ویندوز ۱۱ سرانجام تمام لپ‌تاپ‌ها را وادار می‌کند وب‌کم باکیفیت داشته باشند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
لپ‌تاپ مجهز به وب‌کم باکیفیت در ویندوز 11

مایکروسافت ویندوز ۱۱ را به گونه‌ای طراحی کرده که لپ‌تاپ‌های مجهز به آن حتما باید از وب‌کم بهره ببرند؛ اما این وب‌کم نمی‌تواند بی‌کیفیت باشد.

در حال حاضر بسیاری از لپ‌تاپ‌ها در بازار در دسترس قرار دارند که از وب‌کم بهره نمی‌برند. هستند کاربرانی که اصلا به وب‌کم احتیاجی ندارند، بنابراین لپ‌تاپی بدون وب‌کم خریداری می‌کنند تا مجبور نباشند روی آن را به خاطر مسائل امنیتی بپوشانند. اما لپ‌تاپ‌هایی که قرار است با ویندوز ۱۱ راهی بازار شوند باید به وب‌کمی با کیفیت حداقل HD مجهز شوند.

شرط عجیبی است اما به نظر می‌رسد فقط لپ‌تاپ‌هایی که از سال ۲۰۲۳ به بعد راهی بازار می‌شوند مشمول این قانون جدید می‌شوند که باید در درجه‌ی اول حتما وب‌کم داشته باشند. علاوه بر این‌ها، ویندوز ۱۱ در بین حداقل مشخصات فنی لازم، تولیدکنندگان را ملزم می‌کند این وب‌کم را با کیفیتی بالاتر از HD یا در بدترین حالت با کیفیت HD در لپ‌تاپ قرار دهند.

خبر مربوطه را ابتدا وب‌سایت معتبر Windows Central منتشر کرد؛ مبنی بر اینکه مایکروسافت سازندگان لپ‌تاپ را مجاب خواهد کرد از یکم ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) محصولاتی که از ویندوز ۱۱ به‌عنوان سیستم‌عامل خود بهره می‌برند را به وب‌کم مجهز کنند. اما این تمام ماجرا نیست چرا که این وب‌کم باید کیفیتی بالاتر از HD داشته و از قابلیت‌هایی نظیر نوردهی خودکار و تعادل نور سفید خودکار هم برخوردار باشد.

سؤال اینجاست که چرا مایکروسافت چنین شرطی را قرار داده است؟ این‌طور که به نظر می‌رسد، دلیل اصلی این شرکت برای انجام چنین کاری، قابلیت ویندوز هلو (Windows Hello) است. همان قابلیت تشخیص چهره که با وب‌کم کار کرده و برای بازگشایی قفل لپ‌تاپ کاربرد دارد. از آنجایی که ویندوز ۱۱ تأکید ویژه‌ای روی امنیت دارد، بنابراین اینکه چنین قانونی از سوی مایکروسافت اعمال شود اصلا جای تعجبی هم نخواهد داشت.

حال دو نوع واکنش نسبت به این موضوع وجود خواهد داشت؛ از یک سو آن دسته از کاربرانی که به دنبال خرید لپ‌تاپ هستند و از بابت کیفیت وب‌کم آن نگرانند، از سال ۲۰۲۳ به بعد دیگر لپ‌تاپی با وب‌کم ضعیف و بی‌کیفیت در بازار نخواهند دید. از طرفی دیگر آن دسته از کاربرانی که با وب‌کم لپ‌تاپ مشکل دارند و معمولا آن را می‌پوشانند، از آن تاریخ به بعد هر لپ‌تاپی مجهز به ویندوز ۱۱ خریداری کنند باید با وب‌کم هم بسازند یا مطابق معمول آن را بپوشانند.

با این حال بیش از یک سال تا زمانی که این تصمیم رسما عملی شود زمان باقی مانده و ممکن است خیلی از تصمیمات تا آن زمان تغییر کرده یا به گونه‌ای دیگر اعمال شود. بنابراین باید منتظر ماند و دید چه پیش می‌آید.

منبع: Android Authorityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. علی

    بیل گیتس صاحب مایکروسافت عقیده ای دارد که باید مردم را کنترل کرد تا مخالف را از پایه از بین برد. جز دارندگان بزرگترین آزمایشگاه های دارو سازی و بزرگترین برنامه های دیجیتال که همه ی مردم بهش وابسته شدن.

    1. ناشناس

      عزیز بیل گیتس دیگه مدیر مایکروسافت نیست خیلی وقته یکم تحقیق کن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما