چرا خودروسازان بر سر مدل‌های اشتراکی با هم رقابت می‌کنند؟

۱۹ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

در چند سال گذشته، شرکت‌های خودروسازی مدل‌های اشتراکی را به مشتریان معرفی کرده‌اند که انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به اجاره‌ کردن و یا خرید اقساطی خودرو به کابران ارائه می‌دهد. همچنین نوع دیگری از مدل اشتراک وجود دارد که به مشتریان امکان دسترسی به خدمات خاصی را پس از خرید وسیله نقلیه می‌دهد.

اما چرا شرکت‌های خودروسازی به سمت مدل اشتراکی حرکت می‌کنند؟ و آیا در دراز مدت این روش ارائه خدمات به این صورت امکان پذیر خواهد بود یا خیر؟ با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازیم.

اشتراک خودرو چیست؟

مدل اشتراک برای مشتریان به نحوی طراحی شده است تا هزینه‌های ماهانه یا سالانه را برای دسترسی به وسایل نقلیه مختلف ارائه شده توسط همان شرکت بپردازند. این بدان معناست که اگر برای یک سرویس اشتراک خودرو ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید بسته به پکیج انتخابی خود هر زمان که تمایل داشتید خودرو خود را با مدل دیگر معاوضه کنید.

یک نوع دیگر اشتراک خودرو شامل پرداخت هزینه‌ برای دسترسی به نوع خاصی از ویژگی یا خدمات خاصی در یک بازه زمانی معین است که سازنده خودرو پس از فروش وسیله نقلیه ارائه می‌کند. به عنوان مثال، به گزارش ارائه شده توسط بلومبرگ، کمپانی خودروسازی BMW یک اشتراک ماهانه ۱۸ دلاری را برای باز کردن ویژگی صندلی‌های گرم شونده به خریداران معرفی کرده است.

در یک مثال مشابه، اگر قصد دارید به تمام ویژگی‌های نرم‌افزار رانندگی خودران تسلا دسترسی داشته باشید که همان Level 3 Driving Automation است، بسته به پکیج انتخابی اشتراک خود چیزی بین ۹۹ یا ۱۹۹ دلاری ماهانه باید پردازید.

تفاوت بین اشتراک و اجاره خودرو چیست؟

قراردادهای اشتراک و اجاره خودرو هر دو به شما امکان مالکیت خودرو را نمی‌دهند، اما ساختار آنها متفاوت است. اگر قرارداد اجاره امضا کرده‌اید، متعهد به پرداخت هزینه‌ای برای دسترسی به یک وسیله نقلیه خاص در یک بازه زمانی مشخص هستید در مقابل اکثر اجاره‌نامه‌های خودرو حداقل مدت ۳۶ ماهه هستند.

پس از انقضای قرارداد اجاره، خودرو را به نمایندگی برمی‌گردانید یا خودرو را با شرایط از پیش تعیین شده خریداری می‌کنید. همچنین اگر بخواهید خودروی خود را قبل از پایان مدت اجاره تعویض کنید، ممکن است برای فسخ زودهنگام جریمه شوید.

از سوی دیگر، شما هزینه‌ای سالانه برای اشتراک خودرو می‌پردازید، اما شما را به یک وسیله نقلیه متعهد نمی‌کند، چرا که می‌توانید در کوتاه مدت خودرو را تعویض کنید. انصراف از اشتراک خودرو نیز آسان‌تر از قراردادهای اجاره است، زیرا معمولاً وسایل نقلیه کاملاً نو و جدید به شما داده نمی‌شود، اما در بیشتر موارد خودروهایی با عمر کمتر از سه سال تحویل شما می‌گردد.

علاوه بر این، اکثر بسته‌های اشتراک خودرو به پرداخت هزینه اضافی برای پوشش هزینه‌های بیمه و نگهداری مانند قرارداد اجاره نیاز ندارند. اکثر بسته‌های اشتراک خودرو، کمک‌های کنار جاده‌ای را نیز ارائه می‌کنند، ولی برای مواردی مانند سوخت باید هزینه پرداخت نمایید.

با وجود انعطاف‌پذیری مدل‌های اشتراک خودرو، اجاره خودرو اغلب جایگزین ارزان‌تری است. به گزارش Top Speed، هزینه اشتراک برای دسترسی به اکثر مدل‌های پورشه تقریباً دو برابر هزینه اجاره است این در صورتی است که هزینه بیمه و نگهداری را اضافه نکنید.

چرا تولیدکنندگان خودرو مدل اشتراکی را پیشنهاد می‌دهند؟

اکثر خودروسازان به سمت مدل اشتراکی حرکت می‌کنند زیرا درآمد بیشتری برای آنان به همراه خواهد داشت. طبق گزارش Business Insider، خودروسازان بزرگی مانند جنرال موتورز، فورد و اتلانتیس درآمد سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار از اشتراک ماهانه تا سال ۲۰۳۰ پیش‌بینی کرده‌اند. و این روش پتانسیل بسیار زیادی دارد تا درآمد بیشتر خودروسازان را در دهه آینده دو برابر کند.

با این حال، اکثر تولیدکنندگان اشتراک‌ها را از طریق گزینه‌هایی که تجربه رانندگی را بهبود می‌بخشد هدف قرار می‌دهند. به طور خلاصه‌، تولیدکنندگان خودرو ویژگی‌هایی مانند کمک راننده، اتصال اینترنت، ابزارهای تشخیص و رادیو ماهواره‌ای را از طریق ریزتراکنش‌ها ارائه می‌دهند.

یکی دیگر از دلایلی که خودروسازان اشتراک‌ها را ارائه می‌کنند این است که برخی از این فناوری‌های نرم‌افزاری مانند دستیار راننده باید به طور منظم تحت نظارت و به‌روزرسانی‌های سازنده قرار گیرند.

برخی از سازندگان مطرح دنیا که این خدمات را ارائه می‌دهند عبارتند از Ford Canvas ، Access by BMW ،Care by Volvo ،Porsche Drive ،Mercedes-Benz Mobility Lexus One ، Book by Cadillac ، Hyundai Subscription، Audi Select و  در سایر نقاط جهان که به طور مستقیم این امکان وجود ندارد کمپانی‌های واسطه مانند AAA car subscription، Subscribe with Enterprise، Sixt+، Hertz My Car، Fair، Borrow این خدمات را ارائه می‌دهند.

اشتراک خودرو به زودی به یک امر عادی تبدیل خواهد شد

رانندگی با مدل‌های مختلف خودرو از یک برند بدون نگرانی در مورد هزینه‌های بیمه و نگهداری راحت‌تر و انعطاف پذیرتر از اجاره خودرو است. با این حال، مدل اشتراک خودرو معمولاً گران‌تر از اجاره خودرو است. به همین دلیل، اکثر مصرف کنندگان تمایلی دریافت این خدمات ندارند.

اما اکنون، اکثر تولیدکنندگان به سمت مدل‌های اشتراک‌ هوشمندتر رفته‌اند، به این طریق که فناوری‌های مختلفی را در خودروهای تولیدی خود به صورت آپشن در نظر گرفته‌اند که کاربران جهت استفاده از این خدمات باید هزینه اشتراک پرداخت نمایند. یک مدل کسب و کار وسوسه‌انگیز که می‌تواند باعث شود اکثر خودروسازان به اندازه نتفلیکس مشترک داشته باشند. این به معنای سود بیشتر برای شرکت‌های خودروسازی است.

علاوه بر آن، صنعت خودروسازی به سمت خودروهای برقی در حال حرکت است که نسبت به خودروهای بنزینی نیاز به نگهداری کمتری دارند. این می‌تواند به معنای درآمد کمتری برای شرکت‌های خودروسازی باشد، زیرا افراد کمتری در آینده خودروهای خود را به مراکز خدمات مشتریان برای تعمیر خواهند برد. اما با مدل اشتراک، آنها می توانند درآمد از دست رفته خدمات را با تراکنش‌های خرد جایگزین کنند.

منبع: makeuseof

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه