ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار چیست و چه مزایایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
کارکنان مرکز پردازش دیجی‌کالا

دیجی‌کالا از مهر ۹۹ امکان ارسال مستقیم کالا از فروشنده را فراهم کرده است. اجرای این طرح ویژگی‌های مختلفی برای فروشنده و مشتری دارد.

در فاز اول این طرح که از تیر ۹۹ آغاز شده بود ۲۰۰ فروشنده منتخب دیجی‌کالا می‌توانستند کالاهای خود را بدون ارسال به مرکز پردازش دیجی‌کالا برای خریداران بفرستند. این تعداد هم اکنون افزایش یافته و شامل تمامی فروشندگانی می‌شود که شرایط لازم را کسب کنند. در ادامه، ابتدا طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار را معرفی می‌کنیم و سپس به تأثیر مثبت آن در تجربه مشتریان و فروشندگان می‌پردازیم. همچنین به شما نشان می‌دهیم که در صفحه محصولاتی که فروشندگان آنها امکان ارسال مستقیم به شما را دارند چطور آن را شناسایی و از این قابلیت استفاده کنید. در پایان هم به خدمات دیجی‌کالا در اجرای این طرح اشاره می‌کنیم.

منظور از ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار (Ship By Seller) چیست؟


تا پیش از راه‌اندازی امکان ارسال مستقیم کالا، فروشندگان باید کالاهای خود را به مراکز دریافت دیجی‌کالا در تهران یا شهرستان‌های دارای مرکز دریافت می‌فرستادند و سپس دیجی‌کالا فرایند پردازش و ارسال کالا به خریدار را انجام می‌داد.

ارسال توسط فروشنده قابلیت جدیدی است که به پنل بعضی از فروشندگان دیجی‌کالا اضافه شده است. با استفاده از این قابلیت فروشندگان می‌توانند درصورت تمایل بعضی از کالاهای خود را به صورت مستقیم برای مشتری ارسال کرده و نیازی به مراجعه و تحویل به انبارهای دیجی‌کالا نداشته باشند. همچنین کاربران دیجی‌کالا می‌توانند کالاهایی با این قابلیت را مستقیما ار فروشنده دریافت کنند. وب‌سایت سلر آکادمی

با اجرای طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار، فروشنده‌های واجد شرایط دیجی‌کالا می‌توانند کالاها را بدون نیاز به ارسال به مراکز دریافت دیجی‌کالا مستقیما برای مشتری ارسال کنند.
فاز اول این طرح با همراهی ۲۰۰ فروشنده منتخب دیجی‌کالا از تیر تا شهریور ۹۹ اجرا شد و پس از آن فروشندگان واجد شرایط پس از طی مراحلی که در وب‌سایت سلر آکادمی توضیح داده شده است می‌توانند کالاهای خود را مستقیم برای مشتریان ارسال کنند.

نمونه کالاهایی که از قابلیت ارسال مستقیم از فروشنده برخوردار هستند

ویژگی‌های ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار؛ برای هر دو سوی پلتفرم


دیجی‌کالا می‌خواهد برای تسهیل کار فروشندگان و رضایت بیشتر مشتریان، اجرای این طرح را توسعه دهد تا درصد بیشتری از کاربران دیجی‌کالا از مزایای آن بهره‌مند شوند. در چنین فرایندی، فروشنده کالا را برای مراکز دریافت دیجی‌کالا ارسال نمی‌کند و خودش مستقیما کالا را برای مشتری می‌فرستد. چه شما یک کاربر عادی یا دیجی‌پلاس هستید و چه فروشنده یا تولیدکننده، لازم است درباره‌ی طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار آشنا باشید. در ادامه ویژگی‌های این طرح را برای هر دو سوی پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا شرح می‌دهیم:

ارسال و تحویل سریع‌تر سفارش‌ها

در نتیجه این فرایند، به دلیل دخیل نبودن یک واسط در بخش انبار و پردازش، سفارش‌ها در مدت زمان کوتاه‌تری به دست خریداران می‌رسد. بنابراین برای مشتریانی که ترجیح می‌دهند سفارش خود را در بازه زمانی نزدیکتری دریافت کنند استفاده از این قابلیت توصیه می‌شود. انتظار کمتر برای دریافت سفارش، رضایت خریدار و درنتیجه رضایت بیشتر در شرایط خرید و فروش بین مشتری و فروشنده را در پی دارد. در واقع، با فعال‌سازی این قابلیت به هنگام خرید، حتی در روز ثبت سفارش هم امکان ارسال کالا وجود دارد؛ چرا که میانگین زمان ارسال سفارش توسط فروشنده در حال حاضر کمتر از ۱ روز است.

خرید و فروش در بازار رقابتی

دیجی‌کالا با فراهم ساختن زیرساخت برای فعالیت فروشندگان در پلتفرم مارکت‌پِلِیس، شرایط بازار رقابت کامل را تسهیل کرده است. این فضا درباره‌ی اجرای طرح جدید ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار هم می‌تواند مزیت بزرگی هم برای خریدار و هم فروشنده باشد.

فروشندگان دیجی‌کالا برای ارسال مستقیم کالاها، هزینه پردازش و ارسال به دیجی‌کالا پرداخت نمی‌کنند و برای پرداخت کمیسیون به دیجی‌کالا، از تخفیف برخوردار می‌شوند. همچنین دیگر لازم نیست زمانی را برای تحویل کالا به مراکز دریافت دیجی‌کالا صرف کنند.
با فراهم آمدن چنین امکاناتی برای فروشندگان، آن‌ها می‌توانند با ارائه قیمت مناسب‎‌تر، آماده ارسال داشتن محصولات خود در انبار و کسب امتیاز عملکرد بالاتر نسبت به رقبا، کالای خود را در جعبه خرید (دکمه پیش‌فرض افرودن به سبد خرید) نمایان کنند و به عبارت دیگر برای برنده شدن در Buy Box رقابت کند و از فروش بیشتری بهره ببرند.

صفحه مارکت پلیس دیجی‌کالا در گزارش 98

واضح است که این شرایط نفع بیشتری برای خریداران هم در پی خواهد داشت و در بازار رقابتی فروشندگان، قیمت کالاها تا حدی کاهش می‌یابد، آن‌ها می‌توانند از میان قیمت‌های مختلف فروشندگان دست به انتخاب بزنند و بر اساس عملکرد فروشنده، قیمت و موجود بودن کالا خرید انجام دهند.

خرید و فروش کالاهای متنوع‌تر

با اجرای طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده، کالاهایی با شرایط ویژه و یا کالاهایی که امکان ارسال آن‌ها توسط خود دیجی‌کالا وجود ندارد هم قابلیت تحویل بی واسطه به خریدار را دارند. منظور از شرایط ویژه، فساد پذیری، بزرگ و حجیم بودن و همچنین کالاهای لوکس‌تر است. به عبارت دقیق‌تر، در صورتی که شما به عنوان کاربر بخواهید در کوتاه‌ترین زمان، گل طبیعی سفارش دهید می‌توانید از قابلیت ارسال توسط فروشنده استفاده کنید. همچنین اگر فروشگاه گل طبیعی نیز داشته باشید می‌توانید در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا با ارسال مستقیم به دست خریدار، گل‌های خود را به فروش برسانید. این قابلیت همان‌طور که پیشتر گفته شد ارسال اقلام بزرگ مانند مبلمان و موتور سیکلت یا تلسکوپ که فرایند انبارداری، پردازش و ارسال آن به تنهایی و توسط واحد عملیات دیجی‌کالا امکان پذیر نیست، با طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده به دست خریداران می‌رسد.

گا طبیعی، موتور سیکلت و مبلمان از جمله کالاهایی هستند که مستقیماً توسط فروشنده ارسال می شوند
گفتنی ا‌ست که در حال حاضر کالاهای سوپرمارکتی دیجی‌کالا، از سوی خود دیجی‌کالا تأمین می‌شوند و با اجرای طرح ارسال مستقیم از فروشنده، سایر فروشندگان هم می‌توانند این کالاها را عرضه کنند. چنین امکانی زمان تحویل این سفارشات را به طور متوسط تا ۲۴ ساعت کاهش می‌دهد.

همچنین در آخرین تلاش‌های تیم بازرگانی تعالی دیجی‌کالا قرار است علاوه بر سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و داروخانه‌ها نیز از این طرح استفاده کنند. در این صورت، تنوع کالاهایی که برای مشتریان قابل خرید و برای فروشندگان قابل عرضه است تا سطح بسیار مطلوبی افزایش می‌یابد.
به عبارت دیگر، این طرح منجر به مقیاس‌پذیری هرچه بیشتر دیجی‌کالا شده و شرایط را برای تطبیق هرچه بیشتر دیجی‌کالا با نیازهای کاربران بالقوه و شرایط بازار آفلاین فراهم می‌کند. واضح است که نتیجه چنین تحولی، رضایت بیشتر مشتری و خریدار و فراگیری هرچه بیشتر خرید و فروش آنلاین خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های این طرح به طور خلاصه می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد؛

 • برخورداری از بازه‌های زمانی بیشتر برای دریافت سفارش
 • کاهش احتمال آسیب دیدن کالا و بسته‌بندی به دلیل کم شدن مراحل ارسال
 • کاهش احتمال خطا در ارسال کالاهای سفارش داده شده
 • دسترسی به گزینه‌های بیشتر برای روش ارسال سفارش
 • حذف روندهای آماده‌سازی سفارش در انبار دیجی‌کالا

انتخاب نوع ارسال هنگام خرید

مشتریان هنگام خرید یک کالا، امکان انتخاب نوع ارسال را دارند. ممکن است مایل باشند کالا از طرف دیجی‌کالا ارسال شود یا ممکن است بخواهند این کالا مستقیما از فروشنده برایشان فرستاده شود. در هر دو حالت تمام تعهدات دیجی‌کالا پا برجاست و جایی برای نگرانی وجود ندارد.
مشتریان دیجی‌کالا هنگام سفارش محصول دلخواهشان، نوع ارسال را در جعبه خرید مشاهده می‌کنند. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، برای بعضی کالاها هم امکان ارسال مستقیم از سوی فروشنده و هم امکان ارسال توسط دیجی‌کالا فراهم است که هر کدام با نشان مخصوص قابل مشاهده هستند.

صفحه محصول دیجی‌کالا از انواع ارسال

اگر خریدار مایل باشد تا کالا را مستقیم از فروشنده دریافت کند، در مراحل خرید گزینه ارسال از فروشنده را فعال می‌کند. در غیر این صورت می‌تواند از گزینه ارسال از طرف دیجی‌کالا استفاده کند.
با ارسال مستقیم محصول از فروشنده، بسته‌بندی کالا با بسته‌بندی متفاوت دیجی‌کالا تفاوت دارد. ناگفته نماند که این طرح، می‌تواند دست فروشنده را در خلاقیت به خرج دادن در بسته بندی، ارائه طرح‌های تشویقی برای کاهش هزینه ارسال و تکرار خریدها از سوی مشتری باز می‌کند.

خدمات پس از فروش دیجی‌کالا در طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمد باشد که آیا طرح ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار، مسؤولیت دیجی‌کالا نسبت به خدمات پس از فروش را کاهش می‌دهد و یا متوقف می‌کند؟ لازم به ذکر است که با اضافه شدن این طرح و فعال سازی توانایی فروشندگان در ارسال مستقیم به مشتریان، تعهدات دیجی‌کالا به مشتریان خود، برای کالاهایی که مستقیما از فروشنده ارسال می‌شوند با سایر کالاها به هیچ عنوان تفاوتی ندارد و همچنان امکان بازگرداندن بی‌قید و شرط کالا، تا ۷ روز پس از دریافت برای ارسال معمولی و تا ۳۰ روز برای کاربران دیجی‌پلاس، مهیا است.

بنابراین ابزارهای نظارتی دیجی‌کالا برای بهبود روند ارسال مستقیم کالا همچنان برقرار است؛

 • نظارت سیستمی بر جزئیات ارسال سفارش‌ها (ارسال به موقع و لغو نکردن سفارش‌ها) و تأثیر دادن آن در محاسبه امتیار فروشندگان
 • جریمه کردن فروشنده در صورت پایبند نبودن به تعهدات از نظر زمان و کیفیت ارسال سفارش
 • محدود کردن سقف سفارش‌های دریافتی فروشنده در صورت دریافت امتیاز منفی
 • محدود کردن دسترسی فروشنده به فروش کالا یا گروهی از کالاها در صورت دریافت امتیاز منفی
 • آموزش فروشندگان توسط کارشناسان دیجی‌کالا با هدف بهبود فرایند
 • دریافت شکایات، انتقادها و پیشنهادهای مشتریان از طریق واحد پشتیبانی مشتریان
 • امکان پیگیری وضعیت سفارش‌ها از طریق واحد پشتیبانی مشتریان
 • ارسال فرم‌های نظرسنجی برای فروشندگان با هدف شناسایی موانع و افزایش بهره‌وری فرایند ارسال مستقیم توسط فروشندگان

در آخر باید گفت آغاز به کار این طرح با اینکه به دیجی‌کالا کمک می‌کند تا از یک بازوی کمکی در اضافه بار فرایندهای عملیاتی بهره بگیرد اما درحال حاضر دیجی‌کالا تنها پلتفرم خرید و فروش اینترنتی‌ست که حتی در شرایطی که خودش ارسال کننده خرید مشتری نباشد همچنان خود را متعهد به ارائه خدمات پس از فروش می‌داند.

نظر شما چیست؟ آیا امکان ارسال مستقیم از فروشنده را به هنگام خرید از دیجی‌کالا فعال کرده‌اید؟ یا اگر فروشنده هستید آیا برای استفاده از این قابلیت، ثبت نام کرده‌اید؟

سایر شیوه‌های ارسال دیجی‌کالا را ببینید.

 دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۸ دیدگاه
 1. اسمعیل

  خیلی بهتره عالیه چون فاصله انبارها تا بعضی از فروشنده ها خیریه و فروشنده خیلی باید وقت بزارن تا خودش را به انبار برسونه من تا نزدیکترین انبار ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارم تو ترافیک هم باید بمونم اینجوری ترافیک شهری هم کمتر میشه محدودیت های گرمایی هم بماند طرح عالیه خدا پدر و مادر کسی که این طرح را داده بیامرزه

  1. فاطمه

   سلام
   خب کالا رو به جای اینکه به انبار دیجی کالا ببرید به کجا میبرید تا به دست مشتری برسه؟
   و اینکه کد سفارش رو چطور از مشتری دریافت میکنید ؟
   اگه ممکنه به این دو سوال پاسخ بدید ممنون

 2. رضا

  متاسفانه تجربه خوبی نبود و در آخر جز لغو سفارش و اتلاف وقت نقطه مثبتی نداشت.
  پیشنهاد میکنم دیجیکالا ناوگان خود را تقویت کند چون قطعا این طرح موفق نخواهد بود. یکی از دلایل استثنا بودن این فروشگاه تعهد ارسال و مشتری مداری حتی در ارسال حرفه ای مجموعه محسوس هستش که فعلا رقیبی در این زمینه دیده نشده اما توسعه این نوع ارسال بی مسولانه از طرف فروشنده دیگر به اسم دیجیکالا جالب نیست.

 3. من

  با این که خیلی از کالاها عنوان ارسال فروشنده رو دارن اما موقع ثبت خرید گزینه‌ای برای انتخاب ارسال فروشنده وجود نداره.
  باید بهتر اطلاع‌رسانی بشه. روش استفاده از این امکان واضح نیست.

 4. پیمان

  من یکبار از گزینه ارسال مستقیم استفاده کردم البته به اشتباه و هزینه بیشتری پرداخت کردم (۳۰ هزار تومان) برای محصولی که بالای ۲۰۰ هزار تومان رایگان با سرویس دیجی کالا و بازه زمانی ۶ ساعت در ارسال مستقیم بیش از حد زیاده و در آخر هم نزدیک به پایان بازه زمانی کالا ارسال شد و باید بگم در مقایسه ارسال دیجی کالا حرفه ای تر کم هزینه تر و سریع تر در یک بازه زمانی قابل قبول تر انجام میشه

 5. موسوی

  من از این طرح استفاده کردم و در کل آن را مناسب میدانم اما یک نکته که من را اذیت کرد بازه طولانی دریافت بود. تنها گزینه دریافت کالا، بین ساعت ۱۵ تا ۲۱ بود! این طول زیاد بازه زمانی شرایط را برای استفاده از این طرح سخت میکند چرا که باید شش ساعت در محل موعود منتظر بود و در زندگی سریع شهری امروز شش ساعت تعلل اگر غیر ممکن نباشد سخت است. حال آنکه بازه تحویل خود دیجیکالا سه ساعته است. قبلا بعضا از استفاده از این طرح نه به خاطر هزینه بیشتر بلکه صرفا به خاطر همین بازه زمانی نامشخص منصرف شده بودم.

 6. علی شکری

  چکارکنم برای من نمیاد کرمانشاه هستم

  1. شاهرخ

   متاسفانه ایراد بزرگی که این طرح داره همینه که فروشنده ها معمولا به برخی مناطق سرویس ارسال مستقیم رو ارائه نمی کنند و برخی کالا ها هم گزینه ارسال از طریق دیجی کالا رو نداره. در نتیجه خیلی از مشتری ها وقت زیادی رو صرف انتخاب کالاهای مورد نظرشون می کنند و پس از انتخاب و در زمان پرداخت متوجه می شوند که کالای مورد نظر به آدرسشون ارسال نمی شه.
   اینجا دیجی کالا می تونست با یک اقدام ساده رضایت بسیاری از مشتریان شهرستانی خودش رو حفظ کنه و درصد فروش خودش رو هم در سطح بالاتری حفظ کنه. به این نحو که خیلی ساده با راه اندازی یک سامانه ارسال مرسوله وابسته و یا حتی با بستن قرارداد با یکی دو تا از سامانه های باربری در کشور، امکان تحویل مستقیم کالا از طرف فروشنده به باربری و ارسال آن توسط باربری با هزینه مشتری (و حتی بیمه باربری توسط متقاضی) رو فراهم کنه که هیچ هزینه و اقدام پیچیده ای هم نیاز نداره.
   و این برای من جای تعجب بسیار زیادی داره که دیجی کالا به راحتی و بیتفاوت از کنار این نقص بزرگ عبور کرده و هیچ راهکاری برای آن در نظر نگرفته بجز امکان تغییر آدرس! که متاسفانه خیلی کارآمد نیست.
   این موضوع برای من و تمامی مشتریان شهرستانی موجب نارضایتی بسیاری رو ایجاد می کنه و تا به اکنون هم هیچ پاسخ درخور توجهی بجز اظهار تاسف از طرف دیجی کالا دریافت نکرده ایم.
   البته من منتظر توضیح دیجی کالا در این خصوص هستم و برای همین نظرم رو اینجا دارم می نویسم که پاسخ مناسبی در این مورد به خواسته من و بسیاری از مشتریان دیگر برسه.
   لطفا دیگر مشتریان محترم نیز به تجربیات ناخوشایند و مشابهشون در اینجا اشاره کنند تا شاید دیجی کالا متوجه بزرگی ایراد موجود و راحتی راه حل رفع اون بشود.
   با تشکر.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما