چرا فیلم «جواب منفی» جردن پیل بارقه‌ی امیدی برای کسب‌وکار سینما است؟

۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

حال که فیلم‌های جریان اصلی سینما دارند رکورد افتتاحیه را در گیشه می‌شکنند، شاید فروش متعادل‌تر فیلم «جواب منفی» از جردن پیل این تصور را به وجود بیاورد که فیلم‌های مولف‌محور وضعیت خوبی نخواهند داشت.

سومین فیلم جردن پیل، نویسنده و کارگردان تحسین شده در مقایسه با دو اثر پیشینش، «برو بیرون» و «ما»، امتیازات کمتری از منتقدان دریافت کرده است. همچنین «جواب منفی» در اولین آخر هفته خود ۴۴ میلیون دلار فروش داشت، این در حالی است که «ما» در اولین آخر هفته خود در سال ۲۰۱۹ به فروش خارق‌العاده ۷۱ میلیون دلار رسید.

با این حال، در جمع فیلم‌های غیردنباله‌ای که در دوره‌ی کرونا اکران شده‌اند، «جواب منفی» پیروزی آشکاری دارد.

تصویر ۱

اگر فیلم‌های عضو یک مجموعه و آثار انیمیشن استودیوهای بزرگ را کنار بگذاریم، در بین فیلم‌های غیردنباله‌ای که بعد از شیوع کرونا در اوایل ۲۰۲۰ اکران شده‌اند، «جواب منفی» به یک رکورد افتتاحیه‌ی جدید دست یافته است. این فیلم از این نظر، حتی «برو بیرون» را هم شکست می‌دهد، فیلم اول جردن پیل که سال ۲۰۱۷ اکران شد. تا آخر هفته‌ی ۲۲ جولای، فیلم «الویس» از باز لورمن بهترین افتتاحیه‌ی یک فیلم غیردنباله را داشت، آن هم با توجه به معیارهایی که مد نظر داریم، یک فیلم مولف محور است.

طبق آماری که شرکت تجزیه‌ و تحلیل کام‌اسکور منتشر کرده است، افتتاحیه‌ی «جواب منفی» حتی از چند مورد از محصولات شرکت سونی مثل «شکارچیان روح: افترلایف»، «آنچارتد» (هردو ۴۴ میلیون دلار) و «موربیوس» (۳۹ میلیون دلار) و محصولات شرکت برادران وارنر مثل «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» (۴۲ میلیون دلار) و «تلماسه: بخش اول» (۴۱ میلیون دلار)، بهتر بوده است. بودجه‌ی این فیلم‌ها خیلی بیشتر از بودجه‌ی «جواب منفی» بوده است، فیلم جردن پیل با ۶۸ میلیون دلار، یک بودجه‌ی متوسط رو به بالا دارد. البته این نکته را هم باید خاطرنشان کرد که «تلماسه» همزمان با اکران در سالن‌های سینما، در اچ‌بی‌او مکس هم به صورت استریم منتشر شد.

موفقیت سومین فیلم پیل در گیشه از این نظر قابل توجه است که او در مقایسه با دیگر همتایان فیلمسازش، کارنامه‌‌ی چندان عظیمی ندارد.

تنها یک آخر هفته‌ی «جواب منفی»، از کل فروش داخلی «داستان وست‌ساید» استیون اسپیلبرگ (۳۹ میلیون دلار) و «پیتزا شیرین‌بیان» پل توماس اندرسن (۱۷ میلیون دلار) بیشتر بوده است. این دو فیلم در دسامبر ۲۰۲۱ اکران شدند و رقیب قدری چون «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» داشتند که در تعطیلات کریسمس، گیشه را به تسخیر خود درآورده بود. «جواب منفی» همچنین از این نظر «روزی روزگاری در هالیوود» کوئنتین تارانتینو (۴۱ میلیون دلار) را پشت سر می‌گذارد که سال ۲۰۱۹ اکران شد.

تصویر ۲

شاید این ادعا مطرح شود که «جواب منفی» از نظر زمان اکران بخت یارش بود، وقتی روی پرده آمد که فاصله زیادی با اکران دنباله‌های «ثور» و «مینیون‌ها» گرفته بود که پیشتر در ماه جولای اکران شدند. از آن‌جا که در تابستان شلوغ ۲۰۲۲ تعداد فیلم‌های پرسروصدا کمتر از همیشه است، انتظار می‌رود «جواب منفی» از نظر مجموعه فروش به سطحی برابر با «مرد آزاد» برسد. این فیلم اکشن کمدی که با بازی رایان رینولدز در سال ۲۰۲۱ اکران شد، موفق شد آثار قابل انتظاری چون «گشت‌وگذار در جنگل» و «جوخه‌ی انتحار» را شکست دهد. البته دو فیلمی که ذکر شد همراه با اکران، روی سرویس استریم هم قابل تماشا بودند.

بعد از مذاکره‌ای که انجام شد و تصمیم گرفته شد که پنجره‌ی اکران فیلم‌ها به ۴۵ روز و  حتی در بعضی موارد، به سه هفته برسد، شرکت‌هایی مثل دیزنی و برادران وارنر بیشتر از قبل این تمایل را پیدا کردند که آثار خود را زودتر از موعد روی سرویس استریم منتشر کنند و نمایش دوگانه (هایبریدی،  نمایش هم روی پرده و هم روی استریم) را کنار بگذارند.

تصویر ۳

بعد از این‌که در سال ۲۰۲۱ دنباله‌های ««بچه رئیس» و «هالووین» هم روی پرده و هم روی سرویس استریم پیکاک منتشر شدند، شرکت یونیورسال تصمیم گرفت همین روند را در مورد فیلم‌های کوچک‌تری چون «با من ازدواج کن» و «آتش افروز» ادامه بدهد.

به همین ترتیب، شرکت‌هایی مثل فوکوس فیچرز هم همین روند را در مورد آثار خود به کار گرفتند. کاملا مشخص است که یونیورسال روی فیلم‌هایی که جردن پیل کارگردانی می‌کند حساب ویژه‌ای باز کرده است، در حالی که مجموعه‌های خودش را هم دارد. حتی با وجود این‌که فیلم‌های غیردنباله کار بسیار سخت‌تری برای موفق شدن در گیشه دارند.

شرکت گزیده‌کاری مثل ای۲۴ که همین هفته فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یک‌باره» را با تدوینی جدید اکران می‌کند، فیلم کمدی ترسناک «بدن‌ها بدن‌ها بدن‌ها» را در برای پنجم آگوست در نوبت اکران دارد. فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یک‌باره» اگرچه برای یک توزیع کننده‌ی هنری گزیده‌کار مثل ای‌۲۴ اثر موفقی بود، ولی افتتاحیه‌ی بسیار محدودی داشت و کم‌کم در سراسر کشور به نمایش درآمد و در سینماهای مهم هم عرضه شد. این نکته را باید در نظر داشت که «جواب منفی» از همان ابتدای اکران بودجه‌ی تبلیغاتی خوبی از طرف استودیو دریافت کرد.

چشم‌انداز اکران فیلم در آینده شاید بیشتر به نفع مجموعه فیلم‌های پرسروصدای جریان اصلی باشد، ولی «جواب منفی» این امید را زنده می‌کند که شاید فیلم‌های غیردنباله‌ی بیشتری بتوانند فضای خالی بین اکران‌های فیلم‌های اصلی را پر کنند و سالن‌ها را پررونق نگه دارند.

منبع: Variety

برچسب‌ها :
دیدگاه شما