نظرسنجی استیم کاهش محبوبیت تراشه‌های اینتل را در میان گیمرها نشان می‌دهد

۲۰ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ویندوز 11 اینتل

این‌طور که به نظر می‌رسد ویندوز ۱۱ در مقایسه با ویندوز ۱۰ در میان گیمرها محبوبیت بیشتری دارد اما اینتل خیلی نتوانسته در جلب رضایت کاربران موفق عمل کند.

ویندوز ۱۱ جدیدترین و بهترین سیستم‌عامل مایکروسافت به حساب می‌آید که سال گذشته رونمایی و عرضه شد. اگرچه اوایل عرضه‌ی این سیستم‌عامل زیبا و پر از امکانات مشکلاتی وجود داشت نظیر ناسازگاری با پردازنده‌های قدیمی و چیزهایی از این دست اما به مرور این حجمه‌ها و انتقادات کمتر و کمتر شد تا جایی که اکنون این سیستم‌عامل به یکی از بهترین‌ انتخاب‌ها برای گیمرها تبدیل شده است.

طبق یک نظرسنجی که از کاربران پلتفرم استیم به عمل آمد، تعداد زیادی از افراد که تقریبا می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد آن‌ها گیمر هستند از ویندوز ۱۱ به‌عنوان سیستم‌عامل محبوب خود برای انجام بازی یاد کرده‌اند. این در حالی است که این سیستم‌عامل هنوز یک سال هم نیست که عرضه شده ولی برخلاف ویندوز ۱۰ توانست آنقدر بی‌نقص باشد که حتی به ویندوز ۱۰ با بیش از ۵ سال سابقه‌ی حضور در بین کاربران هم ترجیح داده شود.

نظرسنجی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که در ماه ژانویه‌ی ۲۰۲۲ در استیم برگزار شد نشان می‌دهد ویندوز ۱۱ در حال حاضر توسط ۱۳٫۵۶٪ از کاربران این پلتفرم استفاده می‌شود در حالی که یک ماه قبل از این نظرسنجی یعنی در ماه دسامبر، این میزان ۱۰٫۱۵٪ بوده که رشد محسوسی را نشان می‌دهد. این خبر بسیار خوبی برای مایکروسافت به حساب می‌آید که بالاخره توانسته نظر مثبت کاربران را نه چند سال بلکه فقط چند ماه بعد از عرضه‌ی یک ویندوز جلب کند.

هرچه این نظرسنجی خبر خوبی برای مایکروسافت بود، از آن طرف برای اینتل خیلی نتایج امیدوارکننده‌ای را در پی نداشت. اینتل سازنده‌ی پردازنده به حساب می‌آید که باعث می‌شود تمام کارهای این شرکت طبیعتا به گیمرها هم مرتبط شود. در نظرسنجی ماه دسامبر استیم در رابطه با نوع سخت‌افزار استفاده شده، اینتل توانسته با رشدی به میزان ۰٫۸۲٪، با ۶۹٫۲۷٪ از سهم کل بازار در رده‌ی نخست قرار گرفته و انتخاب اول گیمرها باشد. این آمار با توجه به قدرت بالا و کارایی زیاد و همچنین فروش بسیار خوب پردازنده‌های سری رایزن AMD،‌ عالی به حساب می‌آید. AMD حتی توانسته در بسیاری از بازارها بخش بزرگی از سهم اینتل را هم مال خود کند اما می‌بینیم همچنان انتخاب نخست گیمرها پردازنده‌های ساخت تیم آبی است.

در ژانویه‌ی ۲۰۲۲، آمار اینتل از ۶۹٫۲۷٪ به ۶۹٫۰۲٪ کاهش پیدا کرد که چشمگیر نیست اما می‌تواند در ادامه به روند نزولی خود ادامه دهد. به‌خصوص در شرایطی که AMD سال به سال تراشه‌های مقرون به صرفه و در عین حال قدرتمندتری برای انجام کارهای مختلف تولید و روانه‌ی بازار می‌کند. با این حال این کاهش سهم فقط برای یک فصل است و حال باید دید اینتل چگونه می‌تواند آن را جبران کند.

شرایط برای اینتل وخیم نیست اما ویندوز ۱۱ در دوره‌ی حساسی قرار دارد

طبق نظر تحلیلگران، اینتل نباید خیلی نگران این کاهش سهم باشد چرا که موقتی است و اگر مشکلی در پردازنده‌های این شرکت وجود نداشته باشد به مرور حل خواهد شد. البته که سری آلدر لیک هم خیلی نتوانستند غافلگیرکننده باشند و بحران جهانی تراشه هم واقعا برای شرکت‌ها دردسر درست کرده اما باز هم بعید به نظر می‌رسد اینتل حالا حالاها سهم خود را به AMD ببازد؛ حداقل در میان گیمرها این اتفاق بعید است که به این زودی رخ دهد. اما باید به این موضوع بسیار مهم هم اشاره داشته باشیم که دو سه نسل است بین پردازنده‌های اینتل فرق چشمگیری را شاهد نیستیم. اما همچنان پردازنده‌های این شرکت انتخاب اول گیمرها هستند. این موضوع هرچند شاید در درازمدت به نفع اینتل نباشد.

مایکروسافت اما در دوره‌ی بسیار حساسی قرار دارد. ویندوز ۱۱ سیستم‌عامل زیبا، کاربردی و خوبی است که افزایش میزان استفاده از آن در حالی که کاربران حق ماندن در ویندوز ۱۰ با امکان دریافت آپدیت تا سال ۲۰۲۵ را دارند نشان‌دهنده‌ی عملکرد عالی آن است. جالب است بدانید این ویندوز از ماه نوامبر تا دسامبر تنها ۱٫۸۷٪ افزایش سهم را تجربه کرد اما با آغاز سال ۲۰۲۲ این رقم تقریبا دو برابر شد. گویا گیمرهای بیشتری هر روز به سیستم‌عامل جدید کوچ می‌کنند در حالی که اوایل عرضه، باگ‌های فراوانی در آن وجود داشت.

با این تفاسیر، پلتفرم محبوب شما برای بازی چیست؟ ویندوز ۱۱ با تراشه‌های AMD، ویندوز ۱۱ با تراشه‌های اینتل یا ویندوزهای قدیمی‌تر؟

منبع: TechRadar

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه