چه وقت کودک شما آماده‌ی استفاده از صندلی غذا است؟

۲۴ بهمن ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
صندلی غذای کودک

تغذیه یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از نوزاد شماست. فهمیدن اینکه چگونه و چه زمانی باید غذای جامد را شروع کنید، می‌تواند بسیاری از والدین جدید را دچار مشکل کند. چگونه می‌فهمید که کودک شما آماده است تا این گام طبیعی بعدی را در رشد خود بردارد و به سمت نشستن روی صندلی غذا حرکت کند؟

خوشبختانه، اگر بدانید به دنبال چه چیزی باشید، کودکتان به شما می‌گوید چه زمانی زمان انتقال فرا رسیده است. بیاموزید که چگونه نشانه‌هایی را که نشان می‌دهد کودک شما برای این نقطه عطف هیجان‌انگیز بعدی آماده است را تشخیص دهید تا بدانید چگونه و چه زمانی از صندلی غذا با خیال راحت استفاده کنید.

هنگامی که کودک شما برای نشستن روی صندلی غذا  آماده شود، زمان غذا خوردن را بسیار دلپذیرتر می‌کند. فقط مطمئن شوید که کودک و شما برای این گام بزرگ آماده هستید.

زمان آمادگی برای نشستن روی صندلی غذا برای هر نوزادی متفاوت خواهد بود، اما بیشتر والدین می‌توانند انتظار داشته باشند که کودک آن‌ها در حدود ۴ تا ۶ ماهگی آماده‌ی نشستن روی صندلی غذا باشد، اغلب نزدیک به ۶ ماهگی.

بسیاری از والدین مشتاق این نقطه‌ عطف هستند زیرا جا گرفتن کودک روی صندلی غذا می‌تواند شما را در آشپزخانه و سر میز آزادتر کند. همچنین به کودک شما اجازه می‌دهد تا به وعده‌های غذایی خانواده بپیوندد که برای رشد اجتماعی او مفید است.

برای اطمینان از اینکه زمان مناسب است، می‌توانید قبل از اینکه کودک خود را روی صندلی غذا قرار دهید، به دنبال برخی نقاط عطف رشد باشید. برای مثال، نشستن بدون حمایت و شروع به خوردن غذاهای جامد، نشانه‌های خوبی است که نشان می‌دهد کودک شما آماده است. در ادامه نکاتی است که بهتر است بدانید.

چه زمانی کودک می‌تواند روی صندلی غذا بنشیند؟

هنگامی که کودک می‌تواند بدون تکیه‌گاه عمودی بنشیند، از نظر رشدی آماده است تا روی صندلی غذا بنشیند. او باید ثبات و کنترل نسبتا خوبی در هنگام نشستن نشان دهد. توانایی بالا نگه داشتن سر نیز ضروری است.

تولیدکنندگان صندلی غذا معمولاً برای محصولات خود توصیه‌ی سنی دارند. بیشتر آن‌ها پیشنهاد می‌کنند قبل از استفاده از صندلی غذا تا ۶ ماهگی کودک صبر کنید. این سن نقطه‌ی شروع خوبی است، اما ابتدا باید مطمئن شوید که کودک شما آماده است. به هر حال، هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می‌کند و به دلایل ایمنی، نباید عجله کنید.

مزایای صندلی غذا

استفاده از صندلی غذا فوایدی برای نوزادان و والدین دارد. به عنوان مثال، به شما این امکان را می‌دهد که در طول وعده‌های غذایی آزاد باشید و دستتان بند بغل کردن کودک نباشد، بنابراین می‌توانید غذای خود را بخورید و راحت‌تر به سایر کودکان کمک کنید. کودک شما همچنین برای تعامل خانوادگی که در اطراف میز اتفاق می‌افتد، در ردیف جلو صندلی‌ها قرار می‌گیرد و این به رشد اجتماعی و زبانی او کمک می‌کند.

صندلی‌های غذای با پشتی قابل تغییر چطورند؟

اگر کودک شما کاملاً به این مراحل رشد نرسیده است، اما همچنان می‌خواهید از صندلی غذا استفاده کنید، صندلی با پشتی قابل تغییر بخرید. آن‌ها را می‌توان در وضعیت عمودی استفاده کرد، بنابراین برای رشد کودک شما نیز مفید هستند.

هرگز به نوزاد خود در حالت درازکش غذا ندهید. نوزادانی که نیاز به دراز کشیدن دارند، برای خوردن غذای جامد آماده نیستند. غذا دادن به کودک در این حالت خطر خفگی را به همراه دارد. هنگامی که کودک شما می‌تواند عمودی بنشیند، می‌توانید صندلی را در وضعیت عمودی برای تغذیه قرار دهید.

شروع غذا خوردن در صندلی غذا

هنگامی که کودک شما می‌تواند صاف بنشیند، او را با صندلی غذا آشنا کنید. تست صندلی می‌تواند به کودکان کمک کند تا در تاج و تخت کوچک جدید خود راحت‌تر شوند. به آن‌ها یک بشقاب، فنجان و قاشق بدهید تا با آن‌ها بازی کنند. با این کار زمانی که غذاهای جامد را شروع کنید، یک قدم جلوتر خواهید بود.

برخی از نوزادان دوست دارند در طول وعده‌های غذایی بخشی از تعامل اجتماعی باشند، بنابراین صندلی غذا را طوری قرار دهید که کودک بتواند به راحتی شما را ببیند اما نتواند به چیزی روی میز دست پیدا کند. او همچنین نباید بتواند با پاهای خود به میز لگد بزند، چون ممکن است باعث واژگونی آن شود.

صندلی غذاخوری کودک کیکابو مدل تابشو prima 3in1

چه زمانی نوزادان می‌توانند غذای جامد را شروع کنند؟

صندلی غذا

اکثر نوزادان بین ۴ تا ۶ ماهگی آماده‌ی شروع غذاهای جامد هستند. در حالی که هر نوزادی متفاوت است، برخی از شاخص‌های کلیدی که نشان می‌دهد کودک شما برای خوردن غذاهای جامد آماده است، با شاخص‌هایی که نشان می‌دهد او برای نشستن روی صندلی غذا آماده است، از جمله توانایی نشستن بدون کمک با کنترل سر و گردن محکم، همسو هستند. کودک همچنین باید هنگام ارائه‌ی غذا دهان خود را باز کند، غذا را به دهان خود بیاورد و به درستی قورت دهد.

انتخاب صندلی غذا

آیا برای یافتن بهترین صندلی غذا برای کودک خود آماده‌اید؟ ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید که می‌تواند به شما کمک کند انتخاب مناسبی را برای سبک زندگی، فضا و ترجیح شخصی خود داشته باشید.

 • نظافت: احتمالاً نمی‌خواهید هر زمان که صندلی غذای کودک خود را تمیز می‌کنید، آن را کاملاً از هم جدا کنید. به دنبال صندلی‌های غذا با روکش‌های قابل جدا شدن و قابل شست‌وشو باشید. صندلی ایدئال همچنین دارای حداقل مناطقی است که خرده‌های غذا و مایعات ممکن است در آن به دام بیفتند.
 • دوام: شما می‌خواهید که بتوانید از یک صندلی غذا برای حداقل دو سال استفاده کنید، بنابراین مطمئن شوید که بادوام ساخته شده است. یک صندلی غذا همچنین باید به اندازه‌ی کافی محکم باشد که به راحتی واژگون نشود.
 • ویژگی‌های ایمنی: کمربندهای ایمنی که به خوبی محکم شده‌اند به جلوگیری از صدمات، مانند سر خوردن از روی صندلی کمک می‌کنند. صندلی غذا با مهار پنج نقطه‌ای امن‌ترین گزینه است. اطمینان حاصل کنید که صندلی دارای مناطق قابل دسترسی نیست که ممکن است انگشتان کوچک کودک در آن گیر کند. اگر یک صندلی غذای دست دوم می‌خرید، بررسی کنید که سالم باشد اگرچه ما استفاده از صندلی غذای دست دوم را برای کودکتان توصیه نمی‌کنیم.
 • اندازه: اگر برای فضاهای کوچک نیاز به صندلی غذا دارید، یک صندلی‌ بخرید که در صورت عدم استفاده قابل تا شدن و کنار گذاشتن باشد. اگر نیاز دارید که صندلی کودک خود را به مکان‌های دیگری ببرید مثلا به مقصد تعطیلات یا به خانه‌ی پرستار کودک، به دنبال صندلی‌های مسافرتی باشید که به راحتی قابل حمل و نقل باشد.
 • چرخ‌ها: صندلی‌های چرخدار راحت هستند، اما ملاحظات ایمنی بیشتری دارند. هنگامی که از چرخ‌های صندلی غذا استفاده نمی‌کنید، چرخ‌ها باید محکم در جای خود قفل شوند.
 • تطبیق‌پذیری: صندلی‌های غذا با ویژگی‌هایی مانند سینی قابل جابه‌جایی و تنظیم ارتفاع صندلی می‌توانند به راحتی با کودک شما رشد کنند. بنابراین خوب است گزینه‌هایی با این ویژگی‌ها را در نظر بگیرید.
صندلی غذاخوری کودک گراکو مدل DUODINER DLX 6IN1

نکات ایمنی صندلی غذای کودک

هنگامی که کودکتان را روی صندلی غذا می‌گذارید، چند نکته‌ی ایمنی مهم را در نظر داشته باشید.

 • همیشه کودک خود را با کمربند ایمنی روی صندلی غذا نگه دارید.
 • قبل از هر بار استفاده، یک لحظه به صندلی نگاه کنید. مطمئن شوید که همه چیز در جایی است که باید باشد و آسیبی به صندلی وارد نشده است.
 • اگر صندلی شما می‌تواند تا شود، مکانیسم قفل باید قبل از استفاده به طور ایمن در جای خود قرار گیرد.
 • بررسی کنید که صندلی غذا ثابت است و نمی‌توان آن را به راحتی واژگون کرد. کودک شما می‌تواند صندلی را با لگد زدن به دیوار یا تکه‌ای از مبلمان اطرافش واژگون کند.
 • صندلی غذا را همیشه نزدیک خود نگه دارید. شما باید بتوانید کودک خود را از هر کجا که می‌روید ببینید.
 • هرگز نوزادان را بدون مراقبت روی صندلی غذا رها نکنید. بچه‌ها همچنین نباید با صندلی غذا بازی کنند. قبل از اینکه او را با کمربند ببندید، غذا، ظروف، پیشخوان، دستمال مرطوب و هر چیز دیگری را که برای زمان غذا نیاز دارید جمع آوری کنید تا همه چیز را در دسترس داشته باشید و مجبور نباشید هنگام برداشتن چیزی کودک خود را بدون نظارت رها کنید.
 • برای کودک شما مهم است که در صندلی غذا احساس راحتی کند، اما به همان اندازه ضروری است که هر کسی که در طول وعده‌های غذایی بر کودک نظارت می‌کند، با نحوه‌ی عملکرد آن آشنا باشد. بدانید که صندلی چگونه تا می‌شود، مکانیسم قفل در کجا قرار دارد، چگونه کمربندها را به درستی محکم کنید و چگونه سینی را جدا کنید.

فواید بسیار صندلی غذا

چه چیزی باعث می‌شود که گذار به استفاده از صندلی غذا چنین پیشرفت هیجان‌انگیزی باشد؟ اگرچه ممکن است صندلی غذا مانند یک کالسکه‌ی جدید پر زرق و برق نباشد، اما زمانی که متوجه شوید از چه زمانی باید از صندلی غذا استفاده کنید، به یکی از پرمصرف‌ترین وسایل کودک شما در چند سال اول زندگی کودک تبدیل خواهد شد، با بسیاری از مزایای مهم که زندگی شما را آسان‌تر می‌کند.

هنگامی که کودک شما شروع به استفاده از صندلی غذا کرد، می‌تواند برای وعده‌های غذایی خانوادگی سر میز به شما بپیوندد و تمام مزایای وعده‌های غذایی خانوادگی را در اختیار شما قرار دهد، حتی اگر هنوز همان غذای خانواده را با او به اشتراک نمی‌گذارید. تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن وعده‌های غذایی به‌عنوان یک خانواده می‌تواند منجر به ایجاد عادات و مهارت‌های سالم‌تری در کودک شما شود، از جمله:

 • کودک به احتمال زیاد میوه و سبزیجات می‌خورد و غذاهای جدید را امتحان می‌کنند و می‌پذیرد.
 • کودک تعامل اجتماعی مناسب را می‌آموزند و با تماشای بزرگسالان که پشت میز معاشرت می‌کنند، دایره‌ی لغات خود را سریع‌تر گسترش می‌دهد.
 • آن‌ها می‌بینند که آداب و رسوم صحیح پشت میز نشستن چگونه است، بنابراین خیلی قبل از اینکه مهارت در دست گرفتن چنگال و قاشق را داشته باشند، شروع به یادگیری روش صحیح غذا خوردن پشت میز می‌کنند.
 •  صندلی غذا فقط برای غذا خوردن نیست: وقتی کودک روی صندلی غذا می‌نشیند، مکانی امن برای شما فراهم می‌کند تا زمانی که در حال آماده‌سازی غذا هستید، او را در جای خودش قرار دهید و به کودک‌تان مکانی می‌دهد تا بازی کند و در عین حال به او اجازه می‌دهد تا بخشی از فرایند آماده کردن و خوردن غذا باشد. در عمل متوجه خواهید شد که این یک مزیت بسیار واقعی است، بخصوص زمانی که کودک شما حرکت کردن را شروع می‌کند و در هر ثانیه‌ای که از او رو بگردانید شروع به سرک کشیدن به همه جا می‌کند.
صندلی غذاخوری کودک جیکل مدل بیبز 360 -12

 آیا نوزادان واقعاً به صندلی غذا نیاز دارند؟

شروع مواد جامد اغلب مترادف با خرید یا تحقیق درباره‌ی صندلی غذا است. مانند بسیاری از محصولات کودک، صدها گزینه صندلی غذا در بازار وجود دارد. اما این صندلی یک گزینه‌ی حیاتی و لازم نیست. راه‌های جایگزینی برای ایجاد یک محیط غذایی امن برای نوزادان وجود دارد. با این حال، یک صندلی غذا با یک نشیمن کاملاً عمودی و سینی قابل تنظیم اغلب ساده‌ترین راه برای اطمینان از قرار گرفتن کودک در موقعیت مناسب و ایمن برای غذا خوردن است.

صندلی غذا برای بسیاری از خانواده‌ها یک گزینه‌ی لوکس و اغلب برای خرید دور از دسترس است. اگرچه ایمن‌ترین مکان برای غذا خوردن کودک، صندلی غذا است، اما در اینجا چند راه برای اطمینان از ایمن بودن کودک در هنگام شروع غذای جامد وجود دارد:

 • آغوش یک بزرگسال: ساده‌ترین و رایگان‌ترین جایگزین برای صندلی غذا، نشستن کودک روی پای یک بزرگسال است.
 •  پشت کودک را به صورت محکم در مقابل بدن خود قرار دهید. همیشه یک دست خود را دور کمر او نگه دارید.
 • صندلی خود را تا حد امکان به میز نزدیک کنید و کودک رو به میز باشد. مطمئن شوید که کودک به اندازه‌ی کافی بلند بنشیند تا هر دو ساعد کودک به راحتی روی میز جلوی او قرار بگیرد. اگر میز با زیر بغل او هم‌راستا باشد، کودک خیلی پایین است.
 • سعی کنید روی یک بالش بنشینید تا خود و کودک را کمی بالاتر روی صندلی قرار دهید. از قرار دادن بالش در دامان خود برای نشستن کودک روی آن خودداری کنید.

سخن آخر

تبدیل وضعیت کودک به نشستن روی صندلی غذا برای شما و کودکتان بسیار مهم است. بنابراین به خودتان زمان بدهید تا به این چیدمان جدید عادت کنید. چند بار اول که از آن استفاده می‌کنید، سعی کنید کودک خود را هر بار چند دقیقه روی صندلی ببندید و به آرامی مدت زمانی را که او در آن می‌نشیند افزایش دهید تا زمانی که هر دو احساس راحتی کنید. عادت کردن به نشستن روی صندلی یک نقطه عطف بزرگ برای کودک شما است.

پس از یافتن پاسخ سوالاتی مانند «چه زمانی نوزادان روی صندلی‌های غذا می‌نشینند؟» یا «چگونه از صندلی غذا استفاده کنیم؟» و هنگامی که هر دو با صندلی بلند احساس راحتی کردید، زمان معرفی آن به کودک است.

منبع: Parents

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه