کدام سایز تلویزیون برای شما مناسب‌تر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
سایز تلویزیون

اگر در حال خرید تلویزیون جدید هستید، ممکن است برای خریدن بزرگ‌ترین مدل منطبق با بودجه‌ی خود وسوسه شوید. اگرچه هرچقدر تلویزیون بزرگ‌تر باشد حداقل بر روی کاغذ جذابیت بیشتری دارد، اما در نهایت برای انتخاب سایز تلویزیون باید نکات متفاوتی را در نظر بگیرید. در ادامه به صورت مختصر و مفید به چگونگی انتخاب سایز ایدئال تلویزیون می‌پردازیم.

اهمیت میدان دید

طبق اعلام انجمن مهندسان فیلم و تلویزیون، میدان دید بین ۳۰ تا ۴۰ درجه تجربه‌ی مطلوبی را برای مشاهده‌ی بیشتر محتواها فراهم می‌کند. این انجمن خود را به‌عنوان «یک جامعه‌ی حرفه‌ای بین‌المللی از افراد و شرکت‌هایی که برای پیشرفت حوزه‌های فنی در فیلم، تلویزیون و رسانه‌های دیجیتال همکاری می‌کنند» توصیف می‌کند.

سایز تلویزیون

در سینماها، شرکت THX ارائه میدان دید ۳۶ درجه‌ای را توصیه می‌کند. جورج لوکاس، کارگردان مشهور سینما، یکی از بنیان‌گذاران این شرکت محسوب می‌شود که استانداردهای مهمی را برای رسانه‌های بصری از جمله تلویزیون و سینما ایجاد می‌کند. روی هم رفته برای عموم افراد، میدان دید ۳۰ درجه‌ای توصیه می‌شود.

محاسبه‌ی سایز تلویزیون بر اساس فاصله از آن

سایز تلویزیون

میدان دیدی که تجربه می‌کنید، بستگی به فاصله‌ی شما از تلویزیون دارد. اگر به فاصله‌ی مشخصی از تلویزیون عادت کرده‌اید، می‌توانید از این فاصله برای محاسبه‌ی سایز ایدئال تلویزیون استفاده کنید. برای زاویه دید ۳۰ درجه، فاصله‌ی خود از تلویزیون (با واحد اینچ) را در ۰٫۶ ضرب کنید. اگر به دنبال بهره‌گیری از زاویه دید ۴۰ درجه هستید، فاصله از تلویزیون را در ۰٫۸۴ ضرب کنید. به‌عنوان مثال اگر مبل شما ۶۰ اینچ (یا ۱٫۵ متر) از تلویزیون فاصله دارد، سایز تلویزیون بین ۳۶ تا ۵۰ اینچ ایدئال محسوب می‌شود.

محاسبه‌ی فاصله از تلویزیون بر اساس سایز آن

سایز تلویزیون

اگر از جمله کاربرانی هستید که می‌خواهید بر اساس اندازه‌ی تلویزیون، فاصله‌ی خود را از آن تنظیم کنید، می‌توانید از فرمول مشابهی برای این کار استفاده کنید. برای زاویه دید ۳۰ درجه، کافی است سایز تلویزیون را در ۱٫۶ ضرب کنید و ضرب کردن فاصله در ۱٫۲ هم برای زاویه‌ی ۴۰ درجه استفاده می‌شوند.

به‌عنوان مثال اگر برای تلویزیون ۶۵ اینچی بر اساس زاویه دید ۳۰ درجه به دنبال فاصله‌ی مناسب از آن هستید، با بهره‌گیری از فرمول ذکر شده عدد ۱۰۴ اینچ (حدود ۲٫۶ متر) به دست می‌آید و برای همین تلویزیون اما با زاویه دید ۴۰ درجه هم مسافت ۷۸ اینچ (حدود ۲ متر) حاصل می‌شود.

استفاده از ماشین‌حساب‌های آنلاین

سایز تلویزیون

اگر حوصله‌ی این ضرب و تقسیم‌ها را ندارید، در این زمینه ماشین‌حساب‌های آنلاین مختلفی وجود دارد. به‌عنوان مثال می‌توانیم به ماشین‌حساب‌های TV Size and Viewing Distance Calculator، Which TV Size Tool و Inch Calculator اشاره کنیم.

اهمیت زیاد ترجیح شخصی

در کنار تمام این قواعد و قوانین، باید به اهمیت ترجیح شخصی افراد هم اشاره کنیم. برخی افراد، به‌خصوص حین تماشای فیلم یا فوتبال، دوست دارند خیلی نزدیک در مقابل تلویزیون بنشینند. توجه داشته باشید که وقتی زاویه دید از ۴۰ درجه بیشتر شود، توانایی شما برای مشاهده و درک جزئیات کاهش پیدا می‌کند.

سایز تلویزیون

از ماشین‌حساب‌های آنلاین که لینکشان را قرار داده‌ایم، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌ی عادات مربوط به تماشای تلویزیون کسب کنید. به‌عنوان مثال اگر به جای تلویزیون ۴۰ اینچی می‌خواهید یک تلویزیون ۵۰ اینچی بخرید، با توجه به مسافت از تلویزیون می‌توانید بفهمید که به کدام زاویه دید بیشتر عادت دارید و بر همین اساس اندازه‌ی تلویزیون جدید و فاصله از آن را می‌توانید تعیین کنید.

هنگام استفاده از تلویزیون‌های بزرگ، معمولا برای مشاهده‌ی تمام محتوای در حال نمایش باید چشمان خود را حرکت دهید. اما اگر متوجه شدید که حین تماشای تلویزیون در حال حرکت دادن سر خود هم هستید، چنین کاری نشان می‌دهد که یا خیلی نزدیک به تلویزیون نشسته‌اید یا اینکه تلویزیون برای محیط بسیار بزرگ است. در نهایت، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید در چه شرایطی احساس راحتی بیشتری دارید.

شبیه‌سازی شکل و شمایل تلویزیون جدید

سایز‌ تلویزیون‌

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها و برای شبیه‌سازی تلویزیون مناسب شما، ایجاد یک مدل مقوایی مبتنی بر سایز تلویزیون است. برای این کار حتی می‌توانید چند کارتن قدیمی را به یکدیگر بچسبانید، آن را روی میز تلویزیون قرار دهید و سپس از آن فاصله بگیرید.

چنین کاری تجربه‌ی تماشای محتوا در تلویزیون را شبیه‌سازی نمی‌کند، اما با این کار درباره‌ی زاویه دید یا اینکه اندازه‌ی آن برای محیط بزرگ یا کوچک است، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. این تکنیک از منظر طراحی دکوراسیون داخلی مفید است اما نتایج به دست آمده از این آزمایش چندان دقیق نیستند.

تلویزیون بزرگ‌تر دوست دارید؟ مدتی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید

سایز‌ تلویزیون‌

روی هم رفته حتی اگر زاویه دید شما در حد ۳۰ تا ۴۰ درجه باشد، عادت کردن به تلویزیون بزرگ‌تر ممکن است کمی طول بکشد. مدت‌زمان این عادت کردن هم بین افراد مختلف یکسان نیست و فرمول مشخصی برای این موضوع وجود ندارد.

اگر تلویزیون جدید در محدوده‌ی دید ۳۰ تا ۴۰ درجه قرار داشته باشد، دیر یا زود به آن عادت می‌کنید و دیگر متوجه اندازه‌ی بزرگ‌تر آن نخواهید شد. کاهش روشنایی نمایشگر می‌توانید این روند را سریع‌تر کند. برخی تلویزیون‌های HDR روشنایی بسیار بالایی دارند و برای کاربرانی که به تلویزیون‌های بسیار بزرگ و روشن عادت ندارند، این موضوع حداقل در ابتدا می‌تواند مشکل ایجاد کند.

خرید با ضمانت بازگشت

سایز‌ تلویزیون‌

در نهایت اگر تا حد زیادی نگران این موضوع هستید، می‌توانید از فروشگاه‌هایی تلویزیون بخرید که ضمانت بازگشت کالا را ارائه می‌دهند. برخی از سایت‌ها چنین مزیتی را ارائه می‌دهند اما بین فروشگاه‌های فیزیکی معمولا کمتر کسی زیر بار چنین ضمانتی می‌رود. به خاطر داشته باشید که حمل تلویزیون‌های بزرگ‌تر از ۶۵ اینچ بسیار سخت است و به همین خاطر اگر بعد از خرید آن پشیمان شوید، برای برگرداندن تلویزیون احتمالا با دردسر روبه‌رو می‌شوید.

سخن آخر

تلویزیون از جمله لوازمی است که بعد از خرید قرار است سال‌ها از آن استفاده کنید و به همین خاطر قبل از هزینه‌ی هنگفت برای آن، باید از تمام جوانب مطمئن شوید. با وجود اینکه سایز تلویزیون تنها یکی از عوامل مهم برای خرید آن است، اما در هر صورت اهمیت زیادی دارد و در این مطلب به طور مختصر و مفید به این موضوع پرداختیم.

منبع: How To Geekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما