توپک لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
مزایای استفاده از توپک خشک‌کن لباسشویی

توپک لباسشویی محصولی جدید در بازار نیست اما به دلیل کاربرد فراوانی که دارد روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. همه می‌دانیم که شستن لباس‌ها در لباسشویی کار چندان سرگرم‌کننده‌ای نیست. خشک کردن یک لحاف یا ملافه‌ی تازه خریداری شده در ماشین لباسشویی گاهی وقت ما را تلف می‌کند اما هیچ راهی برای دور زدن این کار وجود ندارد. البته، نگران نباشید، توپک لباسشویی می‌تواند کمی از مشکلات شما را کم کند. در این مقاله، با این وسیله‌ی کوچک و کاربردی، مزایا و روش کار با آن آشنا می‌شوید.

توپک لباسشویی چیست؟

توپک خشک‌کن لباسشویی توپی کوچک است که معمولا از پشم فشرده یا پلاستیک ساخته می‌شود. شما می‌توانید این توپک را داخل خشک‌کن یا ماشین لباسشویی دارای خشک‌کن خود بیندازید تا به کاهش استاتیک، افزایش نرمی و سرعت بخشیدن به چرخه‌ی خشک کردن لباس‌هایتان کمک کند. این توپک را می‌توانید به عنوان جایگزینی برای ورق خشک‌کن به کار ببرید. البته، توپک لباسشویی مزایای بیشتری دارد، به خصوص اگر به فکر شستن انواع بزرگتر ملافه‌هایی باشید که برای خشک شدن به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

توپک‌های خشک‌کن پشمی به شکل توپ تنیس هستند و به طور خاص برای قرار گرفتن در میان لباس‌ها برای ایجاد گردش بهتر هوا و در نتیجه خشک شدن سریع‌تر طراحی شده‌اند. استفاده از توپک پشمی لباسشویی می‌تواند زمان خشک شدن لباس‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. به این ترتیب، هم در زمان و انرژی صرفه‌جویی می‌کنید و هم روشی سازگار با محیط زیست برای خشک کردن لباس‌ها انتخاب کرده‌اید.

مزایای استفاده از توپک خشک‌کن لباسشویی

چگونه توپک‌های لباسشویی را نو کنیم؟

شاید هنگام خرید توپک لباسشویی به این فکر می‌کنید که این توپک‌ها واقعا فایده‌ای دارند یا خیر. در این صورت، باید به شما این خبر خوب را بدهیم که مزایای متعدد این توپ‌های کوچک و کاربردی سبب شده که بسیاری از مردم از آن‌ها استفاده کنند اما منظور از این مزایا چیست؟

۱. ضایعات کاهش می‌یابند

برخلاف ورق‌های خشک‌کن که تنها پس از یک بار استفاده باید دور انداخته شوند، توپک‌های خشک‌کن پشمی را می‌توان صدها و حتی هزاران بار استفاده کرد. همین ویژگی هم این توپک‌ها را بسیار دوستدار محیط‌زیست می‌کند. توپک لباسشویی با هیچ ماده‌ی شیمیایی یا مصنوعی پر نمی شود. در نتیجه، اگر آن را دور بیندازید در محیط زیست تجزیه می‌شود و حتی می‌تواند به کمپوست تبدیل شود.

۲. از چروک شدن لباس‌ها جلوگیری می‌کند

توپک‌های لباسشویی گرما را از طریق خشک‌کن ماشین لباسشویی جذب می‌کنند. وقتی آن‌ها را همراه با لباس‌ها، حوله‌ها یا ملافه‌ها داخل ماشین میندازید، کمک می‌کنند تا این اقلام به صورت جداگانه شسته شوند و از جمع شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند. از آنجایی که لباس‌ها و ملافه‌ها درون ماشین روی یکدیگر تلنبار می‌شوند، ممکن است دچار چروک‌هایی شوند که با اتو به‌سختی از بین می‌روند. در عوض، با خشک کردن لباس‌ها و ملافه‌ها با توپک لباسشویی، گردش هوای گرم بهتر انجام می‌شود. به این ترتیب، جدا شدن سریع‌تر و بهتر لباس‌ها از یکدیگر و اتو کردن لباس‌ها و ملافه‌ها کاری ساده‌تر خواهد شد.

۳. در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود

از آنجایی که توپک‌های خشک‌کن لباسشویی را می‌توان بارها و بارها استفاده کرد، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ای می‌شود که صرف خریدن ورق‌های خشک‌کن می‌کنید. به‌علاوه، توپک لباسشویی به افزایش طول عمر و ماندگاری لباس شما کمک می‌کند زیرا حاوی مواد شیمیایی خشن نیست. در نتیجه، با مرور زمان باعث خراب شدن و آسیب به پارچه‌ی لباس‌ها نمی‌شود. این واقعیت که توپک‌های لباسشویی زمان خشک شدن لباس‌ها و ملافه‌ها را کاهش می‌دهند نیز برایتان مفید است زیرا لباس‌های شما برای مدت طولانی در معرض حرارت زیاد قرار نمی‌گیرند. به این ترتیب، شکل بهتری خواهند داشت. این موضوع در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

توپ رخت شویی ماشین لباسشویی گروه جهان مدل SUPRA

۴. زمان خشک شدن را کاهش می‌دهد

چگونه توپک‌های لباسشویی خوشبوی خود را بسازید

یکی از مزایای اصلی استفاده از توپک‌های لباسشویی این است که به کاهش زمان خشک کردن لباس‌ها و ملافه‌ها کمک می‌کند. گاهی اوقات با استفاده از این توپک‌ها مدت زمان خشک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی یا خشک‌کن به نصف می‌رسد. این توپک‌ها همان‌طور که در داخل خشک‌کن یا ماشین لباسشویی حرکت می‌کنند، لباس‌ها و ملافه‌ها را از هم جدا می‌کنند. بنابراین، به جای اینکه لباس‌ها، حوله‌ها و ملافه‌ها داخل ماشین لباسشویی به شکل یک توده‌ی غول‌پیکر از لباس‌های مرطوب حرکت کنند، هوای گرم در اطراف هر یک از آن‌ها جریان می‌یابد و آن‌ها را سریعتر خشک می‌کند.

۵. لباس‌ها را نرم می‌کند

به جای استفاده از نرم‌کننده در هنگام شستن لباس، از توپک لباسشویی استفاده کنید. این توپک‌ها حاوی هیچ یک از مواد شیمیایی، نرم‌کننده‌های مصنوعی یا رایحه‌های تندی نیستند که ممکن است یک نرم‌کننده‌ی لباس داشته باشد. به این ترتیب، لباس‌ها را به شیوه‌ای ملایم‌تر نرم می‌کنند. همان‌طور که توپک‌های لباسشویی داخل ماشین لباسشویی به اطراف می‌چرخند، به لطافت و نرم شدن هر یک از لباس‌ها کمک می‌کنند. توپک‌های پشمی با اندازه‌های کوچک تا متوسط بهترین کارایی را دارند و به هر حال ابزارهای بهتری برای خشک کردن لباس‌های شما هستند چون سنگینی خشک‌کن یا ماشین لباسشویی منجر به اصطکاک بیش از حد لباس‌ها و ملافه‌ها می‌شود. در نتیجه، نرمی آن‌ها را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد چین و چروک روی لباس‌ها و ملافه‌ها می‌شود.

آیا توپک پشمی لباسشویی معایبی دارد؟

برخی از توپک‌های لباسشویی مانند آن‌هایی که از پلاستیک ساخته شده‌اند، اگر جنس پلاستیک آن‌ها بسیار متراکم باشد، ممکن است به خشک‌کن ماشین لباسشویی شما آسیب برسانند. اگر این توپک‌ها ترک بخورند، ممکن است سطح داخلی خشک‌کن یا ماشین لباسشویی را خراش دهند و به لباس‌ها و ملافه‌ها هم آسیب برسانند. توپک‌های خشک‌کن لباسشویی ساخته شده از پشم نیز برای همیشه دوام نمی‌آورند. اگر این توپک‌ها شل یا فرسوده شوند، باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

علاوه‌براین، توپک‌های لباسشویی به خودی خود بوی خوشی به لباس‌های شما نمی‌دهند. بنابراین، اگر می‌خواهید لباس‌هایتان بعد از خشک شدن خوشبو شوند، باید قبل از هر بار انداختن توپک داخل ماشین لباسشویی به آن مقداری از اسانس دل‌خواهتان را بزنید.

در نهایت، ممکن است کمی طول بکشد تا به صدایی که توپک‌های لباسشویی هنگام غلت خوردن داخل ماشین لباسشویی ایجاد می‌کنند، عادت کنید.

پودر لباسشویی دالی مدل ارکیده وزن 7150 گرم

چگونه از توپک‌های پشمی لباسشویی استفاده کنیم؟

توپک لباسشویی چیست؟

استفاده از توپک‌های پشمی لباسشویی فوق‌العاده ساده است. ماشین لباسشویی یا خشک‌کن خود را با لباس و ملافه پر کنید و دو تا سه توپک لباسشویی را قبل از راه‌اندازی ماشین داخل آن بریزید. حالا بنشینید و از تماشای رقص لباس یا ملافه‌های خود در ماشین لباسشویی لذت ببرید!

البته، باید مراقب چرخه‌ی ماشین لباسشویی باشید چون ممکن است به دلیل نو بودن توپک لباسشویی زمان خشک شدن لباس‌ها و ملافه‌ها کمی کوتاه‌تر شود. بهتر است ملافه‌ها را قبل از اینکه کاملا خشک شوند از ماشین خارج کنید. این کار به کاهش چین و چروک‌های ملافه‌ها پس از قرار گرفتن روی تخت‌خواب کمک می‌کند.

چگونه توپک‌های لباسشویی خوشبوی خود را بسازید

عطرهای موجود در ورق‌های خشک‌کن و نرم‌کننده‌های پارچه و لباس حاوی محرک‌های شناخته‌شده برای افراد دارای پوست حساس یا آسم هستند. توپک‌های لباسشویی که خودتان خوشبو می‌کنید می‌توانند به حفظ سلامت پوست شما و نفس کشیدن راحت در عین لذت بردن از بوی تازگی لباس‌های تمیز کمک کنند. با استفاده از این جایگزین غیرسمی، به راحتی می‌توان توپک‌های خشک‌کن را با رایحه‌های مورد علاقه‌ی خود خوشبو کرد.

کافیست فقط سه تا چهار قطره اسانس دل‌خواهتان را به توپک لباسشویی قبل از انداختن آن در دستگاه اضافه کنید. برای جلوگیری از رنگ پس دادن توپک به لباس‌ها مطمئن شوید که اسانس مورد نظر قبل از انداختن توپک داخل ماشین کاملا توپک را فرا گرفته است. شما حتی می‌توانید از رایحه‌های درمانی مختلف استفاده کنید. از روغن اسطوخودوس برای اثر آرام‌بخش آن، روغن یاس برای کمک به کاهش اضطراب یا روغن نعناع فلفلی برای کمک به انرژی بیشتر موقع بیدار شدن از خواب استفاده کنید.

مدت زمان ماندگاری توپک‌های لباسشویی چقدر است؟

بخشی از دلیل دوستدار محیط زیست بودن توپک‌های لباسشویی این است که قابل استفاده مجدد هستند. این توپک‌ها تا ۱۰۰۰ بار شستشو دوام می‌آورند. با این حساب، اگر هفته‌ای دو بار لباس‌های خود را بشویید توپک‌ها تقریبا ۱۰ سال برایتان کار می‌کنند. در مقابل، ورق‌های خشک‌کن محصولاتی یکبار مصرف هستند. اگر یک جعبه‌ی معمولی ۲۴۰ عددی از آن‌ها را در نظر بگیرید، باید حدود چهار جعبه بخرید تا به اندازه‌ی یک توپک لباسشویی برای شما کار کنند. به طور کلی، توپک‌های لباسشویی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شوند. ناگفته نماند که ورق‌های خشک‌کن و جعبه‌های بسته‌بندی آن‌ها همگی به محل دفن زباله‌ها ختم می‌شوند.

مایع لباسشویی آریل مدل 001 حجم 1.8 لیتر مجموعه 2 عددی

چگونه توپک‌های لباسشویی را نو کنیم؟

شاید به این فکر می‌کنید که توپک‌های لباسشویی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید تا تازه شوند اما آیا چنین کاری درست است؟ پاسخ یک بله‌ی قاطعانه است. شستشو بهترین راه برای دوباره نو کردن توپک پشمی فرسوده‌ی لباسشویی محسوب می‌شود. به سادگی این توپک‌های پشمی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. برای شستن این توپک‌ها باید از چرخه‌ی ملایم ماشین با آب داغ استفاده کنید و برای خشک کردن آن‌ها هم از حرارت بالا استفاده کنید.

توپک‌های پشمی یا پلاستیکی لباسشویی: کدام بهتر است؟

توپک لباسشویی

تصمیم‌گیری برای خرید توپک‌های پشمی و پلاستیکی لباسشویی کاملا به ترجیحات خودتان بستگی دارد. به طور کلی، توپک‌های پلاستیکی لباسشویی چندان سازگار با محیط‌زیست نیستند، اگرچه برخی از گیاه‌خواران آن‌ها را به عنوان راهی برای اجتناب از استفاده از محصولات حیوانی ترجیح می‌دهند. به‌علاوه‌، این مدل توپک لباسشویی پرزی ایجاد نمی‌کند. در نتیجه، کمتر به تمیز کردن پرزگیر ماشین لباسشویی خود نیاز پیدا می‌کنید.

در مقابل، توپک‌های پشمی از توپک‌های پلاستیکی بادوام‌تر هستند و می‌توانید آن‌ها را به اسانس‌های خوشبو آغشته کنید. به این ترتیب، به نرم‌کننده‌ی معطر لباس برای به دست آوردن رایحه‌ای آرامش‌بخش و تازه نیازی نخواهید داشت. از آنجایی که توپک‌های پشمی لباسشویی معمولا سنگین‌تر از نوع پلاستیکی آن هستند، برای شستشو و چروک نداشتن لباس‌ها بهتر هستند.

سایر نکاتی که باید برای خرید توپک لباسشویی در نظر بگیرید

جنس توپک لباسشویی ممکن است پشمی، سیلیکونی یا پلاستیکی باشد. این ویژگی در قابلیت خشک کردن لباس‌ها توسط این توپک تأثیرگذار است. همان‌طور که توضیح دادیم، توپک‌های پشمی گزینه‌ی بهتری هستند و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

علاوه بر جنس توپک باید به اندازه و تعداد توپک‌هایی که با هم فروخته می‌شوند هم توجه کنید. توپک‌های پشمی معمولا در بسته‌های ۲ تا ۸ عددی به فروش می‌رسند. با استفاده از توپک‌های بیشتر برای هر بار شستشو، اثربخشی آن‌ها بیشتر خواهد شد و زمان خشک شدن لباس‌ها و ملافه‌ها کاهش می‌یابد، به ویژه اگر ملافه‌ها و حوله‌های سنگین را داخل ماشین انداخته باشید. اگر قصد دارید لباس‌ها و پارچه‌های ظریف یا کمتری را داخل ماشین بیندازید، یک یا دو توپک کافی است. برای لباس‌ها و ملافه‌های بزرگتر و بیشتر هم سه توپک یا بیشتر را به کار ببرید.

نکته‌ی دیگری که باید برای خرید توپک لباسشویی در نظر بگیرید، داشتن کیسه‌ی مخصوص است. توپک‌های لباسشویی در صورت شل شدن به اطراف می‌چرخند و لابه‌لای لباس‌ها گیر می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید این اتفاق نمیفتد، بهتر است که توپک‌ها را داخل کیسه‌ی مخصوص بگذارید و درون ماشین لباسشویی بیندازید. بنابراین، موقع خرید این توپک‌ها دقت کنید که کیسه‌ی نگهدارنده هم داشته باشند. یک کیسه با بند کشی می‌تواند به شما در استفاده‌ی بهتر از توپک کمک کند. نگهداری از این توپک‌ها در کیسه‌ی مخصوص باعث می‌شود که در چرخه‌های لباسشویی بهتر بچرخند و همیشه مطمئن باشید که داخل ماشین یا لابه‌لای لباس‌ها گم نمی‌شوند.

در نهایت، به این نکته دقت کنید که توپک‌های لباسشویی اگر کیفیت بالایی داشته باشند، موقع شستشو رنگ پس نمی‌دهند. توپک‌های لباسشویی باید رنگ سفید داشته باشند تا پس از استفاده از آن‌ها هیچ لکه یا تغییر رنگی مشاهده نکنید. البته، بهتر است که همیشه برای رسیدن به بهترین نتیجه، توپک‌های لباسشویی را طبق دستورالعمل سازنده‌ی آن‌ها استفاده کنید.

کلام آخر

خشک شدن لباس‌ها و ملافه‌ها در ماشین لباسشویی معمولا یکی از دغدغه‌های اصلی همه‌ی ما محسوب می‌شود. ممکن است لباس‌ها و ملافه‌ها پس از شستشو با ماشین لباسشویی دارای خشک‌کن کاملا خشک نشوند یا چین و چروک‌های بسیاری پیدا کنند. برای حل این مشکل می‌توانید از توپک لباسشویی استفاده کنید.

توپک‌های لباسشویی در انواع پشمی، سیلیکونی و پلاستیکی به فروش می‌رسند. کارشناسان معمولا نوع پشمی این توپک‌ها را پیشنهاد می‌کنند. توپک‌های پشمی لباسشویی لباس‌ها را بهتر و راحت‌تر خشک می‌کنند. به‌علاوه‌، این توپک‌ها پس از فرسوده شدن و دور انداخته شدن در طبیعت تجزیه خواهند شد. به این ترتیب، لباس‌ها و ملافه‌ها را با ابزاری سازگار با محیط زیست خشک کرده‌اید. برای استفاده از توپک‌های لباسشویی از هر نوعی باید دستورالعمل‌های سازنده را با دقت مطالعه و اجرا کنید.

منبع: parachutehomeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما