۱۱ راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
پدر و مادر فوق‌العاده

هیچ پدر و مادر کاملی وجود ندارد، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که از شما یک پدر و مادر فوق‌العاده می‌سازد. ما توصیه‌های جامعی را در این مقاله جمع کرده‌ایم که به شما کمک خواهد کرد. به طور کلی، این چیزی است که کارشناسان در مورد چگونگی پدر و مادر  فوق‌العاده بودن به شما می‌گویند:

۱- محدودیت‌های هوشمند را تنظیم کنید

مسئولیت را بر عهده بگیرید. کودکان هوس محدودیت‌هایی دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا دنیایی اغلب گیج کننده را درک و مدیریت کنند. عشق خود را با تعیین مرزها نشان دهید تا فرزندانتان بتوانند با خیال راحت علایق خود را کشف و کشف کنند. این یک راه حل خوب برای پدر و مادر فوق‌العاده بودن است.

بال‌های فرزندتان را نبندید. ماموریت کودک شما در زندگی کسب استقلال است. بنابراین وقتی از نظر رشدی قادر به کنار گذاشتن اسباب‌بازی‌های خود، پاک کردن بشقاب از روی میز و لباس پوشیدن خود هستند، به آن‌ها اجازه دهید. مسئولیت دادن به کودک برای عزت نفس او (و سلامت عقل شما!) خوب است.

سعی نکنید همه چیز را درست کنید. به بچه‌ها جوان فرصت دهید تا راه حل‌های خودشان را پیدا کنند. هنگامی که شما با عشق به ناامیدی‌های جزئی کودک بدون عجله برای نجات او اذعان می‌کنید، به آن‌ها اتکا به نفس و انعطاف پذیری را می‌آموزید.

به یاد داشته باشید که انضباط تنبیه نیست. اعمال محدودیت‌ها در واقع به این معناست که به بچه ها یاد دهیم چگونه در دنیا رفتار کنند و به آنه‌ا کمک کنیم تا با مهارت، مراقبت و کنترل شوند. پس قرار نیست یک پدر و مادر فوق‌العاده بچه‌ها را به صورت تمام وقت آزاد بگذارند.مرزهای خود را انتخاب کنید؛ بچه‌ها نمی‌توانند قوانین زیادی را بدون تنظیم کردن، جذب کنند. بحث کردن در مورد چیزهای کوچک را فراموش کنید. روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً مهم هستند؛ مثل کتک زدن، صحبت‌های بی ادبانه یا دروغ گفتن.

کتاب فرزند پروری اثر فریبا عربگل

۲-زمان با کیفیت خود را ایجاد کنید

یک پدر و مادر و مادر فوق‌العاده با فرزندان خود بازی می‌کند. بگذارید آن‌ها فعالیت را انتخاب کنند و نگران قوانین در بازی نباشید. فقط با جریان بازی پیش بروید و از آن لذت ببرید. اسم بازی برای همین بازی است!

هر روز با هم کتاب بخوانید. وقتی کودک شما تازه متولد شده‌ از همان وقت شروع کنید. نوزادان عاشق گوش دادن به صدای والدین خود هستند. در آغوش گرفتن با کودک و کتاب یک تجربه پیوند عالی است که او را برای یک عمر مطالعه آماده می‌کند و از شما هم یک پدر و مادر فوق‌العاده می‌سازد.

برای داشتن وقت با کیفیت زمان ویژه روزانه را برنامه ریزی کنید. به فرزندتان اجازه دهید فعالیتی را انتخاب کند که در آن به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه بدون وقفه در کنار هم باشید. هیچ راهی بهتر برای نشان دادن عشق خود به کودک جز با توجه کافی وجود ندارد. خانواده را تشویق کنید. بزرگترین منبع دست نخورده موجود برای بهبود زندگی فرزندانمان، گذراندن زمان با والدینشان است. بچه‌هایی که والدینشان برایشان وقت می‌گذارند و کنارشان هستند در مدرسه بهتر عمل می‌کنند، مشکلات را با موفقیت بیشتری حل می‌کنند و به طور کلی با هر چیزی که زندگی به آن‌ها می‌دهد بهتر کنار می‌آیند. همه این‌ها به وسیله پدر و مادر فوق‌العاده شدنی است!

برای فرزندتان خاطرات عمیق بسازید. فرزندان شما احتمالاً چیزی را که به آن‌ها می‌گویید به خاطر نمی‌آورند، اما آداب و رسوم خانوادگی – مانند زمان خواب و شب بازی – را که با هم انجام می‌دهید به یاد خواهند آورد.

کتاب فرزند پروری از درون به برون اثر دکتر دانیل سیگل و مری هارتسل نشر آسیم

۳-الگوی خوبی باشید

الگویی باشید که فرزندانتان لایق آن هستند. بچه‌ها با تماشای والدینشان یاد می‌گیرند. الگوبرداری از رفتار مناسب، محترمانه و خوب بسیار بهتر از این است که به آن‌ها بگویید چه کاری انجام دهند. پدر و مادر فوق‌العاده فرزندان فوق‌العاده تربیت می‌کنند.

به عنوان مثال هر روز کمتر زباله، بازیافت، استفاده مجدد و صرفه جویی کنید. یک بعد از ظهر را به جمع آوری زباله در اطراف محله اختصاص دهید. همیشه حقیقت را بگویید.

یک مثال دیگر این است است شریک زندگی خود را جلوی بچه‌ها ببوسید و در آغوش بگیرید. شراکت شما مثالی است که فرزندتان از ظاهر، احساس و به نظر رسیدن یک رابطه صمیمانه دارد. بنابراین تعیین یک استاندارد عالی مهم است.

به تفاوت‌های والدین احترام بگذارید. از رویکرد اساسی والدین خود برای تربیت فرزندان حمایت کنید، مگر اینکه این روش به دور از خط و حدها باشد. انتقاد یا مشاجره با شریک زندگی‌تان آسیب زیادی به رابطه شما و احساس امنیت فرزندتان وارد می‌کند.

کتاب مجموعه کتاب های فرزند پروری اثر نهاله مشتاق - چهار جلدی

۴- بهترین راه‌های تشویق را بشناسید

راه‌های ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن

تشویق متناسب با کار فرزندتان را انجام دهید. به جای اینکه به سادگی بگویید «تو عالی هستی»، سعی کنید در مورد کارهایی که فرزندتان برای بازخورد مثبت انجام داده است، دقیق صحبت کنید. ممکن است بگویید: “این که صبور هستی عالی است. ممنونم که منتظر ماندی تا تلفنم تمام شود و بعد خواسته‌ات را مطرح کردی.”

به عنوان یک پدر و مادر فوف‌العاده چیزها و کارهای خوب را تشویق کنید. وقتی متوجه شدید فرزندتان کاری مفید یا خوب انجام می‌دهد، به او بگویید که چه احساسی دارید. این یک راه عالی برای تقویت رفتار خوب است تا آن‌ها با احتمال بیشتری به انجام آن ادامه دهند.

در مورد نقاط قوت بچه‌های خود صحبت کنید. واقعیت این است که آنچه ما می‌شنویم بسیار قوی تر از چیزی است که مستقیماً به ما گفته می‌شود. با اجازه دادن شنیدن به فرزندتان که در حال زمزمه تعریف و تمجید از او برای مادربزرگ، پدر یا حتی عروسک‌هایشان هستید، تحسین را مؤثرتر کنید و حس خوب غرور را در او ایجاد کنید.

۵- به خودت اعتماد کن

این چند کار ساده و مهم را انجام بده:

  • به خودت استراحت بده! پدر و مادر فوق‌العاده خستگی را می‌فهمد. ضربه زدن به درایو زمانی که برای آشپزی خیلی خسته هستید، شما را به پدر و مادر بدی تبدیل نمی کند.
  • به دل خود اعتماد کنید؛ هیچ کس بهتر از شما فرزند شما را نمی‌شناسد. در مورد سلامتی و رفاه آن‌ها از غرایز خود پیروی کنید. اگر فکر می ‌نید چیزی اشتباه است، به احتمال زیاد حق با شماست.
  • فقط بگو نه. در مقابل تمایل به انجام تعهدات اضافی در دفتر یا تبدیل شدن به یک داوطلب دائمی در مدرسه فرزندتان مقاومت کنید. هرگز از گذراندن وقت بیشتر با فرزندانتان پشیمان نخواهید شد.
  • بی احترامی فرزندتان را نپذیرید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان بی‌ادب باشد یا به شما یا هرکس دیگری حرف‌های آزاردهنده بزند. اگر چنین رفتاری از فرزندتان سر زد، قاطعانه بگویید که هیچ گونه بی احترامی را تحمل نخواهید کرد.

۶-آموزش مهارت‌های اجتماعی را فراموش نکنید

هر روز سه سوال از فرزندانتان بپرسید! هنر گفتگو یک مهارت اجتماعی مهم است، اما والدین اغلب از آموزش آن غفلت می‌کنند. یک بچه را با سوالاتی مانند “امروز قسمت مورد علاقه تو در مدرسه چه بود؟” “در مهمانی چه کار کردی؟” یا “فردا بعدازظهر کجا می‌روید؟” با او در اتفاقات روزمره‌اش سهیم شوید. یک پدر و مادر فوق‌العاده مهارت‌های ارتباطی را می‌شناسد.

ترفند شجاعت را به بچه‌ها آموزش دهید. به آن‌ها بگویید همیشه به رنگ چشمان یک فرد توجه کنند. برقراری تماس چشمی به کودک مردد کمک می‌کند تا اعتماد به‌نفس‌تری داشته باشد و به هر کودکی کمک می‌کند تا قاطع‌تر باشد و کمتر مورد آزار قرار گیرد.احساسات قوی فرزندتان را بپذیرید. هنگامی که بحران فرزندتان تمام شد، از او بپرسید: “چه حسی داشت؟” سپس به آن‌ها گوش دهید. صحبت کردن باعث می‌شود او راحت‌تر از یک عصبانیت خلاص شود.

۷-بچه‌های سپاسگزار تربیت کنید

به فرزند خود نشان دهید که چگونه یک شهروند مسئولیت پذیر باشند. بچه‌ها با داوطلب شدن در جامعه، احساس عزت نفس پیدا می‌کنند.

اگر می‌خواهی در دسته پدر و مادر فوق‌العاده قرار بگیری، بچه لوس تربیت نکن! این افکار را در ذهن داشته باشید: هر کودکی یک گنج است، اما هیچ کودکی مرکز جهان نیست. بر این اساس به فرزندان آموزش دهید.

در مورد معنای خوب بودن صحبت کنید. زود شروع کنید: برای مثال، وقتی داستان‌های قبل از خواب را می‌خوانید، از کودک نوپای خود بپرسید که آیا شخصیت‌ها بد یا خوب هستند و دلیل و استدلال فرزندتان را بررسی کنید.

به فرزندان خود توضیح دهید که چرا ارزش‌ها مهم هستند. پاسخ ساده می‌تواند این باشد: وقتی مهربان، سخاوتمند، صادق و محترم هستید، به اطرافیانتان احساس خوبی می‌دهید. مه‌متر از آن، این باعث می‌شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان دارید.

۸- در مورد طبخ غذا استرس نداشته باشید

یک غذا را بارها و بارها سرو کنید. اگر کودک شما غذای جدید را رد کرد، امید خود را از دست ندهید. ممکن است مجبور شوید شش، هشت یا حتی ۱۰ بار دیگر آن را پیشنهاد دهید قبل از اینکه آن را بخورند و واقعاً تصمیم بگیرید که آیا آن را دوست دارند یا خیر. یک پدر و مادر فوق‌العاده هر دستوری را از فرزندش نمی‌پذیرد.

از دعواهای غذایی خودداری کنید. یک کودک سالم به طور غریزی می‌داند که چقدر باید بخورد. اگر از تمام کردن غذا در بشقاب خود امتناع کرد، او را رها کنید. مطمئن باشید از گرسنگی نمی‌میرند!

هر روز حداقل یک وعده غذایی را به صورت خانوادگی بخورید. نشستن پشت میز با هم راهی آرام برای همه برای برقراری ارتباط است – زمانی برای به اشتراک گذاشتن اخبار خوشحال کننده، صحبت در مورد روز یا گفتن یک جوک احمقانه. همچنین این کار به کودکان شما کمک می‌کند تا عادات غذایی سالم را در زندگی ایجاد کنند.

اجازه دهید فرزندانتان به شما سفارش غذا  بدهند. هفته‌ای یک بار به فرزندانتان اجازه دهید شام را انتخاب کنند و برایشان بپزند.

۹- همیشه بگو “دوستت دارم”

فرزندان خود را به طور مساوی دوست داشته باشید، اما با آن‌ها منحصر به فرد رفتار کنید. آن‌ها افرادی جدا هستند. یک پدر و مادر فوق‌العاده می‌داند با هر فرزند خود چگونه رفتار کند.

هر وقت احساس کردی که لازم است، بگو «دوستت دارم». شما به سادگی نمی‌توانید یک کودک را با کلمات محبت آمیز زیاد و خنده های بیش از حد لوس کنید. به خاطر داشته باشید که مادربزرگ‌ها همیشه چه می‌گویند. بچه‌ها مال شما نیستند، فقط برای مدتی به شما قرض داده می‌شوند. در این سال‌های زودگذر، تمام تلاش خود را بکنید تا به فرزندتان کمک کنید به عنوان فردی خوب رشد کنند. این آرمان یک پدر و مادر فوق‌العاده است!

از لحظه‌ها لذت ببرید! پدر و مادر شدن طاقت فرساترین شغل روی کره زمین است. خانه شما به هم ریخته است، لباس‌های شسته شده انباشته شده است، کلی کار تلبنار شده دارید. اما فقط با خنده فرزندتان تلاش کنید تا لذت ببرید!

۱۰-تقویت قدرت مغز و فعالیت بدنی

به کودک خود یاد دهید که امضا کند. چون کودک نمی‌تواند صحبت کند به این معنی نیست که چیزهای زیادی وجود ندارد که دوست دارد بگوید. نشانه‌های ساده می‌توانند به شما کمک کنند که بدانید کودکتان به چه چیزهایی نیاز دارد و حتی احساس خوبی دارد قبل از اینکه کلماتی برای گفتن به شما داشته باشد، این راهی عالی برای کاهش ناامیدی است.

تحقیقات بارها نشان داده است که کودکانی که در اتاق خواب خود تلویزیون دارند وزن بیشتری دارند، کمتر می‌خوابند و نمرات پایین‌تری دارند و  در مهارت‌های اجتماعی ضعیف‌تر هستند. آن‌ها را از اتاقشان بیرون بکشید و طبیعت را به آن‌ها نشان دهید.

بچه‌ها را به حرکت وادار کنید. آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که رشد مغز در کودکان خردسال ممکن است با سطح فعالیت آن‌ها مرتبط باشد. نوزاد خود را چندین بار در طول روز روی شکم خود قرار دهید، به کودک خود اجازه دهید به جای سوار شدن در کالسکه خود راه برود و فرصت‌هایی را برای کودک بزرگتر خود ایجاد کنید تا به اندازه کافی ورزش کنند.

۱۱- به سلامتی کودک اهمیت بدهید

۱۱ راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن

به حرف‌های احمقانه توجه نکنید! بچه‌هایتان را واکسینه کنید. شیوع سرخک و سایر بیماری‌ها همچنان در کشور ما و در سراسر جهان رخ می‌دهد.

از لبخند کودکان با زدن مسواک محافظت کنید! تشویق کودک به مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، از پوسیدگی دندان محافظت می‌کند.

مراقب ایمنی فرزند خود باشید. خانه خود را کاملاً محافظت کنید و هرگز کودک زیر ۵ سال را در وان و حمام تنها نگذارید. مطمئن شوید که صندلی‌های ماشین به درستی نصب شده‌اند و اصرار کنید که کودکتان هنگام دوچرخه‌سواری یا اسکوتر از کلاه ایمنی استفاده کند. یک پدر و مادر فوق‌العاده همیشه احتیاط می‌کنند.

به حرف پزشک گوش کنید! اگر پزشک اطفال فکر می‌کند که تب کودک شما ناشی از یک ویروس است، به دنبال آنتی بیوتیک نباشید. بهترین دارو ممکن است استراحت، مایعات زیاد و کمی همراهی باشد. تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند مشکلات پزشکی را برای کودک شما ایجاد کند.

ضد آفتاب را در کنار خمیر دندان کودک خود نگه دارید. آن را هر روز به عنوان بخشی از روتین صبحگاهی استفاده کنید. تلاش کنید برای آن‌ها ضد آفتاب زدن به اندازه مسواک زدن دندان‌هایشان طبیعی جلوه کند.

کودک خود را خواب آلود اما همچنان بیدار بخوابانید. این به کودک شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد که خودش را در خواب آرام کند و از مشکلات قبل از خواب جلوگیری می‌کند.

منبع: parentsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما