با عظیم‌ترین موتورهای جهان آشنا شوید (زیرنویس فارسی)

۶ خرداد ۱۴۰۲

برای اهداف بزرگ، باید اسباب بزرگ و قوی هم تهیه کرد و اینجاست که عظیم‌ترین موتورهای جهان قدرت خود را برای تغییرات بزرگ و کمک به بشر نشان می‌دهند.

هنگامی که صحبت از موتور محرک می‌شود شاید تصوری از ابعاد و قدرتی که این دستگاه‌های مکانیکی می‌توانند داشته باشند نداشته باشیم اما هر موتوری برای کاربردی ساخته می‌شود و توان خروجی و اندازه‌ی متناسب با آن دارد که مهندسی ویژه‌ی خود را هم نیاز دارد. به همین دلیل هم بسته به مکان و هدف استفاده، برخی از موتورها می‌توانند ابعادی فراتر از تصور روزمره داشته باشند.

این موتورها عظیم‌ترین سازه‌ها را با نیرویی خارق‌العاده به حرکت در می‌آورند. اما پشت این موتورهای عظیم، مهندسی پیشرفته‌ای انجام شده است که جزئی‌ترین اجزا را با هم هماهنگ کرده است.

از موتورهایی که نیروی خودروهای معادن را تأمین می‌کنند تا موتورهایی که قطارها را در مسیرهای سخت‌گذر پیش می‌برند، موتورهایی که هواپیماهای پهن‌پیکر را به پرواز درمی‌آورند و یا موتورهایی که کشتی‌های غول‌پیکر را برای حرکت در اقیانوس قدرت می‌دهند. از موتورهای توربین‌های بادی برای رام کردن نیروی سرکش طوفان تا موتورهای موشک که با توانی خیره‌کننده، انسان را به ماه بردند، همه برای به جلو بردن بخشی از توانمندی بشر راه‌اندازی شده‌اند.

کتاب محرکه موتورهای الکتریکی اثر محسن علی اکبرلو انتشارات قدیس

برخی از این موتورها حتی از مؤسسه‌ی ثبت رکوردهای گینس به‌طور رسمی در زمینه‌ی فعالیت خود، عناوین برتر را کسب کرده‌اند. مانند موتور هواپیمای بوئینگ ۷۷۷x که قطر آن به اندازه‌ی قطر بدنه‌ی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است.

این ویدیو از اکس‌پلیند به بررسی عظیم‌ترین موتورهای جهان، قدرت و اندازه‌ای که دارند و مقایسه‌ی آن‌ها با چیزهای روزانه‌ای که می‌شناسیم، می‌پردازد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه