صوت درمانی چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
روش‌های مدیتیشن

موسیقی تاثیر زیادی بر روحیه و حس و حال ما دارد. ضرب‌های تند آهنگ ما را تحریک می‌کنند و به ما انگیزه می‌دهند که ورزش کنیم، آهنگ‌های آروم باعث می‌شوند احساس غمگینی و مالیخولیایی کنیم و موسیقی آرام‌بخش به ما کمک می‌کند به خواب برویم. صدا‌ها دارای ارتعاشاتی هستند که در سطح عصبی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر ما تاثیر می‌گذارد. صوت درمانی از قدیم در طب وجود دارد و از قدرت ارتعاشات صوتی برای درمان و آرامش استفاده می‌کند.

جلسه‌ی صوت درمانی شامل چه چیزی است؟

این جلسات درمانی به عنوان حمام صوتی نیز نامیده می‌شود. حمام صوتی یک تجربه‌ی شنیداری عمیق و فراگیر است که از تکنیک‌های صوتی و ذهن آگاهی ساده استفاده می‌کند تا ذهن و بدن را درمان کند. جلسات درمان صدا می‌تواند خصوصی یا گروهی باشد. هر فرد روی یک مپ یوگا یا هر سطح راحتی دراز می‌کشد. می‌توانید برای راحتی از چشم بند و گردنبند نیز استفاده کنید. در طول جلسه درمانگر شما را راهنمایی می‌کند تا روی صدا‌هایی مانند صدای نفس و ابزار‌های پخش‌کننده صدا مانند کاسه‌های تبتی و کریستالی که صدا‌های خاصی تولید می‌کند تمرکز کنید.

صدا‌ها مانند موسیقی ملودیک نیستند، بنابراین منتظر یک قطعه‌ی موسیقی معمول نباشید. با این حال صدا‌ها بسیار قدرتمند هستند و اگر تمرکز کنید، می‌توانید آن‌ها را حس کنید و بشنوید. تمرکز بر صدا یک حس عمیق آرامش ایجاد می‌کند، گاهی اوقات می‌تواند این حس بسیار شدید شود. ممکن است احساس شادی، عصبانیت، غمگینی یا ناراحتی نسبت به افکار یا خاطراتی که برای شما ایجاد می‌شود را پیدا کنید. همچنین گریه کردن در طول جلسه کاملا طبیعی است. هر جلسه صوت درمانی می‌تواند تا یک ساعت طول بکشد. پس از جلسه باید در یک موقعیت راحت بنشینید و مقداری آب بنوشید تا هیدراته بمانید.

صوت درمانی از نظر علمی چگونه کار می‌کند؟

روش‌های کاهش استرس

صدا ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که صدا‌ها شامل ارتعاشاتی هستند که در سطح سلولی روی ما تاثیر می‌گذارند و بر عملکرد مغز، عصب، ماهیچه و اندام‌ها تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال صدای خراش ناخن‌ها روی تخته سیاه دندان‌های ما را روی هم قرار می‌دهد و مو‌های پشت گردن ما را سیخ می‌کند. یک تصادف با صدای بلند ما را مبهوت می‌کند و باعث می‌شود از ترس از جا بپریم. صدای امواج ما را آرام می‌کند. این واکنش‌ها شامل واکنش‌های عصبی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی در بدن هستند، زیرا ذهن و بدن ما با ارتعاشات صدا همگام می‌شوند. هدف صدا درمانی هدایت کردن قدرت این ارتعاشات صوتی برای آرامش و درمان است.

یک تحقیق در سال ۲۰۲۰ نشان داد که صوت درمانی می‌تواند به طور قابل توجهی امواج مغزی را تغییر دهد و الگو‌های امواج تحریک شده را به شکل‌های موجی فوق‌العاده آرام تغییر دهد. همانطور که امواج مغزی ما آرام می‌شود، ما از حالت فعال به حالت ریلکس تغییر می‌کنیم. در این حالت، تنفس، ضربان قلب و فشار خون ما کاهش می‌یابد. این حالت به سیستم ایمنی ما کمک می‌کند کارآمدتر عمل کند، هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد و باعث آزاد شدن سروتونین در مغز می‌شود.

کتاب راهنمای مدیتیشن و ذهن آگاهی اثر اندی پادیکامب انتشارات یوشیتا

مزایای درمان با صدا چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که صدا‌ها می‌توانند به بهبود شرایط زیر کمک کنند.

 • اضطراب
 • افسردگی
 • استرس
 • خستگی
 • درد مزمن
 • شناخت و حافظه
 • سلامت کلی ذهن

صدا درمانی نیز می‌تواند نوعی مراقبت از خود باشد. حمام صوتی راهی عالی برای استراحت، کاهش فشار و تمرکز بر گوش دادن برای اتصال به لحظه‌ی حال است.

چرا صدا درمانی امروزه بسیار محبوب شده است؟

نحوه‌ی کاهش افسردگی

صدا درمانی نوعی درمان است که تقریبا در تمام تمدن‌های باستانی انجام شده است. امروزه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. مانند بسیاری از روش‌های جایگزین، یک نکته مثبت این روش این است که رویکردی غیرتهاجمی و بدون دارو برای سلامتی است. علاوه بر این تحقیقات جدید نیز به ما در درک بهتر این روش و مزایای آن کمک می‌کند. مهمتر از همه جلسات صوت درمانی یک تجربه‌ی آرام بخش است. زندگی ما استرس‌زا و پر هرج و مرج است، بنابراین داشتن آرامش، مدیتیشن، ارتباط با خود و ر‌ها کردن احساسات منفی می‌تواند واقعاً آرامش بخش باشد.

ملاحظات و دستورالعمل‌های ایمنی

این چند دستورالعمل است که می‌تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت صوت درمانی را انجام دهید.

 • تحقیق: تحقیق در مورد انواع مختلف جلسات صدا درمانی می‌تواند مفید باشد. در مورد روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی که در این جلسات تحقیق کنید و ببینید کدام برای شما مناسب است.
 • با درمانگر خود مشورت کنید: اگر نگرانی‌هایی در مورد سلامتی یا ایمنی جسمی و روحی خود دارید، قبل از شرکت در جلسه با درمانگر خود مشورت کنید.
 • یک درمانگر معتبر پیدا کنید: از درمانگر خود در مورد آموزش، سابقه و نوع جلساتی که انجام می‌دهد بپرسید.
 • لباس راحت بپوشید: راحتی کلید آرامش است. در حین جلسات صوت درمانی لباس راحت بپوشید. همچنین می‌توانید وسایلی مانند پتو، کوسن یا چشم بند را در جلسه همراه داشته باشید.
 • مطمئن شوید که محیط امن است: مطمئن شوید که با صدا درمانگر و محیط راحت هستید. صدا می‌تواند عمیقا روی سیستم عصبی شما تاثیر بگذارد و این تاثیر با توجه به شرایط می‌تواند مثبت یا منفی باشد. بنابراین بسیار مهم است که در یک محیط امن باشید.

صوت درمانی یک تمرین سلامتی باستانی برای آرامش و مراقبت از خود است. به طور خلاصه این روش شامل دراز کشیدن در یک محیط دنج و راحت، بستن چشم‌ها و تمرکز بر صدا‌هایی است که توسط آلات موسیقی مانند زنگ، گونگ و کاسه‌ی تبتی ایجاد می‌شود. ارتعاشات صدا تاثیر بسیار قدرتمندی بر ذهن و بدن ما دارند. تحقیقات به ما نشان می‌دهد که صدا‌ها می‌تواند امواج مغزی ما را کند کرده و بدن ما را در حالت بسیار آرام قرار دهد. همچنین ممکن است بتواند به برخی از شرایط سلامت جسمی و روانی کمک کند.



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما