واقعیت چیست؟ (زیرنویس فارسی)

واقعیت چیست و آیا مغز ما جهان را همان‌طور که هست بازتاب می‌دهد یا فقط تجسمی از آن دارد و درک ساختارهای اصلی فراتر از توانایی‌هایش است؟

واقعیت چیزی است که واقعا وجود دارد یا چیزی که ما از جهان اطراف احساس می‌کنیم؟ می‌توان گفت که آنچه ما به عنوان واقعیت برداشت می‌کنیم، چیزی است که می‌توان آن را مشاهده کرد، اندازه‌گیری کرد یا به طور تجربی تأیید کرد. واقعیت همچنین می‌تواند چیزی باشد که توسط اکثر مردم پذیرفته شده است، حتی اگر قابل اثبات نباشد.

تعریف واقعیت موضوعی است که فیلسوفان و دانشمندان قرن‌ها در مورد آن بحث کرده‌اند و الزاما نمی‌تواند هیچ تعریف واحدی وجود داشته باشد که همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند.

برخی از فیلسوفان معتقدند که واقعیت مستقل از ذهن انسان است و این بدان معناست که واقعیت وجود دارد، حتی اگر هیچ کس آن را تجربه نکند. برخی دیگر هم بر این باورند که واقعیت چیزی است که توسط ذهن انسان ساخته می‌شود و این یعنی واقعیت همان چیزی است که ما فکر می‌کنیم وجود دارد.

دانشمندان به طور کلی این را پذیرفته‌اند که واقعیت چیزی است که می‌توان آن را با آزمایش و مشاهده تأیید کرد. از این دیدگاه واقعیت هرچند مستقل از ذهن انسان است، اما می‌تواند توسط آن تفسیر شود.

واقعیت می‌تواند ساده یا پیچیده و مبهم باشد. حتی گاهی ممکن است تشخیص اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست، دشوار باشد. با این حال، واقعیت پایه و اساس زندگی ماست و بدون برداشتی از آن نمی‌توانیم چیزی را بفهمیم یا در مورد آن تصمیم بگیریم.

شما چه برداشتی از مفهوم «واقعیت» (Reality) دارید؟ این ویدیو از Big Think به بررسی تعریف واقعیت می‌پردازد و اینکه چه چیزی را می‌توان واقعیت نامید.

کتاب واقعیت اثر هانس رزلینگ نشر نوین


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما