اندروید ۱۱ چه زمانی برای گوشی‌ها منتشر می‌شود؟

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
زمان انتشار اندروید 11

اندروید ۱۱ بالاخره به صورت رسمی معرفی شد و بسیاری از کاربران بی‌صبرانه منتظر دریافت و تجربه‌ی قابلیت‌های جدید آن هستند. اما از آنجایی که شرکت‌های مختلف باید ابتدا آن را برای عرضه در گوشی‌های خود شخصی‌سازی کنند، بنابراین سؤال بسیار مهمی که برای کاربران پیش می‌آید، زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های مختلف است که در این مطلب با توجه به سوابق هر شرکت در ارائه‌ی به‌روزرسانی، به این موضوع خواهیم پرداخت.

همان‌طور که می‌دانید، زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های مختلف کاملا به شرکت‌های سازنده و تغییراتی که قصد دارند روی آن اعمال کنند بستگی دارد. همچنین نوع گوشی (پرچم‌دار، میان‌رده، پایین‌رده) هم می‌تواند در زمان دریافت به‌روزرسانی تأثیرگذار باشد چون معمولا گوشی‌های بالارده زودتر به‌روزرسانی دریافت می‌کنند. اما طی سال‌های اخیر تعداد گوشی‌های میان‌رده بسیار افزایش یافته و شرکت‌ها نباید در عرضه‌ی این به‌روزرسانی‌ها تا این اندازه تعلل کنند.

در بین گوشی‌های اندرویدی، تنها پیکسل‌ها هستند که بدون هیچ‌گونه تأخیر به‌روزرسانی‌های متنوع را دریافت می‌کنند اما متأسفانه برخی از گوشی‌های میان‌رده یا پایین‌رده که با اندروید ۹ راهی بازار شدند، ماه قبل به اندروید ۱۰ آپدیت شدند و این یعنی ۱ ماه قبل از معرفی رسمی اندروید ۱۱. با این حال این موضوع غیر قابل انکار است که در درجه‌ی اول محصولات گوگل، سپس پرچم‌دارها و بعد از آن گوشی‌های ارزان قیمت‌تر به‌روزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند.

انتشار اندروید ۱۱ چه زمانی رخ می‌دهد؟ مسلما پاسخ قطعی برای این پرسش نخواهیم داشت اما می‌توان با نگاهی به سوابق گذشته‌ی شرکت‌ها و عملکرد آن‌ها در ارائه‌ی به‌روزرسانی، تا حدودی این زمان را پیش‌بینی کرد.

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های سامسونگ

گوشی‌های گلکسی اس 20

یکی از بزرگترین مشتریان اندروید سامسونگ است و همچنین متأسفانه یکی از شرکت‌هایی است که بیشترین تأخیر را در عرضه‌ی به‌روزرسانی‌های اندروید برای گوشی‌های خود دارد. البته این موضوع آن‌قدرها هم بد نیست چرا که این شرکت از رابط کاربری بسیار قدرتمندی در بین دیگر شرکت‌ها بهره می‌برد و بنابراین فرایند ایجاد تغییرات روی اندروید کمی طول خواهد کشید. با این حال این‌طور که به نظر می‌رسد غول کره‌ای به‌تازگی تصمیم گرفته این وضعیت را بهبود بخشیده و به‌روزرسانی‌ها را زودتر از قبل راهی گوشی‌های خود کند.

گوشی‌های سری اس ۲۰

سامسونگ قول داده گوشی‌های سری اس ۲۰ اولین محصولاتی خواهند بود که به‌روزرسانی One UI جدید را (اندروید ۱۱) دریافت خواهند کرد. با توجه به گفته‌های این شرکت، آپدیت اندروید ۱۱ امسال و به احتمال بسیار زیاد در ماه دسامبر یعنی در بازه‌ی زمانی ۱۱ آذر تا ۱۱ دی ماه، برای گوشی‌های این خانواده عرضه می‌شود. اگر این اتفاق رخ دهد، در واقع یعنی بعد از ۳ ماه، کاربران سری اس ۲۰ می‌توانند اندروید جدید را تجربه کنند. البته این زمان می‌تواند بسته به شرکت مخابراتی و بازار عرضه، تا ژانویه یا فوریه‌ی ۲۰۲۱ (۱۲ دی تا ۱۰ اسفند) هم طول بکشد.

گوشی‌های سری نوت ۲۰

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های سری نوت ۲۰ هم احتمالا مشابه سری اس ۲۰ خواهد بود. البته از آنجایی که اس ۲۰ و برادران بزرگترش زودتر از نوت‌ها وارد بازار شدند، احتمال اینکه تا آخر امسال این آپدیت را دریافت کنند بسیار بیشتر است. بنابراین محتمل‌ترین زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های سری نوت ۲۰، اوایل سال بعد خواهد بود. هرچند این احتمال هم وجود دارد که تعداد کمی از کاربران تا آخر امسال آن را دریافت کنند.

گوشی‌های سری نوت ۱۰

گلکسی نوت ۱۰ و نوت ۱۰ پلاس که در سال ۲۰۱۹ راهی بازار شدند احتمالا کمی بعد از سری اس ۲۰ اندروید ۱۱ را دریافت خواهند کرد. این‌طور که به نظر می‌رسد، اواسط ماه ژانویه، (۱۲ – تا پایان دی ماه)، محتمل‌ترین زمان دریافت به‌روزرسانی جدید برای سری نوت ۱۰ خواهد بود.

گوشی‌های سری اس ۱۰

اگرچه این گوشی‌ها ۱ سال پیش راهی بازار شدند اما تنها با یک ماه تأخیر به نسبت همتاهای خود از سری نوت، به‌روزرسانی جدید را دریافت خواهند کرد. بنابراین اواسط ماه فوریه‌ی سال میلادی آینده (۱۳ – تا پایان بهمن ماه)، محتمل‌ترین زمان انتشار اندروید ۱۱ برای سری اس ۱۰ خواهد بود.

با در نظر گرفتن آنچه که از سامسونگ می‌دانیم، به نظر می‌رسد کاربران پرچم‌داران این شرکت باید حداقل ۳ ماه و حداکثر ۶ ماه منتظر دریافت اندروید ۱۱ باشند.

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های ال جی

گوشی ال جی g8x با نمایشگر دوگانه

ال جی بعد از گذراندن سال‌های نه چندان موفق، محصولات خوب متعددی را طی یکی دو سال اخیر راهی بازار کرد. این شرکت معمولا جدیدترین پرچم‌دارهای خود را با سرعت خوبی به‌روزرسانی می‌کند اما تأخیر زیادی در عرضه‌ی این به‌روزرسانی‌ها برای گوشی‌های نسل قبل خود دارد. در واقع در این زمینه حتی از سامسونگ هم عملکرد بسیار ضعیف‌تری دارد.

ال جی ولوت

گوشی ال جی ولوت یکی از زیبا‌ترین میان‌رده‌های شرکت کره‌ای است که از مشخصات سخت‌افزاری خوبی هم برخوردار است. این گوشی که انگار جایگزین ال جی G9 شده، احتمالا اولین نماینده‌ی ال جی خواهد بود که اندروید ۱۱ را دریافت می‌کند که با توجه به آنچه که از این شرکت می‌دانیم، احتمالا این اتفاق در ماه ژانویه‌ی سال بعد (۱۲ دی – ۱۱ بهمن) رخ خواهد داد.

 ال جی V60

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای ال جی V60، که پرچم‌دار این شرکت هم به حساب می‌آید احتمالا در همان ماه ژانویه و یا حداکثر یک ماه بعد و در ماه فوریه خواهد بود. اما به طور کلی ماه فوریه (بهمن – اسفند) می‌تواند تاریخ دقیق‌تری باشد.

ال جی جی ۸ (G8)

ال جی معمولا تا دو سال گوشی‌های پرچم‌دار خود را به‌روزرسانی می‌کند و این یعنی ال جی جی ۸ اندروید ۱۱ را هم دریافت خواهد کرد. متأسفانه از آنجایی که این محصول در سال ۲۰۱۹ راهی بازار شده بنابراین کاربران آن باید احتمالا تا اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن سال ۲۰۲۱ (خرداد ماه سال ۱۴۰۰) برای دریافت اندروید ۱۱ منتظر بمانند.

 ال جی V50

ال جی V50 هم چند ماه بعد از جی ۸ راهی بازار شد و بنابراین به نظر می‌رسد باید در تاریخ مشابهی (خرداد ماه ۱۴۰۰)، اندروید ۱۱ را دریافت کند.

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های گوگل پیکسل

گوگل پیکسل 4

از آنجایی که اندروید، سیستم عامل گوگل است و گوشی‌های پیکسل هم توسط این شرکت تولید می‌شوند، بنابراین بدیهی است از لحاظ زمان دریافت به‌روزرسانی، پیکسل‌ها در اولویت باشند. البته ناگفته نماند برخی از شرکت‌ها که تغییرات زیادی روی این سیستم عامل پدید نمی‌آورند، در حال بهبود سرعت به‌روزرسانی هستند اما باز هم پیکسل‌ها زودتر از بقیه آپدیت دریافت می‌کنند.

گوگل اکنون گوشی‌های متنوعی در بازار دارد. از پیکسل ۲ و ۲XL گرفته تا پیکسل ۴a، همه‌ی این محصولات بدون تأخیر خاصی به‌روزرسانی اندروید را دریافت می‌کنند. البته بدیهی است گوشی‌های جدید در اولویت قرار دارند اما بعید به نظر می‌رسد انتشار اندروید ۱۱ برای همه‌ی آن‌ها بیشتر از ۱ یا ۲ هفته طول بکشد.

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های وان پلاس

گوشی‌های سری وان پلاس 8

به جز گوگل، وان پلاس در بین شرکت‌های سازنده‌ی گوشی اندرویدی، زودتر از همه به‌روزرسانی را برای گوشی‌های خود عرضه می‌کند. یکی از دلایل این موضوع، سادگی رابط کاربری OxygenOS است که در واقع تفاوت خاصی بین آن و اندروید استوک وجود ندارد. بنابراین وان پلاس به سرعت می‌تواند تغییرات مورد نظر را روی آن اعمال کند.

گوشی‌های سری وان پلاس ۸

اگر از گوشی‌های وان پلاس سری ۸ استفاده می‌کنید، احتمالا جزء آن دسته از کاربرانی خواهید بود که زودتر از سایرین اندروید ۱۱ (OxygenOS 11 بتا) را دریافت خواهید کرد. اگر هم تمایلی به نصب نسخه‌ی بتا ندارید می‌توانید یکی دو ماه منتظر مانده و سپس نسخه‌ی اصلی را دریافت کنید. به طور کلی به نظر می‌رسد فرایند انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های جدید وان پلاس تا آخر امسال به طول می‌انجامد.

گوشی‌های سری وان پلاس ۷ و ۷T

سری وان پلاس ۷ و ۷T هم احتمالا در یک زمان مشابه اندروید ۱۱ را دریافت می‌کنند. معمولا تأخیر در عرضه‌ی اندروید برای دو نسل متفاوت از گوشی‌های وان پلاس حداکثر ۱ ماه است. بنابراین به احتمال بسیار زیاد، کاربران این گوشی‌ها هم تا آخر امسال اندروید ۱۱ را دریافت خواهند کرد.

زمان انتشار اندروید ۱۱ برای گوشی‌های موتورولا

گوشی موتورولا اج پلاس

موتورولا هم مانند وان پلاس تغییرات زیادی روی اندروید پدید نمی‌آورد اما متأسفانه این موضوع باعث نشده به‌روزرسانی‌های این سیستم عامل سریع‌تر به دست کاربران برسد. البته به لطف ساده‌تر شدن فرایند انتشار به‌روزرسانی اندروید، احتمالا دیگر شاهد تأخیر طولانی نخواهیم بود.

موتورولا اج پلاس

موتورولا اج پلاس اولین پرچم‌دار مدرن این شرکت به حساب می‌آید و از آنجایی هم که جانشین هیچ گوشی دیگری نشده، بنابراین انتظار داریم به‌روزرسانی اندروید ۱۱ سریع‌تر برای آن منتشر شود. البته بعد از عرضه‌ی این محصول به بازار یک سری صحبت‌هایی پیرامون مدت زمان پشتیبانی از آن شکل گرفت. موتورولا در ابتدا اعلام کرد این محصول تنها به مدت یک سال به‌روزرسانی دریافت خواهد کرد اما بعد از گذشت مدتی آن را به دو سال افزایش داد.

موتورولا اج پلاس یک پرچم‌دار ۱۰۰۰ دلاری است و قطعا کسی که برای خرید آن چنین هزینه‌ای پرداخت می‌کند انتظار پشتیبانی نرم‌افزاری بلند مدت و بدون دردسر را هم دارد. بنابراین اگر این شرکت بخواهد کاربران را راضی نگه دارد نه تنها باید به‌خوبی از محصولات خود، به‌خصوص پرچم‌دارها پشتیبانی کند بلکه فرایند انتشار به‌روزرسانی برای آن‌ها را هم سریع‌تر کند.

گوشی‌های سری موتو جی (Moto G)

سری موتو جی، اصلی‌ترین گوشی‌های موتورولا را تشکیل می‌دهند. به‌تازگی گوشی‌های موتو جی استایلوس و جی فست هم به جمع آن‌ها اضافه شده‌اند و ارزش خرید بسیار بالایی هم دارند. اما این محصولات چه زمانی به‌روزرسانی اندروید را دریافت می‌کنند؟ با توجه به آنچه که در گذشته از موتورولا شاهد بودیم، احتمالا در ماه مه سال ۲۰۲۱ (اردیبهشت – خرداد)، گوشی‌های سری موتو جی به اندروید ۱۱ به‌روزرسانی خواهند شد. هرچند این موضوع شاید برای کاربران خوشایند نباشد اما این محصولات میان‌رده هستند و نباید انتظار داشته باشیم فرایند انتشار به‌روزرسانی‌های بزرگ برای آن‌ها مشابه پرچم‌دارها باشد.

هنوز خبری در رابطه با زمان انتشار اندروید ۱۱ برای دیگر شرکت‌ها نظیر هواوی، شیائومی، نوکیا و … منتشر نشده اما به محض مطلع شدن از جزئیات بیشتر، این مطلب به‌روزرسانی خواهد شد.

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar A

  اومده خیلی وقته از تو غار بیرون اومدی؟

 2. Avatar مبین

  برای آیفون xs هم میاد؟

  : )

  1. Avatar Ali

   ایفون ایواس میخوای انروید یازده براش بیاد

  2. Avatar h

   این مقاله مربوط به گوشی شما نمیشه

 3. Avatar ایلیا

  پس هواوی آپدیت نمیده برای گوشیاش؟

 4. Avatar علی

  هواوی چی پس؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه