اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

۲ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
ویندوز 11

با توجه به اینکه ویندوز ۱۱ به‌زودی برای عموم کاربران منتشر می‌شود و همچنین پشتیبانی از ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد، احتمالا برای بسیاری از کاربران این سؤال پیش آمده که اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنند چه اتفاقی برای سیستم آن‌ها می‌افتد. در ادامه احتمالات مربوط به این تصمیم را بررسی می‌کنیم.

آیا باید ویندوز ۱۱ را نصب کنید؟

اگرچه ویندوز ۱۱ پاییز امسال برای عموم کاربران ارائه می‌شود، اما مایکروسافت می‌گوید که نصب کردن آن و کنار گذاشتن ویندوز ۱۰ اجباری نخواهد بود. احتمالا مانند دیگر آپدیت‌های مهم ویندوز ۱۰، در این زمینه هم کاربران می‌توانند پیشنهاد مربوط به آپدیت را رد کنند تا به استفاده از همین سیستم‌عامل فعلی ادامه دهند.

ویندوز 11

روی هم رفته تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ (۲۲ مهر ۱۴۰۴) هیچ مشکلی برای استفاده از ویندوز ۱۰ نخواهید داشت. مایکروسافت تا این تاریخ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ادامه می‌دهد و انواع و اقسام کاربران بدون نگرانی بابت به‌روزرسانی‌های امنیتی می‌توانند از این سیستم‌عامل استفاده کنند.

بعد از این تاریخ، اجرای ویندوز ۱۰ بسیار خطرناک‌تر می‌شود. زیرا مایکروسافت دیگر انتشار آپدیت‌های امنیتی را متوقف خواهد کرد. این یعنی اگر کسی بعد از تاریخ ذکر شده بتواند حفره‌های امنیتی در این سیستم‌عامل پیدا کند، مایکروسافت دیگر برای برطرف کردن این حفره‌ها آپدیتی منتشر نمی‌کند.

آیا ویندوز ۱۰ بعد از انتشار ویندوز ۱۱ از کار می‌افتد؟

زمانی که ویندوز ۱۱ به دست عموم کاربران برسد، شما هنوز هم می‌توانید بدون هیچ مشکلی به استفاده از ویندوز ۱۰ ادامه دهید و به طور خودکار از کار نمی‌افتد. به احتمال زیاد بعد از انتشار نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۱، مایکروسافت به کاربران ویندوز ۱۰ این فرصت را می‌دهد که از طریق بخش آپدیت‌ها به طور رایگان این سیستم‌عامل جدید را نصب کنند.

ویندوز 11

اگر این درخواست آپدیت را رد کنید، احتمالا هر چند وقت یک بار یادآوری‌های مربوط به این آپدیت در ویندوز ۱۰ نمایش داده می‌شود، مگر اینکه سیستم شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نکند. همان‌طور که گفتیم بعد از اتمام پشتیبانی از ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۵، اگرچه همچنان می‌توانید از آن استفاده کنید اما در کل سیستم شما در معرض خطر بزرگی خواهد بود.

اگر ارتقای سیستم به ویندوز ۱۱ امکان‌پذیر نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

طی هفته‌های گذشته بسیاری از کاربران با استفاده از ابزار ارائه شده توسط مایکروسافت سازگاری سیستم خود را با ویندوز ۱۱ بررسی کرده‌اند. در این میان مطمئنا بخش قابل توجهی از کاربران متوجه شده‌اند که ویندوز ۱۱ با سیستم آن‌ها سازگار نیست. در چنین وضعیتی بهترین راهکار این است که قبل از سال ۲۰۲۵ سیستم جدیدی خریداری کنند. با این کار قادر به استفاده از جدیدترین و امن‌ترین نسخه‌ی ویندوز خواهند بود.

اگر به استفاده از ویندوز ۱۰ ادامه دهید چه اتفاقی می‌افتد؟

هر بار که نسخه‌ی جدیدی از ویندوز منتشر می‌شود، همیشه گروهی از کاربران وجود دارند که ترجیح می‌دهند به نسخه‌ی قدیمی‌تر ویندوز وفادار بمانند. حتی امروزه بخشی از کاربران هنوز از ویندوز ۷، ویندوز ۸ و حتی نسخه‌های قدیمی‌تر مانند ویندوز XP استفاده می‌کنند. اما این افراد متحمل ریسک‌های امنیتی بسیار خطرناکی می‌شوند.

ویندوز 11

دقیقا استفاده از نسخه‌های قدیمی ویندوز چه خطراتی را به همراه دارد؟ به زبان ساده اگر از سیستم‌عاملی که پشتیبانی از آن به پایان رسیده استفاده کنید، بیش از دیگران در معرض خطر بدافزارها و آسیب‌رسانی به داده‌ها خواهید بود. همچنین می‌توانیم به باج‌افزارها و حتی نرم‌افزارهایی که می‌توانند وب‌کم سیستم را به خطر بیندازد هم اشاره کنیم.

در ضمن برخی از نرم‌افزارها هم بعد از چند سال دیگر برای ویندوز ۱۰ آپدیت ارائه نخواهند کرد و همین کار می‌تواند منجر به افزایش شمار حفره‌های امنیتی سیستم شود.

امن‌ترین راه برای ادامه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ چیست؟

اول از همه ادامه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ بعد از تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۴ را توصیه نمی‌کنیم. چنین کاری ارزش ریسک‌های امنیتی را ندارد و تا آن زمان کامپیوترهای رده‌پایین (و حتی سیستم‌های دست دوم) سازگار با ویندوز ۱۱ قیمت پایینی خواهند داشت. اما از آنجایی که واقعیت موجود همواره مطابق با شرایط ایدئال نیست، در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم.

ویندوز‌ 11‌

بدون شک بعد از پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۱۰، کاربرانی که توجه بیشتری به مسائل امنیتی نشان می‌دهند بعد از سال ۲۰۲۵ با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد. در ادامه به چند نکته می‌پردازیم که برای ایمن ماندن در اینترنت در شرایط مختلف باید انجام دهید و البته اهمیت آن‌ها بعد از سال ۲۰۲۵ برای ویندوز ۱۰ دوچندان خواهد شد؛

 • همواره مرورگر وب را آپدیت نگه دارید.
 • از آپدیت کردن برنامه‌های غافل نشوید.
 • از سایت‌های مشکوک بازدید نکنید.
 • از آنتی‌ویروس آپدیت شده در سیستم استفاده کنید.
 • از پسورد یکسان برای اکانت‌های مختلف استفاده نکنید.
 • تا حد ممکن از تأیید هویت دو مرحله‌ای بهره ببرید.
 • از اطلاعات مهم به طور مرتب بک‌آپ بگیرید.
 • پیوست‌های ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید.
 • برای دانلود برنامه‌ها فقط از سایت‌های معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید.

با وجود اینکه سال‌هاست چنین توصیه‌هایی مطرح می‌شوند، اما از طرف دیگر باید بگوییم که چند درصد از مردم روزی دو بار مسواک می‌زنند و بعد از هر وعده‌ی غذایی از نخ دندان استفاده می‌کنند؟ مطمئنا گروهی از افراد چنین کارهایی را انجام می‌دهند اما بخش بزرگی از آن‌ها علاقه‌ای به انجام این کارها ندارند.

بنابراین برای کاربران معمولی بهترین توصیه این است که از جدیدترین نسخه‌ی ویندوز استفاده کنند و اگر این نکات امنیتی را هم رعایت کنند با خطرات امنیتی کمتری مواجه خواهند شد.

در نهایت بهتر است از ویندوز ۱۱ استفاده کنید

زمانی که ویندوز ۱۱ منتشر شود، فارغ از اینکه دوست داشته باشیم یا نه، اهمیت ویندوز ۱۰ روزبه‌روز کمتر از گذشته خواهد شد. روی هم رفته همان‌طور که گفتیم از حالا حدود ۴ سال وقت دارید که ویندوز ۱۰ را کنار بگذارید و به بهره‌گیری از نسخه‌ی بعدی روی بیاورید و ۴ سال در دنیای تکنولوژی زمان بسیار زیادی است.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۸ دیدگاه
 1. Avatar جواد

  اگه کسی که ویندوز ۱۰ داره فعلا نخواد به ویندوز ۱۱ آپگریت کنه تا کی و تا چه تاریخی واسش رایگان هست؟

 2. Avatar جواد

  حالا اگه فعلا نخواهیم ویندوز ۱۰ رو به ۱۱ آپدیت آپگریت نکنیم تا کی میتونیم اینکار رو انجام بدیم؟ منظورم اینه که تا کی این آپدیت آپگریت واسه دارندگان ویندوز ۱۰ رایگان است؟
  من نمیخوام اینسایدر باشم. موش آزمایشگاهی که نیستم

 3. Avatar امیر

  در این خصوص هم دانش ما کمتر است و هم مهارت کار با آن را نداریم
  اگر میتوانید کتابهایی را درج کنید که لااقل با لینوکس آشناشویم
  البته آموزش مشتقا کننده باشد نه انکه بترسناد

 4. Avatar پارسا

  سیستم عامل فقط گنو/لینوکس. رایگان، متن باز، امن، سریع و…

  دیوانه نیستم که از ویندوز استفاده کنم.

  1. Avatar محمد مهدی نجاری

   ویندوز رابط کاربری جذاب تری داره و ادم در هنگام کار باهاش خسته نمیشه مخصوصا ویندوز ۱۱ لینوکوس شبیه ویندوز xp هست.

   1. Avatar فرزاد

    مطمینا شما هیچ وقت نصب نکردید لینوکس رو…لااقل جدیدا و تو چن سال اخیر..بهتون منجارو با رابط کاربری پلاسما رو پیشنهاد میکنم یبار لااقل عکساشو توی نت نگاه کنید و بعد بگید مث ویندوز ایکس پی هست!!! اگه نصب هم نکردید اشکالی نداره فقط عکساشو نگاه کنید و مردم رو از چیزی که از اون اطلاع ندارید نترسونید (:

 5. Avatar سام

  مایکروسافت ویندوز بهترین سیستم عامله کسانی که از مک یا لینوکس که حتی سیستم عامل نیست استفاده میکنند بهتره کلا این متن نخونن الان خیلی از مردم هستند که از ویندوز ۷ یا ۸ استفاده میکنند باید عرض بکنم که ویندوز ۷ حدود ۲ ماهی میشه از پشتیبانی مایکروسافت خارج شده ولی دلیل نمیشه گذاشت کنار من سه سال پیش یه کامپیوتر خریدم کیس فقط گرفتم ۲۵ میلیون کلا با هدست و صندلی گیمینگ و مخلفات و مانیتور گیم شد ۳۲ میلیون و الان از آخرین آپدیت ویندوز ۱۰ به همراه ویجت استفاده میکنم ولی حاضر نیستم فعلا از ویندوز ۱۱ استفاده کنم چون نسخه رسمی نیست قراره ۱ سال دیگه نسخه عموم عرضه بشه. از خریدم راضیم از TPM 2.0 پشتیبانی می‌کنه و دایرکت ایکس ۱۲+ رو سیستم عامل هست دوستانی که میخوان یه سیستم گیمینگ می‌خوان اگه سرمایه بیشتر از ۱۵ میلیون ندارن بهتره بیخیال کامپیوتر بشن برن یه لپ تاپ مینی گیم بگیرن

 6. Avatar فرهاد فخیمی

  پدر بنده هنوز ویندوز ایکس پی کار میکنن و منم خیلی وقته به خاطر گیم ها ویندوز سون
  هیچکدوم هم از کار نافتادن
  حالا شماره نگران ویندوز ۱۰تون نباشید
  از کار نمی افته

  1. Avatar Mr.matin

   دقیقااااا. منم الان با یه لپ تاب ضعیف ویندوز ۷ کار میکنم تنها چیزی که نمیکشه جی تی ای سن اندرسه.

   1. Avatar محمد مهدی نجاری

    جی تی ای سن اندرس جزو ضعیف ترین بازی ها هست لپتاپ شما دیگه چیو میکشه که اینو نمیکشه

 7. Avatar کیان

  حتما تا چند وقت دیگه هکر های چینی زحمت نصب نشدن ویندوز ۱۱ رو روی کامپیوتر های قدیمی میکشند.

  1. Avatar مهمان

   سلام . شما تو متنی نوشته بودید که ، برای نصب ویندوز‌۱۱ نیاز به خرید کامپیوتر هست! خودمو مثال میزنم! منی که پول ندارم برای خرید کامپیوتر ، باتوجه به شرایط گرانی قطعات و… یه لپ تاپ ۷ ساله دارم که TPM 2 ساپورت نمیکنه!! بای پسم کنم ،ممکنه مشکلاتی به وجود بیاد برای نصب ویندوز ۱۱ ! پس ببینید شماها درک نمیکنید طرف رو وقتی با این گرونی وحشتناک ،نمیشه کامپیوتر خرید ،، تنها چاره ای ندارم ،جز اینکه لپ تاپ گیمینگ خوب بخرم که گرافیکش از Dx12 پشتیبانی کنه،و قابلیت TPM 2 رو داشته باشه! لطفا شرایط منم درک کنید!خیلی ها هستن ،توان خرید کامپیوتر ندارن ! الان تو این شرایط خونه از همه چی واجب تر از کامپیوتر هست،مردم نون شب ندارن بخورن،بعد اون وقت برن ، کامپیوتر ۱۰۰ میلیونی بخرن؟؟ یکم انصاف داشته باشید! بعله دلار اگه ۵۰۰۰ تومن ,۱۰۰۰۰ تومن بوذ حاظر بودم با بهترین قیمت ،برم کامپیوتر خفن بخرم ،که بتونم ،ویندوز ۱۱ رو روش نصب کنم!! وقتی نمیشه چه کنم !

   1. Avatar احمد

    چاقو نذاشتن زیر گلوت که حتما ویندوز ۱۱ نصب کنی. خب نصب نکن. اعتراضتو به این سایت نکن. این سایت مایکروسافت نیست که. برو تو سایت مایکروسافت اینو بگو.

 8. Avatar فرشاد

  بابا دلت خوشه، من خودم رو کشتم تو شرکت میگم از ویندوز ۷ استفاده نکنید، خیلی ها هنوز تو کار ویندوز ۷ هستن، حالا شما داری میگی ویندوز ۱۱!!!

 9. Avatar مهرداد

  هیچ اتفاقی نمی افته فقط ویروس هایی که الان دارید بیشتر میشه همین پیشنهادم اینه که نه ویندوزد ۱۰ نصب کنید نه ۱۱ نه…. فقط گنو/لینوکس برید اوبونتو نصب کنید حالش رو ببرید رایگان

  1. Avatar محمّد

   تغییر از ویندوز به یه سیستم عامل جدید خیلی سخته. کامپیوترهای مدرسه ما در پایه های راهنمایی، همین لینوکس اوبونتو بود که شما فرمودید. ما سه سال با این سیستم ها کار کردیم ولی باز هم عادت نکردیم!

   1. Avatar ناشناس

    چون نمیخواین درست استفاده کنید من الان شش ساله دارم لینوکس استفاده میکنم

  2. Avatar احمد

   لینوکس توی مدیریت بعضی از منابع سخت افزاری مشکل داره. من فقط یکیشو مثاال میزنم.
   مثلا من یه سی دی دارم که سی دی رامم نمیتونه به خوبی سی دی رو بخونه. هم توی ویندوز و هم لینوکس سیستم هنگ میکنه. توی ویندوز با زدن دکمه سی دی رام سی دی در میاد و هنگی برطرف میشه. ولی توی لینوکس سی دی در نمیاد و همینجور سیستم هنگ میمونه و مجبوری ریست کنی سیستمو و سی دی رو در بیاری. این یکی از باگ هاشه. من خودم یه زمانی با ویندوز لجم گرفت رفتم سمت لینوکس بعد گفتم ویندوز مارو ببخش ما برگشتیم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه