چرا اپل تاکنون از آیفون تاشو رونمایی نکرده است؟

۲۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
آیفون 12 پرو

اگر بخواهیم درباره‌ی سال ۲۰۲۰ حرف‌های مثبتی بزینم باید بگوییم که در این سال شاهد تلاش‌های گوناگونی برای عرضه‌ی تلفن‌های همراه با طراحی جدید بودیم. همچنین دیگر نکته‌ی مثبت امسال این است که شرکت‌های مختلفی در حال تلاش برای ایجاد نوآوری در دنیای تلفن‌های همراه هستند.

به‌عنوان نمونه نسخه‌ی بهبود‌ یافته گوشی تاشوی گلکسی Z Fold 2، گوشی دارای دو نمایشگر متصل به هم مایکروسافت سرفیس Duo و گوشی عجیب LG به نام Wing تلفن‌های همراهی هستند که به شکل متفاوتی سعی کرده‌اند تا ایده‌ی استفاده از دو نمایشگر را در گوشی‌های هوشمند عملی کنند. با توجه به این موضوع، نمی‌توانیم بگوییم که طراحی ظاهری تلفن‌های همراه امروزی بدون هیچ جذابیتی است.

علاوه‌ بر این گوشی‌های دارای دو نمایشگر، شایعه‌های مختلفی منتشر شد‌ه‌اند که نشان می‌دهند ۲۰۲۱ سال ‌گوشی‌های رول شونده خواهد بود. در نتیجه ممکن است که تلفن‌های همراه رول شونده‌ای مانند LG Rollable بتوانند بازار گوشی‌های تاشو را به تصاحب خود در بیاورند. البته این گوشی‌ها در ابتدا باید ثابت کنند که در هنگام استفاده و همچنین طراحی ظاهری بهتر از گوشی‌های تاشو هستند.

با وجود رخ دادن این اتفاق‌ها در دنیای گوشی‌های هوشمند، اپل از آیفون‌های ۱۲ رونمایی کرد. گوشی‌هایی که دارای طراحی ظاهری مشابه با نسل‌های پیشین خود بودند البته با یک تفاوتی که بسیاری را از ما آن‌ را دوست داریم، استفاده از لبه‌های تخت.

البته باید بگوییم که اپل از این طراحی ظاهری با تفاوت‌هایی در آیفون ۴ رونمایی شده در سال ۲۰۱۰ هم استفاده کرد بود. در نتیجه این سؤال مطرح می‌شود که آیا این شرکت کوپرتینویی در حال ادامه دادن به روش محافظه کارانه‌ی خود است؟ و چرا این شرکت تاکنون آیفون تاشویی را عرضه نکرده است؟

با توجه به این موضوع مطرح شده، با ما همراه باشید تا با هم دلایل عرضه نشدن آیفون تاشو توسط اپل را بررسی کینم.

تکنولوژی استفاده شده در گوشی‌های تاشو در مراحل ابتدایی خود است

اپل به طور معمول شرکتی نیستی که از یک تکنولوژی که هنوز در مراحل ابتدایی خودش قرار دارد در محصولاتش استفاده کند. برخی از ویژگی‌هایی که هم اکنون این شرکت در محصولاتش از آن استفاده می‌کند، در واقع ویژگی‌هایی هستند که کاربران اندروید سال‌هاست در حال استفاده از آن‌ها بوده‌اند.

این قابلیت‌های جدید اپل می‌توانند ویژگی‌های کوچکی مانند قابلیت اضافه کردن ویجت‌ها به صفحه‌ی هوم در آیفون باشد یا تغییرات بزرگی مانند رونمایی و عرضه‌ی آیفونی تاشو. البته باید بگوییم که در مواقعی این استراتژی اپل منطقی به نظر می‌رسد. به‌عنوان نمونه اولین گوشی تاشو را به یاد بیاورد. این گوشی که Flexpai نام داشت واقعا ناامید کننده بود.

گلکسی Z Fold 2

این گوشی تاشو در واقع نمونه‌ی اولیه‌ای بود که شرکت سازنده برای تصاحب عنوان تولید اولین گوشی تاشو قصد داشت تا آن را به‌سرعت به بازار عرضه کند. با توجه به این موضوع، رونمایی و عرضه این گوشی تاشو به‌سرعت توانست که توجه بسیاری را به خود جلب کند اما این گوشی تاشو واقعا گوشی خوبی نبود.

بعد‌ها سامسونگ از اولین گوشی تاشوی خود به نام گلکسی Fold رونمایی کرد. با وجود این که گوشی تاشوی سامسونگ از گوشی Flexpai در تمامی جنبه‌ها بهتر بود، اما این گوشی هم آنچنان که باید برای استفاده توسط کاربران آماده نبود.

در نتیجه سامسونگ یک سال بعد نسخه‌‌ی بهتری از این گوشی تاشو را با برطرف کردن برخی مشکل‌های مربوط به طراحی با نام گلکسی Z Fold 2 ارائه کرد. گلکسی Z Flod 2 در واقع یک شاهکار مهندسی است و می‌توانیم بگوییم که این گوشی هوشمند جذاب‌ترین گوشی عرضه شده در سال ۲۰۲۰ است. البته باید بگوییم که سامسونگ قدم‌های بسیاری را برای رسیدن به این موفقیت برداشته است.

تنها نکته اینجا این است که اپل همواره صبر می‌کند تا یک تکنولوژی به تکامل برسد، در واقع به زمانی برسد که برای استفاده توسط کاربران مناسب باشد. تولید گوشی با نمایشگر تاشو یک تکنولوژی به‌نسبت جدید است و اپل شرکتی نیست که قصد داشته باشد یک محصول جدید را فقط به خاطر تصاحب عنوان اولین در دنیای تکنولوژی عرضه کند.

با توجه به این موضوع، می‌توانیم بگوییم که اپل تنها زمانی آیفون تاشو را عرضه خواهد کرد که تکنولوژی این گوشی‌های هوشمند به تکامل رسیده باشد و بسیاری از کاربران به استفاده از این گوشی‌ها عادت کرده باشند.

اپل به احتمال زیاد قصد ندارد فروش آیپد را کم کند

حتی زمانی که تکنولوژی گوشی‌های تاشو به تکامل خود برسد مدت زمانی طول خواهد کشید تا اپل آیفون تاشو را عرضه کند. این تصمیم اپل به این دلیل است که اپل نمی‌خواهد فروش آیپد‌های خودش را کم کند. اپل تنها زمانی آیفون تاشو را به‌سرعت عرضه خواهد کرد که گوشی‌های تاشو بتوانند بازار تلفن‌های همراه را به تصاحب خود در بیاورند و تمامی کاربران به استفاده از آن‌ها روی بیاورند.

آیپد مینی 6

در غیر این صورت، عرضه‌ی آیفون تاشو از لحاظ تجاری به‌صرفه نخواهد بود. زیرا ممکن است عرضه‌ی آیفون تاشو توسط اپل بر روی فروش آیپد به‌خصوص آیپد مینی تأثیر منفی داشته باشد. البته شایعه‌هایی هم وجود دارند که عنوان می‌کنند اپل قصد دارد آیفون تاشو را جایگزین آیپد مینی کند.

اپل هم اکنون در حال فروش آیپد مینی ۷٫۹ اینچی است به نظر می‌رسد. که این شرکت قصد دارد نسخه‌ی ششم از این آیپد را هم در ماه‌های آینده و در سال ۲۰۲۱ رونمایی کند. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که به طور حتم اپل برنامه‌ای را برای رونمایی از آیفون تاشو حداقل در سال ۲۰۲۱ نخواهد داشت.

بسیاری از کاربران هم اکنون به استفاده از گوشی‌های عادی تمایل دارند

با وجود اینکه گوشی‌های تاشو تلفن‌های همراه جذابی هستند، اما استفاده از گوشی‌ها متداول و سبک وزن کنونی برای انجام کار‌های روزمره در مقایسه با گوشی‌های تاشو، راحت‌تر است. با وجود اینکه من از گوشی تاشوی گلکسی Z Fold 2 به مدت یک ماه استفاده کردم، اما در نهایت استفاده از گوشی عادی خود را به این گوشی ترجیح دادم.

گلکسی نوت 20 اولترا

به نظرم باز و بسته کردن گوشی در زمان استفاده و حمل کردن آن با توجه به اندازه و وزن آن در جیب در تمامی این مدت ارزش استفاده از این تلفن همراه را نداشت. به خصوص اگر هم اکنون در خانه از تبلت هم در کنار گوشی خود استفاده می‌کنید.

همچنین بسیاری از کاربران استفاده از گوشی‌های متداول را به گوشی‌های تاشو ترجیح می‌دهند و بدون شک اپل از این موضوع آگاه است. تا زمانی که گوشی‌های تاشو سبک‌تر، باریک‌تر، بادوام‌تر و همچنین راحت‌تر برای استفاده نباشند، نمی‌توانند جریان اصلی را در بازار گوشی‌های هوشمند به خود اختصاص دهند. در نتیجه اپل ساخت آیفون تاشو را یک کار پراهمیت در نظر نمی‌گیرد.

هم اکنون تلفن‌های همراه تاشو بیشتر مناسب علاقه‌مندان شدید به تکنولوژی هستند که دوست دارند با وجود برخی معایب همواره از تکنولوژی روز استفاده کنند.

گوشی‌های رول شونده یا واقعیت افزوده ممکن است اتفاق بزرگ بعدی در دنیای تکنولوژی باشند

به همان اندازه که گوشی‌های تاشو جذاب هستند اپل از این موضوع مطلع است که گوشی‌های رول شونده ممکن است به‌عنوان تکنولوژی بهتر جایگزین این گوشی‌ها شوند. همچنین استفاده از فناوری واقعیت افزوده هم یکی از تکنولوژی‌های جذاب و اجتناب‌ناپذیر برای توسعه‌ی گوشی هوشمند است که ممکن در سال‌های آینده با آن روبه‌رو شویم.

گوشی رول شونده

گزارش‌ها منتشر شده نشان می‌دهند که اپل هم اکنون در حال توسعه‌ی عینک واقعیت مجازی است. همچنین گزارش‌هایی وجود دارند که ادعا می‌کنند اپل قصد دارد در آینده این عینک واقعیت مجازی را جایگزین گوشی‌های هوشمند کند.

در نهایت باید صبر کنیم تا ببینیم با چه گوشی‌های هوشمند جدید و با چه تکنولوژی‌هایی در سال ۲۰۲۱ رو‌به‌رو خواهیم شد. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آیا فکر می‌کنید که اپل به‌زودی از اولین آیفون تاشو رونمایی خواهد کرد یا که آیفون رول شونده و عینک‌ واقعیت افزوده جایگزین این آیفون خواهد شد؟

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Auro

    این نکته رو هم باید اضافه میکردید که گلکسی زد فولد ۲ سامسونگ با ناخن خش میوفته و مثل ی طلق فرو میره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه