آیا سیستم‌ خنک‌کننده‌ی آبی برای کامپیوتر گیمینگ ضروری است؟

۲۲ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خنک‌کننده‌ی آبی

اسمبل کردن کامپیوتر گیمینگ کار بسیار جذاب و لذت‌بخشی محسوب می‌شود زیرا می‌توانید تمام قطعات را با توجه به سلیقه و نیازهای خود انتخاب کنید. برای کامپیوترهای گیمینگ سیستم‌های خنک‌کننده اهمیت بسیاری زیادی دارند. اگرچه تا چند سال قبل این نوع خنک‌کننده‌ها بسیار گران‌قیمت بودند، اما حالا تا حد زیادی مقرون‌به‌صرفه شده‌اند و می‌توانید با توجه به بودجه‌ی خود یک خنک‌کننده‌ی آبی مناسب را خریداری کنید.

خنک‌کننده‌ی مدار بسته‌ی آبی (AIO Water Cooler)

خنک‌کننده‌های مدار بسته‌ی آبی کیت‌هایی هستند که کار کاربران را برای بهره‌گیری از این مشخصه راحت می‌کنند و نصب آن‌ها به هیچ عنوان کار سختی محسوب نمی‌شود. مبنای این کیت‌ها مشابه سیستم‌‌های خنک‌کننده مدار باز بسیار گران‌قیمت است. این کیت‌ها از یک رادیاتور بهره می‌برند که به بخش فوقانی یا جلویی کیس وصل می‌شود. از دیگر بخش‌های آن نباید فن برای خروج گرما از رادیاتور، قرارگیری بخش فلزی روی سوکت پردازنده و البته مایع خنک‌کننده را از قلم بیندازیم که با کمک پمپ در لوله‌ها جریان دارد.

خنک‌کننده‌ی آبی

برخلاف برخی سیستم‌های حرفه‌ای و پیشرفته، این کیت‌ها دارای محفظه‌ی جداگانه‌ای برای مایع مخصوص نیستند و در ضمن با توجه به اینکه درون لوله‌ها از قبل مایع مخصوص قرار گرفته، در این زمینه لازم نیست کاری انجام دهید. همچنین اگر ضربه‌ی محکمی به آن وارد نشود، مایع به هیچ عنوان از لوله‌ها خارج نمی‌شود.

از سوی دیگر اگرچه سیستم‌های خنک‌کننده‌ی پیشرفته‌ی مدار باز حداقل چند صد دلار قیمت دارند، اما با پرداخت ۷۰ تا ۲۰۰ دلار می‌توانید خنک‌کننده‌ی مدار بسته‌ی آبی باکیفیتی را خریداری کنید.

آیا خنک‌کننده‌های مدار بسته بهتر از مدار باز هستند؟

خنک‌کننده‌ی آبی

سیستم‌های خنک‌کننده‌ی آبی مدار بسته بسیار محبوب‌تر و فراگیرتر هستند ولی در کل برای بخشی از کاربران سیستم‌های مدار باز همچنان اهمیت بیشتری دارند. تقریبا برای تمام کامپیوترها امکان استفاده از خنک‌کننده‌های مدار بسته وجود دارد اما تعدادی از کامپیوترهای بسیار گران‌قیمت به سیستم‌های مدار باز نیاز دارند.

اگرچه در بازار برخی سیستم‌های خنک‌کننده مدار بسته برای کارت گرافیک هم وجود دارد، اما عمدتا چنین ابزاری برای پردازنده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر با شخصی‌سازی سیستم‌های مدار باز، می‌توانید از یک سیستم برای خنک کردن پردازنده، کارت گرافیک و حتی پاور استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم‌های مدار باز این است که از ظاهر بسیار جذاب‌تری بهره می‌برند. همانطور که گفتیم این نوع سیستم‌ها بسیار گران‌تر هستند و در ضمن برای نصب آن‌ها به دانش فنی زیادی نیاز دارید.

آیا خنک‌کننده‌های مدار بسته آبی بهتر از خنک‌کننده‌های هوایی هستند؟

خنک‌کننده‌ی آبی

در بیشتر موارد جواب این سوال مثبت است. روی هم رفته مایع در زمینه‌ی خنک کردن عملکرد بهتری نسبت به هوا دارد. به عنوان مثال می‌توانیم به پریدن داخل استخر در برابر ایستادن جلوی پنکه اشاره کنیم. با این حال، خنک‌کننده‌های هوایی از مزیت قیمت و سادگی بهره می‌برند. نصب این نوع خنک‌کننده‌ها بسیار ساده‌تر است زیرا دیگر لازم نیست بخش‌هایی از آن در بدنه‌ی کیس قرار دهید. بنابراین اگر فشار زیادی به سیستم خود وارد نمی‌کنید و اهل اورکلاک کردن پردازنده نیستید، خنک‌کننده‌های هوایی می‌توانند نیازهای شما را برطرف کنند.

آیا استفاده از خنک‌کننده‌ی آبی منطقی است؟

اگر برای پرداخت قیمت سیستم‌های خنک‌کننده‌ی آبی مشکلی ندارید، پس توصیه می‌کنیم چنین سیستمی را برای کامپیوتر خود بخرید. اگرچه سیستم‌های خنک‌کننده‌ی آبی مدار بسته به اندازه‌ی سیستم‌های مدار باز موثر نیستند، اما برای بیشتر کاربران و کامپیوترها به خوبی از پس خنک کردن پردازنده برمی‌آیند.

با وجود اینکه با پرداخت ۷۰ دلار هم می‌توانید یک سیستم خنک‌کننده‌ی آبی مدار بسته‌ مناسب بخرید، اما برای خرید مدل‌های بهتر ۲۴۰ و ۳۶۰ میلی‌متری باید حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار بپردازید. بار دیگر باید تکرار کنیم که لزوما تمام کاربران به این سیستم‌ها نیاز ندارند اما اگر گیمر هستید و در کل فشار زیادی به کامپیوتر وارد می‌کنید، چاره‌ای جز خرید سیستم‌ خنک‌کننده‌ی آبی ندارید.

منبع: Make Use Of

برچسب‌ها :
دیدگاه شما