موزیک‌پلیر محبوب Winamp با ظاهری جدید بازگشته است

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۱۱ ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موزیک‌پلیر Winamp

برنامه‌‌ی «Winamp» در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ یکی از موزیک‌پلیرهای محبوب ویندوز بود. اگرچه تا به امروز موزیک‌پلیرهای مختلفی با قابلیت‌های بسیار خوب برای ویندوز عرضه شده، هنوز هم هستند کاربرانی که به موزیک‌پلیر Winamp وفادار بودند و از آن استفاده می‌کنند. برای علاقمندان به این موزیک‌پلیر خبر خوبی داریم. برنامه‌ی محبوب Winamp پس از سال‌ها مجدداً بازطراحی شده و در حال حاضر نسخه‌ی آزمایشی آن با ظاهری جدید و امکانات بیشتر در اختیار کاربران قرار گرفته است.

Winamp 5.9 RC1 Build 9999 در تاریخ ۴ مرداد ماه (۲۶ ژوئیه) با تغییرات بسیار زیادی برای کاربران ویندوز منتشر شد. این برنامه‌ی محبوب با ویندوز ۱۱ نیز سازگار است، می‌توانید استریم‌های صوتی را از طریق HTTPS پخش کنید و از کدک VP8 گوگل نیز پشتیبانی می‌کند. باید اشاره کنیم که نسخه‌ی جدید Winamp روی ویندوز XP یا ویستا کار نمی‌کند. این موزیک‌پلیر که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۷ در دسترس کاربران قرار گرفت، به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد و به یکی از بهترین موزیک‌پلیرهای سیستم‌های کامپیوتری در زمان خودش تبدیل شد.

در سال ۲۰۱۸ خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه برنامه‌ی Winamp قرار است مورد بازطراحی کلی قرار بگیرد، اما نهایتاً در سال ۲۰۲۲ شاهد رونمایی از نسخه‌ی جدید این موزیک‌پلیر هستیم. دلیل این تأخیر چهار ساله را می‌توان به مدرن‌سازی و بازطراحی برخی قابلیت‌های نه‌ چندان کاربردی این برنامه ربط داد. اکنون این برنامه با ظاهری جدید ارائه شده، بدیهی است که به‌روزرسانی‌های بعدی آن طولانی مدت نخواهد بود.

موزیک‌پلیر Winamp

تیم توسعه‌ی Winamp در این رابطه گفت: «برای کاربران این برنامه، ممکن است تغییرات زیاد انجام شده روی این موزیک‌پلیر چندان چشمگیر نباشد اما بزرگ‌ترین و سخت‌ترین بخش این کار، انتقال کل پروژه از VS2008 به VS2019 و ساخت موفقیت‌آمیز آن بود. اکنون که مقدمات آن فراهم شده است، می‌توانیم بیشتر روی ویژگی‌های جدید این برنامه تمرکز کنیم.»

این موزیک‌پلیر علاوه بر پخش محتواهای صوتی قادر است به عنوان یک گردآورنده‌ی تمام سرویس‌های استریمینگ شما، پادکست‌ها، ایستگاه‌های رادیویی و همچنین پلی‌لیست‌های محلی و ابری موسیقی که شما از آن‌ها بهره می‌برید، عمل کند. در نسخه‌ی جدید این برنامه، ضمن تلاش برای حفظ ساختار کلاسیک در کنار دیگر جاه‌طلبی‌های مرتبط با موسیقی، ظاهراً امکان فروش NFT نیز در دسترس کاربران اهل موسیقی قرار خواهد گرفت.

تیم Winamp در ماه مارس گفته بود که نسخه‌ی Winamp 6 یک پلتفرم همه‌‌جانبه موسیقی برای سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS، وب و غیره خواهد بود و نسخه‌ی Winamp 5 برای ویندوز نیز با طیف گسترده‌ای از تغییرات همراه خواهد بود. این برنامه از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۳ با نسخه‌ی ۵.۶۶۶.۳۵۱۶ به عنوان نسخه نهایی عرضه شد. در سال ۲۰۱۸ ، نسخه‌ی ۵.۸ این برنامه در اختیار کاربران قرار گرفت و اکنون نیز نسخه‌ی ۵.۹ آن به صورت آزمایشی منتشر شده است. بدیهی است که نسخه‌ی آزمایشی جدید این برنامه همراه با باگی‌هایی است که در نسخه‌ی نهایی آن رفع خواهد شد.

چگونه هیچکاک و فلینی الهم‌بخش یکی از آلبوم‌های کلاسیک باب دیلن شدند

منبع: Howtogeek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما