توهین و آزار و اذیت در مشهورترین بازی‌های آنلاین چه عواقبی دارد؟

۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
PUBG

همه می‌دانیم بازی با افراد دیگر در عناوین چندنفره و آنلاین می‌تواند خیلی اوقات آزاردهنده و نامطلوب باشد. ظاهرا شرکت یوبیسافت از شدت اهانت‌ها و استفاده از واژه‌های نژادپرستانه در Rainbow Six: Siege خسته شده و اخیرا سیستمی در بازی پیاده کرده تا افراد خاطی را به سرعت اخراج کند. گرچه این تصمیم با اعتراضات بسیاری مواجه بوده است.

حال سوال اینجاست: اگر یوبیسافت توانسته زندگی را برای اینگونه افراد دشوار کند، استودیوهای دیگری که صاحب بازی‌های آنلاین بزرگ هستند چه سیاست‌هایی برای جلوگیری از نژادپرستی و توهین اتخاذ کرده‌اند؟ سایت پی‌سی گیمر اخیرا بازی‌های ولو، بلیزارد و دیگر توسعه‌دهندگان را مورد بررسی قرار داده تا متوجه شود آن‌ها چگونه با رفتارهای ناشایست و نژادپرستانه مقابله می‌کنند.

لیگ آو لجندز

لیگ آو لجندز

رایت گیمز چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

در میان تمام بازی‌های این لیست، لیگ آو لجندز گسترده‌ترین سیستم مقابله با توهین، نژادپرستی و آزار و اذیت را داراست. این سیستم که به شکل رسمی «کد احضارکننده» لقب گرفته، پس از دریافت گزارش از سوی بازیکنان، سراغ تاریخچه چت فرد خاطی می‌رود و طی ۱۵ دقیقه یا کمتر، رای خود را صادر می‌کند. کوچکترین خطا می‌تواند شما را از چت در ۱۰ بازی آتی منع کند، مورد بعدی با ۲۵ بازی بن (Ban) مواجه می‌شود و موارد شدیدتر شامل ۲ هفته اخراج از بازی و نهایتا بن دائم خواهد بود. بازیکنان خاطی حتی پیامی حاوی دلیل بن شدنشان دریافت می‌کنند که کاری تحسین‌برانگیز از سوی رایت گیمز محسوب می‌شود.

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

در پایان بازی افراد می‌توانند گزارشی علیه بازیکن خاطی تنظیم کنند که – همان‌طور که بالاتر اشاره شد – ظرف حدود ۱۵ دقیقه پاسخ آن دریافت می‌شود. در پاره‌ای از موارد فرد گزارش‌دهنده از نتیجه رای توسعه‌دهندگان نسبت به فرد خاطی آگاه خواهد شد. با این حال رایت گیمز می‌گوید اگر پیامی هم دریافت نکنید، به معنای بخشیده شدن یا فرار بازیکن خاطی نیست.

کیمبرلی وال، طراحی فنی ارشد رایت گیمز گفت: «ما آینده‌ای را برای لیگ آو لجندز می‌خواهیم که در آن هیچ خبری از اهانت و نژادپرستی نباشد، اما جریمه‌ها به تنهایی ما را به این نقطه نمی‌رسانند. در سال‌های اخیر، ما بیشتر روی شکل‌دهی هنجارهای کلی تمرکز کرده‌ایم. ما اعتقاد داریم اگر قوانین واضح، قابل فهم و مشترکی وجود نداشته باشند، ما تا ابد به این رفتارهای ناشایست ادامه خواهیم داد. همان‌طور که جف کپلان سال گذشته در رابطه با اورواچ اشاره کرد، اعمال قانون به تنهایی فقط هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. ما با او هم‌عقیده هستیم و اعتقاد داریم سطح خیال‌پردازی ما و مخاطبان را محدود می‌کند.»

فورتنایت

بن در فورتنایت

اپیک گیمز چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

شدت و مدت تنبیه برای بازیکنان خاطی در فورتنایت به‌طور دقیق مشخص نیست. اگر سری به فروم‌ها و وب‌سایت‌های مختلف بزنید، متوجه می‌شوید تعداد بازیکنانی که به‌خاطر هم‌تیمی شدن با فردی دیگر در «حالت تک‌نفره» از بازی اخراج شده‌اند نسبت به افرادی که به‌خاطر اهانت و رفتارهای ناشایست از بازی کنار می‌روند خیلی بیشتر است. فورتنایت چت نوشتاری ندارد و فقط با استفاده از گفتگوی شفاهی می‌توانید با هم‌تیمی‌هایتان ارتباط برقرار کنید. به‌نظر می‌رسد تمرکز اصلی اپیک گیمز روی متقلبان باشد، تا جایی که این شرکت علیه دو بازیکن مشهور فورتنایت شکایت تنظیم کرده است. صفحه «قوانین رفتاری» فورتنایت از بازیکنان می‌خواهد در شکست و پیروزی رفتار شایسته از خود نشان دهند.

در صفحه‌ی مذکور می‌خوانیم: «استفاده از زبان تبعیض‌آمیز، تهدید، تنفر ورزیدن، اسپم و دیگر اشکال آزار و اذیت یا رفتارهای غیرقانونی تحمل نمی‌شود. پی‌سی گیمر برای پی بردن دقیق به نحوه کارکرد سیستم اپیک گیمز مخصوص مبارزه با اهانت و نژادپرستی، با این شرکت تماس گرفته اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

فورتنایت یک سیستم معمولی دارد که در آن می‌توانید گزارشی علیه بازیکنی که شما را در بازی قبلی کشته بنویسید. اگر بخواهید گزارشی درباره یک بازیکن دیگر یا حتی هم‌تیمی‌های خودتان ثبت کنید، باید به منوی اصلی بازی برگردید و وارد قسمت «بازخورد شوید». در این قسمت همچنین مجبور به نوشتن نام بازیکن مورد نظر (Username) هستید.

پابجی

پابجی

شرکت پابجی چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

اگر بازیکنی به افراد دیگر اهانت کرده یا از زبان نژادپرستانه یا جنسیت‌زده استفاده کند، در ابتدا سه روز از بازی اخراج می‌شود. بار دوم شامل محرومیت یک هفته و بار سوم محرومیت یک ماهه خواهد بود. پس از این سه مرحله، اگر بازهم دچار خطا شوید به صورت دائمی از بازی اخراج خواهید شد. قوانین رفتاری پابجی می‌گوید: «بی‌احترامی یا استفاده از واژه‌هایی که به‌خاطر نژاد، جنسیت یا ملیت افراد را مورد توهین قرار می‌دهد، قابل قبول نیست.»

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

در پابجی عملا قابلیت بازیکنان دیگر – غیر از کسی که در آخرین بازی شما را کشته – وجود ندارد. نمایندگان شرکت توسعه‌دهنده‌ی بازی اعلام کرده‌اند بازیکنان باید جهت ثبت گزارش وارد فروم‌های پابجی شوند و گزارششان شامل یوزرنیم، اسم واقعی، زمان و تاریخ واقعه و همچنین توضیحاتی در رابطه با آن باشد. این مراحل واقعا آزاردهنده و نامطلوب است و پابجی تاکنون اقدامی برای تسهیل مراحل گزارش انجام نداده است.

تنها امکانی که در اختیار شما قرار دارد، گزارش علیه بازیکنی است که در بازی شما را کشته و فقط می‌توانید از گزینه «لقب نامناسب» برای توصیف رفتار ناشایست وی استفاده کنید. بدون شک این سیستم بازخورد برای مبارزه با آزار و اذیت، اهانت و نژادپرستی طراحی نشده است.

کانتر استرایک

کانتر استرایک

ولو چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

کانتر استرایک: گلوبال آفنسیو (CS:GO) با اینکه یکی از موثرترین و بهترین سیستم‌های اتومات ضدتقلب (تحت عنوان VACnet) را دارد، متاسفانه شامل قابلیت محرومیت یا اخراج بازیکنان خاطی به‌خاطر استفاده از زبان نامناسب نمی‌شود. VACnet و سیستم همراه آن یعنی اورواچ بیشتر از همه روی پیدا کردن متقلبان و هکرها تمرکز دارد. سیستم اورواچ بازیکنانی که دارای سابقه طولانی و شفاف هستند را به خدمت می‌گیرد و ابزاری در اختیارشان قرار می‌دهد تا ویدیو بازی‌های گزارش شده را بررسی نمایند. تصمیم اینکه تقلب در بازی صورت گرفته یا خیر، کاملا برعهده این بازیکنان است. اگر یک بازیکن به عنوان متقلب یا خاطی شناسایی شود، محرومیت‌های سبک یا سنگین دریافت می‌کند. مورد اول شامل حداقل ۳۰ روز محرویت و مورد دوم محرومیت مادام‌العمر می‌شود.

محرومیت‌های سنگین و مادام‌العمر فقط برای متقلبان بزرگ در نظر گرفته شده و ولو هیچ اشاره‌ای به رفتار نامناسب نمی‌کند. در بخش‌های مختلف CS:GO صحبتی از نژادپرستی، توهین، جنسیت‌زدگی یا اهانت کلامی به میان نیامده، در نتیجه احتمالا ولو برنامه و سیاست جامع و مشخصی برای مبارزه با اینگونه رفتارهای ناشایست ندارد.

پی‌سی گیمر در این رابطه با ولو نیز تماس برقرار کرده تا اطلاعات تکمیلی را به‌دست آورد اما تا زمان نوشتن این مطلب همچنان پاسخی دریافت نکرده است.

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

بازیکنان در طول هر بازی (Match) می‌توانند فردی دیگر را انتخاب کنند و دو گزینه پیش روی خود ببینند: تحسین کردن یا گزارش. نوشتار و یا ویس چت توهین‌آمیز جزء نخستین گزینه‌های لیست گزارش هستند. همچنین قابلیت بی‌صدا کردن یک بازیکن از طریق جعبه‌ی «مسدودسازی ارتباط» وجود دارد.

راکت لیگ

راکت لیگ

Psyonix چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

راکت لیگ از نظر سیستم محرومیت برای رفتارهای نژادپرستانه شباهت زیادی به رینبو سیکس سیج دارد. Psyonix در سال ۲۰۱۷ یک لیست مخفی ۲۰ تایی از کلمات و اصطلاحات (و متغیرهای آنان) ایجاد کرد که استفاده از آن‌ها موجب اخراج از بازی می‌شود. توسعه‌دهنده راکت لیگ می‌گوید هر کدام از این واژه‌ها یک آستانه مشخصی دارد و زمانی که از حد مشخص فراتر رود، محرومیت‌های بخش چندنفره آغاز می‌شود؛ ابتدا ۲۴ ساعت، سپس ۷۲ ساعت، سپس ۱ هفته و نهایتا محرومیت مادام‌العمر.

Psyonix همچنین یک سیستم مخصوص نظارت بر چت نوشتاری دارد که می‌تواند افراد خاطی را به‌خاطر استفاده از واژگان نامناسب در باکسِ چت جربمه کند. این سیستم سخت‌گیری آنچنانی ندارد و بازیکنان باید گزارشی برای پیگیری ثبت کنند. سپس سیستم مذکور چت‌های انجام شده در آن بازی مشخص را بررسی می‌کند تا موارد استفاده از زبان نامناسب را بیابد. اگر بازیکن مورد نظر گناهکار شناخته شود، بین ۲۴ ساعت تا یک ماه نمی‌تواند در بازی چت کند. اگر بازیکن همچنان به رفتارهای ناشایست خود ادامه دهد «احتمالا» شامل محرومیت مادام‌العمر شود. وی همچنین بلافاصله پس از اعمال محرومیت یک اطلاع‌رسانی دریافت خواهد کرد.

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

سیستم گزارش راکت لیگ کاملا صریح و واضح است. شما کافی است روی پروفایل بازیکن خاطی کلیک کنید، گزینه «ساکت کردن/گزارش» را انتخاب نمایید و نهایتا یکی از دسته‌بندی‌ها را برای رفتار ناشایستی که مشاهده کرده‌اید برگزینید. نخستین گزینه‌ی پیش‌رو، آزار و اذیت کلامی است. اگر Psyonix اقدامی علیه یک بازیکن انجام دهد، بعدها از طریق منوی اصلی به او اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اورواچ

اورواچ

بلیزارد چگونه جلوی آزار و اذیت را می‌گیرد؟

بلیزارد یکی از توسعه‌دهندگانی است که به‌خاطر سیاست‌های نامناسب در برخورد با مسمومیت جامعه بازیکنان بسیار بدنام شده. بلیزارد در گذشته بازیکنانی که مرتکب خطا در بخش چت می‌شدند را از ارتباط نوشتاری محروم می‌کرد اما آن‌ها همچنان قادر به ادامه‌ی بازی بودند. این مورد اکنون دستخوش تغییر شده و بازیکنان خاطی هر بار که رفتار ناشایستی انجام می‌دهند، محرومیت‌های طولانی‌تری دریافت می‌کنند.

نحوه کارکرد سیستم‌های بلیزارد در این موضوع و میزان دخالت افراد در تصمیم‌گیری‌ها اصلا مشخص نیست، اما این شرکت اعلام کرده در صورت تکرر رفتارهای ناشایست و گزارش‌های متعدد، بازیکن مورد نظر می‌تواند به صورت مادام‌العمر محروم شود. بازیکنان خاطی اغلب پیش از محروم شدن اخطارهایی دریافت می‌کنند که به گفته‌ی جف کپلان جلوی خیلی از اهانت‌ها و رفتارهای نژادپرستانه را گرفته است.

بازیکنان سالم چگونه با رفتار ناشایست مبارزه کنند؟

بلیزارد از زمان عرضه‌ی اورواچ به بازیکنان پی‌سی اجازه داده از طریق سیستم گزارش، افراد خاطی را مشخص کنند. این قابلیت از اواسط سال ۲۰۱۷ به کنسول‌ها نیز اضافه شد. در کنار وجود یک دسته‌بندی مشخص برای رفتار ناشایست، بازیکنان همچنین می‌توانند توضیح کوتاهی درباره اتفاقات داشته باشند. بلیزارد در کنار این‌ها اعلام کرده در فضای مجازی (از جمله یوتیوب، توییچ و دیگر سایت‌ها) سابقه بازیکنان مسموم را بررسی می‌کند تا جلوی رفتارهای نامناسب آینده را بگیرد.

حین هر بازی یا پس از آن، بازیکنان اورواچ می‌توانند تا سقف دو نفر را برای گزینه «پرهیز از هم‌تیمی شدن» انتخاب کنند. شما می‌توانید یک بازیکن را از این لیست دو نفره حذف کرده و فردی دیگری را جایگزین کنید؛ بلیزارد در این رابطه گفته اگر مشکل خاصی پیش نیاید، احتمالا در آینده شاهد افزایش سقف این گزینه باشیم.

منبع: PC Gamer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حسینی

    راکت لیگ و اوورواچ رو گذاشتید رینبو سیکس رو نذاشتید تو لیست؟؟!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه