چه زمانی باید ماوس قدیمی را تعویض کنیم؟

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ماوس قدیمی

آیا مدت‌هاست از یک ماوس قدیمی برای کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید؟ در این صورت ممکن است ماوس موردنظر با مشکلات مختلفی روبرو شده باشد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه زمانی باید این مشکلات را جدی بگیریم و ماوس را تعویض کنیم؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

عیب‌یابی اولیه

قبل از اینکه در مورد خراب بودن ماوس و نیاز به تعویض آن به نتیجه برسید، بهتر است چند کار را امتحان کنید. برای ماوس‌‌ها اولین راهکاری که پیشنهاد می‌شود این است که آن را به یک پورت USB دیگر وصل کنید. برای دانگل ماوس‌‌های بی‌سیم هم چنین کاری را انجام دهید یا اینکه اتصال بلوتوثی را قطع و وصل کنید. همچنین از نصب جدیدترین نسخه‌ی درایور مربوط به ماوس اطمینان حاصل کنید و اگر هم از جدیدترین نسخه‌ی درایور بهره می‌برید، بار دیگر آن را نصب کنید.

ماوس قدیمی

همچنین گاهی اوقات به دلیل کثیف شدن سنسور ماوس قدیمی، این محصول با مشکلات مختلفی روبرو می‌شود. در این صورت با استفاده از اسپری هوای فشرده می‌توانید به راحتی سنسور آن را تمیز کنید. اگر این کار جواب نداد، بهتر است ماوس‌ خود را بر روی سطح دیگری مانند یک پد جداگانه تست کنید.

در نهایت اگر هیچکدام از این راهکارها مثمر ثمر واقع نشدند و ماوس همچنان مشکلات زیادی داشت، احتمالا خراب شده که در نتیجه چاره‌ای جز تعویض آن نخواهید داشت.

حرکات ناگهانی

اگر هنگام استفاده از ماوس با حرکات ناگهانی نشانه‌گر مبتنی بر آن روبرو شده باشید، مطمئنا می‌دانید که چنین چیزی به سرعت آزاردهنده می‌شود و تمرکز شما را برای انجام کارهای مختلف کاهش می‌دهد. در این شرایط در وهله‌ی اول توصیه می‌کنیم از یک ماوس‌ پد باکیفیت استفاده کنید تا ماوس‌ موردنظر از این نظر مشکلی نداشته باشد. زیرا اگر سطح قرار گرفته زیر ماوس مناسب نباشد، احتمالا تجربه‌ی چندان خوبی نخواهید داشت.

ماوس قدیمی

حتی اگر می‌بینید ماوس شما بدون نیاز به پد جداگانه می‌تواند روی میز قرار بگیرد، بهتر است کماکان یک پد جدگانه بخرید. زیرا روزانه هزاران بار ماوس‌ بر روی میز کشیده می‌شود و در این شرایط ممکن است بخش پایینی ماوس‌ و روی میز با خط و خش روبرو شوند. اگر هنگام استفاده از ماوس‌ بی‌سیم با حرکات ناگهانی روبرو می‌شوید، توصیه می‌کنیم باتری درون آن را شارژ یا تعویض کنید تا ببینید چنین کاری آیا مشکل را برطرف می‌کند یا نه. گفتنی است زمانی که شارژ ماوس‌های بی‌سیم رو به اتمام است، نشانه‌گر ماوس حرکات ناگهانی از خود نشان می‌دهد.

دکمه‌های خراب

حتی اگر یکی از دکمه‌های ماوس‌ از کار بیفتد، در این صورت برای استفاده از ماوس‌ موردنظر با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوید. اول از همه توصیه می‌کنیم ماوس‌ را به یک سیستم دیگر وصل کنید تا ببینید آیا این مشکل نرم‌افزاری است یا سخت‌افزاری. متاسفانه تمام ماوس‌ها دیر یا زود خراب می‌شوند و به همین خاطر هنگام خرید یک ماوس جدید، بهتر است ببینید که تا چند میلیون کلیک جواب می‌دهد. به عنوان مثال ماوس‌ Razer DeathAdder Elite تا ۵۰ میلیون کلیک با مشکلی روبرو نمی‌شود.

ماوس قدیمی

سایت مشهور iFixit که برای تعمیر گوشی‌ها و انواع گجت‌ها راهنماهای مفصلی در زمینه‌ی تعمیر آن‌ها منتشر می‌کند، چنین راهنمایی را برای برخی از ماوس‌‌های معروف هم ارائه می‌دهد. به همین خاطر اگر از ماوس‌ معروفی استفاده می‌کنید، در این سایت می‌توانید نام مدل ماوس‌ خود را تایپ کنید تا ببینید آیا راهنمایی برای تعمیر آن وجود دارد یا نه. از سوی دیگر در یوتیوب و دیگر سایت‌ها هم ممکن است راهنماهای مختلفی برای تعمیر ماوس خود پیدا کنید.

اگر هم مشکل ماوس‌ مربوط به نرم‌افزار است، با استفاده از برنامه‌ی اختصاصی که در کنار آن ارائه شده، می‌توانید ریست فکتوری کنید تا تنظیمات به حالت کارخانه برگردد. همچنین از بخش Device Manager ویندوز هم قادر به آپدیت یا نصب دوباره‌ی درایور ماوس هستید.

از کار افتادن ناگهانی

ماوس‌ قدیمی‌

مطمئنا هیچ کاری دوست ندارد از ماوسی استفاده می‌کند که گاه و بی‌گاه از کار می‌افتد. این مشکل معمولا به خرابی سنسور برمی‌گردد. به زبان ساده زمانی که ماوس را تکان می‌دهید، ممکن است نشانه‌گر ماوس برای لحظاتی متوقف شود. با توجه به وخیم بودن شرایط، این توقف می‌تواند در حد چند ثانیه یا حتی در حد چند دقیقه باشد.

همانطور که گفتیم اگر از ماوس بی‌سیم استفاده می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین بودن میزان شارژ باتری، چنین مشکلاتی پدیدار شوند. اما در نهایت اگر می‌بینید این مشکلات کماکان ادامه دارند، در نهایت چاره‌ای جز تعویض ماوس قدیمی ندارید.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar رضا

    موس هم دکمه اش عوض میشه هم سیمش هم باتریش هم اسکرولش

    اگه موس خوش دست باشه باید تعمیر بشه اگه هم خسته کننده اس بهتره که تعویض بشه

    خواهشا یه پستی بزارید که بدرد بخوره !

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه