اورشرت چیست و چگونه آن را استایل کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
اورشرت چیست

این روزها به هر طرف که نگاه کنید، اورشرت‌هایی را می‌بینید که مردان آن‌ها را پوشیده‌اند. با وجود محبوبیت روزافزون این لباس‌ها، یافتن بهترین اورشرت‌های همه‌کاره با تردیدها و سردرگمی‌های بسیاری همراه می‌شود. اگر شما هم مثل بسیاری از مردان و پسران هنوز حتی کاملا مطمئن نیستید که اورشرت چیست، نگران نباشید. در این مقاله، هرآنچه باید درباره‌ی این لباس راحت و غیررسمی و استایل با آن بدانید را می‌خوانید.

منظور از اورشرت چیست؟

تقریبا هر لباس غیررسمی که روی بالاتنه پوشیده می‌شود از پارچه‌ی ضخیم‌تر از یک پیراهن معمولی و پارچه‌ای نازک‌تر از یک ژاکت ساخته شده را از نظر فنی می‌توان اورشرت نامید. برخی از افراد حتی کت‌های جین و کت‌های لحافی را هم زیرمجموعه‌ی اورشرت می‌دانند. درست است که اورشرت یک اصطلاح کلی است که می‌تواند برای انواع مختلفی از لباس‌ها به کار رود، اورشرت که گاهی اوقات پیراهن-ژاکت یا به‌ندرت شاکت‌ هم نامیده می‌شود، یک اصطلاح گسترده است که به نوعی لباس اطلاق می‌شود که کاملا پیراهن نیست و نمی‌توان به آن ژاکت یا کت هم گفت.

با اینکه گاهی اوقات به این لباس کت پیراهنی گفته می‌شود، اورشرت‌ها کت یا ژاکت نیستند. این لباس‌ها در کمد لباس مردانه موقعیتی منحصر به فرد دارند که کت، ژاکت یا یک پیراهن معمولی نیست.

با اینکه اورشرت‌ها کت یا ژاکت نیستند، می‌توانند همان کاربردهای کت یا ژاکت را داشته باشند و گرما و محافظت بیشتری از بدن ارائه کنند. از آنجایی که اورشرت‌ها کاربردهای مختلفی دارند، مدل‌های آن‌ها بسیار متنوع است.

پارچه‌ی سنگین وزن اورشرت برای پوشیدن در هوای سردتر ایده‌آل است. به‌خصوص هنگامی که روی تی‌شرت یا هودی یا زیر کاپشن پوشیده می‌شود، اگر دمای هوا کاهش یابد، گرمای مورد نیاز شما را تأمین می‌کند. اورشرت‌ها برای کار و استراحت در فضای باز مناسب هستند. آن‌ها اغلب چندین جیب عمیق دارند که می‌توانید از آن‌ها برای حمل ابزار یا وسایل دیگر استفاده کنید. همچنین، ضخیم بودن پارچه‌ی این پیراهن‌ها می‌تواند از آن‌ها در برابر پارگی و ساییدگی محافظت کند. اورشرت‌ها نه تنها کاربردی هستند، بلکه عالی هم به نظر می‌رسند. در صورتی که این لباس‌های زیبا و راحت را به خوبی استایل کنید، به عریض شدن شانه‌ها و بالاتنه‌ی شما کمک می‌کنند و می‌توانند شما را عضلانی‌تر از حالت عادی نشان دهند. برای اینکه این لباس‌ها به شما استایل زیبایی بدهند، باید بدانید که انواع اورشرت چیست و در چه موقعیت‌هایی می‌توان آن‌ها را پوشید.

استایل با اورشرت

انواع اورشرت

اورشرت‌ها انواع مختلفی دارند. در نتیجه، مواردی مانند طول سجاف، تعداد جیب، نوع پارچه و ضخامت استانداردی نمی‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت. نیستند. این لباس‌ها بیشتر چیزی میان پیراهن و کت هستند. برخی از اورشرت‌ها بیشتر شبیه پیراهن هستند و برخی دیگر بیش از بقیه به کت و ژاکت شباهت دارند. در ادامه، با تنها تعدادی از انواع بی‌شمار اورشرت‌ها آشنا می‌شوید.

اورشرت فلانل

وقتی به یک اورشرت فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد احتمالا یک اورشرت فلانل سنگین‌وزن با طرح‌های تیک‌دار یا تارتان است. اگر به دنبال لباسی گرم و نرم برای پاییز هستید، اورشرت فلانل بهترین گزینه است.

اورشرت پشمی

اورشرت‌های پشمی برای زمستان ایده‌آل هستند. برخلاف بیشتر پارچه‌ها، پشم حتی زمانی که خیس است، به حفظ گرما کمک می‌کند. همچنین، فوق‌العاده بادوام است. یک اورشرت پشمی خوب احتمالا قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع اورشرت دارد چون فرایند تولید لباس‌های پشمی پرهزینه است. خرید اورشرت پشمی با بالاترین کیفیت می‌تواند هزینه‌ی خرید لباس شما در زمستان و پاییز را کاهش دهد و در دراز مدت به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما کمک کند.

اورشرت ارتشی

اورشرت‌های الهام‌گرفته از لباس‌های ارتشی اغلب دارای جیب‌های درپوش‌دار، سردوش‌ها و گیره‌هایی روی سرآستین هستند. شما می‌توانید آن‌ها را تقریبا به عنوان یک ژاکت مزرعه‌ای کوچک در نظر بگیرید. اورشرت‌های ارتشی معمولا در پارچه‌های نخی یا بوم و در رنگ‌های یکدست مانند سرمه‌ای، سبز یا قهوه‌ای یافت می‌شوند.

اورشرت جین

جین هم پارچه‌ی نخی بافته شده است. اورشرت‌های جین خلأ میان پیراهن‌های جین و کت‌های جین را پر می‌کنند. آن‌ها معمولا کمی بلندتر از کت‌های جین هستند و طول آن‌ها باید درست زیر کمربند برسد. اورشرت‌های جین معمولا جیب‌هایی روی سینه دارند. اورشرت‌های جین آبی تیره رسمی‌تر از رنگ‌های روشن آن هستند.

مرد جوانی با اورشرت

اورشرت مخمل کبریتی

پارچه‌ی مخمل کبریتی پارچه‌ای معمولی و بادوام و فوق‌العاده برای اورشرت‌ها است. پارچه‌ی مخمل کبریتی که تا حدودی نامتعارف است، به شما کمک می‌کند تا در میان سایرین متمایز شوید. برای داشتن یک استایل کلاسیک، یک اورشرت مخمل کبریتی قهوه‌ای رنگ با جیب‌های دوتایی روی سینه را انتخاب کنید.

اورشرت زیپ‌دار

بیشتر اورشرت‌ها دارای دکمه هستند. بااین‌حال، گاهی اوقات ‌وانید اورشرتی را پیدا کنید که جلوی آن زیپ دارد. این اورشرت‌ها معمولا بیشتر حالت کت یا ژاکت دارند.

چگونه بهترین اورشرت را انتخاب کنیم؟

شلخته یا مرتب به نظر رسیدن با اورشرت به این بستگی دارد که آن را چطور بپوشید. در واقع، تناسب ایده‌آل این لباس به نحوه‌ی استفاده از اورشرت بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید اورشرت خود را روی یک ژاکت ضخیم بپوشید، باید لباسی گشادتر و کمی بلندتر از زمانی که قصد دارید آن را فقط روی یک تی‌شرت بپوشید، انتخاب کنید. در صورتی که می‌خواهید بیشتر اوقات آن را روی تی‌شرت بپوشید‌ هم می‌توانید سراغ اورشرتی بروید که اندازه‌ی آن به اندازه‌ی بدن شما نزدیک‌تر باشد.

احتمالا متوجه شده‌اید که اورشرت‌های اورسایز ترندی محبوب هستند. با وجود این، قبل از اینکه از این ترند پیروی کنید، باید بدانید که به طور کلی، هر چیزی که اورسایز باشد به اندازه‌ی لباسی که اندازه‌ی آن مناسب شما است، جذاب نخواهد بود. همچنین، پس از از بین رفتن این ترند، احتمالا چند سال دیگر این اورشرت فقط یک شکت بزرگ قدیمی به نظر می‌رسد.

اگر همچنان علاقه‌مند به خرید سایز بزرگ این لباس‌ها هستید، از طرح‌های بزرگ و برجسته در رنگ‌های تند خودداری کنید چون آن‌ها می‌توانند یک اورشرت بزرگ را بزرگ‌تر از آنچه می‌خواهید جلوه دهند. در عوض، رنگ‌های ساده یا طرح‌های کوچک و ملایم‌تر را انتخاب کنید.

انتخاب یک اورشرت با طول مناسب یک عنصر مهم برای تناسب این لباس است. یک اورشرت خیلی بلند یا خیلی کوتاه، تناسب استایل شما را از بین می‌برد. در این صورت، بقیه این‌طور تصور می‌کنند که چیزی در لباس شما غیرعادی و خسته‌کننده به نظر می‌رسد، حتی اگر نتوانند علت را متوجه شوند.

اورشرت باید به اندازه‌ای بلند باشد که کمربند شما را بپوشاند. شما باید بتوانید دست‌های خود را بالای سر خود بیاورید بدون اینکه قسمت میانی‌ بدنتان نمایان شود. سجاف اورشرت هم نباید بیش از حد بزرگ به نظر برسد. قطعا نمی‌خواهید این‌طور به نظر برسد که بیش از اندازه لباس پوشیده‌اید. در عوض، می‌خواهید مطمئن شوید که بیرونی‌ترین لایه‌ی لباس‌های شما از لایه‌های زیرین بلندتر است. به عنوان مثال، شما نباید زیر کاپشن بمب‌افکن که چند سانتی‌متر کوتاه‌تر از اورشرت است، یک اورشرت بپوشید.

ایده‌هایی برای استایل با اورشرت

قوانین پوشیدن اورشرت

برای اینکه اورشرت به تناسب استایل و شیک‌تر شدن شما کمک کند، باید همیشه ۳ قانون را برای استفاده از آن رعایت کنید. این قوانین عبارت‌اند از:

  • به تناسب اورشرت دقت کنید: وقتی صحبت از درست پوشیدن اورشرت می‌شود، تناسب آن حرف اول را می‌زند. مطمئن شوید که این لباس کاملا متناسب اندازه‌ی بدن شما است و بعد آن را خریداری کنید. هیچ‌وقت اورشرت سایز بزرگ نپوشید، مگر اینکه بخواهید استایل اورسایز داشته باشید.
  • حداکثر چهار لایه لباس بپوشید: یکی از بهترین چیزهایی که درباره‌ی هوای سرد وجود دارد این است که می‌توانید به راحتی لباس‌های بیشتری را نسبت به ماه‌های گرم‌تر بپوشید. گفته می‌شود، می‌توانید لایه‌های لباس زیادی بپوشید. به طور کلی، سه لایه بهتر از دو لایه به نظر می‌رسد. لایه‌های اضافه شده به استایل شما کمک می‌کند تا عمق بیشتری داشته باشد. با‌این‌حال، هنگامی که علاوه بر اورشرت چهار لایه یا بیشتر دارید، در معرض خطر بزرگ به نظر رسیدن هستید.
  • هرگز اورشرت را درون شلوار فرو نبرید: برخلاف پیراهن‌های مردانه اورشرت‌ها را نباید داخل شلوار گذاشت.

ایده‌هایی برای ست کردن اورشرت

رایان گاسلینگ و دیوید بکهام از طرفداران بزرگ اورشرت‌ها هستند و اگر فکر نمی‌کنید این مردان عالی به نظر می‌رسند، رک و پوست کنده بگوییم که به جای اشتباهی آمده‌اید! اگرچه اورشرت‌ها فقط مد نیستند، آن‌ها را در کمد لباس خود نگه خواهید داشت چون همه‌کاره و مفید هستند. اورشرت‌ها مانند آهنگ‌هایی هستند که اگر خوب نوشته شده باشند و با مردم ارتباط عمیقی برقرار کنند، به یاد خواهند ماند چون مردم همیشه عاشق می‌شوند و مردم همیشه طغیان می‌کنند و همیشه عاشق خواهند شد. لباس‌ها هم اگر کاربردی نباشند و به خوبی دوخته نشده باشند، به جایی نمی‌رسند. اورشرت‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. برای زیباتر و شیک‌تر به نظر رسیدن اورشرت‌ها باید روش‌های استایل آن‌ها را بدانید. در ادامه، ایده‌هایی برای ست کردن اورشرت را می‌خوانید تا از آن‌ها الهام بگیرید.

انواع اورشرت

پوشیدن یک اورشرت به تنهایی

بسیاری از اورشرت‌ها را می‌توان مانند یک پیراهن مردانه‌ی معمولی پوشید. برای این کار، اورشرت‌های جین، ارتشی و فلانل بهترین هستند. یک اورشرت فلانل قرمز با شلوار کتان سرمه‌ای بپوشید. یک جفت کفش چرم قهوه‌ای و یک کمربند همرنگ هم به کار ببرید.

پوشیدن اورشرت با تی‌شرت

یک اورشرت باز که روی تی‌شرت پوشیده می‌شود، ظاهری آرام و عالی برای یک شب آرام در کنار آتش دارد. می‌توانید یک تی‌شرت کلاسیک یقه خدمه‌ی سفید را زیر اورشرت پشمی به رنگ آبی تیره بپوشید. این لباس‌ها را با شلوار جین خاکستری و کفش‌های کتانی چرمی مشکی ست کنید. این استایل را با افزودن یک ساعت صحرایی به آن تکمیل کنید.

پوشیدن اورشرت با پولیور

گزینه‌ی دیگر برای استایل با اورشرت این است که یک ژاکت بافتنی کشمیر زیر یک اورشرت زیپ‌دار بپوشید. می‌توانید یک ژاکت خاکستری را روی یک اورشرت سبز تیره بپوشید. شلوار جین آبی تیره و کفش بروژ هم به زیباتر شدن این استایل کمک می‌کنند.

پوشیدن اورشرت برای کارهای یدی

اورشرت در اصل لباسی است که مردان در گذشته برای کارهای یدی می‌پوشیدند. هنگام انتخاب یک اورشرت برای کارهای یدی، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که تا حدودی گشادتر از آن چیزی باشد که احتمالا برای موقعیت‌های اجتماعی معمولی می‌پوشید. به دنبال یک اورشرت با جیب‌های بزرگ برای نگهداری ابزار و وسایل دیگر باشید. همچنین، بهتر است به دنبال اورشرتی با پارچه‌های ضخیم و بادوام مانند فلانل یا پشم باشید. پوشیدن یک اورشرت با لباسی که در هنگام کار در فضای باز می‌پوشید به شما کمک می‌کند تا یک تصویر حرفه‌ای از خود ایجاد کنید.

پوشیدن اورشرت با کاپشن

لباس پوشیدن در هوای سرد می‌تواند کاری چالش‌برانگیز باشد. نکته‌ی کلیدی در این نوع لباس پوشیدن درک لایه‌بندی لباس‌ها است. اورشرت یک لایه‌ی میانی عالی برای لباس پوشیدن در زمستان است. برای شرایط واقعا سرد، می‌توانید یک لباس زیری ساخته شده از پارچه‌های مصنوعی گرم، سپس یک پلیور یقه‌دار، یک اورشرت و در نهایت یک کاپشن بپوشید. در نیمه‌ی پایینی هم زیر شلوار فلانل خاکستری و چکمه‌های مجلسی، زیرشلواری بلند بپوشید. یک جفت دستکش چرمی و یک کلاه گرم را هم فراموش نکنید.

مرد جوانی با عینک آفتابی اورشرت پوشیده

پوشیدن اورشرت با پیراهن مردانه

اورشرت را می‌توانید با پیراهن مردانه هم بپوشید. تفاوت واضح در بافت و رنگ این دو لباس به شما کمک می‌کند تا استایل بهتری داشته باشید. پیراهنی که از پارچه‌های سبک‌تر دوخته شده باشد، فضایی را برای پارچه‌های سفت‌تر و ضخیم‌تر روی پیراهن شما فراهم می‌کند. حداقل یکی از این دو باید به رنگ خنثی یا بدون طرح باشد، مگر اینکه به اندازه‌ی کافی جسور و شجاع باشید که بتوانید استایل دوگانه داشته باشید. البته، باید مراقب باشید که پیراهن و اورشرت را با دقت انتخاب کنید تا استایل شما بهترین تأثیر را داشته باشد.

کلام آخر

اورشرت یک افزودنی فوق‌العاده و انعطاف‌پذیر به کمد لباس هر مردی است که روشی شیک برای لایه‌بندی و سازگاری با موقعیت‌های مختلف و شرایط آب و هوایی می‌خواهد. اگر روش استایل با اورشرت‌ها را بدانید، می‌توانید آن‌ها را تقریبا در هر موقعیت غیررسمی بپوشید. این لباس را حتی در تابستان هم می‌توانید بپوشید. کافیست یک اورشرت با پارچه‌ی سبک و قابل تنفس مانند پارچه‌های پنبه‌ای یا نخی انتخاب کنید و آن را روی لباس‌های نازک‌تر بپوشید تا هم برای روزهای تابستان لباس خنکی داشته باشید و هم در شب‌های گاه خنک تابستان لباسی برای محافظت در برابر سرمای هوا پوشیده باشید. هرچند اورشرت باید اندازه‌ی متناسب با اندازه‌ی بدن شما داشته باشد، در صورت پوشیدن این لباس روی لباس‌های دیگر یا مدل دادن آن به روش اورسایز باید اورشرتی یک یا دو شماره بزرگ‌تر انتخاب کنید.

منبع: realmenrealstyleبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما