راهنمای انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه

۷ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
بهترین هواپز برای آشپزخانه

دستگاه‌های هواپز چند سالی است که وارد بازار شده‌اند. بنابراین، همه با ظاهر این وسایل و کارهایی که انجام می‌دهند آشنا هستیم اما به‌تازگی تنوع مدل‌های هواپز از قبل بیشتر شده است. در نتیجه، انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه به سادگی گذشته نیست. برای اینکه انتخاب راحت‌تری داشته باشید، در این مقاله، راهنمای کامل انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه را می‌خوانید.

هواپز چیست؟

با اینکه دستگاه‌های هواپز محبوبیت بسیاری دارند، هنوز درباره‌ی اینکه هواپز چیست و چه کاری انجام می‌دهد تصورات غلط بسیاری وجود دارد. بخشی از علت این تصورات به نام این دستگاه مربوط می‌شود. برخی تصور می‌کنند که هواپز بودن این دستگاه نشان می‌دهد که هواپز نوعی دستگاه سرخ‌کن است اما این‌طور نیست.

هواپزها به اجا‌ق گازهای همرفت بیشترین شباهت را دارند. این دستگاه‌ها هوای فوق‌العاده داغ را بالا و اطراف غذا به گردش درمی‌آورند که باعث پختن و ترد شدن آن می‌شود. بنابراین، دستگاه هواپز برای تهیه غذاهای سرخ‌شده عالی است اگرچه در واقع غذا را سرخ نمی‌کند. بااین‌حال، هر چیزی که در اجاق پخته می‌شود را می‌توانید در هواپز نیز بپزید.

کدام نوع هواپز را بخریم؟

انواع هواپز

دستگاه‌های هواپز دارای سبد و هواپز‌های آون توستر هر دو کار هواپز کردن غذاها را به خوبی انجام می‌دهند. بنابراین، تصمیم‌گیری و انتخاب میان این دو واقعا به فضای موجود در آشپزخانه بستگی دارد.

هواپزهای آون توستری فضای بیشتری اشغال می‌کنند اما این دستگاه‌ها چیزی فراتر از هواپز هستند. این دستگاه‌ها غذاها را می‌پزند، برشته می‌کنند، گرم می‌کنند و برخی از مدل‌های آن جوجه‌گردان نیز دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که با خرید هواپز آون توستر از فضای پیشخوان آشپزخانه بیشتر استفاده کنید. در مقابل، هواپز‌های دارای سبد فضای زیادی اشغال نمی‌کنند اما آن‌ها فقط یک کار انجام می‌دهند و در مجموع، نمی‌توانند در یک زمان به اندازه‌ی یک هواپز آون توستر کارهای مختلفی انجام دهند.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید یک آون توستر داشته باشید، یک هواپز آون توستر برایتان مناسب است. اگر هم فضای آشپزخانه‌ی شما محدود است و می‌خواهید از این فضای اندک بیشترین بهره را ببرید، قرار دادن یک دستگاه چندمنظوره مانند هواپز آون توستر در این فضا احتمالا ایده‌ی خوبی باشد. در مقابل، در صورتی که فکر می‌کنید که فقط گهگاهی از هواپز استفاده می‌کنید و فضای اندکی برای نگهداری از آن دارید، می‌توانید به خرید بهترین هواپز برای آشپزخانه که دارای سبد است، فکر کنید.

سرخ کن بدون روغن فیلیپس مدل HD9867

تفاوت‌های هواپز دارای سبد و آون توستر

بزرگترین تفاوت هواپز‌های دارای سبد و آون توسترها در نحوه‌ی پیکربندی آن‌ها است. با استفاده از یک هواپز سبک دارای سبد می‌توانید غذا را در سبد تکان دهید تا زیر و رو شود اما موقع پخت غذا با آون توستر باید غذاها را با دست زیر و رو کنید. البته، پس از استفاده از هر دو دستگاه، کم‌کم متوجه خواهید شد که اصلا نیازی به زیر و رو کردن غذاها نیست چون آن‌ها با حرکت یکنواخت هوا در اطراف غذا به صورت یک‌دست پخته می‌شوند.

تفاوت دیگر دستگاه‌های آون توستر و هواپزهای دارای سبد به گنجایش آن‌ها مربوط می‌شود. بیشتر آون توسترها در مقایسه با دستگاه‌های هواپز دارای سبد، غذای بیشتری را در خود نگه می‌دارند. این ویژگی برای خانواده‌های پرجمعیت اهمیت دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های آون توسترها این است که می‌توانید بدون نیاز به باز کردن درب شیشه‌ای آن‌ها مراحل پخت غذا را دنبال کنید. در هواپزهای دارای سبد، هر بار که درب دستگاه را برای بررسی مراحل پخت غذا باز می‌کنید، مقداری گرما از دست می‌دهید. درب شیشه‌ای آون توستر به شما کمک می‌کند تا از اتلاف گرما جلوگیری کنید.

چگونه بهترین هواپز را برای آشپزخانه انتخاب کنیم؟

راهنمای استفاده از هواپز

دستگاه‌های هواپز برندها و مدل‌های بسیاری با ویژگی‌ها و مزایای خاص خود دارند. بنابراین، برای اینکه دچار سردرگمی نشوید، هنگام انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه باید این عوامل را در نظر بگیرید:

  • گنجایش دستگاه: هواپزها اندازه‌های مختلفی دارند. در نتیجه، باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می‌سازد. اگر خانواده‌ی پرجمعیتی دارید یا اغلب برای مهمانان بسیاری آشپزی می‌کنید، مطمئن شوید که هواپز مورد نظر شما به اندازه‌ی کافی بزرگ است.
  • محدوده‌ی دما: برخی از دستگاه‌های هواپز دارای محدوده‌ی دمایی وسیع‌تری نسبت به سایرین هستند و به شما این امکان را می‌دهند تا انواع غذاها را در دماهای مختلف بپزید. به دنبال دستگاه هواپزی باشید که دمای آن تا ۴۰۰ درجه‌ی فارنهایت یا بالاتر باشد. اگر می‌خواهید غذاها را به آرامی گرم کنید یا آن‌ها را در آب خود بپزید، به درجه‌ی پایین هواپز نیز توجه داشته باشید.
  • برنامه‌های پخت از پیش تعیین شده: بسیاری از دستگاه‌های هواپز دارای برنامه‌های پخت از پیش تعیین شده هستند. این برنامه‌ها می‌توانند در وقت شما صرفه‌جویی کنند و پختن غذاهای مورد علاقه‌ی شما را ساده‌تر سازند. این برنامه‌ها برای کسانی که به تازگی کار با هواپز یا آشپزی را شروع کرده‌اند بسیار مفید خواهند بود.
  • تجهیزات جانبی دستگاه: برخی از مدل‌های هواپز دارای لوازم جانبی مانند ظرف پخت، قفسه‌های روی هم یا ابزارهای کاربردی دیگری هستند. جهت انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه به این نکته نیز توجه کنید که به چه لوازم جانبی نیاز دارید و اینکه آیا این لوازم به راحتی در دسترس هستند یا برای خرید مجدد آن‌ها باید حتما یک هواپز دیگر بخرید.
  • صفحه‌ی کنترل: بیشتر دستگاه‌های هواپز صفحه‌ای برای کنترل دما و زمان‌ پخت غذاها دارند. اگر بهترین هواپز برای آشپزخانه را می‌خواهید، بهتر است که به دنبال مدل‌های بالاتر با کنترل‌های دیجیتال باشید. با استفاده از چنین دستگاه‌هایی می‌توانید دمای غذاها را به صورت اختصاصی تنظیم کنید. حتی برخی از این مدل‌ها نمایشگرهای LED برای نمایش اطلاعات دارند.
  • تمیز کردن هواپز: دستگاه هواپز را باید به طور منظم کاملا تمیز کنید. اگر بهترین هواپز برای آشپزخانه را انتخاب کنید، تمیز کردن آن ساده خواهد بود. برای تمیز کردن این مدل دستگاه فقط باید کشوی آن را بیرون بکشید و زیر شیر آب بشویید. سبد داخلی چنین دستگاه‌هایی اغلب قابل جابه‌جایی است. بنابراین، می‌توانید آن را با مایع ظرفشویی کاملا بشویید. این سبدها اغلب نچسب هستند. برخی از مدل‌های هواپز طراحی مناسبی برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی نیز دارند.
سرخ کن بدون روغن اینستنت مدل AFB9002BK

بهترین مدل‌های هواپز در ۲۰۲۴

راهنمای انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه

برای اینکه انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه به کاری ساده‌تر تبدیل شود، باید با بهترین مدل‌های آن و برندهای مطرح هواپز در سطح جهان آشنا شوید.

هواپز یا سرخ‌کن بدون روغن نینجا مدل AF400UK

این مدل هواپز یکی از دستگاه‌هایی است که به عنوان بهترین هواپز برای آشپزخانه شناخته می‌شوند. با استفاده از این مدل هواپز می‌توانید یک خانواده‌ی پرجمعیت را سریع و به خوبی سیر کنید. کیک‌های هواپزی با این دستگاه در عرض ۱۵ دقیقه پخته می‌شوند. برای ترد و آبدار شدن مرغ در هواپز نینجا هم باید حدود ۲۵ دقیقه صبر کنید.

هواپز نینجا دستگاه نسبتا سنگین و بزرگی است. بنابراین، اگر آشپزخانه‌ای با فضای جمع و جور دارید، شاید خرید این دستگاه برای شما مناسب نباشد. بااین‌حال، می‌توانید دو کشوی این دستگاه را با غذاهای مختلف پر کنید و برنامه‌های هر دو کشو را هماهنگ تنظیم کنید تا همه چیز در سریع‌ترین زمان ممکن برای خوردن آماده باشد.

سرخ کن بدون روغن فیلیپس مدل HD9880/90

هواپز یا سرخ‌کن بدون روغن برویل مدل VDF127

این دستگاه برویل برای ارائه بهترین غذا به شما قابلیت پخت غذا با جریان هوا و بخار را ترکیب می‌کند. به این ترتیب، غذایی سالم‌تر و خوشمزه‌تر را به شما تحویل می‌دهد. اگر یک مرغ کامل را به مدت ۱ ساعت در دمای ۱۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد با این دستگاه بپزید، نتیجه گوشت خوب پخته شده‌ی مرغ با ظاهری برشته و طعمی عالی خواهد بود.

هنگام تهیه‌ی چیپس در این هواپز نیز سیب‌زمینی‌ها به صورت کاملا طلایی و ترد درمی‌آیند. برای پخت کاپ کیک در هواپز برویل نیز فقط به ۱۲ دقیقه زمان نیاز دارید.

هواپز اینستنت مدل  VersaZone

این جدیدترین مدل هواپز اینستنت می‌تواند هر غذایی را به خوبی بپزد. یک مرغ کامل ۱.۳ کیلوگرمی در این هواپز به مرغی طلایی، آبدار و با بافتی لطیف تبدیل می‌کند. کاپ کیک‌های کوچک هم از این هواپز به زیبایی پخته و کاملا پف‌کرده بیرون می‌آیند.

چیزی که هواپز اینستنت مدل  VersaZone را از سایر مدل‌های هواپز اینستنت متمایز می‌کند، این است که می‌توانید آن را به دو سبد پخت مستقل ۴.۲ لیتری یا یک سبد بزرگ ۸.۵ لیتری تغییر دهید. برای این کار فقط باید تقسیم‌کننده‌ی سبد هواپز را بردارید یا درون آن قرار دهید.

تقریبا از هر لحاظی این هواپز یک خرید عالی است. نکته‌ی مهمی که موقع کار با این دستگاه به آن توجه داشته باشید این است که بخش‌های مهم غذا که می‌خواهید کاملا برشته شوند را بچرخانید. کاربری ساده، برنامه‌ی پخت و تمیز کردن ساده (قابل شستشو با ماشین ظرفشویی) ویژگی‌هایی است که باعث شده بسیاری از مشتریان پس از خرید این دستگاه هواپز آن را بهترین هواپز برای آشپزخانه بدانند.

هواپز یا سرخ‌کن بدون روغن کوزوری مدل ‎CAF-L501

قابلیت تنظیم میزان برشته شدن غذا در این هواپز باعث می‌شود که ران مرغ بسیار آبدار و ترد شود. صفحه‌ی پخت این هواپز مقدار قابل توجهی از روغن و چربی این غذا را از بین می‌برد اما به غذای شما ظاهری کاملا پخته شده می‌بخشد. دسرهایی همچون کیک را هم با ظاهری پف‌کرده و کاملا پخته شده به شما تحویل می‌دهد.

اگر این هواپز نقطه ضعفی داشته باشد، فقط به اندازه‌ی آن مربوط می‌شود. طراحی سبد این هواپز به صورت دوتایی به این معنا است که نمی‌توانید درون آن مرغ را به صورت کامل بپزید. بااین‌حال، اگر برای گروه بزرگی از افراد آشپزی می‌کنید، گزینه‌ی هماهنگ‌سازی کشوهای این دستگاه به شما کمک خواهد کرد. این هواپز با کاربری آسان و کارآمد یک ویژگی قابل توجه دیگر نیز دارد. می‌توانید چراغ‌های داخلی این دستگاه را روشن کنید تا هر زمان که می‌خواهید به غذای در حال پخت نگاهی بیندازید.

هواپز یا سرخ‌کن راسل هابز مدل satisfry 26520

این هواپز چندکاره نه تنها یک هواپز است، بلکه گریل کردن، سرخ کردن، کباب کردن، پختن و پخت آهسته را نیز به خوبی انجام می‌دهد. بنابراین، اگر به دنبال دستگاهی برای صرفه‌جویی در فضا هستید، هواپز راسل هابز انتخابی هوشمندانه خواهد بود.

سازندگان هواپز راسل هابز مدل satisfry 26520 ادعا می‌کنند که این مدل هواپز نسبت به مدل‌های قبلی این شرکت غذاها را ۷۰ درصد سریع‌تر می‌پزد. همچنین، این مدل هواپز می‌تواند مرغ را در عرض ۳۰ دقیقه به حالت آبدار و طلایی دربیاورد.

هواپز و سرخ‌کن فیلیپس پریمیوم

هواپزهای فیلیپس همیشه نام بهترین هواپز برای آشپزخانه را به یدک می‌کشند. این دستگاه‌های هواپز ارزان‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار نیستند اما همیشه نظرات تحسین‌برانگیز مشتریان را دریافت می‌کنند.

هواپز فیلیپس مدل پریمیوم مدلی پیشرفته است که کنترل دقیق دما و انواع برنامه‌های پخت و پز را ارائه می‌دهد. این مدل هواپز فیلیپس طراحی شیک و مدرنی هم دارد که در هر آشپزخانه‌ای عالی به نظر می‌رسد. تجربه‌ی مشتریان نشان داده که این دستگاه هواپز برای مدتی طولانی دوام می‌آورد، غذاها را به خوبی می‌پزد و به سادگی تمیز می‌شود.

سرخ‌کن و هواپز فیلیپس برای کسانی که می‌خواهند یک دستگاه حرفه‌ای خریداری کنند عالی است. اگر زیاد آشپزی می‌کنید، مطمئن شوید که بزرگترین مدل هواپز فیلیپس را خریداری می‌کنید. برای کسانی که کمتر سراغ آشپزی می‌روند نیز هواپزهای کوچکتر مناسب هستند.

آیا هواپزها قابلیت بهینه‌سازی مصرف انرژی دارند؟

سیب‌زمینی برشته در هواپز

شاید به تازگی شنیده باشید که هواپز می‌تواند به شما در کاهش مصرف انرژی کمک کند. قطعا این دستگاه خانگی در زمان و انرژی مصرفی شما صرفه‌جویی می‌کند. ارزان‌ترین مدل هواپز هنگام برشته کردن یک مرغ کوچک، در مدت ۳۰ دقیقه تنها ۱۷ p برق مصرف می‌کند.

بااین‌حال، اگر برای تهیه‌ی غذا به اندازه‌ی اعضای خانواده‌ی خود فرصت کافی دارید، بهتر است به جای هواپز از فر استفاده کنید. ناگفته نماند که بیشتر هواپزها هزینه‌ی بالایی دارند و مدتی طول می‌کشد تا با کاهش هزینه‌ی مصرف برق، هزینه‌ی خرید این دستگاه جبران شود.

کلام آخر

هواپزها یکی از بهترین وسایل پخت‌ و پز برای تهیه‌ی غذایی سالم و خوشمزه هستند. در این مقاله، مهم‌ترین نکات جهت انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه را خواندید و با ۶ مدل پرطرفدار هواپز آشنا شدید. فراموش نکنید که حتی پس از انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه نیز باید طریقه‌ی صحیح نگهداری از آن را یاد بگیرید.

برای شروع، سعی کنید سبد هواپز را بیش از حد شلوغ نکنید. برای پخت غذاهای مختلف نیز بهتر است دستگاه را از قبل گرم کنید. علاوه‌براین، بهتر است موقع پخت غذاها یک لایه‌ی نازک روغن روی آن‌ها باشد. به این ترتیب، بافت و طعم آن‌ها بهبود می‌یابد و هیچ غذایی به سبد هواپز نمی‌چسبد. برای این کار، بهتر است از اسپری روغن استفاده کنید. با توجه به این نکات هواپز شما برای مدتی طولانی دوام می‌آورد.

منبع: allrecipes

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه