۸ نکته‌ی مهم که قبل از خرید خنک‌کننده پردازنده باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
خنک‌کننده پردازنده

اسمبل کردن یک کیس جدید از یک طرف هیجان‌انگیز است و از طرف دیگر چالش‌های مختلفی را برای شما ایجاد می‌کند. مهم‌ترین چالش‌ هم این است که با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، باید بهترین قطعات ممکن را با در نظر گرفتن نیازهای خود انتخاب کنید. در کنار قطعات مختلف، سیستم خنک‌کننده پردازنده اهمیت زیادی دارد زیرا اگر خنک‌کننده مناسب نباشد، ممکن است پردازنده بیش از حد داغ شود و در نتیجه عملکرد نهایی ضعیف‌تر از حد انتظار خواهد بود.

اگر به دنبال خرید یک خنک‌کننده برای پردازنده سیستم خود هستید، در این مطلب به ۸ نکته‌ی مهم می‌پردازیم که قبل از خرید باید به این موارد توجه کنید. در انتها با خواندن این مطلب، می‌توانید با خیال راحت یک خنک‌کننده‌ی مناسب برای CPU انتخاب کنید.

سازگاری

خنک‌کننده پردازنده

سازگاری قطعات کیس، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که برای اسمبل کردن کیس کامپیوتر باید توجه کنید. به همین خاطر اگر می‌خواهید یک خنک‌کننده مناسب برای پردازنده کیس انتخاب کنید، خنک‌کننده موردنظر باید با CPU، کیس و مادربرد سازگار باشد. به طور کلی در صورتی که به دنبال اسمبل کردن یک کیس هستید، پس به احتمال زیاد با سوکت‌ها و دیگر جزئیات مادربردها آشنایی دارید. برای یادآوری باید بگوییم که سوکت مادربرد-همان بخشی که پردازنده روی آن قرار می‌گیرد-باید با خود پردازنده سازگار باشد. این یعنی صرفا همین که مادربرد با پردازنده‌های اینتل سازگار است، کافی نیست و مادربرد باید با نسل پردازنده‌ی موردنظر هم سازگار باشد.

البته خوشبختانه فارغ از اینکه از پردازنده اینتل یا AMD استفاده می‌کنید، بیشتر خنک‌کننده‌ها با طیف وسیعی از سوکت‌های CPU سازگار هستند. فقط بهتر است قبل از خرید خنک‌کننده، از این سازگاری اطمینان حاصل کنید. در ضمن نباید اهمیت اندازه‌ی خنک‌کننده را از قلم بیندازیم. در مورد خنک‌کننده‌های بادی، باید ببینید آیا اندازه‌ی این خنک‌کننده با اندازه‌ی کیس و مادربرد سازگار هست یا نه. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید خنک‌کننده آبی خریداری کنید، باید به غیر از بحث اندازه به سازگاری کیس برای تعبیه‌ی رادیاتور هم توجه کنید.

سیستم خنک کننده بادی دیپ کول مدل GAMMAXX AG400 led LGA1700

خنک‌کننده آبی در برابر مدل بادی

خنک‌کننده آبی در برابر مدل بادی

برای اسمبل کردن کیس، باید برای پردازنده‌ی خود بین خنک‌کننده‌ آبی و خنک‌کننده بادی دست به انتخاب بزنید. کاربران معمولی استفاده از خنک‌کننده بادی را ترجیح می‌دهند ولی از طرف دیگر حداقل بر روی کاغذ، خنک‌کننده‌های آبی بهتر می‌توانند گرمای پردازنده را کاهش دهند. با این حال، این تمام داستان نیست. هر دو مدل خنک‌کننده‌ها می‌تواند بسیار موثر باشند و برای انتخاب آن‌ها باید معیارهای متعددی را در نظر بگیرید.

خنک‌کننده مایع که معمولا از آن تحت عنوان خنک‌کننده آبی یاد می‌شود، از نظر ظاهری جذاب‌ترین گزینه‌ برای کیس به حساب می‌آید. این نوع خنک‌کننده‌ها به دو دسته‌ی اصلی مدار بسته و مدار باز تقسیم می‌شوند. اساس کار هر دو مدل یکسان است؛ یک بلوک خنک‌کننده به پردازنده وصل می‌شود، مایع موردنظر از پردازنده به رادیاتور می‌رود و برمی‌گردد و با این کار دمای پردازنده کاهش پیدا می‌کند. می‌توانیم مکانیسم آن را با جریان خون در بدن انسان مقایسه کنیم. در مورد خنک‌کننده‌های آبی می‌توانیم به مزایای متعددی اشاره کنیم. اول از همه باید به سروصدای کم یک خنک‌کننده آبی بپردازیم. همچنین از سوی دیگر این نوع خنک‌کننده‌ها جذابیت ظاهری کیس موردنظر را چندین برابر می‌کنند و تقریبا تمام کیس‌های قدرتمند و پرچم‌دار از چنین خنک‌کننده‌هایی بهره می‌برند.

خنک‌کننده‌های بادی به اندازه‌ی نمونه‌های آبی موثر نیستند اما مدل‌های پرچم‌دار حرف زیادی برای گفتن دارند. خنک‌کننده‌های بادی ارزان‌تر هستند و نصب آن‌ها راحت است. این نوع خنک‌کننده‌ها عملا از یک هیت سینک عظیم و فن بزرگی بهره می‌برند که البته برخی مدل‌ها مجهز به دو یا سه فن هم هستند. اگرچه برخی مدل‌های پرچم‌دار رقیب قدرتمندی برای خنک‌کننده‌های آبی محسوب می‌شوند، اما در نهایت از نظر عملکرد و بهینه بودن نمی‌توانند بهتر عمل کنند.

به طور کلی از نظر عملکردی، خنک‌کننده‌های آبی بهتر هستند و از طرف دیگر به دلیل جذابیت ظاهری، بخشی از کاربران-به‌خصوص گیمرها-به دلیل همین طراحی جذاب به سمت سیستم‌های خنک‌کننده آبی می‌روند. اما واقعیت این است که خنک‌کننده‌های بادی برای بیشتر کاربران کافی هستند و در ضمن نصب و استفاده از آن‌ها هم راحت‌تر است. بنابراین با توجه به بودجه و نیازهایی که دارید، بیت این دو مدل باید دست به انتخاب بزنید.

عملکرد خنک‌کننده پردازنده

عملکرد خنک‌کننده پردازنده

برای هرکدام از پردازنده‌ها، یک عدد برای توان حرارتی یا TDP ارائه می‌شود. این عدد نشان می‌دهد که پردازنده موردنظر زمانی که تحت بیشترین فشار قرار دارد، حداکثر چه مقدار حرارت ایجاد می‌کند. به عنوان مثال زمانی که توان حرارتی یک پردازنده ۱۵۰ وات یا بالاتر است، پس برای خنک کردن این CPU به خنک‌کننده‌ی بسیار قدرتمندی نیاز دارید.

در مورد عملکرد خنک‌کننده CPU، عوامل زیادی مانند سرعت فن و قدرت موتور پمپاژ مایع برای مدل‌های آبی تاثیرگذار هستند. باید تاکید کنیم صرفا به این دلیل که یک خنک‌کننده ظاهر جذابی دارد یا از نورپردازی RGB زیبایی بهره می‌برد، لزوما عملکرد خیلی خوبی نخواهد داشت. البته بدون شک بسیاری از خنک‌کننده‌های مناسب از ظاهر جذابی هم بهره می‌برند ولی در کل بهتر است هنگام خرید یک خنک‌کننده، به عملکرد آن هم برای خنک نگه داشتن پردازنده توجه کنید.

سیستم خنک کننده آبی دیپ کول مدل LE520

طراحی و جذابیت ظاهری

طراحی و جذابیت ظاهری

برخی کاربران صرفا به عملکرد خنک‌کننده پردازنده توجه نشان می‌دهند و برای برخی دیگر فقط جذابیت ظاهری سیستم خنک‌کننده موردنظر اهمیت زیادی دارد. اما زمانی که مشغول اسمبل کردن کیس هستید، بهتر است برای تمام قطعات به غیر از زیبایی ظاهری، به عملکرد آن‌ها هم توجه کنید. با وجود اینکه عملکرد خنک‌کننده‌ی پردازنده باید اولویت بالایی داشته باشد، اما این به معنای زشت بودن خنک‌کننده موردنظر نیست. به طور کلی اگر طراحی خنک‌کننده‌های بادی را دوست ندارید، پس بهتر است از بین خنک‌کننده‌های آبی دست به انتخاب بزنید که طراحی بسیار جذاب‌تری دارند. البته برخی از مدل‌های جدید خنک‌کننده‌های بادی هم از نورپردازی RGB بهره می‌برند ولی روی هم رفته جذابیت ظاهری مدل‌های آبی بیشتر است.

سروصدا

برخی خنک‌کننده‌های بادی می‌توانند فن‌ها را با سرعت بسیار بالایی حرکت دهند و بنابراین خنک‌کنندگی خیلی خوبی ارائه می‌دهد. اما طبیعتا زمانی که سرعت فن‌ها بسیار زیاد باشد، سروصدای آن‌ها هم قابل توجه خواهد بود. بنابراین اگر سروصدای خنک‌کننده اهمیت زیادی دارد، بهتر است قبل از خرید به نظرات خریداران و نقد و بررسی‌های انجام شده توجه کنید. در این مورد هم معمولا سروصدای خنک‌کننده‌های آبی بسیار کمتر است و بنابراین اگر این مشخصه اهمیت زیادی برای شما دارد، بهتر است خرید مدل‌های آبی را در نظر داشته باشید.

سیستم خنک کننده بادی کولر مستر مدل Blizzard T400i RGB 1700

راحتی نصب

طراحی و جذابیت ظاهری

برای افرادی که چندان فنی نیستند و تا حالا هیچ کیسی اسمبل نکرده‌اند، نصب کردن خنک‌کننده پردازنده می‌تواند بسیار سخت و دلهره‌آور باشد. به عنوان مثال بخش فلزی خنک‌کننده باید با دقت روی پردازنده قرار بگیرد و از مقدار مناسبی خمیر حرارتی استفاده کنید. به طور کلی اگر تا حد زیادی نگران این موضوع هستید و از طرف دیگر می‌خواهید شخصا این کار را انجام دهید، می‌توانید از بین خنک‌کننده‌های دست به انتخاب بزنید که نصب راحت‌تری دارند.

در این زمینه باید بگوییم که نصب خنک‌کننده‌های بادی معمولا بسیار راحت‌تر از خنک‌کننده‌های آبی است زیرا دیگر نیازی به نصب رادیاتور ندارید. بنابراین در چنین شرایطی می‌توانید به سراغ مدل‌های بادی بروید.

قیمت و ارزش خرید

برخی از خنک‌کننده‌‌های پردازنده قیمت بسیار بالایی دارند. این مدل‌ها معمولا از طراحی پر زرق‌و‌برق و برخی مشخصه‌های عجیب و غریب بهره می‌برند. زمانی که می‌خواهید یک خنک‌کننده CPU خریداری کنید، مراقب باشید که بیش از حد نیاز لازم نیست هزینه کنید. اگر بودجه‌ی زیادی دارید، بهتر است به جای هزینه‌ی بیش از حد برای خنک‌کننده پردازنده، یک CPU یا کارت گرافیک بهتر خریداری کنید. از سوی دیگر اگر بودجه‌ی محدودی دارید، در این زمینه لازم نیست نگران باشید. خوشبختانه خنک‌کننده‌های بادی مقرون‌به‌صرفه در بازار وجود دارند که می‌توانید بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید.

خنک کننده پردازنده گرین مدل GLACIER 120 ARGB

خنک‌کننده آبی مدار باز

بر روی کاغذ، خنک‌کننده‌های مایع مدار باز عملکرد بسیار بهتری به ارمغان می‌آورند اما داستان به این سادگی نیست. اولا که راه‌اندازی و نصب این نوع خنک‌کننده‌ها بسیار پیچیده‌تر است. این در حالی است که نصب خنک‌کننده‌های مدار بسته در مقایسه با آن بسیار راحت‌تر است. با وجود اینکه مدل‌های مدار باز عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌کنند، اما با توجه به هزینه‌های بسیار بالایی که دارند، بهره‌گیری از آن‌ها برای بسیاری از کاربران منطقی نیست. از نظر ظاهری هم واقعیت این است که خنک‌کننده‌های مدار باز، جذابیت بصری کیس شما را کاملا متحول می‌کنند.

به طور کلی اگر بودجه‌ی محدودی دارید و نمی‌خواهید برای خنک‌کننده کیس کامپیوتر متحمل هزینه‌ی زیادی شوید، پس بدون شک باید از بین مدل‌های مدار بسته دست به انتخاب بزنید. اما اگر مشکل بودجه ندارید و می‌خواهید کیس شما ظاهر فوق‌العاده‌ای پیدا کند و برای کارهای سنگین از بهترین خنک‌کننده بهره ببرید، پس بهتر است به سمت خنک‌کننده‌های مدار باز بروید. البته راه‌اندازی و پیدا کردن قطعات این نوع خنک‌کننده‌ها به‌خصوص در ایران کار چندان راحتی نیست.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم به صورت مختصر و مفید به نکاتی که هنگام خرید خنک‌کننده برای پردازنده باید توجه کنید، بپردازیم. در این مورد باید خاطرنشان کنیم هرچقدر پردازنده‌ی سیستم شما توان بیشتری داشته باشد، باید از خنک‌کننده بهتری برای آن استفاده کنید. از سوی دیگر اگر پردازنده‌ی سیستم چندان هم قدرتمند نیست، لازم نیست برای خنک‌کننده متحمل هزینه‌ی زیادی شوید.

خوشبختانه در دیجی‌کالا انواع و اقسام خنک‌کننده‌های آبی و بادی به فروش می‌رسند که می‌توانند نظرات کاربران را برای مدل‌های مختلفی مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای کیس خود داشته باشید.

منبع: MakeUseOF

سوالات متداول
خنک‌کننده آبی چیست و چگونه پردازنده را خنک می‌کند؟

این نوع دستگاه‌ها مبتنی بر یک محلول مایع هستند که بین رادیاتور فلزی که توسط فن‌ها خنک می‌شود و یک بلوک خنک‌کننده که در بالای پردازنده قرار می‌گیرد، به گردش درمی‌آید. با این کار دمای پردازنده با سرعت و به طور بهینه‌ای کاهش پیدا می‌کند.
آیا خنک‌کننده آبی بی‌صدا‌تر از مدل‌های بادی است؟
بله،معمولا مدل‌های آبی سروصدای کمتری نسبت به مدل‌های بادی دارند.
آیا بیشتر کاربران به خنک‌کننده‌های آبی برای پردازنده نیاز دارند؟
واقعیت این است که برای اکثریت کاربران، خنک‌کننده‌های بادی کافی هستند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما