چیدمان یلدا؛ چگونه برای شب یلدا میزی زیبا و خلاقانه بچینیم؟

۲۷ آذر ۱۴۰۱

به ۳۰ آذر و شب یلدا نزدیک می‌شویم. برای چنین شبی حتما تدارکات زیادی هم دیده‌اید؛ از تهیه‌ی میوه و شام گرفته تا ست کردن استایل شب یلدا. اما یک بخش مهم آماده شدن برای این شب، چیدن میز و سفره‌ی یلدا است. به هرحال همه چیز باید برای این مهمانی آماده باشد و خوراکی‌هایی که تهیه کردید به شکل زیبایی دور هم چیده شده باشند. در این مطلب و ویدیو قصد داریم ایده‌های خلاقانه‌ای برای چیدمان یلدا ارائه دهیم. پس با ما همرا باشید.

تزیین شب یلدا ساده یا پر زرق‌وبرق؟

تزیین شب یلدا ساده یا پر زرق‌وبرق

در گذشته‌های دور در مراسم مهمانی شب یلدا سفره‌ای پهن می‌شد که روی آن تمام خوراکی‌های مخصوص این شب چیده می‌شد. در اغلب اوغات این سفره روی کرسی پهن می‌شد و پر از میوه‌های خشک شده، آجیل، خرمالو و انار و هندوانه بود و یک سماور در حال قل قل کردن هم کنار کرسی آماده بود تا همه بتوانند چای داغ و تازه بخورند. گرچه مصرف چای سبز در چنین شبی چندان مرسوم نیست اما اگر سلامتی دغدغه مرکزی شما باشد با توجه به خواص چای سبز حتی می‌توانید با استفاده از این دمنوش یک عنصر جدید را به خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های این شب اضافه کنید. لبوی داغ و تازه هم یکی از خوراکی‌های پرطرفدار برای پذیرایی در این شب است. اما حالا دیگر در خانه‌ها کرسی پیدا نمی‌شود و تقریبا تمام خانه‌ها مبل و صندلی دارند، پس نمی‌توانید برای این شب سفره پهن کنید. حالا دیگر باید تمام این خوراکی‌ها را با ظاهری بسیار زیبا و دلفریب روی میز بچینید.

تزیین میوه شب یلدا، تزیین آجیل، لبو و خوراکی‌های دیگر یا به عبارت دیگر چیدمان سفره شب یلدا از هنرهایی است که در این شب به خرج داده می‌شود تا مهمان‌ها از تماشای میز شب یلدا به اندازه‌ی مصرف خوراکی‌ها، حتی بیشتر از آن، لذت ببرند. این تزیینات با توجه به سلیقه‌ی میزبان و مد آن سال انجام می‌شود. بعضی‌ها طرفدار سادگی یا تزیینات مینیمال هستند و به همین دلیل تزیین شب یلدا ساده را انتخاب می‌کنند. بعضی دیگر تزیینات و سفره‌ی شلوغ را دوست دارند و سفر را پر زرق‌وبرق تزیین می‌کنند. در چنین روزهایی فکرکردن به این سوال که چگونه سفره شب یلدا را بچینیم برای بسیاری از ایرانیان یک دل‌مشغولی جذاب است. در ادامه با تزیین میز شب یلدا و چند خوراکی روی آن آشنا می‌شوید و سپس می‌توانید با توجه به سلیقه‌تان چیدمان یلدا را ساده یا شلوغ انجام دهید.

تزیین میز شب یلدا

گاهی ممکن است برای این شب به تزیین سفره شب یلدا روی زمین فکر کنید و در مواردی هم احتمالا چیدن یک میز متنوع و خوش‌رنگ را ترجیح می‌دهید. تزیین میز شب یلدا کاری جدا از تزیینات خوراکی‌های روی آن است. استفاده از رومیزی ترمه می‌تواند فضای میز شب یلدا را سنتی کند. رومیزی ساتن فضا را روشن و باطراوت می‌کند و رومیزی طرح‌دار پنبه‌ای می‌تواند یک فضای دنج و خودمانی ایجاد کند. بعد از آن برای چیدمان میز یلدا باید سراغ شاعرانه‌ترین قسمت تزیینات برویم، شمع‌ها! روی میز چند شمعدان زیبا و جاشمعی مخصوص شمع وارمر قرار دهید. اگر کمی حوصله به خرج بدهید می‌توانید شمع و اسماج و عود شب یلدا را هم خودتان بسازید.

 • برای درست کردن شمع معطر یلدایی، برگ رزماری، پرهای لیموترش، برگ بو، چوب دارچین، میخک و هر گیاه معطری که در خانه دارید را داخل یک شیشه قرار دهید و روی آن را آب جوش بریزید و در آخر، یک شمع وارمری روی آن قرار دهید.
 • برای سرو مخلفات، میوه‌های خشک را روی یک تخته گرد چوبی قرار دهید و در کنار آن می‌توانید از بیسکویت، پسته، چوب شور، چیپس و سس و هر آیتم یلدایی جذاب دیگر استفاده کنید.
 • برای ساخت یک عود (اسماج) یلدایی، چند شاخه رزماری و برگ کاج، چوب دارچین، گل سرخ معطر، برگ بو و پر پرتقال خشک را محکم با نخ بپیچید و بگذارید کاملا خشک شود (برگ بو را از قبل بخیسانید تا نرم و منعطف شود).

تزیین میوه شب یلدا

تزیین میوه شب یلدا

 • انار را دان کنید و داخل یک کاسه بریزید و آن را وسط یک ظرف بزرگتر قرار دهید و دور کاسه را با برگ کاج پوشش دهید و سپس میوه‌های پاییزی مانند پرتقال و خرمالو را دور آن بچینید.
 • جاهای خالی بین میوه‌ها را با میوه‌ی ازگیل و برگ‌های کوچکتر کاج پر کنید.
 • چند عدد چوب دارچین نیز روی میوه‌ها قرار دهید تا حال و هوای پاییزی را چندبرابر کند.
 • آجیل‌ها و شکلات‌ها و همچنین فال‌های حافظ را داخل بانکه قرار دهید.

تزیین میوه شب یلدا در سینی

تزیین میوه شب یلدا در سینی

بخش دیگری از چیدمان یلدا به تزیین میوه مربوط است. برای این کار یک سینی مسی یا روحی انتخاب کنید. اگر دوست دارید داخل آن را با یک پارچه‌ی ترمه بپوشانید و میوه‌ها را به یکی از روش‌های زیر در سینی بچینید:

 • میوه‌ها را به صورت کله قندی در سینی بچینید. اگر دوست دارید چند سینی کوچک بردارید و در هر سینی یک میوه را بچینید.
 • در یک سینی بزرگ یا چند سینی کوچک میوه‌ها را یکی درمیان کنار هم بچینید و به صورت کله قندی بالا ببرید. در هر ردیف جای میوه‌ها را عوض کنید. مثلا سیب، خرمالو و نارنگی را دانه به دانه در کنار هم بچینید. برای ردیف دوم به جای اینکه روی سیب یک سیبِ دیگر قرار دهید خرمالو بگذارید، روی خرمالو نارنگی بگذارید و روی نارنگی یک سیب قرار دهید.
 • یک سینی بزرگ انتخاب کنید و میوه‌هایی که پوست آن‌ها تزیین و حکاکی شده است را در آن بچینید. مثلا می‌توانید با چاقوی میوه‌آرایی روی پوست پرتقال‌ها طرح آتش بزنید، کیوی‌ها را مدل گل دالبر دالبر برش بزنید و در کنار هم داخل سینی بچینید. هندوانه را به شکل مثلثی برش دهید و در گوشه‌ی دیگری از سینی بچینید. انارها را چهار قاچ کنید و در کنار میوه‌های دیگر قرار دهید.
 • اگر تعداد مهمان‌هایتان زیاد است می‌توانید میوه‌ها را برش بزنید و در کنار هم داخل سینی بچینید تا هم مصرف میوه آسان‌تر باشد هم نیازی به خرید میزان زیادی میوه نداشته باشید.
 • می‌توانید به رسم قدیم یک در یک سیب یا پرتقال تعداد زیادی میخک فرو کنید و آن را بالای ظرف میوه قرار دهید. این کار در قدیم نشانه‌ی عشق و دعوت آن به خانه یا به زندگی شخصی بوده که آن را درست می‌کرده است.

تزیین سبد میوه شب یلدا

تزیین سبد میوه شب یلدا

 • برای قرار دادن میوه‌ها یک سبد چوبی مخصوص قرار دادن گل یا سبد حصیری مخصوص نان یا میوه انتخاب کنید.
 • اگر به سبد چوبی دسترسی ندارید یک سبد پلاستیکی به رنگ قهوه‌ای تیره انتخاب کنید تا به چوب شباهت داشته باشد.
 • کف سبد را با میوه‌های سفت مثل سیب یا انار پر کنید. تزیین سبد را از جایی شروع کنید که لبه‌ی آن تمام می‌شود.
 • اگر دوست دارید سبدی کلاسیک داشته باشید چند انار سرخ و درشت را چهارقاچ کنید یا فقط قسمت بالایی آن را جدا کنید و در سبد قرار دهید.
 • اگر انار سیاه جنگلی یا انار سرخ کوچک در بازار پیدا می‌کنید می‌توانید سبد را کاملا با آن‌ها پر کنید. ظاهر این انارها آنقدر زیبا است که نیازی به هیچ تزیینی ندارند.
 • اگر می‌خواهید در سبد تنوع میوه داشته باشید و حال‌وهوای یلدایی را هم حفظ کنید می‌توانید در کنار انار از خرمالو هم استفاده کنید.
 • می‌توانید روی پوست یک هندوانه‌ی متوسط یا چند هندوانه‌ی کوچک طرح گل یا پرنده حکاکی کنید و آن را در یک سبد مناسب قرار داده و اطرافش را با گل پر کنید.
 • با قرار دادن کدو حلوایی، سیب، پرتقال و لیمو شیرین در یک سبد می‌توانید سبدی پاییزی و هماهنگ با شب یلدا آماده کنید.
 • کار تزیین سبد میوه شب یلدا را با روبان پیچ کردن دسته‌ی سبد به پایان برسانید.
 • اگر قرار است سبد را هدیه بدهید یک کارت تبریک یلدایی هم روی آن قرار دهید.

تزیین آجیل شب یلدا

تزیین آجیل شب یلدا

آجیل شب یلدا همان آجیل ساده است که در تمام طول سال می‌توانید بخرید اما ترکیبات آن کمی برای شب یلدا تغییر می‌کند تا خاص شود. آجیل ساده مغزهای شور شده است و هیچ عنصر شیرین، مثل برگه‌ی میوه‌های خشک شده، ندارد. اما برای شب یلدا به آجیل ساده میوه‌های خشک شده مثل توت خشک، انجیر خشک، برگه‌ی زردآلو، کشمش و گردو اضافه می‌شود. همچنین در بعضی آجیل‌های شب یلدا باسلوق و مسقطی را هم با آجیل ترکیب می‌کنند.

اگر در گوگل عبارت «آموزش تزیین آجیل شب یلدا» را جست‌وجو کنید با دنیایی عکس مواجه می‌شوید که همه مدل تزیین آجیل شب یلدا را به شما نمایش می‌دهند. اما نکته‌ی اصلی اینجاست که باید اول ببینید چه وسایلی در دسترستان است و کجا قرار است از این آجیل استفاده کنید. اگر وقت زیادی ندارید و قرار است آجیل را به عنوان هدیه به خانه‌ی میزبان ببرید بهتر است از آجیل‌های تزیین شده‌ی آماده در قنادی‌ها یکی را انتخاب کرده و بخرید. اما اگر زمان کافی دارید می‌توانید چند ویدیو و عکس آموزشی ببینید و خودتان دست به کار شوید.

هر سال در چیدمان یلدا مدل‌های خاصی از تزیینات آجیل مد می‌شود و همه به سراغ آن می‌روند. امسال هم تزیین آجیل شب یلدا در تنگ و تزیین آجیل به شکل گل بسیار پرطرفدار شده است. این محبوبیت تا جایی پیش رفته که آجیل شب چله‌ای که قرار است به نوعروسان هدیه بدهند هم به این شکل تزیین می‌کنند. به همین دلیل اینجا سه مدل از تزیینات پرکاربرد را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید یک هدیه‌ی خوشمزه برای این شب به یاد ماندنی تهیه کنید.

تزیین اجیل شب یلدا در تنگ

تزیین اجیل شب یلدا در تنگ

اولین صحنه‌ای که با شنیدن تزیین آجیل شب یلدا در تنگ به ذهن می‌رسد یک تنگ ماهی بزرگ پر از آجیل است، اما ماجرا از این قرار نیست. تنگ شیشه‌ای هر ظرف شیشه‌ای عمیقی می‌تواند باشد. درواقع اینجا از کلمه‌ی تنگ در معنای قدیمی آن، یعنی ظرف شیشه‌ای که می‌توانید در آن مایعات را نگه دارد، به کار رفته است. پس بانکه‌های شیشه‌ای، گیلاس‌های شیشه‌ای و کاسه‌های پیرکس برای این کار مناسب هستند. حتی می‌توانید از شیشه‌هایی که دهانه‌ی گشاد دارند و با چوب‌پنبه بسته می‌شوند هم برای این کار استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در چیدمان یلدا از تنگ‌های کوچک استفاده کنید بهتر است هر مغز و میوه‌ی خشک را در یکی از تنگ‌ها بریزید و آن‌ها را در کنار هم قرار دهید تا ظاهری منظم و زیبا داشت باشند. اگر از بانکه‌های شیشه‌ای بزرگ آشپزخانه استفاده می‌کنید، آجیل را لایه لایه بریزید تا ظاهری بسیار زیبا به خود بگیرد. همچنین می‌توانید میوه‌های خشک را با هم مخلوط کرده و در یک تنگ بریزید، تخمه‌ها را در یک تنگ و مابقیه مغزها را هم به صورت مخلوط در یک تنگ دیگر بریزید و روی میز قرار دهید.

تزیین آجیل شب یلدا برای عروس

وجه تمایز آجیل مخصوص عروس‌ها فقط تزیینات آن نیست، بلکه ترکیبات آن همه با آجیل معمولی فرق دارد. آجیل چهار مغز که با ترکیب مغزهای شور شده‌ی بادام، پسته، گردو و فندق آماده می‌شود. البته در بعضی از شهرها به این ترکیب بادام هندی تفت داده شده هم اضافه می‌شود. بعد از ترکیب مغزها باید به سراغ تزیین آجیل شب چله‌ای عروس بروید.

هر سال براساس تزیینات مد روز آجیل عروس همه تزیین می‌شود. امسال هم تزیین آجیل با تنگ شیشه‌ای و قرار دادن آن در ظرف‌های شفاف بزرگ بسیار محبوب است. اگر می‌خواهید آجیل نوعروستان را به این شکل تزیین کنید می‌توانید طبق راهنمایی که برای تزیین آجیل شب یلدا در تنگ نوشتیم پیش بروید. رتبه‌ی دوم محبوبیت تزیین آجیل شب یلدا برای نوعروس استفاده از جعبه‌های مقوایی طراحی شده یا جعبه‌های چوبی تقسیم‌بندی شده است. بعضی از این جعبه‌ها منبت‌کاری شده هستند و حال‌وهوای هدیه‌ی شما را سنتی و اصیل می‌کنند.

بعد از این هم می‌توانید در چیدمان یلدا به سراغ تزیینات با بسته‌های پلاستیکی بروید. در قنادی‌ها و آجیل فروشی‌ها معمولا آجیل در یک سینی پلاستیکی چیده شده و با یک سلفون و کمی روبان بسته بندی شده است. همچنین کیسه‌های کوچک پلاستیکی آجیل چهارمغز مخصوص هدیه به عروس هم در آجیل فروشی‌ها آماده‌ی استفاده است. اگر هم خودتان می‌خواهید آجیل را تزیین کنید می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • اگر قرار است از تنگ استفاده کنید می‌توانید یک ست بانکه‌ی شیشه‌ای آشپزخانه با در بامبو بخرید. در هر کدام یکی از مغزها را بریزید و در بانکه‌ها را ببندید. می‌توانید دور شیشه یک روبان قرمز بپیچید و روی در پاپپیون بزنید یا اینکه کارت‌هایی به شکل انار و هندوانه روی درهای چوبی بچسبانید و یک پاپیون قرمز هم روی شیشه بچسبانید.
 • اگر می‌خواهید کمی سنتی‌تر عمل کنید می‌توانید یک دیس مسی یا چوبی انتخاب کنید و با آجیل طرح بته جقه را در سینی طراحی کنید. سپس روی آن را با یک لایه سلفون آشپزخانه بپوشانید تا گردوغبار روی آجیل ننشیند.

تزیین آجیل شب یلدا به شکل گل

تزیین آجیل شب یلدا به شکل گل

در چیدمان یلدا ایده‌ی تزیین آجیل شب یلدا به شکل گل از دسته گل‌های ساخته شده از توت‌فرنگی، پنیر و ترکیب مغزها و نارگیل که در کریسمس و ولنتاین هدیه داده می‌شود گرفته شده است. برای تزیین آجیل شب چله به شکل دسته گل باید آجیل را، مثل گردو و بادام، با پوست بخرید و به هر کدام از آن‌ها یک سیخ چوبی کباب بچسبانید. سپس همراه با چند شاخه گل وانیلی یا عروس، چند شاخه کاج و کمی برگ سبز مخصوص تزیین دسته گل ترکیب کنید و یک کاغذ سبز دور آن بپیچید. آخرین مرحله هم یک روبان قرمز زیبا است که باید به آن وصل کنید.

روش دیگر تزیین آجیل شب یلدا به شکل گل، طراحی یک گل با آجیل در سینی است. برای این کار باید ابتدا طرح یک گل، مثل گل رز، را پرینت بگیرید و با کمک کاربن روی سینی پیاده کنید. سپس مغزهای آجیل را براساس طرح گل در سینی بچینید تا در نهایت یک گل زیبا داشته باشید. فضاهای خالی باقی مانده را هم با باسلوق یا پشمک لقمه‌ای پر کندی تا سینی کاملا پر و زیبا باشد.

تزیین شب یلدا سنتی

تزیین شب یلدا سنتی

همانطور که بالاتر اشاره کردیم برای سنتی کردن فضای میز و چیدمان یلدا می‌توانید از یک رومیزی ترمه استفاده کنید. سپس شمعدان‌ها را روی میز بچینید تا نور زرد و گرم آن سفره را زیباتر کند. می‌توانید یک کاسه‌ی سفالی آبی را پر از آب کنید، چند گلبرگ رز در آن قرار دهید و چند شمع وارمر هم روی آب بگذارید و روشن کنید. میوه‌ها را در یک ظرف سفالی، چوبی یا مسی بچینید و در سفره بگذارید. ظرف‌های آجیل را هم هماهنگ با ظرف میوه انتخاب کنید و روی سفره بچینید. بهتر است آجیل را در چند کاسه‌ی مختلف بریزید و در سفره بگذارید.

شیرینی‌های مخصوص شب یلدا مثل پشمک و باسلوق را در ظرف‌های جداگانه بچینید و در سفره بگذارید. هندوانه را قاچ کرده و در سینی قرار دهید و در کنار میوه و آجیل‌ها بگذارید. اگر قرار است آبنبات و شکلات هم روی سفره بگذارید آن‌ها را هم در ظرف‌های جداگانه بچینید و روی میز بگذارید. در آخر چند گلدان گل نرگس، یک کتاب حافظ یا جلد مثنوی هم روی سفره بگذارید تا همه چیز برای گذراندن یک شب چله‌ی سنتی آماده باشد.

شب یلدا برای کودکان

 • برای خوشحال کردن بچه‌ها می‌توانید با کاغذ قرمز رنگ، قیف‌های پف فیل درست کنید.
 • هندوانه را مانند تصویر به برش‌های مثلثی تقسیم کنید و با چوب بستنی آن را سرو کنید.
 • چند بازی رومیزی، وسایل اسم‌وفامیل و خط‌ونقطه را هم آماده کنید تا در تمام طول شب بچه‌ها با هم سرگرم باشند.
دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به‌سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه