عکاسی منظره با ستارگان؛ ۸ نکته برای شروع عکاسی از آسمان شب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
عکاسی لنداسکیپ نجومی

عکاسی لنداسکیپ نجومی زیرمجموعه‌ی عکاسی در شب است. انجام این نوع عکاسی ممکن است برای کسانی که تازه عکاسی از آغاز کرده‌اند سخت به نظر برسد، زیرا این افراد به طور معمول و در هنگام عکاسی در محیط‌های کم نور با موانع مختلفی رو‌به‌رو می‌شوند، چه برسد که بخواهند از آسمان شب و راه شیری عکاسی کنند.

البته در این مقاله ما می‌خواهیم به شما بگوییم که گرفتن عکس‌های چشم‌نواز از اجرام آسمانی آن‌گونه که در ابتدا به نظر می‌رسد، سخت نیست. در واقع در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که به چه نوع عکاسی، عکاسی لنداسکیپ نجومی گفته می‌شود و بعد به افرادی که به‌تازگی قدم در دنیای عکاسی گذاشته‌اند بهترین نکات را برای ثبت این نوع عکس‌ها یاد بدهیم.

عکاسی لنداسکیپ نجومی چیست؟

عکاسی نجومی یکی از سبک‌های گسترده‌ی عکاسی است که شامل ژانر‌های مختلفی مانند عکاسی لنداسکیپ، عکاسی از سیاره‌ها، عکاسی از خورشید و عکاسی از ماه است. در تمامی این سبک‌های عکاسی، عکاس سعی می‌کند تا از آسمان و اجرام وابسته به آن عکاسی کند.

همانند عکاسی نجومی، عکاسی لنداسکیپ یا عکاسی از منظره هم یکی از سبک‌های گسترده‌ی دنیای عکاسی است که دارای ژانر‌های مختلفی مانند عکاسی از طوفان و عکاسی از دریا است. در واقع در این سبک عکاسی، عکاس به دنبال ثبت تصویر از محیط‌هایی است که در طبیعت وجود دارند.

عکاسی لنداسکیپ نجومی از ترکیب این دو نوع سبک عکاسی به وجود می‌آید. در این نوع عکاسی، عکاس سعی می‌کند که در عکس‌های گرفته شده زمین و آسمان را با یکدیگر ترکیب کند. در واقع در این سبک عکاسی، عکاس به‌گونه‌ای از محیط بیرون عکاسی می‌کند که آسمان قرار گرفته در عکس سوژه‌ای اصلی در ترکیب‌بندی است.

عکاسی لنداسکیپ نجومی

در مقایسه با دیگر ژانر‌های عکاسی نجومی، عکاسی لنداسکیپ نجومی یکی از سبک‌های راحت و در دسترس است، زیرا برای گرفتن عکس‌های زیبا و پرجزئیات از اجرام آسمانی علاوه‌ بر دانش فنی فراوان نیاز به تجهیزات گران‌قیمت عکاسی است. اما در عکاسی لنداسکیپ نجومی هدف ثبت کردن تصویر محیط بیرونی است که می‌توان آن را با چشم غیرمسلح هم مشاهده کرد.

البته باید بگوییم که همانند دیگر سبک‌های عکاسی، عکاسی در سبک لنداسکیپ نجومی هم نیازمند دانستن نکاتی است که باید در هنگام عکاسی در این سبک آن‌ها را به کار گرفت تا بتوان بهترین عکس‌های ممکن را ثبت کرد. در واقع هدف اصلی شما در هنگام عکاسی در این سبک این است که کاری کنید بدون خراب شدن عکس نهایی، تا جای ممکن نور وارد دوربین عکاسی شود و به سنسور برسد.

حال در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با هم به بررسی نکاتی بپردازیم که افراد مبتدی برای عکاسی لنداسکیپ نجومی لازم است که آن‌ها را بدانند.

۱. مکان مناسب را پیدا کنید

عکاسی از آسمان آن‌قدر هم ساده نیست که برای انجام این کار به خارج از خانه بروید و از آسمان عکاسی کنید. در واقع قبل از انجام این کار باید برنامه‌‌ی مشخصی را داشته باشید. می‌توانید با استفاده از سایت Light Pollution Map مکان‌هایی را پیدا کنید که از شهر‌ها فاصله دارند و دارای حداقل آلودگی نوری هستند یا هیچ‌گونه آلودگی نوری را ندارند.

۲. خود را برای شب آماده کنید

همان‌گونه که گفتیم عکاسی نجومی درباره‌ی عکاسی از اجرام آسمانی است و به طور معمول این اجرام آسمانی را نمی‌توان در نور روز مشاهده کرد. این موضوع به این معنا است که شما باید خود را برای عکاسی در شب آماده کنید.

زمان‌های موجود بعد از ساعت‌های آبی در پایان روز تا ساعت‌های آبی در شروع روز برای انجام این نوع عکاسی مناسب هستند. همچنین نیمه‌های شب زمان بسیار مناسبی برای عکاسی از راه شیری است. اگر شما می‌خواهید در هنگام عکاسی از آسمان شب، ماه را هم در عکس خود داشته باشید می‌توانید اپ‌های نشان دهنده‌ی حالت ماه را دانلود کنید که این اپ‌ها به شما حالت و مکان ماه را در زمان‌های مختلف نشان می‌دهند.

عکاسی لنداسکیپ نجومی

گفتن این نکته هم ضروری است که در هنگام انجام این نوع عکاسی در شب، بهتر است دستکش‌های گرم و پک‌های تولید‌کننده‌ی گرما را به همراه داشته باشید تا در هنگام کار کردن با وسایل خود مشکلی را با سرمای شب نداشته باشید.

۳. دوربین مناسب را انتخاب کنید

اگر شما به‌تازگی عکاسی شروع را کرده‌اید یا که می‌خواهید به‌تازگی عکاسی لنداسکیپ نجومی را تجربه کنید، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دوربین مناسب برای انجام این سبک از عکاسی باید چه ویژگی‌هایی را داشته باشد.

همان‌گونه که می‌دانید به طور معمول دوربین‌های با سنسور فول‌فریم عملکرد بهتری را در محیط‌های با نور کم دارند زیرا سنسور‌های به کار رفته در این دوربین‌ها حساس‌تر هستند. البته باید بگوییم که دوربین‌های دارای سنسور با اندازه‌ی کراپ هم در هنگام این نوع عکاسی عملکرد خوبی را دارند، به‌خصوص اگر شما هنوز سبک عکاسی خود را پیدا نکرده‌اید و در حال امتحام کردن سبک‌های مختلف هستید.

اگر در حال حاضر از یک دوربین DSLR یا بدون آینه با سنسوری با اندازه‌ی کراپ استفاده می‌کنید هیچ احتیاجی به تهیه‌ی یک دوربین گران‌قیمت با سنسور فو‌ل‌فریم نیست.

۴. از لنز‌های فوق‌عریض استفاده کنید

استفاده از لنز‌های فوق‌عریض باعث می‌شود که بتوانید بخش بیشتری از منظره را در عکس خود داشته باشید. لنز‌های فوق‌عریض برای عکاسی لنداسکیپ نجومی ایدئال هستند. چون آسمان المان اصلی در هنگام عکاسی در این سبک است و شما می‌خواهید که تا جایی که ممکن است المان‌های مختلف محیط را در عکس خود داشته باشید.

لنز دوربین

نگاهی به لنز‌های عریض نشان می‌دهد که به طور معمول این لنز‌ها دارای فاصله‌ی کانونی بین ۱۴ تا ۳۵ میلی‌متر هستند. لنز‌های فوق‌عریض موجود در بازار هم دارای فاصله‌ی کانونی ۸ تا ۱۶ میلی‌متر هستند و می‌توانند که زاویه‌ی دید ۱۸۰ درجه را در هنگام عکاسی برای شما به ارمغان بیاورند. البته باید بگوییم که اگر نمی‌خواهید عکس نهایی دارای اعوجاجی همانند لنز‌های «فیش‌آی» (Fish-eye) باشد با لنز‌های فوق‌عریض در این سبک عکاسی نکنید.

۵. از لنز‌های سریع استفاده کنید

استفاده از لنز‌های سریع برای عکاسی در محیط‌های با نور کم ضروری است زیرا این لنز‌ها باعث می‌شوند که نور زیادی وارد دوربین شده و به سنسور برسد. لنز‌های سریع به لنز‌هایی گفته می‌شود که دارای گشودگی دیافراگم بالایی هستند و بالا بودن گشودگی دیافراگم باعث می‌شود که در هنگام عکاسی نور بیشتری وارد لنز شده و از آنجا به سنسور برسد.

همان‌گونه که می‌دانید مقدار گشودگی دیافراگم یک لنز با f استاپ سنجیده می‌شود و هر چه عدد f استاپ کمتر باشد نشان‌دهنده‌ی این است که آن لنز دارای گشودگی دیافراگم بازتری است. برای عکاسی در شب لنز‌های دارای f/2٫۸ یا عدد‌های کمتر از آن ایدئال هستند.

۶. از ایزو بالا استفاده کنید (البته نه خیلی بالا)

عدد «ایزو» (ISO) نشان‌دهنده‌‌ی حساسیت سنسور دوربین به نور است و در نهایت بر روی میزان روشنایی عکس نهایی تأثیر می‌گذارد. در واقع استفاده از ایزو کمتر در هنگام عکاسی به معنای عکس تاریک‌تر و استفاده از ایزو‌ی بالاتر در هنگام عکاسی به معنای عکس روشن‌تر است.

شاید خواندن این جمله باعث شود که با خود فکر کنید تنظیم کردن ایزو در بالاترین حالت ممکن برای عکاسی بسیار مناسب است، اما باید بگوییم که انجام این کار باعث می‌شود که عکس نهایی دارای نویز و دانه‌های بسیار زیادی باشد. شما می‌توانید که در هنگام عکاسی مقدار ایزو را در ۶۴۰۰ قرار دهید ولی انتخاب مطمئن‌تر این است که ایزو دوربین خود را بین ۱۶۰۰ تا ۳۲۰۰ بگذارید.

۷. از قانون ۵۰۰ برای تعیین زمان نوردهی استفاده کنید

مدت زمان نوردهی نشان‌دهنده‌ی میزان باز بودن شاتر دوربین یا همان سرعت شاتر است. قانون ۵۰۰ با انجام محاسباتی مشخص می‌کند که چه مدت زمانی شاتر دوربین باید باز بماند قبل از اینکه اجرام آسمانی به صورت حرکت کرده در عکس نهایی ثبت شوند. حرکت اجرام آسمانی و ثبت آن‌ها در عکس به صورت حرکت کرده باعث می‌شود که عکس نهایی پدیده‌ی رد ستارگان داشته باشد که موضوع این مقاله نیست.

حال به قانون ۵۰۰ باز می‌گردیم قانون ۵۰۰ به ما می‌گوید که عدد ۵۰۰ را به فاصله‌ی کانونی لنز خود تقسیم کنید. عدد به‌دست آمده از این تقسیم به شما می‌گوید که شاتر دوربین شما چه مدت باید باز بماند. به عنوان نمونه اگر در هنگام عکاسی از لنزی با فاصله‌ی کانونی ۱۴ میلی‌متر استفاده می‌کنید، باید شاتر دوبین خود را ۳۶ ثانیه باز بگذارید (۵۰۰ تقسیم بر ۱۴ مساوی است با ۳۵٫۷).

عکاسی لنداسکیپ نجومی

اگر به جای دوربین فول‌فریم از یک دوربین با سنسور کراپ استفاده می‌کنید، به جای قانون ۵۰۰ باید از قانون ۳۰۰ استفاده کنید. در واقع در این هنگام باید عدد ۳۰۰ را بر فاصله‌ی کانونی لنزتان تقسیم کنید.

باز بودن شاتر به مدت بیشتر باعث می‌شود که نور بیشتری وارد دوربین شده و به سنسور برسد. رخ دادن این اتفاق به شما اجازه می‌دهد که عدد ایزو دوربین را کاهش دهید که باعث می‌شود عکس نهایی نویز کمتری را داشته باشد. البته باید این نکته را هم به یاد داشته باشید که قانون ۵۰۰ یا ۳۰۰ منعطف هستند. در واقع این دو قانون سعی می‌کنند که به شما یک تخمین کلی را از مقدار سرعت شاتر برای جلوگیری از ثبت شدن حرکت اجرام آسمانی در عکس نهایی را بدهند.

۸. دوربین را خود محکم کنید

لازمه‌ی استفاده از سرعت شاتر کم این است که دوربین شما در تمامی مدت باز بودن شاتر ثابت باقی بماند زیرا کوچک‌ترین حرکت در زمان باز بودن شاتر باعث می‌شود که عکس نهایی به صورت تار شده از آب در بیاید. با توجه به این موضوع، استفاده از سه پایه در هنگام استفاده از سرعت شاتر کم یک امر حیاتی است. در واقع سه پایه یک وسیله‌ی حیاتی برای عکاسی در محیط‌های کم نور است.

همچنین به شما توصیه می‌کنیم که در هنگام عکاسی در محیط کم نور ریموت کنترلی را برای فعال کردن شاتر دوربین تهیه کنید. این ریموت‌ها به طور معمول دارای قیمت کمی هستند و شما می‌توانید از میان انواع ریموت‌های باسیم و بدون سیم ریموت مناسب دوربین خود را تهیه کنید. استفاده از ریموت کنترل با حذف لمس دوربین در زمان عکاسی باعث می‌شود که دوربین هیچ‌گونه لرزشی را در هنگام عکاسی نداشته باشد.

از شب عکاسی کنید

برای عکاسی در شب و محیط‌های کم نور لازم است که تنظیمات خاصی را در دوربین به کار ببرید که باعث شود بیشترین نور ممکن وارد دوربین شده و به سنسور برسد. همچنین ممکن است که در اولین تلاش‌ها برای عکاسی در این سبک نتوانید که عکس‌های زیبایی را ثبت کنید، اما تمرین این کار و تکرار باعث می‌شود که به‌سرعت با نحوه‌ی تنظیم کردن دوربینتان در بهترین حالت ممکن برای عکاسی در شب آشنا شوید.

این‌ها تمام نکاتی هستند که شما برای امتحان کردن عکاسی لنداسکیپ نجومی به آن احتیاج دارید و بدون شک با استفاده از این نکته‌ها می‌توانید که عکس‌های چشم‌نوازی را ثبت کنید.

منبع: MakeUseOfبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما