چه زمانی در عکاسی باید از فلش استفاده کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
فلش عکاسی

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای علاقه‌ی زیادی به فلش ندارند. در شمار زیادی از مقالاتی که برای آموزش عکاسی به افراد مبتدی نوشته شده‌اند، شاهد توصیه‌ به عدم استفاده از فلش هستیم. با وجود تمام این توصیه‌ها، در برخی شرایط چاره‌ای جز استفاده از فلش برای عکاسی ندارید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

چگونه از فلش استفاده نکنیم

فلش عکاسی

بزرگ‌ترین مشکل فلش برای عکاسی این است که با استفاده از آن، بسیاری از عکس‌های ثبت شده جذابیت خود را از دست می‌دهند. البته وقتی که در محیط تاریک داخلی می‌خواهید از افراد با گوشی خود عکس بگیرید، گاهی اوقات باید از فلش استفاده کنید که در این شرایط نتایج خوبی به دست نمی‌آید. اما با رعایت برخی نکات، استفاده از فلش می‌تواند نتایج بسیار بهتری به همراه داشته باشد.

چه زمانی از فلش استفاده کنیم

فلش یکی از ابزارهای متعددی است که هر عکاسی می‌تواند از آن استفاده کند. اگرچه هنگام عکاسی با گوشی در محیط‌های کم‌نور اپلیکیشن به شما توصیه می‌کند که از فلش استفاده کنید، اما در هر صورت بهره‌گیری از آن باید یک انتخاب از سوی شما باشد. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

زمانی که چاره‌ای ندارید

واقعیت این است که در فضای خارج از استودیو، استفاده از فلش باید آخرین راهکار شما برای عکاسی باشد. در این زمینه می‌توانید گزینه‌های دیگری را هم در نظر بگیرید:

  • حالت شب: این روزها تقریبا تمام گوشی‌های جدید از قابلیت نرم‌افزاری حالت شب بهره می‌برند. در بیشتر شرایط، عکس‌های ثبت شده با این قابلیت بهتر از عکس‌های ثبت شده با کمک فلش هستند.
  • تنظیمات نوردهی دوربین: با کاهش سرعت شاتر، افزایش اندازه‌ی دیافراگم و افزایش ISO می‌توانید در محیط‌های تاریک عکس‌های روشن‌تری ثبت کنید. البته گاهی اوقات این کارها جواب نمی‌دهد اما ارزش امتحان کردن را دارد.
  • سه‌پایه: با استفاده از سه‌پایه می‌توانید سرعت شاتر را بسیار پایین بیاورید که این کار منجر به افزایش مقدار نور راه یافته به سنسور می‌شود. در شب هنگامی که می‌خواهید از یک منظره عکس بگیرید، استفاده از فلش هیچ تاثیری ندارد و در این شرایط باید از سه‌پایه استفاده کنید.
  • نور طبیعی: اگر در خانه و محیط داخلی می‌خواهید عکس بگیرید، سعی کنید از نور طبیعی راه یافته از پنجره نهایت استفاده را ببرید و در محیط بیرونی هم نور مغازه‌ها و چراغ‌ها می‌توانند مثمر ثمر واقع شوند.

فلش عکاسی

اگر هم می‌بینید این راهکارها موثر نیستند و در نهایت عکس خوبی ثبت نمی‌شود، بهتر است دوربین خود را کنار بگذارید. اما اگر باید عکس بگیرید، پس دیگر چاره‌ای جز استفاده از فلش ندارید.

زمانی که به سرعت شاتر بالا نیاز دارید

گاهی اوقات برای ثبت عکس موردنظر باید از سرعت شاتر بسیار بالایی استفاده کنید. معمولا زمانی که می‌خواهید از یک چیز پرسرعت عکس بگیرید و سوژه را به اصطلاح فریز کنید، باید سرعت شاتر را تا حد زیادی بالا ببرید. حالا سوژه می‌تواند یک اسکی‌باز باشد یا سگی در حال دویدن. در این شرایط فلش می‌تواند واقعا مفید باشد و عکس جذابی را به دست شما برساند.

فلش عکاسی

البته باید خاطرنشان کنیم در این شرایط استفاده از فلش به مهارت زیادی نیاز دارد. برخی دوربین‌ها هنگام بهره‌گیری از فلش نمی‌توانند با سرعت زیادی فوکوس کنند و به همین خاطر توصیه می‌شود قبل از عکاسی، محدوده‌ی پیش‌بینی شده برای قرارگیری سوژه را در حالت فوکوس دستی قرار دهید.

زمانی که محیط بیرون به شدت آفتابی است

گاهی اوقات نه به دلیل کمبود نور بلکه به دلیل وجود نور بیش از حد باید از فلش برای عکاسی استفاده کنید. در روزها و ساعاتی که محیط بیرون به شدت آفتابی است، برای کاهش سایه‌های زمخت باید از فلش بهره ببرید. به همین خاطر در چنین شرایطی برای ثبت عکس‌های پرتره توصیه می‌شود که در سایه از مدل خود عکس بگیرید.

اگر هم امکان استفاده از سایه وجود ندارد، با بهره‌گیری از فلش می‌توانید سایه‌های نه‌چندان خوشایندی که بر بخشی از سوژه قرار گرفته را کاهش دهید.

زمانی که عکس‌های گروهی می‌گیرید

ثبت عکس‌های گروهی کار راحتی نیست. برخی افراد به دوربین نگاه نمی‌کنند، به محض فشار دادن دکمه‌ی شاتر جابجا می‌شوند و معمولا تعدادی از آن‌ها صبر و تحمل کمی دارند. بنابراین اگر در یک محیط نور کافی وجود ندارد و می‌خواهید هرچه سریع‌تر تعدادی عکس گروهی بگیرید، باید از فلش استفاده کنید. بدون شک چنین عکس‌هایی چندان جذاب نخواهند بود اما برای ثبت کردن خاطره کافی هستند.

نکاتی که هنگام استفاده از فلش باید در نظر بگیرید

اگر به هر دلیلی برای عکاسی می‌خواهید از فلش استفاده کنید، بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید. اول از همه باید بگوییم که فلش قرار گرفته روی بدنه‌ی دوربین اصلا کیفیت خوبی ندارد. به همین خاطر اگر از دوربین عکاسی استفاده می‌کنید، بهتر است یک فلش اکسترنال را در زاویه‌ی دیگری قرار دهید تا عکس‌های بسیار بهتری ثبت شود. اگر هم از گوشی استفاده می‌کنید، در زمینه‌ی فلش حق انتخاب ندارید ولی باز هم می‌توانید نکاتی را مدنظر قرار دهید.

به عنوان مثال توصیه می‌کنیم کمی از سوژه فاصله بگیرید. هرچقدر فلش به سوژه نزدیک‌تر باشد، روشنایی آن بیشتر می‌شود اما اگر کمی از سوژه فاصله بگیرید، میزان روشنایی آن طبیعی‌تر خواهد شد. از سوی دیگر بهتر است گاهی اوقات در شرایط مختلف برای تمرین از فلش دوربین استفاده کنید. بعد از ثبت عکس با فلش، با ادیت می‌توانید جذابیت آن را افزایش دهید.

در نهایت باید بگوییم که در بیشتر شرایط می‌توانید بدون استفاده از فلش عکس‌های بهتری را بگیرید. بنابراین تا حد ممکن سعی کنید از فلش برای عکاسی استفاده نکنید. اگرچه دوربین‌های حرفه‌ای می‌توانند از نهایت مزایای فلش بهره ببرند، اما در زمینه‌ی گوشی‌های هوشمند در بیشتر اوقات عکس‌های ثبت شده با فلش چندان خوب از آب در نمی‌آیند.

منبع: How To Geekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. محمد

    ممنون مفید بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما