قلب کهکشان فانتوم در تصویر تماشایی تلسکوپ جیمز وب آشکار شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

تلسکوپ فضایی جیمز وب در تصویر جدیدی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) منتشر شده است، با نمایش کهکشان فانتوم جزئیات خیره‌کننده‌ای از کیهان را در فاصله‌ی ۳۲ میلیون سال نوری آشکار کرده است.

فناوری فروسرخ تلسکوپ فضایی جیمز وب که در دسامبر ۲۰۲۱ (دی ۱۴۰۰) به فضا پرتاب شد، نسبت به هر تلسکوپ دیگر جزئیات واضح‌تری از کهکشان فانتوم را نشان می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا «دید تیزبین وب رشته‌های ظریفی از گاز و غبار را در بازوهای مارپیچی عظیم کهکشان، که از مرکز این تصویر به سمت بیرون می‌پیچد، آشکار کرده است.»

همچنین نبود گاز در ناحیه‌ی مرکزی کهکشان فانتوم باعث آشکار شدن منظره‌ای از خوشه‌ی ستاره‌ای جای گرفته در این ناحیه شده است.

این شکل آسمانی چرخان که مسیه ۷۴ (M74) نام دارد، در صورت فلکی حوت و فاصله‌ی ۳۲ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. در تصویر وب، زائده‌های درخشان سفید، قرمز، صورتی و آبی روشن، غبار و ستارگان موجود در این کهکشان را نشان می‌دهد که اطراف یک مرکز آبی روشن می‌چرخند و همه در پس‌زمینه‌ی تاریک اعماق فضا قرار دارند.

کهکشان فانتوم از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب

M74 قبلا توسط هابل عکاسی شده بود و این تلسکوپ فضایی کهنه‌کار بازوهای آبی و صورتی مارپیچی کهکشان را به تصویر کشیده بود، اما مرکز درخشان آن را به رنگ زرد ملایم نشان می‌داد.

کهکشان فانتوم به‌ویژه هدف مورد علاقه‌ی اخترشناسانی است که منشأ و ساختار مارپیچ‌های کهکشانی را مطالعه می‌کنند. بدین ترتیب عکس گرفته شده توسط وب به آن‌ها کمک می‌کند تا درباره‌ی اولین مراحل تشکیل ستاره در همسایگی محلی ما در کیهان بیشتر بیاموزند و اطلاعات جدیدی در مورد ۱۹ کهکشان ستاره‌ساز نزدیک به راه شیری، کسب کنند.

در بیانیه‌ی انتشار این تصویر آمده است: «ستاره‌شناسان همچنین از این تصویر برای نشان دادن مناطق ستاره‌ساز در کهکشان‌ها، اندازه‌گیری دقیق جرم و سن خوشه‌های ستاره‌ای و آگاهی در مورد ماهیت دانه‌های کوچک غبار در حال حرکت در فضای میان‌ستاره‌ای استفاده خواهند کرد.»

جیمز وب که در فاصله‌ی ۱.۵ میلیون کیلومتری در نقطه‌ی لاگرانژی ۲ به دور خورشید می‌گردد، با عکس‌های شفاف خود از کیهان، جامعه‌ی علمی را به وجد آورده است. این تلسکوپ که دارای یک آینه‌ی اصلی به قطر بیش از ۶.۵ متر است، یک همکاری بین‌المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است که پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ سال به تهیه‌ی داده‌های علمی از کیهان بپردازد.

عکس: کهکشان فانتوم از نگاه جیمز وب

Credit: ESA/Webb, NASA & CSA, J. Lee and the PHANGS-JWST Team

منبع: Phys.Orgبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما