۸ برنامه‌ی پرتابل ویندوزی که مدیران سیستم به آن‌ها نیاز دارد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مدیران سیستم

مدیران سیستم وظایف بسیار گسترده‌ای را در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برعهده دارند که قطعاً بدون استفاده از برخی ابزارها و برنامه‌ها نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. این دسته از افراد باید به طور مستمر روی فعالیت کامپیوترها، سرورها و اینترنت شرکت نظارت داشته باشد و در صورت به وجود آمدن مشکل ضمن بررسی سریع و دقیق آن‌ها، نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنند.  از همین رو، در این مقاله قصد داریم ۸ برنامه‌ی پرتابل و کاربردی که مدیران سیستم برای انجام درست وظایفشان به آن‌ها نیاز دارند را به شما معرفی کنیم.

۱. برنامه‌ی TFTPD Portable

این مطلب نرم‌افزارهای اساسی که مدیران سیستم به آن‌ها نیاز پیدا خواهند کرد را بررسی می‌کند. از معرفی برنامه‌ی TFTPD Portable شروع می‌کنیم. ساخت و راه‌اندازی سرورهای TFTP می‌تواند پروسه‌ی پیچیده و دشواری داشته باشد، اما شما به لطف برنامه‌ی TFTPD Portable به راحتی و در کمترین زمان ممکن می‌توانید این کار را انجام دهید.

این برنامه از طیف گسترده‌ای از انواع اتصال‌ها، از جمله TFTP پشتیبانی می‌کند و با یک رابط کلاینت کاملاً کاربردی ارائه می‌شود. این برنامه قابلیت‌های پیشرفته‌ی خاصی برای امنیت و اصلاح زیرساخت‌های دایرکتوری دارد، اما به غیر از این مورد، کار کردن با این برنامه بسیار آسان است و مدیران سیستم می‌توانند برای انجام وظایفشان از آن بهره ببرند.

۲. برنامه‌ی Wireshark Portable

Wireshark، یکی از بهترین نرم‌افزارهای آنالیز پروتکل‌های شبکه به شمار می‌رود که برای رهگیری ترافیک، نظارت بر ارسال/دریافت بسته‌های داده، بررسی مسائل مربوط به شبکه و فعالیت‌های مشکوک، آمارگیری و دیگر موارد می‌توان از آن استفاده کرد. نسخه‌ی پرتابل این برنامه به مدیران سیستم این امکان را می‌دهد تا در هر زمان و هر لحظه تمام آنچه در شبکه‌ی متصل به آن رخ می‌دهد را به صورت موشکافانه ( ریز و با جزئیات) مورد بررسی قرار دهند. این نرم‌افزار با بهره‌گیری از توابع آمار و ارقام، امکان تولید گزارشات و تحلیل نحوه عملکرد و اطلاعات در حال تبادل شبکه را فراهم می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های کاربردی برنامه‌ی Wireshark می‌توان به تجزیه و تحلیل‌های VoIP، مرور داده‌های شبکه از طریق یک رابط کاربری گرافیکی یا ابزار TTY-mode TShark، امکان تبدیل و ویرایش فایل‌های گرفته شده از طریق CMD، امکان ذخیره‌سازی بخش‌های مختلف بررسی اطلاعات بروی دیسک و امکان فیلتر کردن نحوه‌ی نمایش اطلاعات اشاره کرد.

۳. برنامه‌ی Angry IP Scanner Portable

Angry IP Scanner، همانطور که از نام آن مشخص است، یک اسکنر شبکه منبع باز است که مدیران سیستم با استفاده از آن می‌توانند IPهای مختلف را اسکن و بررسی کنند. این برنامه‌ی بسیار کاربردی می‌تواند درخواست پینگ را به ده‌ها IP آدرس مختلف ارسال کرده و در دسترس بودن/نبودن سرور را به شما اطلاع دهد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار، سرعت بررسی آن است. در حقیقت Angry IP Scanner برای اسکن هر IP دسته‌بندی خاصی دارد، از این رو IPهای با موضوعات یکسان در یک دسته‌بندی جداگانه قرار می‌گیرند و همین امر موجب تسریع در فرآیند اسکن خواهد شد.

رابط کاربری این برنامه بسیار ساده و روان است؛ این یعنی حتی اگر تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشید، باز هم قادر به استفاده از این برنامه خواهید بود. همچنین در منوی تنظیمات این برنامه گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار گرفته که می‌توانید برحسب نیاز خود از آن‌ها بهره ببرید. این نرم‌افزار قادر به نمایش NetBIOS: نام کامپیوتر، کاربری لاگین شده، workgroup نیز است. برای کار با این برنامه، تنها لازم است که لیست IP و یا رنج آن را در نرم‌افزار وارد کنید تا در ادامه با فشردن یک کلیک، دستور پینگ به تمام آدرس‌ها ارسال شود و گزارش آن در اختیار شما قرار بگیرد.

۴. برنامه‌ی OpenJDK JRE Portable

عیب‌یابی درست و به موقع اپلت‌هایی که خارج از محیط توسعه‌ی جاوا هستند، ممکن است خیلی ساده نباشد. اگر خارج از محیط شبکه خود کار می‌کنید یا از سیستمی بهره می‌برید که اصلاً جاوا روی آن نصب نشده است، انجام این کار به مراتب سخت‌تر نیز خواهد بود. در این مواقع برنامه‌ی OpenJDK JRE به کمک شما می‌آید. این برنامه‌ی کاربردی به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی که با زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته شده‌اند را اجرا کنید.

باید اشاره کنیم که با بهره‌گیری از این نرم‌افزار پلاگین موتور جاوا نیز به برنامه‌های ویندوز و نیز مرورگر شما اضافه می‌شود و پس از آن به راحتی قادر خواهید بود برنامه‌هایی را که با استفاده از این زبان نوشته شده‌اند، را بررسی کنید. این برنامه یک روش بسیار خوب برای اجرای برخی از اپلت‌های جاوا بدون نصب جاوا در ویندوز است. همچنین مدیران سیستم به لطف این نرم‌افزار می‌توانند ارورهای مرتبط را برطرف کرده و به راحتی فایل‌های مورد نظر خود را اجرا کنند.

۵. برنامه‌ی TightVNC Viewer Portable

TightVNC Viewer نیاز ارتباط از راه دور شما را پوشش می‌دهد. این برنامه‌ی بسیار کاربردی با رویکردی ساده این امکان را در اختیار مدیران سیستم قرار می‌دهد تا بتوانند از طریق گوشی‌های هوشمندشان به سیستم کاریشان دسترسی داشته باشند و آن را کنترل کنند. با TightVNC Viewer Portable شما قادرید سیستم خود را در هر مکانی از طریق اینترنت کنترل کنید. برای استفاده از این نرم‌افزار، باید هم TightVNC را بر روی سرور و هم بر روی کلاینت شخصی خود نصب کرده تا امکان پیدا شدن کامپیوتر مقصد توسط کلاینت شما فراهم شود.

۶. برنامه‌ی RegScanner

مدیران سیستمRegScanner یک ابزار ضروری برای مدیران سیستم به شمار می‌رود. این برنامه‌ی پرتابل و کم حجم به شما امکان می‌دهد که پایگاه registry را چه بر اساس مقادیر دقیق و چه بر اساس لیست‌های طبقه‌بندی شده اسکن کنید.

۷. برنامه‌ی ProduKey

معرفی نرم‌افزار

ProduKey یک برنامه‌ی پرتابل است که توسط شرکت NirSoft توسعه یافته و این قابلیت را دارد تا بتواند شماره سریال برخی نرم‌افزارهای مشهور مایکروسافت نظیر ویندوز، آفیس و دیگر موارد را پیدا کرده و به شما ارائه دهد. این برنامه برای مدیران سیستم بسیار کاربردی است، به این دلیل که آن‌ها برخی اوقات نیاز دارند شماره سریال بعضی از برنامه‌های سیستم خود را مورد بررسی قرار دهند. این برنامه اطلاعات حساسی را به شما نشان می‌دهد، بنابراین بهتر است در هنگام استفاده از آن جوانب امنیتی را رعایت کنید.

همچنین این نرم‌افزار ممکن است به دلیل ماهیتی که دارد توسط آنتی ویروس سیستم شما ویروس تلقی شود. توصیه می‌شود که قبل از استفاده از آن آنتی ویروس سیستم خود را موقتا غیرفعال کنید. شما قادرید از سریال‌های بدست آمده در این نرم‌افزار روی کامپیوتر دیگری استفاده نمایید و توسط آن نرم‌افزارهای مایکروسافت را فعال کنید. ProduKey قادر است تا سریال بیش از ۵۰۰ نرم‌افزار مختلف را استخراج کرده و آن را در اختیار شما قرار دهد.

۸. برنامه‌ی BlueScreenView

مدیران سیستم

BlueScreenView یک ابزار فوق‌العاده برای استفاده در زمانی است که می‌خواهید محتویات فایل‌های Minidump ایجاد شده در صفحه‌ی آبی (صفحه‌ی مرگ) ویندوز را شناسایی کنید. در واقع این نرم‌افزار بسیار کاربردی و پرتابل، با بررسی و تجزیه‌وتحلیل محتویات این فایل‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا مشکل و هم‌چنین درایورهایی که در کرش سیستم درگیر بودند، را شناسایی کنید. اگرچه بسیاری از این اطلاعات را می‌توان با ابزارهای پیشرفته‌تر نیز بدست آورد، اما BlueScreenView با سرعت پردازش بالا و حجم بسیار کم خود می‌تواند به یک نرم‌افزار کاربردی برای سیستم شما تبدیل شود.

سخن پایانی

مدیران سیستم

مدیران سیستم نقش بسیار پررنگی را در موفقیت و پیشبرد اهداف شرکت‌های مختلف ایفا می‌کنند. برخی مواقع ممکن است این دسته از افراد برای انجام کارشان نیاز به یک سری برنامه داشته باشند که تنها روی سیستم کارشان نصب است و نمی‌توانند از آن‌ها در خارج از محل کارشان بهره ببرند. به همین دلیل نیاز است تا ابزارهای مختلفی را برای این کار در دسترس داشته باشند. در این مقاله به معرفی و بررسی ۸ برنامه‌ی پرتابل و ضروری برای مدیران سیستم پرداختیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

منبع: Makeuseofبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما