارل کوپر

  1. امین بیگ‌زاده امین بیگ‌زاده

   درست می‌فرمایید، تصحیح شد. خیلی ممنونم از شما.

 3. Avatar Ns

  مثل همیشه عالی 👌

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه