۶ چیز که دوست داریم در پرسونا ۶ ببینیم

۱۱ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
persona 6

اوایل سال ۲۰۲۱، شرکت آتلوس بیان کرد که هدف آن‌ها این است که پرسونا ۶ از پرسونا ۵ فراتر برود و آن‌ها بتوانند اثر بهتری را توسعه دهند. من فقط می‌توانم از جانب خودم صحبت کنم اما عبور از سطح بالای اثری همچون پرسونا ۵ واقعاً سخت است.

بازی پرسونا ۵ (و بسته‌ی الحاقی آن) به‌راحتی یکی از بازی‌های محبوب من در تاریخ است. این واقعیت که جزئیات خاصی پیرامون روایت، مبارزات و موسیقی بازی بعدی وجود ندارد، طرفداران پروپا قرصی مانند من را وادار کرده است که لیست خواسته‌ها و آرزوهای خود را برای بازی بعدی تهیه کنند. بنابراین، در اینجا به شش -درست است، شش!- ویژگی که می‌خواهم در پرسونا ۶ آن‌ها را ببینم، خواهم پرداخت.

۱. شخصیت‌های بزرگسال

شخصیت‌های پرسونا

ببینید، من عاشق DNA روایی اثبات‌شده و واقعی پرسونا هستم؛ گروهی از نوجوانان رانده‌شده از ضمیر باطنی و نهفته‌ی خود دعوت می‌کنند تا از جهان در برابر نیروهای شیطانی دفاع کنند و در عین حال سرگرمی‌های روزمره، روابط عاشقانه و کلاس‌های درسی خود در مدرسه را هم انجام می‌دهند. با این وجود، من آماده هستم که آتلوس مضامین بالغ این مجموعه بازی را به دنیای بزرگسالان هم بیاورد.

من دو طرح محکم را به اتاق نویسندگان بازی ارائه می‌کنم؛ اولین طرح این است که پس‌زمینه‌ی سنتی مدرسه را حفظ کنید اما در عوض آن را در یک محوطه‌ی دانشگاهی انجام دهید و تعداد شخصیت‌های بازی ۲۰ یا چیزی در این حدود شخصیت باشد. طرح دوم این است که یک مسیر غیر متعارف‌تر را انتخاب کنند و بازیکنان را به دنیای متفاوت کارمندان سوق دهند. هیچ‌چیز بیش از یک شغل اداری نفس‌گیر، با اتاقک‌های بی‌روح و مدیرانی که همیشه ناظر شما هستند، پتانسیلی برای «توطئه ماوراء طبیعی شیطانی» را در خود ندارد. گروهی از متخصصان جوان را به بازیکنان بسپارید، آن‌ها را با مجموعه‌ای از پرسوناهای خفن معرفی کنید و اجازه دهید که بازیکنان در ژاپن تحریف‌شده و بیش‌ازحد سازمان‌یافته، آزادانه حرکت و ماجرای پرپیچ‌وخم خود را در این قسمت دنبال کنند.

۲. شخصیت اصلی زن اجباری

شخصیت‌ اصلی زن در پرسونا

ما از زمان بازی پرسونا ۳ پورتابل که از عرضه‌ی آن بیش از یک دهه‌ سپری شده است، هیچ قهرمان زن قابل‌ انتخابی در سری پرسونا نداشتیم. اولین تیزر تریلر پرسونا ۵ رویال را به خاطر دارید و اینکه چگونه طرفداران این فرضیه را مطرح کرده بودند که شخصیت کاسومی یوشیزاوا قرار است همتای قابل بازی شخصیت اصلی مرد این اثر باشد؟ البته، کاسومی احتمالا یکی از بهترین قوس‌های شخصیتی را در میان شخصیت‌های کل سری در اختیار دارد که همین یکی از دلایل محبوبیت او است اما فهمیدن اینکه او فقط یک شخصیت غیرقابل‌بازی (NPC) است، کمی ناخوشایند بود. در اینجا یک درخواست جنجالی می‌کنم؛ وقتی صحبت از پرسونا ۶ می‌شود، من انتخابی نمی‌خواهم. فقط یک قهرمان اجباری به من بدهید یا حداقل پیشنهاد بعدی را در بازی پرسونا ۶ پیاده‌سازی کنید.

۳. امکان خلق شخصیت

خلق شخصیت در پرسونا

میان شخصیت‌های قابل بازی و آواتارهای قابل بازی تفاوت مشخصی وجود دارد. اولی نشان می‌دهد که ما قرار است کنترل افرادی را در اختیار بگیریم که دارای داستان‌های از پیش ‌ساخته‌شده، ایدئال‌ها و روابط مختلفی هستند. در حالی که مورد دوم نمی‌تواند بدون طرح‌ریزی و سفارشی‌سازی کامل قهرمان توسط بازیکن به‌طور مؤثر کار کند. شخصیت‌های اصلی سری پرسونا غالبا این آستانه را پشت سر می‌گذارند، با این وجود، یک بخش خلق شخصیت عمیق می‌تواند در عبور از این شکاف کمک بسیاری کند. در حال حاضر، ما می‌توانیم یک نام دلخواه برای قهرمان بی‌صدای خود در پرسونا انتخاب کنیم. پس چرا نتوانیم پس‌زمینه‌ی داستانی (مثل بازی‌های بایوور) را هم انتخاب کرده و ویژگی‌های فیزیکی مهم را تعریف کنیم؟

۴. تجهیزات پرسونا

ساتانائل

اگر نمی‌توانیم قهرمان داستان خود را شخصی‌سازی کنیم، حداقل باید بتوانیم ظاهر موجودات اساطیری دلخواه خود را رنگ ‌و لعاب دهیم. علاوه بر این، پرسوناها درونی‌ترین جنبه‌ی خود ما را منعکس‌ می‌کنند، پس چرا آن‌ها از نظر زیبایی‌شناختی آن همسانی معنوی را منعکس نمی‌کنند؟ همان‌طور که در حال حاضر وجود دارد، مجموعه پرسوناها بر آزاد کردن، قربانی کردن یا ترکیب دوستان و همراهان جنگی مورد‌علاقه‌ی شما برای در اختیار گرفتن افراد جدیدتر و قوی‌تر تکیه دارد. اگر آتلوس یک سیستم شخصی‌سازی و تجهیزات جانبی مشابه با آن تجهیزاتی که برای اعضای گروه خود خریداری می‌کنید، برای پرسوناها طراحی کند، بازیکنان میل کمتری به رها کردن پرسونا محبوب اما ضعیف‌تر خود خواهند داشت. این‌ می‌تواند یک ایده‌ی جالب باشد. ای‌کاش تیم توسعه‌دهنده‌ی بازی اجازه دهد که بتوانیم برای پرسوناهای دوست‌داشتنی خود سلاح بخریم! واقعا چه کسی نمی‌خواهد ساتانائل را به یک هفت‌تیر افسانه‌ای مجهز کند؟

۵. عرضه برای نینتندو سوییچ و کامپیوتر

پرسونا برای سوییچ

این خودش به اندازه‌ی کافی بد است که پرسونا ۵ روی پلتفرم‌های دیگر به غیر از پلتفرم‌های پلی‌استیشن در دسترس قرار نگرفته است، به‌خصوص با توجه به اینکه شخصیت جوکر یکی از مبارزان بازی سوپر اسمش برادرز آلتیمیت است و همچنین نسخه‌ی فرعی آن یعنی پرسونا ۵ استرایکرز برای نینتندو سوییچ هم عرضه شده است. علاوه بر این، پرسونا ۴ گلدن گواهی بر این واقعیت است که آتلوس می‌تواند پورت‌های خارق‌العاده‌ای را برای کامپیوتر توسعه دهد و حتی بازخورد بسیار خوبی را دریافت کند. پرسونا ۶ این فرصت را دارد که علاوه بر پلتفرم‌های پلی‌استیشن که به مکانی امن برای طرفداران این سری تبدیل شده، میزبان طرفداران این دو پلتفرم هم باشد. گیمرهای سوییچ و کامپیوترهای شخصی هنوز در انتظار پرسونا ۵ و پرسونا رویال هستند، ظالمانه است که دوباره آن‌ها را نادیده بگیریم.

۶. داستان تاریخی

از روستای اینابا در پرسونا ۴ تا توکیو پر جنب‌وجوش در پرسونا ۵، دشوار است که عاشق محیط ژاپن امروزی و گشت‌وگذار در خیابان‌های شلوغش در بازی‌های پرسونا نباشیم. با این وجود، اگر آتلوس تصمیم بگیرد برای بازی بعدی کمی در زمان به عقب بازگردد، می‌تواند بسیاری از طرفداران را به شکلی جالبی متعجب و شگفت‌زده کند.

ما چندین تصویر از ژاپن فئودالی را در طول سال‌های اخیر دیده‌ایم که بعضی از آن‌ها با موفقیت‌های بسیار خوبی هم همراه شده‌اند. اگر بگویم به تجربه‌ی یک بازی پرسونا در دوره‌ی ادو علاقه‌ای ندارم، قطعا دروغ گفته‌ام. چه می‌شود اگر ژاپن بعد از وقایع جنگ را کاوش کنیم؟ چگونه هنجارهای اجتماعی و فناوری‌های گذشته روی مکانیک‌های مختلف بازی از جمله مکانیک‌هایی که آن را همانند یک شبیه‌ساز زندگی می‌سازد، تأثیر خواهد گذاشت؟ اگر پرسونا ۶ بتواند در این زمینه چیزی از داستان تاریخی بازی «سرگذشت وکیل تک بزرگ» (The Great Ace Attorney Chronicles) بیاموزد، ممکن است به پاسخِ پرسش‌های قبلی دست پیدا کنیم. اگرچه محیط ژاپن امروزی بسیار عالی است اما چنین ایده‌ای هم می‌تواند در نوع خود بسیار عالی باشد و تنوع زیادی به این سری بازی بدهد.

منبع: Game Informer

نویسنده: Jason Guisao

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه