یادگیری در پیش دبستانی شامل چه مواردی می‌شود؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
یادگیری در پیش‌ دبستانی

یادگیری در پیش‌دبستانی و مهد کودک همه کشف جهان تازه است. زمانی که فرزند شما از مهد کودک فارغ‌التحصیل شود، چیزهای زیادی یاد گرفته است. کل محدوده درس‌ها و محتوایی که به فرزند شما در طول آموزش پیش دبستانی آموزش داده می‌شود، چیزی است که به عنوان برنامه درسی پیش دبستانی شناخته می‌شود. یادگیری در پیش دبستانی بسیار کلیدی است. بسته به نوع پیش دبستانی که انتخاب می‌کنید و فلسفه آموزش در دوران اولیه کودکی از آن پیروی می‌کند، برنامه درسی پیش دبستانی کودک شما ممکن است طیف گسترده‌ای از درس‌های آکادمیک، اجتماعی، فیزیکی و عاطفی را بررسی کند. علاوه بر تحصیلات و مهارت‌های اجتماعی، بسیاری از پیش دبستانی‌ها روی گفتار انتقادی و مهارت های حرکتی ظریف نیز کار می‌کنند.

در برخی از محیط‌ها، پیش دبستانی‌ها همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند تا آموزش‌های مانند دستشویی رفتن یا پوشیدن لباس را کامل یاد بگیرند. کودکان پیش دبستانی باید آماده باشند تا با عبارات و جملات طولانی‌تر صحبت کنند، از یک قیچی استفاده کنند، دستورالعمل‌ها را دنبال کنند و به توپ ضربه بزنند. ما در این مقاله در تلاشیم درباره برنامه درسی پیش دبستانی و یادگیری در پیش دبستانی با شما صحبت کنیم.

یادگیری در پیش دبستانی شامل چیست؟

مربیان پیش دبستانی‌ها اصول اولیه را به کودک آموزش می‌دهند و آن‌ها را برای کلاس او آماده می‌کنند. یادگیری در پیش دبستانی شامل مفاهیم آکادمیک سواد و ریاضی است؛ مانند شمارش، رنگ آمیزی، تشخیص حروف، و توسعه مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف، مانند راه رفتن در یک خط و استفاده از مداد. یادگیری در پیش دبستانی همچنین شامل مهارت‌های اجتماعی و آمادگی برای مدرسه، مانند دوست‌یابی، اشتراک‌گذاری و نوبت گرفتن است.

کیف مهد کودک موشی مدل PK-H103

مفاهیم آکادمیک در برنامه درسی پیش دبستانی

ایجاد خلاقیت در مهد کودک

برنامه درسی پیش دبستانی ارائه شده در پیش دبستانی یک کودک ممکن است به طور قابل توجهی با آنچه در مدارس دیگر ارائه می شود متفاوت باشد. این به این دلیل است که سیاست یادگیری در پیش دبستانی با استانداردهایی که برای آموزش اعمال می‌شود اداره نمی‌شوند. مدارس انفرادی و گروهی از مدارس این آزادی را دارند که آنچه را که دوست دارند به روشی که ترجیح می‌دهند آموزش دهند. به عنوان مثال، پیش دبستانی‌های وابسته به موسسات مذهبی ممکن است آموزش دینی را در برنامه درسی خود قرار دهند. پیش دبستانی‌های مونته سوری از مواد و فعالیت‌های خاصی برای تشویق کودکان به یادگیری عملی استفاده می‌کنند. در واقع یادگیری در پیش دبستانی بسته به نوع هدف مرکز پیش دبستانی ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد.

معلمان همچنین ممکن است رویکردهای آموزشی یادگیری در پیش‌ دبستانی را متناسب با نیازهای تک تک کودکان در کلاس‌هایشان تنظیم کنند. در حالی که پیش دبستانی‌ها همه از دستورالعمل‌های آموزشی یکسانی پیروی نمی‌کنند، اما قصد دارند دانش آموزان را برای مدرسه آماده کنند. این بدان معناست که بیشتر پیش دبستانی‌های مؤثر بر روی زمینه‌های مهارتی کلیدی کار می کنند که شامل ریاضیات، علوم و مهارت‌های سوادآموزی می‌شود.

مفاهیم مهم در برنامه درسی برای یادگیری در پیش دبستانی شامل موارد زیر است:

 • تقویم، شامل فصول، روزهای هفته و ماه‌های سال
 • رنگ آمیزی
 • رنگ‌ها
 • مشارکت
 • برش دادن
 • طراحی و نقاشی
 • چسباندن
 • بهداشت
 • نامه‌ها
 • گوش دادن و تمرکز
 • طبیعت
 • شمارش کردن
 • فعالیت‌های بدنی مانند دویدن، پریدن، پرش، پریدن روی یک پا و استفاده از وسایل زمین بازی و توپ
 • شناخت شکل‌ها
 • اشتراک گذاری
 • مرتب سازی اشیاء
 • نوبت گرفتن
 • انتقال از یک فعالیت به فعالیت دیگر
 • آب و هوا
 • نوشتن حروف و اعداد
خمیربازی 20 رنگ آریا مدل 1060

مهارت‌های حرکتی در برنامه درسی پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی در حال یادگیری مهارت‌های حرکتی درشت (که شامل حرکات فیزیکی بزرگ است) و مهارت‌های حرکتی ظریف (مانند مهارت دستی و هماهنگی دست و چشم) را می‌آموزند. بسیاری از پیش دبستانی‌ها زمانی را صرف کار کردن بر روی این مهارت‌های رشدی می‌کنند. فعالیت‌های حرکتی ظریف که برای نوشتن، درک و هماهنگی حرکات ظریف مهم هستند، شامل طراحی، برش، رنگ آمیزی و چسباندن است. مهارت‌های حرکتی درشت اغلب در طول تعطیلات انجام می‌شود و ممکن است شامل استفاده از تجهیزات زمین بازی، دویدن، پرش، پریدن، و لگد زدن یا پرتاب توپ به طرف دوست باشد.

مهارت‌های اجتماعی و آمادگی مدرسه در برنامه یادگیری در پیش دبستانی

همچنین هدف پیش دبستانی آموزش مهارت‌های اجتماعی-عاطفی و آمادگی برای مدرسه به کودکان است. این درس‌ها شامل آموزش به بچه‌ها می‌شود که چگونه در یک محیط گروهی عمل کنند، با تأکید بر رفتارهایی مانند اشتراک‌گذاری، نوبت‌گیری، بازی مشارکتی، انتقال از یک فعالیت به فعالیت دیگر و پیروی از قوانین کلاس است. یادگیری در پیش‌دبستانی همچنین به بچه‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های خودمراقبتی را که در مهدکودک به آن‌ها نیاز دارند، مانند پوشیدن کفش‌ها و کت‌های خود، غذا دادن به خود و استفاده مستقل از حمام را یاد بگیرند.

بازی آموزشی شکل ها کد S11

نحوه اجرای برنامه درسی پیش دبستانی

بازی در مهد کودک

یادگیری در پیش دبستانی دارای مجموعه ای از اهداف و فلسفه است که هر مرکز باید به آن پایبند باشد. در برخی موارد، معلمان به طور غیر رسمی از آن دستورالعمل‌های کلی پیروی می‌کنند. در بسیاری از موارد، معلمان برای ارزیابی پیشرفت دانش‌آموز از طرح‌ها و روبریک‌های درسی خاصی استفاده می‌کنند. معلمان برنامه‌های درسی پیش دبستانی طول روز پیش دبستانی را در نظر می‌گیرند. برخی از پیش دبستانی‌ها فقط چند ساعت در روز کار می‌کنند. برخی حتی بیشتر از یک روز مدرسه معمولی کار می‌کنند تا ساعات کاری والدین را پوشش دهند.

در طول هر روز معین، کودکان پیش دبستانی ممکن است در کارهای زیر شرکت کنند:

 • سفرهای میدانی که برای تقویت یک درس طراحی شده‌اند، مانند سفر به اداره پست برای اطلاع از پست یا بازدید از فروشگاه مواد غذایی برای یادگیری در مورد انتخاب غذاهای سالم.
 • جلساتی با سخنرانان مهمان ویژه که برای ارائه جزئیات بیشتر به یک درس آورده شده اند، مانند یک آتش نشان برای صحبت در مورد ایمنی در برابر آتش یا یک دندانپزشک برای بحث در مورد h دهان.
 • سلامتی
 • فعالیت‌های ویژه‌ای که توسط معلم پیش دبستانی یا معلم ویژه هنر، موسیقی، کتابخانه یا تربیت بدنی تدریس و تعریف می‌شود
 • فعالیت‌های خاص، مانند زمان دایره، زمان آهنگ، زمان تقویم، زمان پخش فعال، زمان داستان و زمان کاردستی
 • دوره‌های انتقالی بین فعالیت‌هایی مانند یادگیری نحوه راه رفتن در صف با همسالان و نحوه تمیز کردن اسباب بازی‌ها و لوازم وجود دارد.
 • برنامه درسی برای یادگیری در پیش دبستانی همچنین می‌تواند شامل تکالیفی باشد که به کودک داده می‌شود تا آموخته‌های خود را در کلاس تقویت کند، اما بسیاری از مربیان نیز معتقدند که تکالیف در چنین سنین پایینی غیر ضروری است.

در حالی که ممکن است به نظر برسد که یک کودک پیش دبستانی به سادگی تمام روز در کلاس بازی می‌کند، اما در حقیقت اینطور نیست. بازی بسیار فراتر از سرگرمی یک کودک است، اگرچه کودکان قطعاً از آن لذت می‌برند. به خصوص زمانی که شامل تعامل با کودکان دیگر باشد، بازی به کودکان خردسال می‌آموزد که چگونه:

 • گروه دوستی تشکیل دهید.
 • نحوه همکاری را بیاموزید.
 • نوبت بگیرید.
 • خلاقانه فکر کنید.
 • راه‌های مختلف حل مسئله را امتحان کنید.
 • از تخیل استفاده کنید.

انواع مختلف بازی، از جمله بازی ساختاریافته و بدون ساختار، به کودکان اجازه می‌دهد تا مهارت‌های مختلف را به روش های مختلف تمرین کنند.

اسباب بازی مدل مدل میوه برشی cutting funny کد z123

در برنامه درسی و یادگیری در  پیش دبستانی به دنبال چه چیزی باشید

آنچه کودکان در مهد کودک و پیش دبستانی یاد می‌گیرند

مهم نیست که مدرسه پیش دبستانی شما از کدام فلسفه پیروی می‌کند، برنامه درسی پیش دبستانی باید یادگیری را تقویت کند و در عین حال به کودکان کمک کند تا به اهداف مختلف زبانی، اجتماعی، فیزیکی و شناختی دست یابند. در یک موقعیت ایده آل، یک برنامه درسی با کیفیت پیش دبستانی توسط معلمان معتبر تدریس می‌شود و بر اساس به‌روزترین تحقیقات آموزش دوران کودکی است. بسته به مدرسه و فلسفه مدرسه، برنامه درسی و یادگیری در پیش دبستانی می‌تواند توسط مدیران، معلمان و در برخی موارد حتی والدین تدوین شود. اگر در مورد برنامه درسی یا هر چیزی که در پیش دبستانی فرزندتان می‌گذرد سوالی دارید، با معلم یا مدیر پیش دبستانی تماس بگیرید.

در پیش دبستانی‌های با کیفیت بالا، معلمان بر تمام زمینه‌های یادگیری تمرکز می‌کنند. آن‌ها به آنچه کودکان علاقه‌مند هستند توجه می‌کنند و موضوعات یا پروژه‌هایی را طرح ریزی می‌کنند که به کودکان کمک می‌کند دانش و مهارت‌های خود را در زمینه های مختلف گسترش دهند. وقتی کودکان بتوانند در چندین حوزه محتوا ارتباط برقرار کنند، درک عمیق تری از یک موضوع پیدا می‌کنند. به عنوان مثال، هنگامی که فرزند شما با دوستش برای ساختن یک تغذیه کننده پرنده کار می‌کند، از ریاضی و علوم برای اندازه گیری و ترکیب مواد و پایدار کردن استفاده می‌کند، از زبان برای توصیف ایده‌های خود و تصمیم گیری در مورد چگونگی حل مسئله، و خواندن استفاده می‌کند.. این نوع یادگیری در پیش دبستانی عمیق‌تر و به هم پیوسته است و به آماده سازی کودکان برای دبستان می‌کند.

برنامه یادگیری در پیش دبستانی برای ایجاد نتایج مورد انتظار حیاتی طراحی شده است. کودک شما باید بتواند در سطح ابتدایی بخواند و در عین حال حس شهودی شمارش و تشخیص الگو داشته باشد.

این مهارت‌های اساسی باید به اندازه کافی تقویت شوند تا در مهدکودک، کلاس اول، و غیره از آن‌ها استفاده شود. برخی از نتایج اولیه یادگیری در پیش دبستانی به شرح زیر است.

 1. کودکان پیش دبستانی باید بتوانند متون ساده، کتاب داستان و شعر بخوانند.
 2. بچه‌ها باید بتوانند خود را با حروف، کلمات و صداهای صحیح بیان کنند.
 3. آن‌ها باید به طور شهودی علوم، ریاضیات و جغرافیا را بدانند.
 4. معلمان باید بر مفاهیمی مانند تقویم، آب و هوا، اشکال و سازمان تاکید کنند.
 5. تقویت مهارت‌های حل مسئله از طریق پازل، تخته، بازی ساخت و ساز و غیره.
 6. خلاقیت درونی در هر کودک پیش دبستانی باید از طریق رنگ آمیزی، طراحی، نقاشی و غیره به طور کامل کشف شود.
 7. توسعه مهارت‌های اجتماعی از طریق فعالیت‌های فوق برنامه، جلسات گروهی و جلسات مجازی نیز مهم است.

کلام پایانی

کودکان پیش دبستانی از طریق کاوش، با استفاده از تمام حواس خود برای درک دنیای خود، به بهترین شکل یاد می‌گیرند. آن‌ها بی نهایت کنجکاو هستند، و ممکن است شما شروع به شنیدن این سوال کلاسیک کنید، “چرا؟” دایره لغات آن‌ها به سرعت در حال گسترش است و عاشق شنیدن داستان و استفاده از تخیل خود هستند. در حین بازی، آن‌ها بهتر می‌توانند روی چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارد تمرکز کنند – و ممکن است با مهارت‌های خلاقانه‌شان در حل مسئله شما را شگفت‌زده کنند! اما هنوز به حمایت زیادی از بزرگسالان دلسوز نیاز دارند تا به آن‌ها کمک کند تا عاداتی را که برای رشد در مدرسه و فراتر از آن نیاز دارند ایجاد کنند. منابع زیر را برای حمایت از یادگیری اولیه فرزندتان بیابید.

منبع: parents

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما