با این ویدیو به اَبَرسیاهچاله‌ی مرکز راه شیری سفر کنید

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۹:۳۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

دانشمندان برای نخستین بار با استفاده از همکاری بین‌المللی تلسکوپ افق رویداد، موفق شدند از سیاهچاله‌ی عظیم مرکز کهکشان راه شیری عکس بگیرند و این ویدیو نمای هیجان‌انگیز دیگری از این کاوش پیشگامانه‌ی بشر را نشان می‌دهد.

این ویدیو که به‌صورت متوالی روی سیاهچاله‌ی «کمان ای*» (*Sgr A) در مرکز کهکشان راه شیری زوم می‌کند، ابتدا با نمایی وسیع از کهکشان راه شیری آن‌طور که روی زمین به چشم می‌آید، آغاز می‌شود اما در ادامه به درون ابرهای متراکم گاز و غبار در مرکز فضای کهکشانی خود شیرجه می‌زنیم.

ستارگان این ناحیه برای چندین دهه با تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) و تداخل‌سنج آن رصد شده‌اند و مشخص شده است که کشش گرانشی عظیم سیاهچاله، مدار ستارگان نزدیک به آن را منحرف می‌کند. بدین ترتیب وجود سیاهچاله از مدت‌ها قبل شناسایی شده بود.

در نهایت به سیاهچاله‌ی *Sgr A در قلب کهکشان راه شیری می‌رسیم که اولین تصویر آن توسط همکاری «تلسکوپ افق رویداد» (EHT) ثبت شده است. در حقیقت به دلیل گرانش شدید و جذب همه چیز حتی نور، خود سیاهچاله تاریک دیده می‌شود. بدین ترتیب سیاهچاله توسط یک ناحیه‌ی مرکزی تاریک به نام سایه نشان مشخص شده که توسط حلقه‌ای از گاز و غبار درخشان دربر گرفته شده است.

مشاهدات مختلف مورد استفاده در اینجا در زمان‌های مختلف، توسط تیم‌های مختلف و با امکانات مختلف گرفته شده‌اند و برای ایجاد ‌جلوه‌ی زوم در کنار هم قرار گرفته‌اند. تصاویر از طول موج‌های مرئی در ابتدا به طول موج‌های فروسرخ (مادون قرمز) می‌رسند و تصویر نهایی در طول موج‌های رادیویی گرفته شده است.

Credit: ESO, DSS, VISTA, VVV Survey, Schoedel, NACO, GRAVITY Collaboration, EHT Collaboration/Music: Azul Cobalto

منبع: ESO

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar سامان

  کاربرد تلسکوپ و میکروسکوپ کاملآ متفاوت هست ها , برای چ کاری می‌خوای

 2. Avatar حمید

  به دلیل غلظت زیاد گردوغبار دیدن مرکز کهکشان غیره ممکن هست ولی در طیف فروسرخ و رادیویی مشاهده انجام میشه و با نرم افزارهای پیشرفته انیمیشن سازی به این صورت قابل دیدن هست

 3. Avatar

  آقا اگر اول ویدیو پایین رو نگاه کنید میفهمید که انیمیشنی طراحی شده یعنی قیمت مرکز. کهکشان هم واقعی؟.؟.!

  1. Avatar

   قسمت مرکز کهکشان

 4. Avatar ایران

  سلام من قصد خرید تلسکوپ و میکروسکوپ خوب دارم تا سه میلیون هم میتونم هزینه کنم لطفا راهنماییم کنین

 5. Avatar محمد طاها

  این ویدیو از نیم کره جنوبی زمین گرفته شده
  چون صورت فلکی عقرب و کماندار برعکس دیده می شه