بخش ایران رقابت عکاسی یادمان‌های ویکی‌پدیا آغاز شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پوستر رقابت عکاسی یادمان‌های ویکی‌پدیا 2021

بخش ایران رقابت جهانی عکاسی ۲۰۲۱ ویکی‌پدیا آغاز شد و طی آن قرار است در روندی ساده به برگزیدگان جوایزی اهدا شود.

«ویکی دوست‌دار یادمان‌ها» (Wiki Loves Monuments) عنوان رقابتی است که هر ساله بنیاد غیرانتفاعی «ویکی‌مدیا» (Wikimedia) در زمینه‌ی عکاسی برگزار می‌کند و هدف آن مستندسازی و حفظ اماکن تاریخی، بر پایه‌ی ویکی‌پدیا و دیگر پروژه‌های خواهر است.

در توضیح این رقابت آمده است که یک «یادمان» به یک مکان تاریخی اشاره دارد که توسط نهادهای دولتی یا سازمانی دیگر مانند انجمن‌های مردم‌نهاد تاریخی به رسمیت شناخته شده باشد. به‌طور کلی می‌توان گفت این مکان‌ها شامل بناهایی می‌شود که به دلیل اهمیت تاریخی، شایسته‌ی حفاظت هستند.

این رقابت در هر یک از کشورهای حاضر به‌صورت جداگانه برگزار می‌شود و در نهایت ۱۰ برگزیده از هر کشور به رقابت بین‌المللی راه پیدا می‌کنند. به گفته‌ی مسؤولان این رقابت، کاربران با شرکت در رقابت محلی که در بیش از ۳۰ کشور صورت می‌گیرد، به‌صورت خودکار در رقابت بین‌المللی هم شرکت داده می‌شوند.

طبق توضیحات ویکی‌مدیا شرکت در مسابقه بسیار ساده است. برای فرستادن عکس‌ها به این رقابت، ابتدا باید یک حساب کاربری در ویکی‌مدیا (حساب سراسری در پروژه‌های مرتبط با ویکی‌پدیا) داشته باشید یا ایجاد کنید.

سپس باید طبق فهرست طولانی موجود در سایت مسابقه یادمان‌های مد نظرتان را پیدا کنید، به محل آن‌ها بروید و عکسی مناسب رقابت تهیه کنید؛ در نهایت با بازگشت به سایت مسابقه، عکس‌ها را با نام واضح، توضیحات کافی و تعیین موقعیت یادمان، بارگذاری کنید.

با توجه به تأکید ویکی‌پدیا بر رعایت حق نشر و استفاده‌ی با مجوز از آثار دیگران، همه‌ی عکس‌های فرستاده شده علاوه بر لزوم عکاسی توسط خود کاربر، باید در «ویکی‌انبار» (Wikimedia Commons) دردسترس باشند و مجوز استفاده‌ی عمومی از آن‌ها توسط صاحب اثر داده شده باشد. گفتنی است با ثبت از طریق فهرست یادمان‌ها، کاربران می‌توانند در روندی ساده اجازه‌ی استفاده از آثار خود تعیین کنند.

عکس برگزیده‌ی سال 2018 ویکی‌پدیا از ایران

عکس برگزیده‌ی سال ۲۰۱۸ از ایران
Credit: Alireza Akhlaghi

طبق قوانین مسابقه محدودیتی در زمان گرفتن عکس وجود ندارد اما همه‌ی عکس‌ها برای شرکت در رقابت باید در بازه‌ی زمانی یک ماهه‌ی تعیین شده به‌صورت کشوری که زمانی بین ۱ سپتامبر تا ۳۱ اکتبر است بارگذاری شوند. برای رقابت عکاسی ایران، این زمان از ۱۸ مهر تا ۱۶ آبان ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده است.

تکنیک عکاسی، کاربرد در ویکی‌پدیا و اصالت و زبان تازه‌ی عکس از جنبه‌هایی است که برای داوری عکس‌های ارسالی بررسی می‌شود و به برگزیدگان جهانی علاوه بر لوح تقدیر، تا ۱۵۰۰ دلار جایزه‌ی غیرنقدی اهدا خواهد شد.

گفتنی است این رقابت از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و به‌تدریج کشورهای بیشتری به آن پیوسته‌اند. امسال برای هفتمین بار ایران هم در فهرست کشورهای شرکت‌کننده قرار دارد و تاکنون کاربران ایرانی آثار درخشانی ارائه داده‌اند. از جمله سال ۲۰۱۸ که عکسی از ایران رتبه‌ی نخست جهان را به خود اختصاص داد.

عکس کاور: پوستر رقابت عکاسی یادمان‌های ویکی‌پدیا ۲۰۲۱
Credit: Wikimedia

منابع: DIY Photography, Condé Nast Traveller, Wiki Monouments

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما