میلی‌آمپر ساعت چیست و چرا برای باتری گوشی اهمیت زیادی دارد؟

۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
میلی‌آمپر ساعت

زمانی که می‌خواهید گوشی یا پاوربانک بخرید، بدون شک با عدد مربوط به واحد میلی‌آمپر ساعت یا mAh روبرو می‌شوید. اما این عدد دقیقا چه معنایی دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

میلی‌آمپر ساعت چیست؟

میلی‌آمپر ساعت واحدی است که توان باتری را در طول زمان اندازه‌گیری می‌کند. برای اینکه با این موضوع بهتر آشنا شوید، ابتدا باید به میلی‌آمپر بپردازیم. هر میلی‌آمپر یک هزار آمپرم است که برای اندازه‌گیری قدرت جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی که معیار ساعت هم به آن اضافه می‌شود، عدد موردنظر نشان می‌دهد که باتری تا چه زمانی می‌تواند جریان الکتریکی را ارائه دهد.

میلی‌آمپر ساعت

به عنوان مثال اگر باتری گوشی بتواند جریان ۱ میلی‌آمپر را به مدت یک ساعت ارائه دهد، به عنوان یک باتری ۱ میلی‌امپر ساعتی در نظر گرفته می‌شود. البته ۱ میلی‌آمپر مقدار بسیار کمی است و بنابراین باتری موردنظر چندان کاربردی نخواهد بود.

در انواع و اقسام گجت‌ها باتری کوچک و بزرگ دیده می‌شود که برخی از آن‌ها فقط چند صد میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارند و ظرفیت برخی دیگر به چندین هزار میلی‌امپر ساعت می‌رسد. اما اندازه‌گیری ظرفیت تمام این باتری‌ها به روش یکسانی انجام می‌شود. گفتنی است این معیار صرفا میزان ظرفیت باتری را نشان می‌دهد و اطلاعاتی در مورد سرعت شارژ آن ارائه نمی‌دهد.

ظرفیت پاوربانک

میلی‌آمپر ساعت

میانگین ظرفیت باتری گوشی‌های هوشمند بین ۲ تا ۴ هزار میلی‌آمپر ساعت است. افرادی که ساعات زیادی به برق مستقیم دسترسی ندارند، با استفاده از پاوربانک دیگر نگران تمام شدن شارژ باتری گوشی خود نخواهند بود. در رابطه با ظرفیت پاوربانک هم با توجه به نحوه‌ی استفاده و نیازهایی که دارید باید ظرفیت موردنیاز را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و چند روز به برق دسترسی ندارید، بهتر است یک پاوربانک با ظرفیت در حدود ۲۰ هزار میلی‌آمپر ساعت خریداری کنید.

از سوی دیگر اگر فقط گاهی اوقات به پاور بانک نیاز پیدا می‌کنید، مدل دارای ظرفیت ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود.

آیا حد مشخصی برای حداکثر ظرفیت پاوربانک وجود دارد؟

طی چند سال گذشته ظرفیت پاوربانک‌ها تا حدی افزایش پیدا کرده‌اند. اما آیا در این زمینه حد مشخصی وجود دارد؟ روی هم رفته مهم‌ترین مشکل پاوربانک‌ها دارای ظرفیت بسیار زیاد، بحث اندازه و وزن آن‌ها است. از سوی دیگر هرچقدر باتری بزرگ‌تر باشد، زمان لازم برای شارژ هم بیشتر می‌شود. اما از آنجایی که کاربران معمولا برای شارژ کردن پاوربانک عجله‌ای ندارند، این یک مشکل مهم برای آن‌ها محسوب نمی‌شود.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما