قبل از خرید تشک و پتو برقی چه چیزهایی باید بدانید؟

۷ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
یک ست پتو و تشک برقی

هر سال با سرد شدن هوا، تورم فزاینده و افزایش هزینه‌های انرژی استفاده از تشک و پتو برقی به اوج خود می‌رسد. بااین‌حال، این لوازم خواب تنها در زمستان کاربرد ندارند. در فصل‌های دیگر سال نیز می‌توانید از مزایای تشک و پتو برقی بهره‌مند شوید. در این مقاله، هرآنچه باید درباره‌ی خرید تشک و پتو برقی می‌خوانید.

نکات مهم برای انتخاب پتو برقی

وقتی دما کاهش می‌یابد، احتمالا به نوشیدنی‌های گرم، جوراب‌های پشمی و یک پتو برقی فکر می‌کنید تا تخت‌خوابتان به جایی مناسب برای یک خواب گرم و دلپذیر تبدیل شود. بسته به اینکه چقدر برای خرید پتو برقی هزینه می‌کنید، ممکن است پتو برقی‌های مختلف با امکانات متفاوت را خریداری کنید. به طور کلی، برای خرید بهترین پتو برقی باید این نکات را در نظر بگیرید:

 • محافظت در برابر گرمای بیش از حد: این قابلیت تشک و پتو برقی تغییرات دمای غیرعادی را حس می‌کند و اگر پتو خیلی داغ شده باشد، خود به خود خاموش می‌شود.
 • به آسانی جای گرفتن پتو: یک پتو برقی که دور تا دور آن کشدار است، استفاده‌ی آسان‌تری دارد و روی تشک صاف و کشیده می‌ماند. استفاده از پتوهایی که قابل کنترل هستند یا تسمه‌های الاستیک دارند، راحت‌تر است.
 • جای پا (Foot zone): اگر اغلب در پاهایتان به شدت احساس سردی می‌کنید، به دنبال پتویی باشید که جای پا دارد یا پا را بیشتر گرم می‌کند.
 • نشانه‌ها یا چراغ‌های برجسته: اگر تنظیمات پتو را در طول شب تغییر می‌دهید، به دنبال کنترلی با علامت‌های برجسته باشید تا بتوانید تنظیمات را در تاریکی شناسایی کنید. می‌توانید به دنبال پتویی با چراغی نیز باشید که نشان می‌دهد پتو روشن است. صفحه نمایش ال‌سی‌دی روشن نیز دیدن تنظیمات پتو برقی را در تاریکی آسان‌تر می‌کند.
 • راحتی: میزان ضخامت مواد تشکیل‌دهنده‌ی تشک و پتو برقی را ارزیابی کنید. آن را امتحان کنید تا متوجه شوید که اگر روی آن دراز بکشید، چه میزان گرما از خود ساطع می‌کند. برخی از پتوها زمانی که به پهلو می‌خوابید، در قسمتی که کنترلر به المنت وصل می‌شود، ناراحت‌کننده هستند.
 • کنترل‌های دوگانه: این کنترل‌ها معمولا در پتوهای پیشرفته‌تر وجود دارند و به شما امکان می‌دهند دمای کنار تخت خود را جداگانه کنترل کنید. این قابلیت بسیار مفید است زیرا بسیاری از زوج‌ها ترجیحات گرمایی متفاوتی دارند.
 • تنظیمات قابل برنامه‌ریزی: این تنظیمات به شما این امکان را می‌دهند که حداکثر تنظیم حرارت را در یک زمان خاص از پیش تعیین کنید. برخی نیز زمان‌سنج دارند و می‌توانید آن‌ها را برای چند ساعت مانند ۱، ۳ و ۵ ساعت تنظیم کنید. برخی از مدل‌ها حتی برنامه‌های قابل نصب در تلفن همراه هوشمند دارند و با هاب خانه‌های هوشمند مانند الکسا یا گوگل کار می‌کنند تا بتوانید پتو خود را با فرمان صوتی روشن یا خاموش کنید.
 • مواد سازنده‌ی پتو: بیشتر هزینه یک پتوی برقی به ترکیب مواد سازنده‌ی آن بستگی دارد. یک پتوی پشمی راحتی بیشتری به شما می‌دهد و قیمت آن بیشتر از پتو با رویه‌ی نازک است. برخی از آن‌ها ضد آب، لحافی یا دارای قابلیت ضد باکتری هستند.
 • قابلیت شست‌وشو: معمولا پتوهای برقی را می‌توان پس از برداشتن کنترلرها در ماشین لباسشویی خود با دور آهسته شست. برخی از انواع پتو برقی دارای روکش‌های قابل جابجایی دستی هستند که تمیز کردن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. بیشتر پتو برقی‌ها باید در هوای آزاد خشک شوند اما برخی از آن‌ها برای خشک کردن در خشک‌کن ماشین لباسشویی نیز مناسب هستند. برای اطمینان از این موضوع باید دفترچه‌ی راهنمای پتو را با دقت مطالعه کنید.

روش صحیح استفاده از پتو برقی

پتوی برقی

برای اینکه تشک و پتو برقی شما ماندگاری بالایی داشته باشد، باید آن را به روشی صحیح نگه‌داری کنید. نگه‌داری پتو از مراحل بررسی پتو تا نحوه‌ی نگه‌داری از آن را شامل می‌شود.

روش درست بررسی و آزمایش کردن پتو برقی

برای آزمایش کردن یک پتوی برقی، آن را روی تخت قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه روشن کنید. سیم‌های متصل شده به پتو را با چشم و دست کاملا بررسی کنید. در این بررسی باید دقت داشته باشید که پتو برقی به درستی کار می‌کند یا خیر و آسیبی ندیده باشد. مطمئن شوید که پتو دارای نقاط بسیار داغ نیست. بهتر است که پتو برقی خود را هر چند سال یکبار پس از پایان دوره‌ی گارانتی، توسط یک کارشناس مجاز و واجد شرایط بررسی کنید.

بررسی اندازه‌ی پتو برقی

موقع خرید تشک و پتو برقی باید مطمئن شوید که پتو از تشک شما بزرگتر نباشد. عناصر گرمایشی پتو باید در بالای تشک باقی بمانند. علاوه‌براین، باید مراقب اشیاء نوک تیز یا برجسته‌ای باشید که ممکن است به عناصر گرمایشی آسیب برساند. دفترچه راهنمای تشک و پتو برقی را با دقت مطالعه کنید چون برخی از مدل‌ها را نمی‌توان روی تشک‌های فوتون، لاستیکی یا فومی، تخت‌های آبی یا در کار محافظ‌های زیر تشک استفاده کرد. اندازه‌ی پتو را فقط زمانی بررسی کنید که صاف شده و آن را روی تشک محکم کرده‌اید.

مطمئن شوید که چیزی مانند کتاب، لباس، پتوی تا شده، بالش یا حیوان خانگی روی پتو نباشد که منجر به گرمای بیش از حد موضعی شود. سیم برق و سوئیچ پتو نیز باید خارج از رختخواب و نزدیک انتهای سر پتو قرار داشته باشند. وقتی از دستگاه استفاده نمی‌شود، برق آن را قطع کرده و دوشاخه را از برق جدا کنید.

نکته ایمنی: از پتوی برقی برای گرم کردن نوزادان، افراد ناتوان که معمولا بی‌حرکت هستند یا افراد غیرحساس به گرما استفاده نکنید. علاوه‌براین، نباید پتو برقی را همراه با کیسه‌ی آب گرم یا زمانی که خیس است استفاده کنید.

روش صحیح نگه‌داری پتو برقی

اگر می‌خواهید در تابستان پتو را از روی تخت بردارید، آن را خیلی شل تا کنید. محکم تا کردن پتو ممکن است به مواد سازنده‌ی آن آسیب برساند. برای تا کردن پتو می‌توانید آن را دور یک استوانه نیز بچرخانید. پتو را پس از تا کردن در جای خشک نگه‌داری کنید. اگر هم پتو به اندازه‌ی راحت است که ترجیح می‌دهید در هوای گرم نیز روی تخت شما باقی بماند، می‌توان کنترل‌کننده‌های آن را جدا کرد. به این ترتیب، می‌توانید پتو برقی را به عنوان یک پتوی عادی روی تخت‌خواب خود نگه دارید.

آیا پتو برقی ایمن است؟

زن جوانی یک پتوی برقی به دور خود پیچیده

گاهی اوقات در اخبار می‌خوانیم که یک تشک و پتو برقی پس از سال‌ها استفاده، معمولا به دلیل مشکلات ایجاد شده در کنترلر دچار حریق شده است. به همین علت، باید ایمنی تشک و پتو برقی را با دقت بیشتری بررسی کنید. پتو برقی باید تست ماندگاری و ایمنی الکتریکی داشته باشد. آزمایشات نشان می‌دهند که پتوهای برقی مدرن ایمنی بالایی دارند. بااین‌حال، از آنجایی که این پتو به برق متصل می‌شود، همیشه احتمال اندک خطری وجود دارد و ممکن است تصادفاتی رخ دهد.

پتو برقی باید استانداردها و تأییدیه‌های لازم را داشته باشد. موقع خرید تشک و پتو برقی این تأییدیه‌ها را بررسی کنید. علاوه‌براین، باید دفترچه‌ی راهنما و توصیه‌های سازنده‌ی پتو را برای استفاده و نگه‌داری از پتو با دقت دنبال کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند که پتو برقی را پیش از استفاده حتما آزمایش کنید.

نکات مهم برای انتخاب بهترین تشک برقی

نشانگر تشک و پتو برقی

تشک برقی چند ویژگی خاص خود را دارد. این تشک به خوبی روی تخت‌خواب قرار می‌گیرد، به این معنا که به طرزی مؤثر و مداوم گرم می‌شوند و هنگام خواب جمع نمی‌شوند. تشک برقی می‌تواند تشک شما را گرم‌تر کند. برای اینکه یک تشک برقی مناسب خریداری کنید، باید نکات زیر را در نظر بگیرید.

ایمنی تشک را بررسی کنید

هنگام انتخاب تشک برقی، مطمئن شوید که تشک مورد نظر شما توسط آزمایشگاه‌های تست الکتریکی (ETL)  یا آزمایشگاه‌های UL آزمایش و تأیید شده است. اگر تشک شما دارای یکی از این برچسب‌ها باشد، می‌توانید از ایمنی آن اطمینان بیشتری داشته باشید و مطمئن باشید که خطر برق گرفتگی یا آتش گرفتن تشک در صورت استفاده صحیح به حداقل می‌رسد. بیشتر تشک‌های برقی که از یک شرکت معتبر خریداری شده‌اند به احتمال فراوان ایمن هستند. بااین‌حال، می‌توانید به دنبال قابلیت‌های اضافی مانند خاموش شدن خودکار نیز باشید.

مواد سازنده‌ی تشک را مقایسه کنید

تشک‌های برقی معمولا از جنس پلی استر، پنبه یا ترکیبی از پلی پنبه ساخته می‌شوند. پنبه رطوبت را جذب می‌کند و تشک را قابل تنفس‌تر می‌کند. به این ترتیب، اگر در طول شب عرق کنید راحت‌تر خواهید بود. تشک ساخته شده از جنس پلی استر احتمالا ارزان‌تر خواهد بود. ترکیبی از این دو ماده نیز می‌تواند بهترین ویژگی‌های هر دو را برای شما به ارمغان بیاورد. فراموش نکنید که کیفیت پارچه‌ی تشک بر ماندگاری و نحوه‌ی نگه‌داری از آن و همچنین شستشوی آن تأثیر می‌گذارد.

پتوی برقی بیورر HD100

مکانیزم گرمایش تشک را انتخاب کنید

لنت تشک با سیم برق یا آب گرم می‌شود. اولی دارای شبکه‌ای از سیم‌های فلزی است که از سراسر تشک عبور می‌کنند. تشک‌هایی که با آب گرم می‌شوند نیز مقدار کمی آب گرم یا خنک شده به لوله‌های سیلیکونی آن‌ها پمپاژ می‌شود. پتوهای دارای لنت آب گرم معمولا قیمت بیشتری دارند اما اغلب در طول سال کاربرد بیشتری دارند چون می‌توانید از این تشک‌ها برای خنک کردن خود نیز استفاده کنید. برخی از افراد سیم‌های الکتریکی تشک‌های نازک‌تر را احساس می‌کنند و این مسئله آن‌ها را آزار می‌دهد. بنابراین، اگر خواب سبک‌تری دارید یا نسبت به تشک خواب خود بسیار حساس هستید، این نکته را در نظر داشته باشید.

به قابلیت‌های خاص تشک توجه کنید

پس از اینکه ویژگی‌های اصلی تشک برقی را بررسی کردید، نوبت به قابلیت‌های اضافی آن می‌رسد. برخی از ویژگی‌هایی که بعضی از انواع تشک برقی دارند، عبارت‌اند از:

 • تنظیمات حرارتی: هر چه تشک برقی شما تنظیمات بیشتری داشته باشد، می‌توانید با کنترل دمای تشک، آن را بیشتر و بهتر تنظیم کنید. به دنبال حداقل ۱۰ مدل تنظیمات جداگانه باشید. اگر یک تخت مشترک دارید، احتمالا یک تشک برقی می‌خواهید که دارای تنظیمات نواحی مختلف برای ترجیحات دمایی متفاوت باشد. برخی از تشک‌ها نیز دارای تنظیمات متمایز برای قسمت بالایی، میانی و پایینی بدنه، عملکردهای پیش گرمایش و کنترل زمان‌بندی‌های مختلف هستند.
 • مکانیسم کنترل: کنترل‌ها اغلب مستقیما به تشک برقی متصل می‌شوند. بااین‌حال، برخی از آن‌ها دارای کنترل‌های بی‌سیم هستند یا به یک برنامه‌ی موجود در تلفن همراه هوشمند متصل می‌شوند. کنترل تشک برقی ممکن است آنالوگ یا دیجیتال نیز باشد. بدون توجه به شکل کنترل تشک، به دنبال کنترل‌هایی باشید که در تاریکی به راحتی قابل مشاهده و تغییر باشند.
 • طول سیم و ملزومات خروجی: به دلایل ایمنی، به طور کلی باید از وصل کردن بستر گرم شده‌ی خود به سیم داخلی خودداری کنید. این بدان معنی است که طول سیم و پیکربندی خروجی در اتاق خواب شما ممکن است در مدل‌های خاصی از تشک برقی مشکل‌ساز باشد.
 • سایزبندی: همه‌ی تشک‌های برقی دارای اندازه‌های منعطف نیستند تا با ضخامت‌های مختلف تخت‌خواب شما هماهنگ شوند. بنابراین، این نکته را موقع خرید تشک برقی در نظر بگیرید.
 • قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی: تشک‌هایی که قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند راحت‌تر هستند. بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که باید ملافه‌های تشک را بیشتر از خود آن بشویید. علاوه‌براین، خشک کردن تشک شسته شده با هوای آزاد می‌تواند به ماندگاری طولانی‌تر آن کمک کند.
 • نظرات کاربران: به فهرست مدل‌های رتبه بندی شده‌ی تشک برقی نگاهی بیندازید و نظرات کاربران را بخوانید تا ببینید محصول مورد نظر شما چگونه کار می‌کند و در طول زمان چقدر ماندگاری دارد.
 • گارانتی: گارانتی تشک و پتو برقی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید موقع خرید این وسایل به آن توجه کنید. به طور کلی، بهتر است به دنبال تشک برقی باشید که حداقل ۳ سال گارانتی داشته باشد.
تشکچه برقی یو تی کی مدل H11S1

عوارض تشک برقی

با اینکه تشک و پتو برقی به کاهش درد عضلات و گرم شدن شما کمک می‌کند، ممکن است استفاده از آن عوارضی را در پی داشته باشد. مهم‌ترین عوارض تشک برقی عبارت‌اند از:

 • برای زنان باردار خطرناک است و خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.
 • ممکن است به تشک برقی اعتیاد پیدا کنید و اگر یک شب از آن استفاده نکنید، نتوانید بخوابید.
 • تشک برقی می‌تواند به عضلات داخلی بدن آسیب برساند.
 • مبتلایان به فشار خون بالا باید از این نوع تشک کمتر استفاده کنند. این تشک می‌تواند جریان خون در رگ‌ها را افزایش دهد و این مسئله برای بیماران با مشکل فشار خون خطرناک است.
 • اگر تشک برقی در مواقعی که از آن استفاده نمی‌کنید به جریان برق متصل باشد، خطر آتش‌سوزی وجود دارد.

برای اینکه از عوارض تشک برقی در امان باشید، باید موقع خرید این تشک تأییدیه‌های آن را بررسی کنید. علاوه‌براین، باید موقع خواب این تشک را خاموش کنید. مواقعی که از تشک استفاده نمی‌کنید هم آن را از برق بکشید.

مقایسه‌ی تشک و پتو برقی

دو مدل پتوی برقی

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که از پتو برقی چه استفاده‌ای می‌کنید. اگر قرار است پتو وسیله‌ای برای گرم کردن رخت‌خواب شما در شب باشد، به جای پتو از تشک برقی استفاده کنید. به این ترتیب، کل تخت شما به طرزی مؤثر گرم می‌شود.

نقطه ضعف تشک برقی در مقابل پتو عدم تحرک آن است. یک پتو برقی را می‌توانید در هر جایی از خانه همراه خود ببرید. اگر وسیله‌ی گرمایشی قابل حمل می‌خواهید، پتو را انتخاب کنید. می‌توانید پتو برقی در اندازه‌های بزرگتر خریداری کنید تا روی تخت را کاملا بپوشانید. به این ترتیب، مزیت‌های تشک و پتو برقی را یکجا خواهید داشت.

کلام آخر

تشک و پتو برقی را باید به درستی انتخاب کنید. به این ترتیب، ماندگاری آن‌ها تضمین می‌شود و درگیر حوادث غیرمنتظره نخواهید شد.

منبع: GoodHouseKeeping

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه